Spí vaše dieťa v škôlke len na svojej vlastnej postieli?

zuzzik85
24. mar 2016

Ahojte maminky, syn (3r.) nastúpil teraz od januára 2016 do škôlky. Sú tam 4 skupiny, pričom on je v tej najmenšej. Keďže majú stohovateľné postele, pýtala som sa na začiatku pani učiteľky, či bude mať svoju postieľku. Vravela, že áno, že detičky si tam nechávajú po vyspatí pyžamká, potom postele poskladajú na seba a na druhý deň zase rozložia.
Posledné dva týždne ich bolo ale v skupine málo a tak ich rozdelili do ostatných skupín. Včera som po rozhovore s učiteľkou, ktorá mi synátora odovzdávala (neskôr som zistila, že to bola riaditeľka) zistila, že vo vedľajších skupinách spia na posteliach detí, ktoré sú tam akurát neni. Pani riaditeľka sa ma snažila presvedčiť, že chýbajúce deti nie sú choré, len odhlásené alebo odcestované 🙂 na čo som jej ja tvrdila, že takto sa určite medzi deťmi chorobnosť šíri, ak každý deň spia na inej posteli a nepríde mi to v poriadku z hľadiska hygieny. Teraz som v škôlke za rebelku a viem, že už aj ostatné učiteľky už boli informované, že "som sa im vyhrážala, že tam pošlem hygienu" 🙂 nechcem, aby si to odniesol ich vzťah k synovi, aby si náhodou na neho "nezasadli".
Budem rada za vaše rady alebo skúsenosti, ako to funguje v iných škôlkach. Mne bolo povedané, že to tak funguje všade a nedá sa to inak organizačne zabezpečiť.
Ďakujem moc. Zuzana

veronikaszabova
24. mar 2016

Tak toto som nikdy v skolke neriesila ☺☺☺☺ a ked lezia ci sedia na koberci, ked sa hraju s hrackami... vtedy sa tie bacile neprenasaju?....

koniarova
24. mar 2016

@zuzzik85 A vankúš a perinu majjú svoju? Len tie postieľky menia?

jaja1979
24. mar 2016

@zuzzik85 No ja mam tri deti odrastene v skolke, ale toto som nikdy neriesila, to by sa podla mna deti spolu ani hrat vobec nemohli, ani jest pri rovnakom stole, aby sa docielila neprenosnost chytlavych chorob.
Toto by som riesila jedine vtedy, keby tam mali vsi, inak nie...

majulino
24. mar 2016

@jaja1979 no najprv treba rozmyslat, ze to dieta tam bude aj nadalej denne, az potom cosi z ust vypustit, a mou sa tu dusovta ucitelky, ze spor s rodicom nerenasaju na dieta, zazila som si na vlastnej kozi a to nie kvoli posteli ani inej malichernosti ale kvoli chlapcovi co mi mojho syna ( a nielen jeho) otlkal 5 mesiacov kym mi to povedali,

zuzzik85
autor
24. mar 2016

@koniarova Nie, nemajú vlastnú ani posteľ ani posteľnú bielizeň - to je po tých odhlásených deťoch.
@veronikaszabova Predstavte si, že idete na dovolenku, kde vám po pár dňoch povedia, že z organizačných dôvodov už nemôžete spať vo svojej posteli. Ďalšie dva týždne vás budú presúvať do postelí po iných ľudoch - mužoch či ženách. Vaše pocity?
Jedálenské stoly a príbory sa predsa po každom jedle utrú a umyjú, nie? To snáď nevadí nikomu ani v reštike.

whitecat666
24. mar 2016

@zuzzik85 co sa tyka prenosnosti chorob, tak ochoriet moze aj pri hrani na koberci, takze to by som neriesila (ak si sa raz rozhodla pre skolku, tak s tym treba pocitat). No z hyg. hladiska to podla mna nie je OK 😖 😖 😖 . Zalezi vsak aj do akej skolky chodi (ak je to mala statna skolka, tak tam nemaju vacsinou rozpocet ani dostatok priestoru na to aby to fungovalo inak). V tych lepsich skolkach to funguje tak, ze kazde dieta ma vlastnu postel (oznacenu stitkom s menom) a ked sa postielky skladaju, tak periny ukladaju do skriniek, ktore su na to urcene a kazde dieta tam ma vlastnu menovku aby si nahodou nevymenili postelne pradlo.
Niekde som citala, ze aj podla ofic. hyg. noriem by mali mat v kazdej skolke deti svoju vlastnu postielku (samozrejme teoria a prax su dve rozdielne veci, takze zalezi hlavne od toho do akej skolky chodi a podla toho treba mat ocakavania).

zuzzik85
autor
24. mar 2016

@whitecat666 Je to štátna škôlka v stredne veľkom meste. Je mi jasné, že choroby sa prenášajú aj vzduchom, nie to kobercom, hračkami. S tým treba rátať, keď som ho dala do kolektívu. Ale myslela som, že vlastná posteľná bielizeň je základný hygienický štandard v 21.storočí. Už o tom nie som až tak presvedčená ☹

micicka
24. mar 2016

Pokiaľ sú vo svojej triede majú všetko svoje, akonáhle sú detičky pospajane, spia v inej postieľke, pod inou perinkou. Neviem si predstaviť ako by prinášali toľkým deťom periny hore dolu, menili plachty. Nehovorím že je to ok, ale priznám sa, nikdy ma toto nenapadlo.

mimajo
24. mar 2016

@zuzzik85 ma pravdu, je too nehygienicke, ani doma take nerobim. Ak k nam pride prespat kamarat maleho, davam mu ciste pradlo a zatial ma nikdy nenapadlo dat to potom mojmu, vsak len raz pouzite....
U nas sa toto v skolke nesmie, resp. to ani este nikoho nenapadlo, no zijem v zahranici

katarinka1981
24. mar 2016

Ahoj ja stenou súhlasím ani mne by sa to nepáčilo a ozvala by som sa chvala bohu u nás to tak nie je všetky deti spinkaju na svojich postielkach...

sissy27
24. mar 2016

@zuzzik85 cez posteľ sa v škôlke žiadne extra choroby neprenášajú, iba tie isté, ktoré aj v herni, umývarke, v šatni... Keď si na dovolenke v hoteli, tak síce dostaneš čisté návliečky, ale určite nie matrace, vankúše či prikrývky - a to tam pred tebou boli cudzí dospelí ľudia, ktovie, čo všetko robili 😅 v škôlke tie "svoje" postieľky nápodobne - ktovie, kto na nej spával rok predtým a aké nehody utrpel matrac... Môže byť 1000x sterilné posteľné, keď matrac je aký je...

hradnapani
25. mar 2016

@zuzzik85 vo vlastnej posteli nie vzdy (casto ich na spanie spajaju do inych tried,ak ich je malo), ale prenasaju im ich periny, plachty a vankuse.

zuzzik85
autor
25. mar 2016

@sissy27 Dovolím si nesúhlasiť. Keď prídeš do hotela na dovolenku, tak by si v pohode spala 2 týždne na posteľnej bielizni predchádzajúcich hostí? Veď ani matrac nie je sterilný, takže to je vlastne to isté?
Mne by to jedno nebolo... Nejde mi o sterilné prostredie, ale čisté a vrámci možnosti hygienické.

mirkaaa80
25. mar 2016

U nas sa deti tiež stahuju. Ak sú vo svojej triede, ma každý svoju posteľ, ale ak sa stahuju tak si prenášajú so sebou vankúšik. Ten má každý svoj z domu, ostatné majú "skolkarske". A treba si najprv rozmyslieť než začnem konat a potom budem rozmýšľať aby si ucitelka na dieta " nezasadla". Ak je profesionálka tak určite postoj k dietatu nezmení, ucitelky sú zvyknuté na hystericke a precitlivele mamičky. No ak majú starú vyhorenu raketu...všetko je možné.

zuzzik85
autor
25. mar 2016

@mirkaaa80 Tiež som sa pýtala, či by mohol mať synátor aspoň svoj vankúšik z domu, keď sa budú takto sťahovať a pani riaditeľka sa zasmiala a povedala, že keď mi to tak vadí, ďalší deň mu prinesie vankúš z jeho triedy 🙂 ale to by som ju o to asi musela ziadat kazdy den 🙂

sissy27
25. mar 2016

@zuzzik85 takto... čo ty vieš o tom, ako bola ošetrená posteľná bielizeň v hoteli predtým, ako si tam prišla? 😅 ja ti úprimne odpoviem - nemám ani tušenia a keby som mala po tom pátrať, tak sedím doma a nechodím nikam...
jednoducho nerobila by som tragédiu z toho, že moje dieťa ležalo hodinu v postieľke iného dieťaťa, navyše takého, s ktorým je aj tak denne vo veľmi úzkom kontakte, hrajú sa s rovnakými hračkami, možno sa utierajú rovnakým uteráčikom alebo si vymieňajú zubné kefky či napijú sa z toho istého pohára... všetka tá "nehygiena" sa medzi nimi aj tak prenesie počas bežného dňa...

alicka850
25. mar 2016

Podla mna to prehanas. Keby si tam bola s nimi a vidis,co cely den robia,mozes sa aj zblaznit. Poziciavaju si hracky, hraju sa spolu na koberci, dokonca este aj chodia jeden k druhemu do postele ☺ ked mi zahlasila dcera,ze dala napit zo svojej flasky asi piatim detom,lebo aj oni boli smadni,skoro ma vykotilo. Su to deti. Ja to po 4 rokoch v skolke beriem ako trening imunity ☺

daandra
25. mar 2016

No ja by som to tiez riesila, predsa deticky sa spotia pri spani, kolkokrat maju cele postielky mokre(som ucitelka ms) a dat na tu istu postel druhy den ine dieta je urcite nehygienicke...nam dospelym by sa t otiez nepacilo....u nas v ms by sa to nestalo, vzdy prezlecieme plachtu aj obliecky aj ked deti spia v inzch triedach.

13valusik13
25. mar 2016

@zuzzik85 chorobnost sa siri aj ked sa hraju spolocne vtriede. niekto si kychne zakasle a jeto. a co sa tyka pposteli viem, ze v skolkach sa to tak robi, ze ked je malo deti a su pospajane triedy vzdy sa prenasa postelne pradlo(plachta, vankus, perina) a da sa na postel, ktora je prazdna. takze dieta spi vo svojich perinach len na inej posteli co je v podstate jedno. je to jednoduchsie ako prenasat cele postele z triedy do triedy.

mirkaaa80
25. mar 2016

@zuzzik85 no tak jej treba povedať, že býva úplne normálne že deti majú v skolke svoj vankusik a ten si nosia so sebou na každú posteľ. A to akože naša škôlka nepatrí medzi "pokrokové" a u nas to tak funguje 🙂. Ale zasa u nas sú iné vychytávky - deti počas obedneho spanku aj obedu nemôžu ísť na wc aby nerusili ostatnych, ruky si mydlom umývajú len keď prídu zvonku, inak mydlo nedostanú....a veeeela veľa iných 🙂.

mirkaaa80
25. mar 2016

@zuzzik85 este som zabudla...u nás majú len tie vankúšiky svoje, pochybujem že by im ucitelky prenášali paplony a plachty!!!

zuzzik85
autor
25. mar 2016

@daandra @13valusik13 @mirkaaa80 Ďakujem za podporu, kočky. Potrebovala som počuť, ako sa to dá v iných škôlkach, nie ako sa to nedá. Ak znova v škôlke začnem túto debatu (čo si musím ešte poriadne premyslieť), navrhnem aspoň vlastný vankúšik. To snáď nemôže nikomu prekážať.
Čo sa týka toho potenia, práve že náš malý sa extrémne v spánku potí. Doma ho cez obedný spánok prikrývam len najtenšou dekou, čo máme, ruky a nohy chce mať vonku a aj tak je poduška vždy mokrá. Možno aj preto sa to snažím v škôlke riešiť...