Ste spokojné s jedálnym lístkom v škôlke?

daducha
9. okt 2008

Ahojte maminky,

tento rok sme začali chodiť do škôlky a ostala som nepríjemne zarazená zložením jedálneho lístka.Za celý týždeň,som našla 1x ako prílohu ku hlavnému jedlu čerstvú zeleninu.Ináč absolútne nič.Na desiatu síce dostávajú chlebík s rôznymi nátierkami,no o zelenine ani nechyrovať.Nehovoriac o tom, že popoludní majú na olovrant 3x do týždňa iba pečivo s maslom.Neviem, ale mám pocit,akoby čas zastal a jedálny lístok bol rovnaký ako pred 10-timi rokmi.Odvšadiaľ sa na nás valí,aké dôležité je dávať deťom veľa ovocia a zeleniny ( mne sa to úspešne s malým darí ) a zrazu, keď dám dieťa v troch rokoch do škôlky, tak utrum.Na jednej strane nechceme obézne deti a na druhej strane ich učíme jesť presne tým spôsobom.Ja píšem skúsenosť zo štátnej škôlky v KE a bola by som rada ak by ste mi napísali tú Vašu. A tiež chcem poprosiť maminky z KE, ktoré natrafili na škôlku kde varia naozaj zdravo, aby mi dali vedieť.Možno to bude zaujímať aj iné maminy.Ďakujem 😉
P.S . aby som bola spravodlivá,v stredu majú ovocný deň.

titkovamiriam
11. okt 2010

v skolke detom u nas davaju poobede surovu zeleninu a ovocie,a samozrejme doma-tak ma netrapi ze ju nedavaju ako prilohu k obedu v skolke.Doma jej mame dostatok ci uz cerstvej,mrazenej,alebo zavaranej 🙂

filipal
11. okt 2010

@titkovamiriam
ved, teba to netrapi, ale vela mamiciek ano, preto si tie vyhrady piseme do tejto diskusie...
neber to osobne Miriam, ale mamicky sa tu chcu postazovat....popisat si o inych moznostiach stravovania...
a vzdy sa nejde niekto, kto ma potrebu ich od toho odhovarat...(zase zdoraznujem, ze nemyslim teba)

nepojdem predsa do diskusie k mamickam -snazilkam, aby som im vyhovarala pocatie dietata, aj keby som 100 krat taky nazor! 😖

titkovamiriam
11. okt 2010

filipa ja to chapem no niekdy si myslim ze vela mamiciek chce od skolok a skol velmi vela a nepozeraju sa na to realne.napisala som sem uz niekolko prispevkov.na pociatocnu otazku som napisala ano som spokojna.potom som sa pridavala do diskusii 🙂
Ja si viem predstavit ze by sa to dalo urobit inak no este to asi potrva kym sa zmenia normy a pristup.a ked porovnavam stravu ked som do skoly chodila ja tak teraz je urcite pestrejsia lebo je ovela vacsi vyber v surovinach 🙂.

trixi
11. okt 2010

@zitaje chcem sa spytat ake susene ovocie davas detom? Mne to moj 3 rocny syn nepozuje, mame doma z vlastnej zahrady nasusene jablcka, hrusky, slivky (skoro bio-rodicia nepostrekuju stromy, ak sa tam nejaka chemia dostane tak len zo vzduchu). Obcas, ked dojdu zasom kupujem v bio obchode, pretoze ostatne su plne chemie, siry.
Este tu nejaka mamina odporucala orechy. V niektorych krajinach je prisny zakaz doniest do skolky orechy, pretoze je to jeden z velmi silnych alergenov, nevhodny pre deti do 3 rokov.

titkovamiriam
11. okt 2010

ja si tiez ovocie doma susim a decka ho zboznuju-šipky,slivky,hrušky,jablka-kupovat nekupujem tiez si myslim ze su plne plesni a chemie.Orechy mame vlasske a lieskovce a teraz jeme gaštany.do skolky by to asi nechceli hlavne koly tomu zeby to nie vsetky deti jedli,ale ak maju niake oslavy tak upeciem kolaciky kde ich nakrajam na drobno.

filipal
11. okt 2010

@trixi
to ja som spominala orechy. pre deti su vhodne kesu, lebo su makke. aj vlasske orechy su "pozutelne"
samozrejme, alergici ich nesmu. ale to by si potom nesmela nic davat pausalne. moj syn ma alergiu na brezovite stromy a to sa krizi s ovocim...takze drazdia ho jablka, hrusky, ceresne - vlastne nase ovocie. paradoxne citrusy znasa dobre. 😖
my sme teraz cez vikend varili dulovy dzem. krasne vonia. pouzila som iba prirodny cukor a nase duly....
nalozili sme aj kapustu, ale tu som kupila na trhu.... mna celkom bavi robit si zasoby na zimu...
volakedy som susila aj ceresne, boli chutnejsie ako hrozienka. treba ich vsak vykostkovat.

titkovamiriam
11. okt 2010

filipa o zavarani ani nevrav ja som horsia ako skrecok 🙂 od bazoveho sirupu a pupavoveho medu až po jesennu čalamadu 🙂 -zavaram mrazim a ked je prebitok susim 🙂 Jablka su v strasnom stave tento rok,pochybujem ze vydrzia do vianoc,tak som zavarila,zamrazila a nasusila.
s ceresnami je piplacka -no ja milujem ceresnový dzem 🙂 tak kostkujem 🙂

z duly som este nic nerobila no pred par rokmi som robila dzem z fíg,no musela som figovní vykantrit za par rokov zaberal pol zahrady.

trixi
11. okt 2010

@filipal narobila si mi chute, zboznujem dulovy dzem 😉 , mnam, duly v zahrade nemame ☹ . Ceresne sme robili aj my pokial stromy nezlikvidovali nejaky chrobaci, ako som pisala, moji rodicia v zahrade nic nestriekaju, tak ceresnu-strom zlikvidovali take potvory 😠 . Ja som este robievala susene slivky, ze som do nich dala oriesok, mnam.
Nas Matej zboznuje kysle uhorky, aj kvasaky, mamina mu vzdy nazavaruje. Ja som zavaranie povesila na klinec, ale strasne rada susim ovocie, ktore vsak Matej este nevie poriadne spapat. Tak ako orechy, nastastie nie je alergik, ale nevie ich poriadne pokusat, potom mu zabehne, dusi sa. Vsak ked sa nauci, tak moze papat. U nas je vzdy na stole miska s ovocim, orieskami.

filipal
11. okt 2010

kocky, ja som ten dulovy dzem varila prvy krat. mam uplne mlady strom a tiez mi plody zacali hnit. bola som v Rakusku v biozahradach a tam mali duly tiez tou pliagou napadnute. vravel mu ich zahradnik, ze pouzivaju take naplaste na kmenestromov. vraj to sposobuje nejaka mucha, ktora nabodne plod, znesie vajicko, vnutri sa liahnu larvy a to sposobuje hnilobu. proti voskam som uz dala pasky na kmen, ale neskoro. treba ich dat uz v marci, aby mravce nenanosili vosky na vrcholky konarikov. tak vyskusam na rok.
som si nemyslela, ze ten dulovy dzem bude tak krasne vonat....
tak aj figovy Miriam robis...moj otec ma figu, ale plody stihneme vzdy zjest cerstve. Trixi, vraj duly potrebuju klimu asi ako marhule. rodia sa u vas marhule? asi ano, ze? oriesky pre male deti su lepsie postruhane....ja ich mam rada v postruhanom jablku...plus trochu ovsenych vlociek, trosku bananu a medu. je to paka pre babätko, ale dostanem na to chut niekedy aj ja.... 😅
este mi napadlo, ked piseme o tej vode, ktoru deti nechcu pit. ja robievam v lete ochutenu vodu tak, ze do krcaha cistej studenej vody dam za hrst mäty, alebo medovky. po hodine pridam koliesko -dva citronu, alebo limetky.
voda je jemne prevonana a detom chuti. neterky ju uprednostia pred kupovanymi napojmi....ja vlastne kupujem len obcas nejaky dzus. vodu si len filtrujeme v Rite...

dadis
11. okt 2010

@trixi moj maly zje susene jablka uz asi od 2 rokov...takze asi zavisi od dietata...inak tiez detom nekupujem susene ovocie z obchodu, mne jablcka nastastie susi svokra a maly ich zboznuje, aj ked uz niekedy nejako to kupovane hrozienko alebo susenu brusinku urcite ochutnal...ale nejako cielene by som to tiez nekupovala...
aj cele vlasske orechy som davala pred 3 rokom, samozrejme vzdy pod dozorom...
@filipal nazov temy je jasny...skus si ho precitat este raz 😉

filipal
11. okt 2010

@dadis
vystiznejsu odpoved ako" Ano, sme" si uz do diskusie ani neviem predstavit.

filipal
11. okt 2010

este mi napadlo, ze aj do Depresie obcas zavita nejaka dobracka, napisat vsetkym ostatnym, ze co si vymyslaju, ziadnu depresiu nemaju....nech idu na vzduch. 😀 😀 😀

dadis
11. okt 2010

@filipal no depresie nemam, na vzduchu som uz dnes bola 2x...ale stale netusim, co robis v tejto diskusii, ked mas v pase 17-rocneho "skolkara" 😀 😀 😀

filipal
11. okt 2010

@dadis to nastastie teba nemusi zaujimat. mozno si niektore mamicky rady precitaju to, co napisem....a pre tie co to nezaujima nepisem.

bejby29
11. okt 2010

@dadis - ja si myslim, ze prispevky od @filipal v tejto diskusii su prinosnejsie ako tvoje "Ano, sme".. 😔

dadis
11. okt 2010

@filipal to bol iba vtip, ja si tiez rada precitam, co tu napises, okrem tych poslednych prispevkov...myslim, ze nikto sa tu v tejto diskusii nespraval nejako nepristojne alebo agresivne, tak preco to tu selektovat, ja si rada precitam rozmanite nazory...

dadis
11. okt 2010

@bejby29 to je tvoj nazor, ja ti ho neberiem, mozno je mnoho mamiciek, ktore maju podobne nazory ako ja...

smejkaa
11. okt 2010

@filipal Ahoj. Prosim mozes mi napisat ako robis ten listovy spenat ako prilohu? Dakujem. prepacte, asi je to prispevok,ktory tu nepatri, ale zaujima ma.

filipal
11. okt 2010

@dadis ok
ja som sa ani neurazila....ale nemusis vyostrovat situaciu okolo mojej osoby....este sa ma aj Bejby musela zastat 🙂

anjelicek26
11. okt 2010

No ja sa vyjadrim len k teme, spokojna nie som, mala chodi v UK do skoly, ma len 4 roky - jedalnicek su hranolky, burgery, nuggety, milschake, zmrzlina ci muffin ako dezert... vzdy je nieco vysmazaneho v ponuke a co si asi deti vyberu.. .keby som ja riesila nejaku sirupovu vodu, asi by to bolo to najmenej... doma prestava poriadne jest, lebo ja varim zdrave normalne jedlo a nedochucujem ho nejakymi E-kami... tak a teraz co... mam jej varit, nech si to berie zo sebou do skoly? Ved to je blbe 😖

filipal
11. okt 2010

@smejkaa ale praveze tvoj prispevok sem patri....nechali sme sa uniest nejakymi osobnymi invektivami.... ☹
do pavnice s hrubym dnom dam v site umyty spenat. pokvapkam olivovym olejom, trosku pokorenim zmesou korenia(biele, zelene, cierne, cervene) a necham na slabom plameni 3-4 minutky. potom opatrne podberakom otocim a po minutke je priloha hotva. ak nepridam fetu, trochu spenat posolim a pridam pretlaceny cesnak (1-2 struky)

dadis
11. okt 2010

@anjelicek26 no tak tomuto hovorim problem 😒 , bohuzial neviem ako by som to riesila, pretoze taketo stravovanie asi tazko doma budes suplovat niecim zdravim...a ste tam nadlho? nosi tam niekto z domu jedlo?

reisi
11. okt 2010

Podla mna je super, ze sme tu take roznorodo -jediace osoby 😀 Mna napriklad velmi zaujima, ked niekto nezdravo je , ze preco a co ho k tomu vedie...Ci nema vycitky, ze sam sebe hrob kope 😀
A ja napriklad veeelmi privitam ked filipal sem hodi recepty, jednak jej nazory sa mi velmi pacia a tiez vidiet z jej prispevkov, ze teda vidi aj o desat tanierov dalej a je v tejto oblasti scitana.

bejby29
11. okt 2010

@filipal aj ja som sa chcela spytat to iste, co @smejkaa - dnes som kupila listovy spenat..
@anjelicek26 - to je teda jedalnicek, boze moj! Chudatko mala 😒 A keby si jej varila doma, alebo napriklad sla za odbornickou na vyzivu a povedala by si jej svoju situaciu, mozno by sa vam podarilo nieco poriesit.. Ja viem, ze v Uk je to katastrofa, kamoska mi hovorila, co tam zije dlhe roky a este viem, ze aj ten znamy kuchar Jamie Oliver dost kritizuje stravovanie v Uk v skolach a skolkach.. Inak, ja som pracovala 6 rokov v zmiesanom kolektive, vacsina anglicania a viem, ze oni jedia hrozne 😒

trixi
11. okt 2010

@filipal ano, rastu a celkom dobre. Tak kupim nasim novy strom do sadu 😉 Ja som malemu kupila take detske bio ovsene vlocky-bez cukru, su uplne jemne pomlete, maly zboznuje jogurt a do toho za 2 lyzice tych vlociek. Tak mu skusim pomliet do toho aj oriesky. To ani nezbada 😉
@dadis veru to zavisi od dietata. Matko celkovo nerad papa nieco co sa tazsie hryzie, aj jablcko mu musim stale nakrajat na mesiaciky, ked ho ma cele, par krat zahryzne a potom ho nechce, tak mu to radsej nakrajam. Vsak sa nauci, casom.

reisi
11. okt 2010

anjelicek, ved jej skus pripravit jedlo doma, uvidis ako bude reagovat ona i jej rovesnici...Ono nikdy nie je dobre, aby bolo dieta vynimka ale da sa to i zakamuflovat. Ja davam dcere do skolky desiatu ( nosi si jedina), ona to vobec neriesi je to pre nu fakt a asi ani decka to nejak neriesia, kedze si tu svoju desiatu berie s radostou. Mozno spociatku deti pozerali preco ma ine ale ona je taka papulka, ze si to ustala. A jasne, jedlo musi byt krasne naservirovane...nosila si doma pecenych brumikov, konikov... rozne povykrajovany chlebik, ovocie zaujimavo naservirovane a vsade pritomne princezne jej dodavali chut a pocit vynimocnosti 😀

dadis
11. okt 2010

@bejby29 presne na toho Jamieho som si spomenula, normalne isiel do skolskej jedalne "ucit" kucharky varit...lebo oni vedeli maximalne nahadzat do fritezy rybie prsty a hranolky....najsmutnejsie na tom bolo, ze tym detom to zdrave jedlo nechutilo...

maggie2
11. okt 2010

@anjelicek26 podľa mňa je úplne v poriadku, že deti majú v školke taký jedálniček a môžte ma ostatné zniesť aj pod čiernu zem 😀

anjelicek26
11. okt 2010

@dadis - niektore deti chodia domov, maju to cez cestu, ale ja to mam 4 mile a tahat maleho do auta, ist po nu, z auta von... vies ako to myslim, on aj spinkava v tej dobe, neviem si to dost dobre predstavit... v stredu je rodicko, tak sa chcem spytat, ze keby jej dam nieco zo sebou, ci by jej to mali kde ohriat... lebo toto...ona papavala vsetko, teraz mi ofrfle aj oblubene jedla, vsetko je jej malo slane, ku vsetkemu by chcela hranolky... je mi zo toho smutno :( Sme tu este na dva roky... potom naspät do Nemecka...tam mala uzasnu skolku, same bio, varili fakt len zdravo, ziadne sladkosti, pili len vodicku, idealne... a teraz bum toto 😖

anjelicek26
11. okt 2010

@reisi - na desiatu mozu len cerstve ovocie a zeleninu, to je fajn... ale tie obedy... je pravda, ze ak by mala byt za exota, to by bolo tiez blbe... je tam najmensia, hovori len po nemecky, uz aj tak ju kazdy obkukuje... nosi nausnice, co sa nesmie, este stale diskutujem s riaditelkou o tom... ach jo... nechcem, aby ju mali za divnu...