Odklad školskej dochádzky

nebbia
16. jan 2012

Ahojte maminy.Moja dcera absolvuje v najblizsich dnoch test skolskej zrelosti.Prosim vas o napisanie vasich skusenosti,ak bolo vasemu dietatu odporucene odlozenie dochadzky,ci ste respektovali posudok psychologa.A ak nie,aky dopad to malo na vase dieta.

luciahromadkova
16. jan 2013

@veroduan v sulade so skolskym zakonom je vase dieta do 31.8 dietatom MS /vtedy konci skolsky rok a posledny rocnik MS/, do ktorej bolo prijate na vychovu a vzdelávanie. Vasou povinnostou je v sulade s vyhlaskou 306/2008 Z. z. o MS v znení neskoríšch predpisov § 3 ods. 1 citujem: " Rozhodnutie o odklade plnenia povinnej školskej doc hádzky die ťaťa predloží zákonný zástupca riaditeľovi materskej školy spravidla do 15. apríla. " Ak rozhodnutie doručite v tomto termíne, riaditelka školy vam nemože dochádzku ukončiť a je povinná vám miesto ponechať aj v dalsom skolskom roku. Odporučam vám teraz písomne oznámiť riaditelke MŠ /ona vam napise prevzala, dna- dajte si potvrdit/, že uvažujete o odklade povinnej školskej dochádzky z dovodov.... este pred zapisom do MS, aby vedela, že teda bude potrebne rezerovat vam pravdepodobne miesto.

/Treba potom este poziadat riaditela ZS o odklade, k ziadosti prikladate vyjadrenie pediatra a centra prevencie a poradenstva v sulade so školským zakonom č. 245/2008 Z.z. o výchove a vzdelávaní v znení neskorších predpisov- § 19, ods. 4 "Súčasťou žiadosti zákonného zástupcu je odporučenie všeobecného lekára pre deti a dorast a odporučenie príslušného zariadenia výchovného poradenstva a prevencie."

Ked vam riaditel ZS vyda rozhodnutie o odklade plnenia povinnej skolskej dochádzky, odovzdate ho do 15.4, riaditelke MŠ /opatovne vam odporucam odovzdat kopiu, kde vam riaditelka napise, ze prevzala dna...., meno a podpis/. Jej povinnostou je na zaklade týchto písomných dokumentov vam miesto v MS rezervovat.

stella231
18. jan 2013

@nebbia
@mimi
@michalag ja mam rovnaky problem, syn je aprilovy..ale je velmi pomotany, slabsie kresli, a pri vysvetlovani sa zajakava. k logopedičke chodime ale je to na dlhe lakte....je zabudlivy,nevie urobit 2veci lebo si to jednoducho nezapamata, ak by im dali niečo v škole.on to neurobi určite lebo zabudne... to ze maju do skolky doniest toaletak mi povie niekedy aj po tyzdni...a vobec ho nevidim na prvaka...mam z toho hlavu v smutku

michalag
18. jan 2013

@stella231 my uz sme prvaci 🙂 a som rada ze som ho nakoniec dala 🙂

martinkah
22. jan 2013

ahojte, je tu niekto, kto uvažoval o odklade kvôli zlej výslovnosti? náš predškolák nevie vyslovovať R, C, Ž, Dz, ako-tak sme sa teraz naučili Š, aj keď nie je ešte úplne ok a J vie tiež, iba keď si pritlačí prštekom jazyk nadol, bez toho hovorí L
o týždeň ideme ku psychlogičke, syn je navyše augustový ... jedna učiteľka z "našej" ZŠ nám hovorila o dieťatku, ktoré napriek zlej výslovnosti výborne píše diktáty, iná z tej istej školy spomínala druháka (s ktorým začali výslovnosť riešiť až po nástupe do školy, teda neskoro) a ten píše slová tak, ako ich sám vyslovuje (napr. učiteľka povie LEGO, on si to sám pre seba povie LEDO, keďže nevie G a napíše tiež LEDO) a keďže nášmu M. detičky v MŠ asi nie veľmi rozumejú, obávam sa, že v škole (aj keď dovtedy sa tá výslovnosť vďaka cvičeniu, verím, zlepší) preto bude ťažko nadväzovať kamarátstva
a navyše, hrozí, že v škôlke budú musieť dať deti s odkladom do triedy k malým deťom :(

zlatovlaska123
22. jan 2013

@martinkah môj názor je, že zlá výslovnosť je jednoznačne dôvod na odklad, no ťažko ta posudzovať takto na diaľku...
ide o to, ako veľmi je to zlé a či sa to do septembra napraví...každopádne by som to konzultovala ako s logopédom, tak aj s psychologičkou. Najlepšie vám poradia. Ako píšeš - je augustový, tak to by som ja nič neriešila a rovno požiadala o odklad.Určite mu len prospeje. 😉
- k tej druhej veci - no nie som odborník, ale pochybujem, že môžu dať deti s odkladom do triedy k malým deťom...to sa mi nezdá... 😒

martinkah
22. jan 2013

@zlatovlaska123 ďakujem za názor 🙂 a k tomu, že 6 ročné deti by mali byť v triede s menšími, nemyslím predškolákmi, ale ešte mladšími.. no, som zvedavá, ako to riaditeľka vyrieši, jej prvá verzia bola, že pre deti s odkladom nemá miesto, lebo v budúcej prípravkárskej triede už bez nich bude 27 detí, jedine, že z terajších dvoch prípravkárskych tried sa nájde dosť detí s odkladom a vytvoria ďalšiu triedu, čo je podľa mňa málo pravdepodobné (a tým pádom nebudú môcť prijať toľko malých detičiek, ako bolo v pláne, a prijať by mali aj nášho mladšieho), prekladať staršieho do úplne inej škôlky sa mi tiež nezdá dobrý nápad.. no, s tým mi tu na fóre nepomôžete, to si musíme sami 🙂

sakura77
22. jan 2013

baby,myslite ze zle vyslovovane L moze byt dovodom neprijatia? je inak sikovny,pozna ciselka,zaujima sa o pismenka,R nema problem,len to L..nerada by som bola kvoli tomu aby ho nechali este v skolke...aku mate skusenost?

zlatovlaska123
22. jan 2013

@sakura77 vlani kamoškina dcéra zasa nevedela vyslovovať R, ale ináč rozprávala pekne, a ona chcela odklad a všade jej povedali, že to nie je dôvod na odklad. Pokiaľ ide len o jednu hlásku a dieťa je ináč šikovné, tak to netreba riešiť, veď to L nabehne samé možno už o mesiac - dva. Do septembra predsa ešte času dosť. 😉

sakura77
22. jan 2013

@zlatovlaska123 no to dufam..lebo mne sa uz zda dost velky a aj zrely na to aby bol dalsi rok v skolke....inak buduci pondelok maju mat v skolke psychologicku,tak som zvedava co pivie,lebo on je troska taky neposedny certik🙂tak dufam ze v tej skole troska skrotne🙂

adkaw
23. jan 2013

ahojte ja som bola s miškom na doporučenie učitelky z mš v centre špecialno pedagogického poradenstva na hlbšie otestovanie nakoľko mi stále hovorila učitelka že jej pripadá ako hyperaktívny a školu by nemusel zvládnuť a na základe testu mi pani psychologička doporučila odklad, lebo miško test spravil, niektoré časti dokonca nadpriemerne ale mal problém s grafomotorickou časťou testu, on vždy nerád kreslil a že teraz je to v 1 triede veľmi náročné a rýchle tak by nemusel stíhať v písaní tempo, povedala mi že ho určite nemám nechať v mš ale že ho mam dať do prípravného ročníka s tým že musíme ísť na zápis kde ukážem potvrdenie o doporuční o odklade.

felycity
24. jan 2013

Moja dcéra je marcová, testy školskej zrelosti robili už v novembri čo mi prišlo dosť skoro, tiež som bola troška sklamaná, keď nám povedali, že je na takej hranici, aj áno aj nie. Najprv sme boli negatívne naladení, ale nedalo nám to a postupne sme si začali čo to hľadať a sledovať viac dcéru v tom, na čo nás psychologička upozornila. Naša škola robí testy zrelosti ešte zvlášť po zápise pre letné deti cca. v máji a tak sme ju dali znova otestovať, opäť nám bolo povedané, aby sme počkali /napriek tomu, že školská psychologička z inej školy povedala, že môže ísť). Nakoniec sme ju nedali a dali sme jej odklad, dnes som za to strašne šťastná, síce už v októbri / počas odkladu bolo vidieť, že nastali veľké pokroky/ neľutujem. Nemáme absolútne žiadny problém zatiaľ v škole, úlohy si robí veľmi svedomito, bez plaču, sama v lete začala čítať - spájať slabiky, takže doma už len čítame kontrolne či je všetko ok. Za 20 minút máme úlohy hotové bez problémov. Takže zo svojej skúsenosti odporúčam, že ak sú akékoľvek pochybnosti, treba to dôsledne zvážiť. My sme radi, že sme mali odklad, ona to nijako zvlášť neprežívala, že musí ešte rok ostať v školke - akurát už na konci bolo vidieť, že sa nudí resp, že je najvyšší čas ísť do školy. Samozrejme, že je to na zvážení každého rodiča.

adulik1976
27. jan 2013

Ahojte moja dcera ma 6rokov mala odklad skolskej dochadzky psycholog bol v skolke a povedali nam ze ju mame dat do nulteho rocnika ja nechcem ved by mala 8rokov ako prvacka som na dne neviem co mam robit myslim ze tu prvu triedu zvladneme my s manzelom sme pravaci ona lavacka 5.2mame ist na zapis psycholog dal ze v maji si mame prist testy zopakovat no napriek tomu poslal vysledky do skoly ze ju neodporuca do 1rocnika pordte mi prosim Vas som z toho zufala nechcem aby sa jej deti v skole posmievali ]
pordte co by ste robili vy ako by ste postupovali okrem toho min.rok ked som sa psychologa pytala ci nulty rocnik alebo skolka povedali ze dohrat sa skolke ze do skoly je pripravena a teraz bol skolke druhy psycholog a ten ju do skoly neodporucil vraj nulty rocnik

billam
27. jan 2013

@adulik1976 rozhodnutie je len a len na rodicoch...ja by som ju určite nedavala tak neskoro do skoly...ak uz má 6 rokoch, zdravotne a psychicky je ok, tak nevidim ziadny problem, preco by mala mat odklad...co ti povedal psychológ...preco?...co sa mu na nej nezdá?...a dalsia vec, ked ju das do skoly v 8 rokoch, uvedom si, že plnoleta bude v 2.triede na strednej, co vies co sa vsetko moze stat, bude v puberte, zdrhne ti z domu, povie, že je plnoleta a nedokonči skolu...maturovat bude v 20 rokoch.

ita111
27. jan 2013

ak sa jej v prvom ročníku povenuješ ,ale hlavne budeš ju viesť k samostatnosti,už aj aj teraz jej doma dávaj veľmi krátke úlohy,trebars z novín strihať trojuholníky,gule,a cvičiť ručku ,správne držať pero ale správne a robiť čiarky od riadku po riadok,neopovaž sa ju niečo učiť čo v škole, potom bude vyrušovať,ja by som ju určite dala,dievčatá dozrievajú skor ako chlapci,ale hovorím ti hodiť do vody nech pláve,a nech nikdy nevie o tom že pochybuješ či ju máš alebo nemáš dať,to len my tu to vieme,ona musí cítiť z mamy to zvládneš,pomožeme ti..a samostatnosť,to sa musí naučiť jak básen...držím palce.

ita111
27. jan 2013

@sakura77 daj mu pod jazyk ceruzu a cvič la la la,má lenivy nedvíha ho na podnebie cvič každý večr slovíčka,ale tak mu povedz,zober ho na kolena ,pozeraj do očí a povedz že sa idete učiť a sama uvidíš či chce ale to záleží od situácie...poznáš syna tak vieš kedy...držím palce

aurorag
27. jan 2013

ahojte! ja tiez zvazujem, co so zapisom do skoly! dcerka bude mat 6 rokov az koncom jula, myslim, ze by sme v pohode dostali odklad..... ona je velmi sikovna, vyslovnost, pamat, recitacia a taketo veci v poriadku.... jedine, co mi robi starost, ze este stale si v noci cmula palec(to ste tu uviedli viacere), niekedy pise zrkadlovo a je lavacka....
mozno by jej rok v skolke pomohol, ale ona je aj dost velka a do skoly sa nenormalne tesi! tak neviem, poradte!

billam
27. jan 2013

@aurorag no určite kvoli cmulajucemu prstu by som jej nedavala odklad 🙂

aurorag
27. jan 2013

@billam mna najviac desi ti zrkadlove pisanie! nie je to znak nezrelosti?

billam
27. jan 2013

@aurorag hmm, nemyslím...aj moja dcérka obcas pise zrkadlovo, ked ju opravim, tak napíše správne...tiez bude mat 6 rokov a vobec neuvažujem odklad...v našom veku nieco taketo vobec neexistovalo...len vtedy, ked niekomu vychádzali " zle roky" - ten kto bol narodeny sept.,okt.,novemb.,dec...učiteľky sú v skole na to, aby to deti naucili....jedine, co môžeme my - maminy pomôcť - rozhybat im ruciciky - cvičiť pisanie ciarok, kruzkov, malovanie stetcom...

sakura77
27. jan 2013

@ita111 dakujem,vyskusame,aj ked teda s mojim tvrdohlavcom to bude tazke🙂

aurorag
27. jan 2013

@billam no uvidim, v kazdom pripade ju dame vysetrit u toho psychologa....

adulik1976
27. jan 2013

@billam Dakujem ale tam jej dali ze ma oslabenu grafomotoriku do tych paierov jej to napisali mne sa to nezda neviem ci mam najst este neakeho odbornika alebo co mam robit

billam
27. jan 2013

@adulik1976 to nevadi, snaz sa s nou cvičiť...pisat, kreslit, nech sa jej rozcvici ruka...a v máji/júni by som s nou isla na veľké psychologicke testy, dovtedy sa vela toho zmeni.

zlatovlaska123
28. jan 2013

@adulik1976 ja neviem, ale keď psychológ po odklade ešte odporúča nultý ročník - čiže akoby ďalší rok odklad, musí byť na to vážny dôvod ...to sa bežne nerobieva...podľa mňa tiež je to neskoro ísť do školy v 8 rokoch...asi by som pobehala viac psychológov a poradila sa aj v škole, uvidíš ešte, čo povedia na zápise....verím, že si z toho na nervy, tiež by som bola...ale rozhoduješ aj tak Ty, ak ju chceš dať do 1. triedy, nikto Ti v tom nemôže brániť 🙂

billam
28. jan 2013

@adulik1976 este jedna dost dôležitá vec - našla si vo Vašom meste skolu, ktorá otvára nulty ročník? Ja žijem v BA a takých škôl narátam sotva na jednej ruke....nie je to obvykle, že škola má nulty ročník.

adulik1976
29. jan 2013

A
@billam ahoj mame tu v meste 1skolu je dost daleko od nasho bydliska

susika
2. feb 2013

@adulik1976 -podla toho čo píšeš, tak my máme ten istý probém, malá vie strašne vela, stále sa pýta, nestíham reagovať, zaujíma ju vla vecí, na ktoré jej neviem ja odpovedať, písmenká síce nespája, už by možno aj ale zlenivela mi v školke a teraz sa zatne a enchce nič.písmenká pizná od 3 rokov a velku abecedu sa anučila o štvrť roka neskor, geom. tvary ovladala už v 2,5 roku, farby ešte tak neajko ako dvojročná, rozprávať začala velmi skoro, v texte sa orientuje uplne super, že fakt pozerám, že foto pamäť má, rychlo anjde, čo sa jej pýtam.ale tá ej zaťatosť a tvrdohlavosť je otras. oan si zmyslí, že teraz nechce, tak sa možem aj na hlavu psotaviť, musím isť na nu trikmi alebo obklukou stale.chcela by som ju dať do nultého ročníka, ale to mi vraveli, ež to už ma ako nastup do školy a navratu späť vraj niet. do školky mi nechce chodiť od začiatku a stale je to horšie.sice ju nebavia počítač a hry na nich, vraj by už mali, strašne rada má vedomostné hry a tam to nikto s nou enchce hrať a ju nebaví hrať sa s legom a vláčikmi a s kočíkmi a a bábikamai, iba občas ale nie celé dni len hry. tak buduci týždne maju tie testy v školke, tak som zvedavá, či mi nespraví hanbu a ako ich napíše.podla toho sa rozhodneme, či predsa sa ešte bude trapiť v školke alebo v nultom ročníku.

martinkah
5. mar 2013

ahojte, ku žiadosti o odklad sa prikladá aj správa od pediatra, neviete, ako má vyzerať? predpokladám, že na to nie je nejaký formulár, či áno? naša pediatrička má ambulanciu len krátko, dovtedy pracovala na klinike, nemá s tým skúsenosť a keďže chcem mať tieto papierovačky rýchlo vybavené a mať pokoj, rada by som presne vedela, čo mám od nej pýtať 🙂 a ešte tá žiadosť o odklad - na adresu riaditeľa ZŠ napíšem, že žiadam o odklad šk. dochádzky, v prílohe so správou psychológa a pediatra a to je všetko? ďakujem

ebbi
6. apr 2014

@luciahromadkova ahojte, viete mi poradit ako to funguje, ked mam dieta uz do skoly prijate a odporucili nam odklad? Tieto deti idu aj dalsi rok na zapis? Alebo skola s nimi rata automaticky od buduceho skolskeho roka?

xarra
13. máj 2014

Moja dcerka bude mat 6 rokov 30.jula a psychologicka odporucila odklad. Nastoji ale na tom, aby sme ju dali do skolky. Nikdy do skolky nechodila a vraj by jej to len prospelo. Tomu neprotirecim, avsak nedokazeme pre nu najst volne miesto v ziadnej skolke, vsetky su beznadejne plne. Neviem co dalej. Ja nie som zamestnana a teraz neviem ci je moznost aby ostala nadalej doma ak nic nenajdeme. Neviem sa dopatrat ci prikazuje nejaky zakon povinnu MS pre dieta s odkladom povinnej skolskej dochadzky. Neviete niektora alebo nemate podobnu skusenost?