Musím dať predškoláka do škôlky?

tri
30. aug 2012

Mám 5 ročné dvojčatá, ktoré budú mať v septembri 6. Do škôlky chodili ako 3 ročný jeden rok. Od vtedy ostali doma s mojom mamou, ktorá už bola na dôchodku. Takže nemuseli..... No a teraz mám dilemu a problém, či ich musím dať do predškolskej, teda na ten posledný rok predtým ako pôjdu do školy...... Síce som s nimi bola na zápise, takže by reálne mali v pondelok nacupitať do škôlky, ale čím ďalej sa to blíži, tak uvažujem či ich dať. A či sa to vôbec bude dať odhlásiť, resp. zrušiť, ak by som ich chcela ešte nechať u mamy. Ani sa im nechce, keď som sa ich pýtala, radšej by ostali u babky, ako ju volajú. Vedia už aj čítať a doma sa im venujem s pracovnými listami pre predškolákov, pomaličky sa učia písať písmenká a počítať základy matiky. Takže sú šikovní. V tom by som problém nevidela, že ak nepôjdu do prípravky, tak že nič nebudú vedieť..... Neviete mi niekto poradiť? U mńa sa jedná hlavne o finančný problém, keďže som na deti sama a škôlka to nie je lacný špás. Aj mama by s nimi rada ešte ostala. ...... Prosím poraďte mi..... 😨

andrejka1974
30. aug 2012

predskolska priprava je povinna tak musia nastupit do skolky

bambola
30. aug 2012

@tri na Slovensku to povinne nie je, napriklad v ČR je povinna predskolska priprava 😉
https://www.modrykonik.sk/forum/mame-doma-skolkara-3-5-rokov/je-povinna-predskolska-dochadzka/

moon1979
30. aug 2012

@tri
ano, predškolská príprava je povinná a navyše aj prospešná. pre deti je velmi dôležitý kolektív, aby si zvykli na určitý režim a vedeli sa adaptovať do kolektívu ...🙂

blumka
30. aug 2012

@tri nie je to povinne ale mozno by to chlapcom dat ich tam aspon na pol dna. Predsa len je to nieco ine byt s babkou a byt v kolektive kde su urcite pravidla a presny harmonogram cinnosti 😉 Osobne ale poznam chlapceka, ktory tiez nechodil do skolky, len do predskolskej triedy siel na pol dna, sem tam ani to nie, doma bol s dedkom a po nastupe do skoly nemal ziadne problemy ani s kolektivom ani ucenim....takze to je velmi individualne..sama si poznas deti najlepsie, takze uvaz aj podla toho 😉

tri
autor
30. aug 2012

no ja som ich zapísala preto, že som si tiež myslela, že je to povinné. Ale potom som niekde počula, že nie je, teraz tu zase píšu že je, tak už som z toho jeleň. A ak sa rozhodnem, že ich nedám, dá sa to nejako odhlásiť? Čo sa týka začlenenia, sú dvaja, aj doma sa vedia či vyhrať, či poškriepiť, ako deti, a majú ešte staršieho súrodenca, školáčku, takže už vidia aj to, čo je to domáca úloha učenie a tak.

tri
autor
30. aug 2012

@tri .... a k tomu už ako vravím vedia plynulo čítať, čomu sa venovali doma či už sami alebo s mojou pomocou. Nemám žiadny dôvod si myslieť, že by mali problém s adaptáciou v škole.... Veď už teraz vedia viac ako ostatní.....Chápem však aj to, že aj kolektív narobí svoje - či už dobré alebo zlé 😖 ( to druhé sa deti rýchlejšie učia 🙂 ) Keď chodila najstaršia, tak sa naučila akurát vzdorovať...... čo doma nebolo až tak presadzované. Tam odkukala rôzne finty, ako niečo neurobiť a už to šlo...... Ale beriem samozrejme, že to tá aj pozitíva. Akurát má s tým problém moja peňaženka ☹ Len obedy vyjdú na 80 mesačne,pre všetkých troch. A kde sú fondy a iné príspevky.........

alusha
30. aug 2012

@tri a neda sa ti dat ich len dopoludnia? mozes ich zobrat pred obedom a budu tam len desiatovat... u nas sa skolka na malom prejavila len pozitivne... a to mate nejake velmi drahe obedy v skolke, nie?... my platime na mesiac 25eur za celodennu stravu - desiata, obed, olovrant

blumka
30. aug 2012

@tri co sa tyka toho odhlasenia, nemam s tym skusenosti ale myslim ze staci ak tam zavolas a povies ze nanastupia. Skolky maju do 15.9 vsetko otvorene, ak dovtedy nejake dieta nenastupi, tak sa uvolni miesto pre ine dieta 😉
ono je pravda ze dvom to ide vo svete lahsie. mame v rodine dvojicky a tie su sebestacne..co ale niekedy nie je az tak dobre, lebo velakrat nikoho k sebe nepustia a niekedy si aj myslia ze su "majstri" sveta a preto ze su dve mozu vsetko brat, na vsetko maju narok atd. 😉 nevravim,,ale ze to je pripad tvojich chlapcov...co sa tyka pripravy, zastavam nazor ze domaca priprava ak je svedomita a na urovni dokaze dietatu dat viac ako priprava v skolke 😉

svenka
30. aug 2012

@tri ako uz pisali niektore baby, predskolska priprava na sr povinna nie je, ale odporuca sa absolvovat ju... pokial to financne nezvladas, tak nechaj teraz deti s babkou, ale daj ich napr. od januara/februara (po dohode s riaditelkou ms)... predsa len by bolo lepsie aby spoznali aj fungovanie v kolektive, nielen doma hranie sa jeden s druhym... v ramci predskolskej pripravy sa im pani ucitelka bude iste lepsie venovat ako doma babka (myslim teda po odbornej stranke)... takze jednak budu pripraveni do skoly a jednak nebudu mat potom po nastupe do skoly taky "sok", ze doteraz doma veget, robim si co a kedy chcem a zrazu tolko povinnosti, prikazov, obmedzeni, uloh atd...
drzim prsty, nech to dako zvladnete... 😉

svenka
30. aug 2012

@alusha vacsinou byvaju celodenne obedy v skolke v sume cca 25e, mamina tri myslela, ze ju vyjdu mesacne obedy 80e pre vsetky jej tri deti 😉

sympa1
30. aug 2012

@tri myslim ze ak ich chces uchranit od toho ze co "zle" sa naucia v skolke....o to rychlejsie sa to aj tak naucia v skole...je ine ked su surodenci ako ked su v kolektive 20 deti..formuju sa priatelstva..dieta sa nauci branit , delit sa / nielen s bratom/ ..rešpektovat učitelku ako osobnost...o to tazsie to bude mat v skole...ja som jednoznacne za skolku...a ak si na deti sama...nedalo by sa ti vybavit na socialke papier, ako sa to bezne robi ked su same mamicky s detmi, ako socialny pripad mas obedy zadarmo pre deti.

ivett1
30. aug 2012

@tri predškolská príprava nie je povinná, pozor povinné je len prednostné prijatie predškoláka do MŠ, ak o to rodič požiada a dieťa musí spĺňať podmienku veku, prípadne musí po absolvovaní predškolskej prípravy v MŠ nastúpiť na povinnú školskú dochádzku v ZŠ ...tiež zastávam názor, že ak máš napr. pedagogické vzdelanie,( alebo stará mama) zabezpečíš svojim 2 deťom lepšiu predškolskú prípravu ako pani učiteľka, ktorá sa v MŠ venuje 23-24 deťom...ak váhaš, tak by som uvažovala o modele, ktorý navrhla @svenka ...alebo pozisťovať, či sa to nedá nejako preplácať ...na obecnom úrade, sociálke...ako radí @sympa1 ...u nás sa platili len obedy a do triedneho fondu sa platilo len za jedného súrodenca, do fondu ZRPŠ po dohode dokonca len symbolicky...obecnému úradu tzv. školné už neplatíš...

mummy01
30. aug 2012

@tri povinna nieje ale na tvojom mieste by som si to dobre rozmyslela.Financne hladisko je sice jedna vec ale skor pozeraj na to co potrebuju deti.A 6 rocne deti potrebuju kolektiv,je fajn ze vedia citat ale o fungovani v kolektive nemaju ani sajnu...tak aby potom neboli zo skoly paf 😒

tri
autor
30. aug 2012

Babenky všetko má svoje za aj proti. Beriem samozrejme názory čo sa týka kolektívu, priateľstiev a tak podobne. Čo sa týka tých poplatkov tak to som myslela za všetkých troch no a tie fondy sa u nás platia tak na pol roka to v škôlke vyjde aj na 50 €, na jedného podotýkam. Požiadať na sociálke o preplácanie obedov alebo škôlku o bezplatné obedy to tiež neprejde pretože podľa sociálky mám príjem dostatočný a ich nezaujíma, že splácam dva úvery ☹ Jednoducho podľa ich tabuliek nie som sociálny prípad..... A tiež viem, že za predškoláka sa už neplatí poplatok mestu, ktorý teraz ako na potvoru znovu zvýšili na 14 € mesačne. Ja nezávidím maminkám, ktoré nemajú inú šancu ako dať deti do škôlky a maju ich tiež vekovo po sebe. Sú to neskutočné pálky. A to mi najstaršie dieťa chodí do výberovej triedy, kde okrem iných poplatkov ako sú obedy a pod. platím ešte mesačný triedny fond 10 €.
Myslíte, že naozaj stačí len zavolať, že nenastúpia? Pripadá mi to také strohé. Nechcem mať potom dodatočne nejaké problémy, že som ich prihlásila a teraz neprídu.... 😒

sisaha
30. aug 2012

@tri peniaze su jedna vec, ale 50 eur navyse za tych dvoch nie je nic strasne, oproti tomu co mozu naozaj získať. Deti sa neučia v škôlke iba počítať, ale učia sa držať správne ceruzku, majú rôzne pracovné listy - nacvičujú sklon čiar a podobne. Majú rôzne didaktické aktivity v skupinách, učia sa na nich vzajomnej kooperacii, vedia zdôvodňovať svoje navrhy..... Ak ich nedas do škôlky tak trčanie doma im bude skôr na škodu, ako úžitok. predsa len babka nie je školená. Ono tak či tak ťa povinné poplatky budú čakať o rok v škole a vo väčšom meradle. Ak nevychádzaš s peniazmi, požiadaj otca nech prispeje na nich viac. Ja by som ich neodhlasovala...Dieťa má jednoducho právo na vzdelávanie už od 3 rokov..

sympa1
30. aug 2012

@tri s odhlasovanim sa moc netrap-naozaj staci zavolat alebo zajst a povedat, riaditelka tak moze prijat ine dieta ked bude vediet ze ma miesto

titkovamiriam
30. aug 2012

@tri predskolska priprava nieje povinna ale podla mna vhodná-je to na tebe ako sa rozhodneš 😉

kokorunecka
30. aug 2012

Ja som sa chcela len opýtať... V 2011tom som maturovala a vtedy ešte tento posledný ročník povinný bol. Odkedy nie je? 😕

rainbow0508
30. aug 2012

@tri Moj nazor (ako ucitelky v MS) nie je dolezite, ci su alebo nie su v skolke, nie je dolezite, ci vedia citat, pisat, pocitat..to sa i tak budu ucit v skole. Dolezite je dat im do 6ich rokov slusny ludsky zaklad. Ak citis, ze tvoja mamina je toho schopna ( o com nepochybujem), neries a nechaj ich s nou...aj im je s nou dobre, tak preco im to kazit. Myslim, ze nic zle sa nestane...

tri
autor
30. aug 2012

Ďakujem rainbow0508 pomohlo mi to.....

tri
autor
30. aug 2012

a ďakujem vám všetkým za názory....... už som trošku kľudnejšia....

koniarova
30. aug 2012

@andrejka1974
@moon1979 Baby, nie je povinná, máte zlé informácie. 😉

a2303
30. aug 2012

Ja som dala dcérku do škôlky ako 2,5 ročnú (ale len na pol dňa). V pondelok nastupuje už ako 3,5 ročná na celý deň. Dala som ju z toho dôvodu, pretože bola len so mnou (bez detského kolektívu) a jednoducho jej chýbali rovesníci (keď bola s deťmi bola ako vymenená). Samozrejme aj so mnou tráviť čas a hrať sa je super ale deti sú deti... Ja by som na tvojom mieste asi deti dala do škôlky nakoľko si musia zvyknúť na režim (ktorý v škole bude) a na kolektív, je to proste o inom ako doma... Aby sa potom v škole neprekvapili o čom to celé vlastne bude..

rainbow0508
30. aug 2012

@tri nemas za co 😉

moniack
31. aug 2012

@tri už si dostala veľa uspokojivých odpovedí 😉 ,
- môj malý bude mať 6 rokov, nikde predtým nechodil a teraz 2 dni chodí do predškolskej na 3 hod., od 8,ooh- 11,15h, papá tam len desiatu a nie je to náročné na financie, a zvládla som to ja a aj on, je spokojný, vie ako to v škôlke chodí, má režim som nadmieru spokojná 😉

juliagregor
31. aug 2012

daj ich aspon na doobedie , obedy mat nemusite a aj na skolnom sa da dohodnut, u nas vychadzaju v ustrety rodinam, znizili nam ZRPS a tiez slabsim rodinam odpustaju poplatky...
deti ziskaju v skolke aj imunitu aby potom v skole neboli tak chore...

trinka
31. aug 2012

@tri najlepsie je ísť do skolky a poradiť sa priamo s p. riaditelkou...

jaaty
31. aug 2012

Podľa mňa nie je podstatné, či sa bude v škôlke učiť písať, či používať rpacovné zošity -kvôli tomu by som dieťa do škôlky nedala, avšak nové sociálne kontakty, kamarátstva, skúsenosti, ktoré dieťa v škôlke získa sú oveľa dôležitejšie.
Spozná nových kamarátov, naučí sa zvládať situácie, ktoré sú pre neho prínosom, má režim, ktorý je pre školáka dôležitý, nadviaže kontakt s učiteľkou- rešpektuje autoritu, atď .............. to sú pre mňa oveľa väčšie hodnoty a preto som ja Hanku do škôlky dala, hoci tiež by mohla byť u babičky 😉
... a to čo jej škôlka za tie roky dala a ešte dá, by som za pobyt s babičkou určite nevymenila 😉

mamavera
31. aug 2012

@tri som učiteľka v MŠ, na Slovensku nie je predškolská príprava povinná, zabehni do materskej školy a oznám riaditeľke, že nenastúpia. Nebude žiadny problém, škôlky sú preplnené, veľa detí neumiestnených. Ale ak by boli problémom len financie, nemáš nárok na nejaký príspevok, alebo zľavu na stravnom, keď si na deti sama? Nevyznám sa v tom, ale viem, že niečo také existuje. Tvoje deti keď sú dvojičky už majú vychytané niektoré veci, ktoré ostatné zažívajú až v kolektíve, ale aj tak by som pouvažovala aspoň o pobyte do obeda a platila by si len desiatu. Podľa toho, čo píšeš sa deťom venuješ, určite sa ti to mnohonásobne vráti, venuje sa im aj babka, takže prichádzajú vlastne len o kolektívne zážitky - výlety, súťaže...Verím, že rozhodneš najlepšie pre tvoje deti.

janka1011
31. aug 2012

@tri, predškolská povinná síce nie je, ale to, čo deti získajú v škôlke im babka nenahradí, hlavne rovesníkov, kolektív a práca v kolektíve,...to sú veci, čo im chýbajú a v škole potom môžu byť problémy,, keďže deti nie sú zvyknuté.
Nepovažujem vôbec za dobrý nápad naučiť deti čítať ešte pred školou, čo tam potom budú robiť? Je to samozrejme každého vec, ale mám pár známych učiteliek, a každá povedala, že najhoršie, čo môže rodič pre dieťa urobiť pred školou, je naučiť ho čítať. Takže asi tak.