Predškolák v rodine a všetko čo nás čaká

kasami
26. aug 2009

Ahoj, mate doma predskolaka ?
my nastupujeme od septembra do predskolskej ... a nakolko moj maly viac v skolke nie je ako je ... rada by som sa s vami poradila co nas caka... neminie... a co sa vsetko od nas ocakava 😉
skolka, zapis ... priprava ... proste vsetko co k tomu patri 🙂

renca3
10. okt 2009

vojavoja...asi neporadim. my neplanujeme nasu skolu. najde si kamaratov na poobednych kruzkoch. 😉

Leovi vypadol vcera uz 2. mliecny spodny. zistila som, ze sa z vnutornej strany uz tlacil trvaly. tak teraz mu porasie asi pekne nakrivo. uz som to pocula, ze trvale vyrastali v druhom rade vedla mliecnych. potom tie mliecne treba radsej povytahovat. snad sa to casom dorovna. 😉

felixa
10. okt 2009

Ja svoje deti vozim, starsia si nasla uplne super kamaratov v skole a na kruzkoch (ja som sa zoznamila s rodicmi), na vzajomne oslavy vozia rodicia deti a pod...

Ak by som byvala v Petrzalke, deti by som urcite dala do skoly inam, a bola by som rada, ak by sa s miestnymi detmi ani neskamaradili. Podla toho, co mi hovorili kamosky, deti a rodicia v skolach v Petrzaklke - nic moc. Ale nepoznam celu Petrzalku, takze mozno sa mylim. 😉

kasami
autor
10. okt 2009

Vojavoja, neviem ... aj ja stale rozmyslam a stale som neni rozhodnuta ☹
jedine co viem je, ze do skoly kam patrime isto nepojdeme ... aj ked tam pojde polka skolky ...
tiez budeme isto menit kolektiv, ale myslim si ze deti rychlo nadvazuju kamaratstva a ze si drobec kamosov rychlo najde 😉
Renci nam v utorok vypadol tiez druhy mliecny ... a tiez s nam uz tlacia trvalky a nie som si celkom ista ze rovno 😝

Felixa a kam vozis svoje deti ? na ktoru skolu ?
co sa tyka Petrzalky myslim ze to je dost tvrde vyjadrenie ... nechapem ako mozes odsudit ludi podla bydliska ... ja som nikdy v Petrzalke nebyvala ale poznam dost ludi, ktori tam byvali alebo byvaju ...
v com su podla teba ine deti tie co byvaju v Petrzalke a chodia do skoly v Petrzalke ako tie co tam byvaju a rodicia ich vozia do skloly do mesta ? alebo v com su ine deti z mesta ... Vrakune, Dubravky .... atd... ?

pozri si napr. www.narnia.sk neviem ... myslis si, ze tam chodia zle deti ? ja poznam rodicov ktory sa uz druhy rok snazia dostat tam svoje poklady a nedari sa im ... a je to zevraj vyborna skola ... a je v Petrzalke ...

felixa
10. okt 2009

Kasami, mam super kamosky z Petrzalky, ktore miluju svoje deti a snazia sa ich vychovat co najlepsie, aby boli aj k druhym ludom ustretove, ale svoje deti nechali v skolach v Petrzalke a bud nie su spokojne alebo prelozili svoje deti do mesta.
V petrzalskych skolach urcite su vacsinou dobre deti, ale mnohe su agresivne, zle, rodicia ich zanedbavaju a potom tym trpi cely kolektiv v triede. Naozaj plati, ze jedno hnile jablko moze nakazit vsetky ostatne. Alkohol, cigarety, sex a bohuzial aj drogy - to nie je nic vynimocne na tych skolach - alebo mozno nie priamo na skole, ale vsetky decka vedia o koho sa jedna a na koho sa maju obratit, ak by chceli. A to sa tyka bohuzial asi aj mnohych inych statnych sidliskovych skol. Netreba si o nich robit iluzie.

ZS Narnia a hned vedla nej je aj gymnazium C.S.Lewisa plus konzervatorium - to su cirkevne skoly (zakladatel myslim, ze Cirkev bratska). Pristup k ziakom a rodicom na tychto skolach je postaveny na inych hodnotach, ako je to v statnych skolach. Rodicia sem vozia deti z celej Bratislavy plus aj okolia. Ano, do tychto skol by som deti dala, aj keby som bola v Petrzalke. Ale s tymito skolami sa nedaju porovnavat obycajne statne petrzalske alebo ine sidliskove skoly. Na cirkevne skoly som pri hodnoteni tych petrzalskych skol zabudla.

Celkove, na cirkevne skoly davaju vacsinou deti vzdelani rodicia a rodicia, ktori maju obycajne ine priority ako vacsina, a vidno to aj na ich detoch - ich deti su obycajne slusne a ustretove. Z tohto pohladu, su aj ine cirkevne skoly v Petrzalke, o ktorych by sa tiez dalo uvazovat.

kasami
autor
10. okt 2009

Felixa a kam vozis deti ty ?
ktora skola je podla teba naj ?

pravdu povediac si neviem prestavit skolu kde su vsetky deti bezproblemove a nie je tam ani jedna cierna ovca ...

moja kolegina dala syna na osemrocne gymnazium, aby sa vyhla presne tomu co si pisala a po roku frcal na lahkych drogach a to nechodil do Petrzalky ...
napr. viem ze aj na Vazovke v centre mesta sa daju v pohode zohnat lahke drogy ... dokonca som to pocula aj o Kosickej ...
tak fakt neviem, ci sa tomu da tak vyhnut ...
myslim, ze vela zalezi na vychove dietata, a sposobe zivota tejktorej rodiny ...

su decka aj bohatych rodicov, ktory byvaju vo vilovych stvrtiach a nevedia od dobroty co kde zacat a dostanu sa k tomu co si pisala ... nemusia to byt iba petzalske deti ...

co sa tyka Narnie ... beru deti bez toho aby udavali vierovyznanie, beru tam deti slobodnych matiek, rozvedenych rodicov, deti bez krstu, zidov, krestanov, evanielikov ... nerobia rozdiely ... a taktiez ich nenutia chodit do kostola, alebo na bohosluzby, alebo zdravit "pochvalen bud ..." ako na napr. na ZS Bachovej, ktora je fakt striktne cirkevna ...
podla mna kto chce si svoj zly zdroj najde ... ked nie v skole, vonku ... tak tu mame este internet ... moznosti je vela ... kamarat zohnal kamaratovi ... alebo na futbale ... baskete ... proste vsade ciha nebezpecenstvo ...

v kazdom pripade, ani ja neviem kam mam dat maleho, ale som rozhodnuta ze ho budem vozit ... ale isto sa mi na ziadnej skole ziadna riaditelka nezaruci za kazde dieta ... z akej slusnej rodiny pochadza a ci nema dedka alkoholika ...

ale v kazdom pripade by si ma velmi potesila, keby si nam dala konkretne info o nejakych dobrych skolach s dobrou povestou ...

este jedna vec ma napadla ... poznam vela rodicov, ktore svoje deti davaju do skoly niekde podla trasy do roboty ...

felixa
10. okt 2009

To, co si tu pisala, si presne myslim aj ja.
A je to hlavne na rodicoch. Tym vyberom skoly sa da buduci problem eliminovat, ale nie vylucit.

Cirkevne skoly maju tu vyhodu, ze obycajne rodicia, ktori maju apriori odpor k nabozenstvu plus "negativisticki" rodicia bez ohladu, ci su bohati alebo chudobni, tam deti nedavaju. Akekolvek, ani tie lahke drogy sa v tychto skolach netoleruju, na strednych je student okamzite vyluceny, aby neohrozoval druhych. Riziko toho, ze decko sa mi "pokazi" hrozi vsade, ale na cirkevnych skolach je minimalizovane tym, ze vacsina deti, co tam chodi, je zo "slusnych" rodin, len samozrejme nie su to "vsetci".

Ja som si tiez vsimla, ze nerobia rozdiely pri nastupe deti do tychto skol, len rodicia musia podpisovat, ze suhlasia s nabozenskou orientaciou skoly a s vychovou dietata v tomto duchu, lebo na hodinach sa jednoducho musi zucastnovat nabozenstva.

Vazovova je znama drogami, to uz bola za socializmu.

Pozri, dobre skoly su tie, pre ktore sa rodic rozhodne na zaklade svojich kriterii. Ked mam mimoriadne nadane deti, tak budem uvazovat s Jurajom Hroncom (matika), Metodova (francuzstina) a je plno inych moznosti - bilingvalne Dubravka a pod, treba pozriet na internete a pod. popr. na www.modernaskola.sk
Ked mam dieta, ktore ma nejaky problem, tak budem hladat prislusnu skolu, ked ho nemozem vozit a nemoze dochadzat, aj to je kriterium.

Pri svojej predskolacke este neviem, budem obehavat velke mnozstvo skol, stale si pozeram aj na nette. Starsia bola najprv na cirkevnej skole, teraz je na sukromnej bilingvalnej, a zrejme pojde do zahranicia. Asi tak.

kasami
autor
10. okt 2009

😀

o tej Vazovke za socializmu si ma faaakt pobavila

ja som tam chodila 8 rokov a byvala som 5 minut odtial a s drogami som sa nestretla ... prvy krat som prisla do kontaktu s clovekom (ludmi) s drogami ked som mala asi 21 - 22 rokov a pratala som sa ... a boli to vysokoskolaci ... nastastie ani nie na vyske, na ktoru som chodila ja ... dokonca ani na strednej som sa s drogami nestretla ...
a za moje spoluziacky a spoluziakov zo ZS by som dala aj ruku do ohna .... takmer vsetci vynimka mozno jeden ... isli na maturitu a 70%-80% aj na VS ... (niektory su uspesny podnikatelia, umelci ... a dokonca aj medialne znami ludia z politiky ci PR)

a len pre upresnenie Kosicka = Juraja Hronca ...

a prave na Metodku chodila moja byvala spoluziacka a mariska tam zevraj dobre frcala ...

a Dubravka mi pripada dost sidloskova ... ked si uz odpisala Petrzalku ... neverim, ze tam nie su rodicia, ktory zanedbavaju svoje deti ... a deti behajuce medzi panelakmi ...

a vlastne preco si starsiu zobrala prec z cirkevnej ? nebola si tam spokojna ?

ja nastastie tu moznost mam, ze mozem mojho vozit ... preto si tiez vyberam, zatial mame vsak na 100% vybratu Kosicku = Juraja Hronca ... teda ak by sa nam zadarilo sa tam dostat ... lebo nie je to az take lahke ... minuly rok mali nahlasenych 150-170 deti a brali 22

preto som aj zalozila tuto temu, aby som sa o ZS dozvedela co najviac ... ktore su ake, aky su tam ucitelia, ziaci, ake maju vysledky, kruzky a aktivity ...

... nebojim sa toho co si pisala na skolach kam podla bydliska patrime ... s tym tu nemam skusenosti, neviem asi to tu tak nefrci ... ale uroven tych skol sa mi zda nizka ...

a este jedna vec ma napadla ... to co si pisala o ZS v Petrzalke ... s tym sa mozu deti stretnut na ktorejkolvek strednej skole, alebo VS ... tam si uz tazko navyberame ake deti z akych rodin, akych skol, ci akeho bydliska

takze podla mna je najdolezitejsia vychova, rodina a to ako sa svojim detom venujeme ... ked maju svoj cas zmysluplne vyplneny nemaju cas mysliet na hovadiny

kasami
autor
10. okt 2009

vdaka za link na www.modernaskola.sk
o tejto stranke som nevedela 🙂 ale hned som si tam klikla na najlepsich jazykarov ocenenych 😀 a z BA nie je ziadny ...

ta stranka vyzera fkt zaujimavo

felixa
11. okt 2009

Kasami,
nepotrebujem sa s tebou hadat o tom, ake skoly su v Bratislave dobre a ake nie. 😉

Dala som nazor do diskusie, podla toho co poznam ja, o com som sa rozpravala s rodinou, s priatelkami, co som citala a pod. Kazdy rodic nech sa sam rozhodne, kam svoje decko da do akej skoly, sam si za neho zodpoveda.

Na Vazovku sa dostal jeden moj spoluziak zo ZS, najlepsi ziak z triedy a stal sa drogovo zavislim prave na Vazovke. Jedna moja kamoska chcela dat dieta na Vazovku, isla si pozriet skolu, na zachode nasla ihli. A tiez poznam zname osobnosti (minim. jednu), ktora chodila na Vazovku a svojim zivotom ma nepresvedcila o kvalitach svojho vzdelania. A poznam sa s rodicmi, ktori o Vazovke tiez nemaju vysoku mienku. Su to okolnosti, ktore cloveka potom v jeho subjektivnom rozhodovani ovplyvnuju, aj ked logicky mi vychadza, ze to sa mohlo stat aj na inych skolach. O.K. ty mas ine skusenosti, ja ti ich neberiem.

Ked som ti vyssie vymenovala skoly, boli to skor tie, o ktorych sa hovori, ze poskytuju dobre vzdelanie, (hlavne uz gymnazia), prijimaju ziakov na zaklade narocnych kriterii, takze je vacsi predpoklad, ze sa tam nebudu hlasit flakaci a nebudu mat cas ako pises "na hovadiny". 😝

Mozes sa utvrdzovat v tom, ze v kazdom type skol sa stretnes s tymi istymi prejavmi, ja ti to neberiem. Moje skusenosti su ine. Dve kamaratky mali na rozdielnych ZS dcery, plus na jednu petrzalsku chodila moja sesternica, kde bezne decka vulgarne nadavali, cez hodiny aj ucitelkam, zabavali sa, v podstate ich IQ bolo na hranici priemeru, rodiny ich zanedbavali.

V takej triede sa lahko moze rodicovi stat, ze na jeho sikovne dieta nebudu kladene ziadne naroky a aj keby ho tie deti nestiahli na svoju stranu, nie je iste ci pri prijimackach na strednu skolu bude schopne obstat v konkurencii, inak stalo sa to mojej sesternici, ktora bola najlepsou ziackou v triede. ☹

Ja som vo svojom prispevku vyssie nepisala, ze su skoly, kde su LEN zli ziaci a potom su skoly kde su LEN dobri ziaci. Pri pozornom precitani, by si tam videla, ze pisem o tom, ze v urcitom type skol, su rizika minimalizovane, ale vylucit sa nedaju nikde.

Samozrejme, pri vychove je najdolezitejsia rodina, ale aj ostatne prostredie ti decko dotvara, inak by velakrat rodicia neboli prekvapeni, ze ich dieta, ktoremu sa tak venuju, zrazu zapadlo do nejakej zlej partie.

Ty tu sice pises o tom, ze akekolvek deti z akychkolvek rodin mozes stretnut vsade, ale sama tiez vyberas radsej pre svoje dieta skolu s lepsou povestou, cize si protirecis.

Ja som bola velmi spokojna s cirkevnou skolou a v podstate s nou alebo alternativnymi uvazujem aj pre mladsiu. Lenze moje starsie dieta patri k mimoriadne nadanym detom a v narocnosti vzdelania chcela sama postupit dalej.

Dalej pises, ze si zalozila tuto temu, aby si sa dozvedela co najviac o skolach, ale ja som si citala, ze chces vediet ako napreduju predskolaci a co robia v skolkach. O ZS tam nebolo pri zalozeni ani slovo, ja som reagovala na prispevok Vojavoji. 😉

felixa
11. okt 2009

Vojavoja, este k tym detom a kamaratom.
Je to taka idealna situacia, ked dieta ma vela a dobrych kamaratov priamo zo skoly a este su aj susedia, ale moze sa stat. 😉

Dve moje kamaratky z Petrzalky dali dcery do mesta do skoly. Jedna dcerka ma dobru kamaratku - susedku, obidve chodia do rozdielnych skol, poobede sa stretaju alebo ich mamy sa dohodnu a spolu chodievaju niekam aj cez vikend...

Druha dcerka - teenagerka, sa poobede stretava s "kamaratmi" z okolia ich domu, jej mama ich ani nepozna, nejake dve dievcata jej len predstavila (o jednej sa dozvedela, ze ma drogovo zavislu matku). Jej dcera fajci, chodi si "sadat" a pije, skor je vyzlecena ako oblecena... Vecer chodieva "von". Kamoska ani nevie, kde jej dcera beha, po celej Petrzalke alebo aj meste, ma len urceny cas - o desiatej ma byt doma, co aj tak ta jej dcera nedodrzuje. Kamoska sa s nou len hada, ma z nej "nervy", dcera ju neposlucha. No jednoznacne jej vychovu nezvladla od mala a len sa to s nou vlecie.

Takze nie je to len o tom, ze kam chodi decko do skoly, ale aj ako ma zorganizovany a kontrolovany cas rodicmi. A dolezite je podla mna poznat kamaratov, ich rodicov a rodinne zazemie deti, s ktorymi sa nase deti kamaratia. A toto sa zase fakt tyka vsetkych deti, nech byvaju kdekolvek.

kasami
autor
11. okt 2009

ja sa tiez nechcem hadat 😉 len ma zarazilo ako moze niekto tak hrozne zaskatulkovat ludi a deti z Petrzalky

to ma totiz dost zamrzelo

co sa tyka Vazovky ja som hovorila o ZS a ty evidentne o gymnaziu ... aj ked ani take skusenosti odtial nemam, lebo niektori spoluziaci pokracovali tam, a dokonca aj moj brat tam chodil na biligualne gymnazium ... a tento rok uspene skoncil VS ... a bez drog ... asi mal ine zaujmy a ine zazemie (nastastie 🙂 )
nehovorim, ze to tak nemoze byt, ako si napisala ... ja som pisala hlavne o ZS, lebo tam som chodila a nozaj som o tejto skole nepocula nic zle ...
kolegynin syn sa stal drogovo zavysly taktiez na gymnaziu a to tiez biligualnom (spanielskom)
vidis pises, ze na gymnazia su prisne kriteria by sa tam decka dostali a nebudu to teda flakaci, ale aj tvoj spoluziak zo ZS tam chodil na gympel ...

a co sa tyka toho, ze si podla teba protirecim, to nie je pravda ... vo svojom predoslom prispevku som to napisala, vyberam pre maleho inu skolu ako tu do ktorej patrime nie preto, lebo by som mala referencie ze by tam boli, dorgy sex alebo cigani ... ale preto, lebo podla mna tato skola nema taku kvalitnu vyucbu ... a take dobre vysledky... pisala som o tom, ze pre mna je dolezite vediet aky ucitelia tam ucia, aky maju vztah k detom, ake maju deti vysledky, co im ta skola vie poskytnut ...
a to nebyvame na sidlisku ...
Vies a este jeden nazor mam, lebo nie kazda sukromna skola je dobra, je vela deti z bohatych rodin, ktorym sa ich rodicia nevenuju a su len spokojny, ze ich deti maju zaplatene vzdelanie a deti im padnu na dno a vyhladavaju potom taketo pochybne zaluby ...
Nehovorim, aj ja sa bojim drog ... ale dufam, ze svojho syna dobre vychovavam, ja nefajcim a ani nepijem ... my sme skor sportovy ludia, a dufam ze to malemu dostatocne vstepujem 😉

ja som sa potesila ked sem napisala Vojavoja a aj ty (ocividne ste obe z BA a myslela som si ze by sme si naozaj vedeli nejako konkretne poradit), moj nazor je tiez taky ako tvoj v tom, ze kamaratov si deti najdu aj v novom kolektive ... a urcite je dolezite aby rodicia poznali kamaratov svojich deti a aby vedeli ako ich deti travia svoj volny cas ...

Vojavoja ty si sa pytala aj na nejaku dobru ZS ...
neviem, ale dost chvalilia ZS Mierovu, ze ma dobre vysledky a je to velmi dobre vybavena skola, ale pocula som, ze tam nie je dobra anglina...
ja sama neviem ... my mame zatial vybratu len Kosicku ... tiez neviem z coho vyberat ☹

kasami
autor
11. okt 2009

myslim ze sme tu vsetky maminy, ktore svoje deti milujeme nadovsetko a chceme pre ne len to najlepsie, to je ten dovod preco si tu piseme a radime
🙂
takze vdaka vsetkym za kazdu radu 😉

felixa
11. okt 2009

Kasami,
ak pochadzas z Bratislavy, tak nerozumiem, preco si prekvapena, co sa hovori o skolach v Petrzalke, je to vseobecne zname. Dalsie v poradi su Podunajske Biskupice a potom ostatne sidliska. Komplexne maju skoly na sidliskach velmi zle hodnotenie, vynimajuc teda vynimky - obycajne so samostatnou pravnou subjektivitou, ale aj bez nej. 😉

To nie je skatulkovanie. Jednotlivci, aj mnohi moji priatelia z Petrzalky, su fajn, ale podla nich sa nehodnoti celok. A v skole by som nemala deti len s detmi mojich priatelov, tak isto pri behani vonku po celej Petrzalke. Preto to hodnotenie. Tych, co ja poznam, do tychto skol (ani ZS) deti nedavaju. Taka je moja skusenost, ale to neznamena, ze je to pravidlo. Opakujem, je to len nazor do diskusie. Vojavoja nech sa rozhodne sama.

A este, snad si nemyslis, ze ked su v triede zli ziaci, ze to neovplyvnuje kvalitu vyucby a ze zalezi len na uciteloch. Ked polovicu hodiny musi ucitel riesit zavazne prehresky voci skolskemu poriadku, vzdelaniu to neprida, moze byt ucitel akokolvek dobry. ☹

renca3
11. okt 2009

kasami, felixa....pekne ste rozvinuli diskusiu na dotaz od vojavoja. este ona by sa mala vyjadrit. 🙂

co sa tyka Petrzalky, samozrejme netreba ludi hadzat do jedneho vreca ako pise kasami, ale zase ani ja by som tam dieta do skoly nedala pre dovody, co pise felixa. pokial je moznost vozit dieta do inej skoly, tak to nie je problem.
pre mnohych je to vsak nemozne a tak volia skolu v mieste bydliska.

kasami
autor
11. okt 2009

Ahoj Renci 😉

Vojavoja kde si ?

mozno sa s nami uz Vojavoja ani bavit nebude potom ako si precitala :
"Ak by som byvala v Petrzalke, deti by som urcite dala do skoly inam, a bola by som rada, ak by sa s miestnymi detmi ani neskamaradili."
nakolko oni su miestny v Petrzalke ☹
ale nebooj, my si s tebou radi popismenkujeme, ze Renci 😉

uz sa mi nechce dalej rozvyjat debatu o bratislavskych obvodoch, lebo uz sme v biskupiciach ... a tak by sme mohli pohadzat do vreca vsetky statne skoly BA ... Dolne Hony, Lamac, Dlhe Diely, Dubravka, Karlovka, Rusovce ...
lebo podla toho su dobre skoly len cirkevne a sukromne ... aj napriek tomu, ze su v danych obvodoch ...

rada by som pokracovala o nasich detoch, o tom co by mali vediet, o tom co vedia, o tom co ich caka, o konkretnych skolach ktore su dobre (nie o obvodoch 😉 ), o tom co nase deticky prezivaju, ako sa maju v predskolskej triede 😉 o bliziacom sa zapise a dni otvornych dveri, o aktovkach ... o zubkoch, chorobach ... proste o vsetkom co sa tyka nasich pokladov 🙂

Inak moj drobec je od stredy doma chory, a asi to potiahneme este cely bududci tyzden ... ale hrozne ho zacalo bavit kreslenie 🙂 normaalne si kreslime 😀 a to azdy den 🙂 normalne mam pocit, ze mi mojho drobca niekto vymenil 😀 a v piatok som mu kupila nove pero a dnes povedal, ze sa chce ucit pisat pismenka ... pisaným, nie tlacenym ... tie uz vie ... tak sme si dnes pisali kvapocky 😀

felixa
11. okt 2009

Ja neviem Kasami, preco ta uraza, 🙄 ze nechcem, aby sa moje deti hrali s kymkolvek, aj keby boli hned z jednej skoly.
Keby som bola z Petrzalky, tak by som tak isto, ako z akejkolvek inej oblasti z Bratislavy, vyberala kamaratov pre svoje deti, (tak ako to aj robim) a nenechala by som svoje deti behat same po ulici. Lebo v otazke zakladatelky bolo, ze asi by sa jej dcera nemala s kym hrat vonku v buducnosti.

Cize vychadzam z toho, ze moje kamaratky - susedky a ich deti, ktore su kamaratmi mojich deti, sa zostanu s nami priatelit bez ohladu na to, kam dam svoje deti do skoly a kam daju svoje deti ony, a nadalej sa budeme stretat. A s tymi miestnymi detmi, ktore rodicia volne nechaju behat po ulici a ani ich nepoznam, radsej nech sa moje deti ani nekamaratia, aj keby hned boli spoluziakmi mojich deti. 😉

No, vysvetlila som to dost komplikovane, ale myslim si, ze kto chce, ten to pochopi a nema to nic spolocne s tym, ze ti, ktori byvaju v Petrzalke sa nemaju stretat apriori s nikym, lebo tam byvaju, a bolo by to pod ich uroven, alebo niekto odinakial sa nema s Petrzalcanmi stretavat, aby to tiez nebolo pod jeho uroven. 😀

Uz som viackrat pisala, ze tam mam kamaratky, a dokonca aj rodinu, takze nema to nic spolocne s tym, do coho to chce vtesnat Kasami. Ale asi sa drzi hesla: Podla seba sudim teba. 😝

kasami
autor
11. okt 2009

Felixa, mna to fakt neuraza ... ja som nikdy v Petrzalke nebyvala, dokonca tam nemam ani rodinu 🙂 ale mam tam par kamaratov ... zalozili si rodiny a zostali tam aj byvat, maju male deti, chodia s nimi na ihriska okolo panelakov a ich deti su dobre a slusne deti ... dufam ze Pertzalka na nich nenecha tvrvale nasledky 😀 inak vobec netusim kam ich rodicia daju na skolu, ale dufam, ze i nadalej sa budeme kamaratit a aj nase deti 🙂

Vojavoja sa vsak pytala konkretne na nejaku dobru ZS ...

a ako posledne ... ja ta do nicoho nechcem vtesnat, je to tvoj nazor ... neviem, mozno mas prehlad o vsetkych pertzalskych skolach ... mozno tam vsetky deti frcia na drogach alebo sexuju ...a mozno to robia na sidliskach pred panelakmi ... ja nepoznam ziadne deti, ktore by v tomto case chodili do nejakej z petrzalskych ZS takze prehlad nemam ...
a nakolko sa ma to nastastie netyka, tak som sa tejto problematike nevenovala ...

sama si napisala, ze aj jedno hnile jablko moze nakazit celu triedu ... ale podla toho sa neda odsudit cely celok 😅
dufam, ze nase deti su dost silny jedinci 🙂

a naozaj by som rada toto ukoncila, naozaj ta nechcem ani do nicoho vtesnat ani urazat ...
rada sa budem bavit o konkretnych skolach a konkretnych skusenostiach 😉

pezincanka
11. okt 2009

Ahojte, fiiha, tu teda bolo dusno dnes.....

My sa nastastie rozhodujeme len medzi dvoma-troma skolami u nas v meste. VOzit do BA, kde budem pracovat, by sa mi vobec nepacilo. Mame tu aj triedu pre mimoriadne nadane deti, ak by to hrozilo, takze asi tak. Patrime podla bydliska do skoly, kde su 2 prve triedy. Jedna normalna a ta druha je pre mimoriadne nadane deti. Ta druha skola s touto skolou susedi, su uplne vedla seba. Tam su 4 prve triedy, vsetky su tusim rovnocenne. No a tu mam trochu problem, tak trochu som neobjektovna. V tej mensej skole je ucitelkou na 1. stupni moja teta, uci tie nadane deti. Buduci rok dokonca bude mat asi prvakov. NEviem, ci Kajka splni kriteria na tu speci triedu. Vy by ste dali svoje dieta do triedy znamej ucitelky? AKo je to, ked tej mojej tete Kaja tyka, a v skole by jej musela vykat? Mali ste niekto z vas skusenost?
A ak sa nedostane do tej speci triedy, tak ake deti su potom v tej normalnej triede? Mamobavy, ze tam bude ten priemer az podpriemer deticiek, kde by inak sikovne, ale trebars nie splnajuce kriteria mimoriadnosti, dieta tak trochu okusilo nedostatok pozornosti, motivacie, inspiracie....podobne ako to skusa teraz v predskolackej triede? Toho sa trocha obavam.
Na tej triede pre mimoriadne nadane deti sa mi najviac paci pocet ziakov a aj to, ako sa detom tie ucitelky venuju.

Na druhej strane uvazujem o tom, ze bude mozno lepsie dat ju do vacsej skoly, kde snad medzi tymi 4 troedami sa namixuju deti rovnomerne a bude mat take normalne rozvrstvenie spoluziakov....kde budu aj lepsi aj spabsi od nej... co by ste vy poradili???

pezincanka
11. okt 2009

Takze ja v BA ziadnu skolu nepoznam, neviem sa zapojit do vasej debaty.

kasami
autor
11. okt 2009

ahoj 😉

nemam rada dusno 😝
tak dufam, ze tu ani nebude

mozem sa ta spytat, kedy a podla coho budes riesit ci das Karolinku do tej triedy s nadanymi detmi ?

renca3
12. okt 2009

ako pise pezincanka, musi slpnit kriteria na tu triedu. ak by tam mal moj syn patrit, dala by som ho do triedy medzi nadane deti. ked nie, volila by som tu vacsiu skolu.

co sa tyka tej znamej ucitelky. mna na zakladnej na vyssom stupni ucila moja mama. bol to len jeden ci dva predmety. nebol v tom problem. 😉 neviem ako by to bolo u znamej na 1. stupni na cely den. mozno by sa este viac snazila pred rodinou. a potom je na tete, aby deti ani neregistrovali, ze su rodina. teda aby pristupovala s tvojej malej rovnako ako k ostatnym.

kasami
autor
12. okt 2009

urcite su tam nejake "prijmacky" ja som sa pytala preto, lebo ma skor zaujimalo ci tam Karolinku zoberie rovno na ten zapis, alebo ci ju zoberie este skor na nejake testy zrelosti alebo IQ ku psychologicke 😉

troska sa bojim, ze mi maly vypadne zo skolky tak ako pre rokom .... vlastne bol za minuly rok v skolke cca 20 dni
a viem, ze do skolky ma prist nejaka psychologicka (dufam, ze ju neprepasneme)

Inak ja som tiez za triedu pre nadane deti, ak by ju Kajke odporucili 😉 aby sa v normalne nenudila

renca3
12. okt 2009

v Leovej triede uz bola logopedicka a psychologicka v septembri. v stredu si mam ist pre vysledok.
skusala vyslovnost a mali nieco nakreslit. tak som zvedava 😉

kasami...co je vlastne malemu? lebo aj Leo akosi odkasliava, ale isiel dnes do skolky. vsetky pohybove aktivity tento tyzden zrusim, tak dufam, ze bude v poriadku.

kasami
autor
12. okt 2009

no nam na rodicku povedali, ze pride tak v oktobri v novembri a potom este niekedy v marci ci ako ...
maleho v utorok v noci chytili dutiny, to ma uz take chronicke ... no a od piatku ma pamycon, lebo uz mal zelene sopliky, a to podla mojich skusenosti ked neobstrazime skoncime na antb.
tak minuly tyzden bol len v pondelok a v utorok na treningu a stale sme spolu doma 🙂 ma to nieco do seba 🙂 hlavne to kreslenie 😉
dnes tiez zostaneme doma, a vlastne futbal ani motocross tento tyzde nehrozi ... uvidime ako hokej ...

potom nam daj vediet vysledok 😉 ako dopadol Leo 🙂
drzim mu pastiky 😉

pezincanka
12. okt 2009

AHojte. Kajka ostala dnes doma, tiez ma chytene dutiny, zatial len atb kvapky do nosa a Nurofen od boelsti hlavy... Od veci otazka, kolko mate doma stupnov? My mame teraz 20,5 a moja mama tvrdi, ze tu mame zimu a preto mam deti chore. Ale sa pise, ze na spanok nema byt viac ako 18 st. Este totiz nekurime a byvame v RD.

No, k tej nadanej triede. Musis dieta zapisat do tej skoly a po zapise mu dat urobit psychotest a vraj by malo byt IQ nad 130 podla kriterii psychologicky. Tie testy sa mozu urobit aj skor, ale rohodujuce su niekedy v nejakom termine okolo maja, vraj predskolaci dozrievaju kazdym mesiacom...Ale co este neviem, ci mozem dieta zapisat aj do tej druhej skoly. Pre istotu, ak by do nadanej nesplnila kriteria. Neviete toto niekto*???

kasami
autor
12. okt 2009

Ahoj
tak nase zlaticka su na tom rovnako 😅 chudatka

my mame asi 22-23 ... tiez byvame v rd, ale uz prikurujeme ... inak by tu bolo asi 18 😝 a koooosa od noh 😝

tak podla toho co viem ja, dieta musis zapisat aj na nejaku normalnu ZS - pre poriadok ... ak by ju nezobrali do tej druhej ...
nemaju info na stranke ? skus pokukat 😉

pezincanka
12. okt 2009

Hej, kukala som na to, ale nic extra som tam nenasla o tomto. ALe ono to je len jedna trieda v inak normalnej skole, do ktorej podla rajonu patrime. Aj som si citala nieco o tych nadanych detoch a nie som si celkom ista, ci splni kriteria a nechcem ju zasa niekam tlacit, ak tam nepatri.

renca3
13. okt 2009

my sme zacali vcera kurit, lebo uz tu bola hrozna zima 19 stupnov. deti vydrzia viac ako ja. to ja by som bola hned marod. mame nastavene na 21 stupnov, ale uz to vyhrialo takmer na 22. a myslim, ze je to uz priliz. 😝

pezincanka...snad ste uz aj vy zacali po dnesnej noci. brrr... rano vonku 6 stupnov. 😒

filipa
13. okt 2009

ahojte, co sa tyka zapisu do ZS, zo skolskeho zakona primarne vyplyva toto:

Žiak plní povinnú školskú dochádzku v základnej škole v školskom obvode, v
ktorom má trvalý pobyt (ďalej len „spádová škola“), ak zákonný zástupca pre svoje dieťa
nevyberie inú základnú školu. Ak je žiak zapísaný na inú než spádovú školu, oznámi túto
skutočnosť riaditeľ tejto školy riaditeľovi spádovej školy, a to najneskôr do 31. marca
kalendárneho roka, v ktorom má dieťa začať plniť povinnú školskú dochádzku; riaditeľ
spádovej školy v lehote do 15. apríla zašle zoznam všetkých detí, ktoré boli zapísané na
plnenie povinnej školskej dochádzky obci podľa trvalého bydliska žiaka.

pezincanka, takze zapisat malu mozes len do jednej skoly, oznamenie o tom, ze dieta bolo zapisane na inu ako miestne-prislusnu skolu si urobia skoly navzajom... ak by sa stalo, ze z nejakych dovodov na tu vami vybranu skolu nenastupi (napr. na zaklade vysledkov psycho testov, alebo sa nakoniec rozhodnete vy, ze ju tam nedate), mal by ju zobrat do 1.rocnika vasa miestne-prislusna skola... neviem vsak, co sa stane vtedy, ked je ta miestne-prislusna skola uz naplnena...

pezincanka
13. okt 2009

Dik Filipa z avysvetlenie, ja som mala takyto pocit zo toho, co som doteraz pocula. A to je pre mna nie velmi dobre, lebo pre nas je ta spadova skola prave ta ista, ako skola, kde je trieda s nadanymi detmi.

Renca, ano, rano som donutila MM zapnut kotol, lebo bolo 19,5 st. a budeme cely den vsetci, teda ja a deti doma. A poobede ma prist svokra hrat sa s nimi, tak to by som ju tu neudrzala pri takej kose. Ona byva v bytovke a 25 je ideal....

Mne totalne stuchlo jedno pradlo, coi sa susilo 3 posledne dni pri tej kose vnutri... musim ho dat asi znova oprat. 😝