Odklad školskej dochádzky

nebbia
16. jan 2012

Ahojte maminy.Moja dcera absolvuje v najblizsich dnoch test skolskej zrelosti.Prosim vas o napisanie vasich skusenosti,ak bolo vasemu dietatu odporucene odlozenie dochadzky,ci ste respektovali posudok psychologa.A ak nie,aky dopad to malo na vase dieta.

januarova
17. jan 2012

@nebbia, tu je aj podobna tema, do ktorej som aj ja prispela.
https://www.modrykonik.sk/forum/skolak/co-ma-dieta-vediet-na-zapis-do-skoly/
ja osobne tiez idem so synom na testy, on je julovy a ako som pisala aj v tej vedlajsej teme, nevidim ho na prvaka. U nas sa teraz pred Vianocami napr. vratili jedno dievcatko zo skoly naspat do skolky, lebo to bolo pre nu utrpenie a aj pre rodicov. A zas minuly rok co viem tiez jedno dievca malo ist o rok neskor, nepreslo testami a mama ju napriek tomu dala, a mala prepadla, musi opakovat prvu triedu. Ja by som si to odporucanie psychologa zo´brala k srdcu, predsa len vedia zistit tymi testami vela veci. A co som sa rozpravala s mamickami prvacikov, tak prva tŕieda je naozaj tazka pre to dieta a je lepsie ked zacne skolu s poesenim a pozitivne ako ked sa mu nema darit hned od zaciatku, len preto ze mozno par veci mu nejde, lebo potrebuje na to dozriet. Ze dieta tym rokom nic nestrati, iba ziska.
A tebe kto odporucil tie testy, a co na dcwerku hovoria ucitelky v skolke?

michalag
17. jan 2012

@nebbia Ahoj, tiež dam maleho otestovat. V ktorom mesiaci mas narodenu malu?

macca5
17. jan 2012

ahojte,my tiež zvažujeme vstup do prvého ročníka,testovať ho dáme určite.Samko je apríloví,ale velmi málo chodí do škôlky(kôli chorobám),na testy nám odporúčajú ísť až v máji,dovtedy vraj ešte dozrie.Uvidíme.Náš najvačší problém je tvrdohlavosť. ☹ 😉

cat
17. jan 2012

@macca5 aj náš najväčší problém je tvrdohlavosť.. on je decembrový, má 6 rokov a 1 mesiac, na testy určite pôjdeme. Ale posledných pár mesiacov na ňom vidím výrazné zlepšenie, napredovanie. Takže ak som aj bola uplne zhrozená keď mal 5 rokov, že preboha ako on pojde do školy, teraz si myslím, že už nato aj má 😎

michalag
17. jan 2012

nas Samino je koniec marca a tiez je strasne tvrdohlavy, tpicky baran 😅

nebbia
autor
17. jan 2012

@januarova Aj ja mam jednu znamu,ktora odignorovala odporucenie na odklad a mala so synom problem.Chcela ho vratit spat do skolky,lebo si nevedel zvyknut na to,ze sa treba poobede pripravovat na vyucovanie.Pochopil to az v novembri.Testovanie skolskej zrelosti sa robi u nas v skolke.Rodic,ktory ma o to zaujem,len podpise suhlas.Caka nas to o tyzden,takze som zvedava ako to dopadne.Ucitelky sa ma pytali,ci nezvazujem pre malu odklad,pretoze horsie vyslovuje,ale chodime na logopediu a vidim pokroky.Takze do septembra by to mohla zvladnut.
@michalag Zuzka je aprilova.
@macca5 aj moja dcera je dost tvrdohlava.V skolke sa tak neprejavuje,ale doma je to s nou tazsie.

nela82
17. jan 2012

@nebbia ja si myslim,ze pokial psycholog rozhodne nechat ju este jeden rok v skolke-tak nema co stratit 😉 Aj my sme mali odklad..

michalag
17. jan 2012

@nebbia nám uz robili v novembri, ale ja osobne si myslim a aj vcera na rodicovskom kde bola ta ista psychologicka vravela ze je to este skoro a preto sa odporuca ak si rodic nie je isty popripade oni tam uvidia tak este okolo maja/ juna spravit znovu a tam sa bud potvrdi odklad alebo ...
Aj my chodime so Samim na logopediu tiez vidim pri cviceni ze uz je to omnoho lepsie ale ked rozprava vetu alebo chce nieco rychlo povedat tak sa pozabudne, ale prave preto treba trenovat 🙂

miruska320
17. jan 2012

My sme boli takto pred rokom na zápise-tam prešiel aj učiteľky že je šikovný,že málo takých deti mávajú na zápise,ale preitotu nás poslali na test zrelosti,lebo je 28,8.a to je už fakt na hrane,aby mu zle roky vychádzali-tam robia testy ,ktorými sa posudzuje nielen rozumová zrelosť,ale aj socialna,emotívna a ešte niečo nespomeniem si.No a prišlo sa na to,že v niektorých oblastiach mal rezervy-napriek tomu,že poznal písmenka,číslice-rozhodli sme sa poslúchnuť,nakoľko pani psychologičkami mi vedela uviesť pár príkladov kedy museli dieťaťtko zo ZŠ vrátiť do MŠ,čo je určite dosť stresujúce a s dieťatkom by sa to vlieklo celý život-odkladom nič nepokazíš,dnes sú na deti už v prvom ročníku kladené veľké nároky,možno podobné aké sme mi ,mali v 2,ročníku,tak prečo nepočkať a nedať mu čas nech dozreje. 😉

michalag
17. jan 2012

@miruska320 takze idete do 1. rocnika az teraz, ze.
Ja si tiez myslim ze pokial to psycholog urci ze este nie je pripraveny tak to treba respektovat. Ved s tym nic nestratia aj ked su sikovne a poznaju cisla, pismenka atd. Mne isiel bratranec o rok neskor a to uz mal 7,5 roka (bol ale predcasne narodeny) a teraz hoci v 6 rokoch este nebol pripraveny, ale teraz sa uci super, je chapavejsi a menej hravy, do skoly sa uz potom tesil. Proste nastal jeho cas 🙂
My sme mali maminku na rodicku ktorej dcerka bude mat 6 rokov 1.9. a chce dat malu do skoly, ale musi ist na testy a musi mat potvrdenie od pediatra ze je aj po fyzickej a zdravotnej stranke na tom tak aby mohla ist. No myslim ze toto je zbytocne unahlenie rodica

miruska320
17. jan 2012

@michalag ano ideme až teraz.Musím sa priznať,dosť ma šoklo keď nám psychol.povedala minulý rok,že ešte nie,nám sa videl dosť šikovný,dokonca učiteľky z MŠ,nechápali,že prečo má mať odklad,ale mi sme odporúčanie rešpektovali.Dnes je taká unáhlená doba a keď môžem prečo by som si dieťa od toho neuchránila.A napriek tomu,že už pred rokom toho veľa vedel,teraz vidíme,že je to omnoho lepšie v iných oblastiach ,ktoré sme si pred tým nejako neuvedomovali

michalag
17. jan 2012

@miruska320 a v com napriklad vidite rozdiel oproti minulemu roku? pytam sa len zo zvedavosti

miruska320
17. jan 2012

@michalag napr.nešlo mu vymaľovanie,ale toto bola vec čo ho nebavila od malička-on kreslil ale nikdy nevymaľoval-my rodičia,sme to uzavreli s tým,že asi nebude na kreslenie-no a teraz vymaľuje už veľmi pekne,takmer všetko.Takisto vidíme ,že trpezlivosť je oveľa lepšia,niektoré veci,čo sa mu pred tým nedarili,tak ho to jedovala-a aj toto sa zlepšilo.Slabšie vyslovoval R,aj keď ho vedel,teraz je to už úplne čisté.A celkovo keď sa tak o niečo rozprávame-už je to proste také iné ako predtým-je o dosť dozretejší-mi neľutujeme ten odklad naozaj

nebbia
autor
17. jan 2012

@michalag no my mame to rodicko zajtra,ale s ucitelkami zo zakladnej.Pridu porozpravat o zapise.Psychologicka pride az 25.1.Aj mala pozna celu abecedu aj cisla do 20,chodi aj na predskolacku anglictinu a ide jej to.Ale okrem tej horsej vyslovnosti sa mi este nezda po grafomotorickej stranke.Nakresli hocico ,ale ani zasvet nechce vyfarbovat.Mozno pojdeme na zapis,nech psychologicke vysetrenie ukaze cokolvek a potom v tom maji ho zopakujeme.Je tazke sa spravne rozhodnut.Ked som mojej mame povedala,ze zvazujem pre malu odklad,tak na mna vychrlila informaciu,ze aj moja ucitelka vehementne trvala na tom,ze nie som zrela na skolu a ze by ma mama mala dat otestovat.Mama sa jej vysmiala do oci,do skoly ma dala a ja som celu zakladku vychodila skoro s cistymi jednotkami.Ale to bolo uz pred sto rokmi,teraz su ine naroky na deti ako vtedy.
@miruska320 veru kazdy chce pre svoje dieta len to najlepsie,aj susedinej dcere odporucili odklad,ze ma slabo rozvinute obrazove vnimanie.Inak velmi sikovne dievcatko to je.Pocita do 60 a na otazky vie tak zrelo a sebavedomo odpovedat.Na nu by som teda odklad netipovala.

nebbia
autor
17. jan 2012

@miruska320 citam,ze aj vy ste mali ten problem s vyfarbovanim

michalag
17. jan 2012

@nebbia tak u nas zase problem po grafom. stranke nie je aspon ja si myslim. Miluje kreslenie, vymalovavanie, pise, kresli, striha, ale u nas je problem v inom a bojim sa ci to do septembra zvladneme a odstranime to.
Zo zakona na zapis ist musis ak dieta dovrsilo 6 rokov od 1.9 2011-31.8.2012

mimi
18. jan 2012

Prosim vas, neviete mi niekto povedat, ked uvazujem o odklade dokedy treba doniest papier od psychologa, treba ho pri zapise, alebo sa da dodatocne? dakujem

betkavlcekova
18. jan 2012

mimi my sme mali minuly rok odklad, na zapise papier nepotrebujes, len povedz ucitelkam, ze uvazujes o odklade a potom ked budes mat papier od psychologa tak pises ziadost do skoly o odklad skolskej dochadzky a k tomu prikladas potvrdenie od psychologicky a my sme davali minuly rok aj potvrdenie od detskej lekarky

michalag
19. jan 2012

baby robili aj vo vasich skolkach psychologicke testy zrelosti. Nam dali vcera vysledky a som z toho jelen, ucitelka mi vravela ze u nich v triede podla toho su vsetky deti zrele, ale aj tak sa z toho moc nevyznam 😠

michalag
19. jan 2012

išlo o dispetažne vyšetrenie deti predškolskeho veku

kvojtanikova
19. jan 2012

@michalag u nas v KE sa v skolke robili testy zrelosti, tiez mam syna 5 rocneho (2.9.2006) a podla tych vseobecnych testov mu psychologicka povedala, ze je velmi sikovny, ale ak ma ist teraz do skoly, musi u nej este absolvovat hlbkove vysetrenie. Tak sme tam vcera isli a tiez mam z toho chaos, lebo intelektovo je o dost popredu (na urovni skoro 7rocneho dietata) ale emocne a vydrzovo (sustredenie) je na ten svoj vek 5 rokov. Psychologicka nam odporucila ho dat este testovat na "nadanie", ze by potom mohol ist do triedy pre nadane deti, lebo tam trebars deti mozu cez hodinu chodit hore-dole, maju castejsie prestavky a nie je to take striktne ako v normalnej triede, ze vraj do normalnej nam velmi neodporuca. Ale ja fakt neviem, bojim sa ze ak ostane doma este rok, dobehne sice tu emocnu stranku ale co ak sa medzitym jeho intelekt este zvysi a potom sa bude v prvej triede nudit? Uz teraz pozna pismena, vie citat kratke slova, pocita bez problemov, ma vseobecny rozhlad a je aj priebojn,y nie je ustrachany... Je pravda, ze v tej "samoobsluznej" stranke je to horsie, pomaly sa oblieka, nevie jest poriadne priborom, nema bohvieaku trpezlivost... Fakt neviem. Asi ho zapisem podmienecne a do septembra sa este uvidi, ja si myslim ze to je este 7 mesiacov tak sa toho este moze vela zmenit.

kvojtanikova
19. jan 2012

@michalag depistáž sa to volá, asi si urobila preklep, no ale ved nevadi, ja to len pisem spravne pre maminky aby to lepsie rozoznali. Ano, aj u nas to take bolo, ale to je len velmi okrajove vysetrenie, deti, ktore sa idu predcasne zaskolit (ako moj syn) musia mat aj to hlbkove vysetrenie a az s tym papierom ist na zapis.

lubina
19. jan 2012

@nebbia Nasa starsia je prvacka.6rokov mala koncom augusta.Ale dali sme ju do skoly.U psychologa sme ani neboli. POdla nas bola na skolu zrela a vobec to nelutujem.V skole sa jej dari a dokonca je tam este aj jedno dievcatko v jej triede, co sa narodilo 3 septembra a tiez chodi do skoly. Je to na tebe, ako citis, ci je dieta pripravene, alebo nie je.A inak podla mna tieto zapisy takto v januari su blbost, ved do augusta a nasledneho zacatia noveho skolskeho roka je este daleko a dieta rastie a vyvija sa aj po takomto skorom zapise do skoly.este sa moze vela zmenit.

michalag
19. jan 2012

@kvojtanikova jasne depistaž, dakujem za opravu 🙂
Nam ucitelky vraveli ze tam kde maju krizik ze to este treba trochu dotrenovat cos a da a tam kde nema nic je v poriadku. Napr. Lateralita je "S" co znamena lava ci prava hemisfera? ja som uz z toho jelen, vobec nam k tomu nic nepovedali 😠 , iba ze vsetky deti su schopne ist do skoly

kvojtanikova
19. jan 2012

@michalag neviem co je toto "S", ja som tie depistazne testy velmi nevidela (teda tie pokecy co tam k tomu mala psychologicka), iba ulohy mi ukazala ake boli a to bolo vsetko.

titkovamiriam
20. jan 2012

Tak a sme doma zo zapisu niektoré veci som nevedela čo treba tak potrebujete:
-potvrdenie od pediatričky
-žiadosť
-vyjadrenia od psychologičky-Pozor nie všetky akceptuju-ja cakam či naša je Ok,ked nie na skolu psychologicka chodi
-rodný list

inak marek zapis zvladol,a okrem L R žiadny problem nebol 😉-počital,recitoval,komunikoval 😉

maryama
20. jan 2012

Ak zvazujete odklad, mala by vam poradit ucitelka v MŠ. Ved ona je s vasim dietatom cely den a mala by ho poznat po vsetkych strankach mozno lepsie ako psychologicka, ktora ho vidi raz na 30minut. Takze si myslim, ze by bolo dobre poradit sa aj s nou.

mimi
20. jan 2012

@betkavlcekova dakujem za odpoved. Dnes som sa rozpravala s nasou ucitelkou v MS a tiez mi navrhla, nech si poziadam o odklad hoci dieta sa vie zmenit za pol roka. Maly je augustovy, je sikovny, len je dost hravy. Zajtra nas caka zapis, tak som zvedava ako to bude prebiehat 🙂

mimi
21. jan 2012

Dnes sme boli na zapise a pani ucitelka ma odhovarala od odkladu, vraj maly by bol sposobily nastupit do prveho rocnika. Tak toto som teda necakala. Aj vas tiez nahovarali?Zajdem este za psychologickou a uvidim co mi ona povie.

titkovamiriam
21. jan 2012

@mimi nas neprehovarali u nas je prvakov dost a hlavne chlapci maju vela odkladov,dokonca aj narodený apríl-maj