Trojročný syn mi rozbíja riad

livocka21
3. feb 2017

Ach...ahojte zeny...dlho som odolavala a dufala ze ma syn len take obdobie a prejde ho to...no zacinam zufat...moj trojrocny poklad mi rozbija riad...taniere, pohare, misky...dnes dokonca rozbil kompot...ked sme doma len sami, vsetko je fajn...vacsinou sa pekne hrame...ako nahle k nam niekto pride...z maleho pokladika je nesputany zivel...ci pride moja mama alebo svokra ci moja sestra...je to hrozne, nemozem im ani utobit kavu lebo syn ju ihned smari o zem...nepomaha vysvetlovanie, krik ani po zadku...este mi povie...ked tu pride babka budem rozbijat...na otazku preco to robi, odpoveda " lebo rizbijam" ... ak k nam pride niekto koho nepozna, tak sa hanbi a iba sa usmieva...no pri znamych je to katastrofa...ach...poradte....

bubelko
3. feb 2017

@livocka21 dat vsetko sklo a porcelan z dosahu. dat mu do ruky len plast.
byt aktivna, jednoducho mu chytit ruku a nedovolit mu to... a dosledne... ked robim kavu - salku dat tak, aby sa k nej nedostal... ked vidim, ze sa k nej blizi - zachytit ho... necakat, kym to spravi. a dorazne zakazdym povedat - nie. je to beh na dlhu trat, ale chce to len doslednost a reagovat hned ako vidim, ze sa ide nieco diat. necakat az kym sa to stane.

obsadenemeno
3. feb 2017

@bubelko presne, treba byt rychlejsi a doslednejsi....a mozno mu rozbit oblubenu hracku..... 😈

hivanik
3. feb 2017

@livocka21 Za kazdu rozbitu vec mu zoberiem jeho oblubenu hracku ktoru uz nedostane. Treba byt dosledni a neustupit. Chlapec sa predvadza a prechadza obdobim vzdoru. Podla psych.je to okolo 3r. Dalsie podobne je az v puberte. Nastastie u nas to nemalo takyto rozmer ale sa tiez predvadzali a upozornovali na seba. Odviedla som ich do izby a mohli prist ked sa ukludnili. Raz, druhy a bolo po trucovani. Deti musia citit ze ich lubime ale ze vsetko ma svoje hranice.

papricka33
3. feb 2017

Malý sa zrejme snaží upútať pozornosť. Asi tu nie je problém len riad. Je to naozaj neprimeraný spôsob správania, aj napriek veku. Ničenie jeho hračiek je hlúposť, určite to nerob.Razne ho v tom zastav. Fyzicky, predbehni, očakávaj a venuje tomu pozornosť. Chyť mu ruky a povez rázne NIE, STOP, NEROB TO... Pusti ho, a zase ak bude treba. Aj keby sa to malo zopakovať 100 krát. Musí vidieť že nepovolíš a jednoducho sa mu to nepodarí. Neber ohľad na to, čo si myslia babky, nech to nekomentujú... Ak treba, vezmi ho bokom a pokojné mu povedz, že ak v tom bude pokračovať, bude musieť ostať bokom (v izbe), mimo návštevy. Ak sa chce vrátiť k ostatným tak len pod podmienkou že sa bude správať pekne. To, ako to je mu opíš. Budeme sa rozprávať, zahráš sa s nimi (čo by bolo fajn, aby nebol bokom), urobím čaj aj tebe, prinesieš na stôl koláč, keksíky... Vtiahni ho do diania, aby nemal priestor na vymýšľanie, ako zapôsobiť 😉

hivanik
3. feb 2017

Rozbijat jeho hracky urcite nie ale odlozit. A v ziadnom pripade ziadna bitka a krik. Proste vysvetlit a pripadne zobrat dieta mimo dejiska.

barboritta
3. feb 2017

@livocka21 mozno by pomohlo syncekovi povedat ze ked budes rozbijat, babka/teta/ znami ku nam nepridu lebo sa im nepaci co robis

sante11
4. feb 2017

papricka ma pravdu, casto je to uputavanie pozornosti, ktora sa od neho odvracia k navsteve, ale aj posuvanie vlastnych hranic, maly vie, ze pred navstevou mama nie je tak dosledna v napominani a zneuziva situaciu. Do urciteho veku musia byt rozbitne predmety zkratka z dosahu dietata, mama musi byt rychlejsia pred malym, ked sa chysta po niecom vrhnut, dosledna a naozaj je to kolotoc akoby donekonecna. Zobrat odlozit hracku ok, nam pomohlo teatralne zbalenie hracky do tasky s tym, ze ju dame susedovym detom, treba vyskusat viac metod, nieco urcite zaberie, najdolezitejsia zo vsetkeho je mamina doslednost a trvanie na tom, co pozadujem, staci raz ustupit a 100x sa to vrati.V jeho veku zabera priamo v akcii jednoslovne NIE viac ako vysvetlovanie, tie iste problemy, by mali mat tie iste zakazovacie vety, aby sa dieta nestratilo v mnozstve zakazov, jeho slovna zasoba je predsa mensia.Vysvetlovanie si nechajte bokom, ked mate dost casu a najlepsie ste sami, treba sa dohodnut aj s navstevou, aby nevstupovali do akcie a pripadne neospravedlnovali konanie dietata, cim by naslo spojenca pre svoje rozbijanie.Trpaezlivost, najhorsie je to tak do 5rokov, potom sa vsetka namaha zacina krasne vracat v podobe zlateho maleho pomocnika.

ellsa
4. feb 2017

Mozno by si mohla do buducna poprosit babky/navstevy ze ak spozoruju take spravanie nech jeho spravanie zahanbia. Lebo vyhresenie by mohol vziat vseliako ale ak sa poriadne zahanbi malo by to fungovat. Ale to uz musis vediet ty ako na to aby to pochopil.

xevulax
4. feb 2017

Ja som asi stara skola, asi ma tu niektore ukamenuju, ale dieta musi mat pevne hranice. Netreba s detmi stale jednat v rukavickach. Musis ho naucit, ze kazde konanie ma aj nejaky nasledok- sposob si uz musis vybrat sama. Ja svoje deti netyram, ale aj po zadku dostanu, keby okolo nich chodim po spickach, o chvilu by mi skakali po hlave. Aj tak mam pocit, ze som prilis makka na nich. Na nas mama len pozrela a uz sme vedeli kolka bije.... ty si rodic, on je dieta- musi mat respekt. A veci, ktore sa daju rozbit treba dat prec z jeho dosahu.

silaviat
4. feb 2017

a ty si kde ked sa maly dostane ku kae ci riadu a rozbije ho? ako ja mam tiez 3 rocnu a neviem si ani predstavit, ze by som jej to dovolila... ked ti uz teraz male dieta prerasta cez lavu co pride dalsie? rozbije tak dostane trest.. bud pojde do izby alebo mu nieco vziat co ma rad.. alebo si ho nevsimat a dat ho stranou vyhresit a hotovo .. chce pozornost a ta sa mu dostava.. tak mu ju vezmite ...

petka0202
4. feb 2017

Môj na dva roky a keď raňajkuje a nedopapa ho upozorním že treba všetko papať a on sa nasere a hodi o zem nepomáha taktiež nič

siska53
4. feb 2017

@barboritta Ja mam pocit,ze prave to mu bude vyhovovat..

@livocka21 nuz,mas to tazke..nasi obcas od zlosti tiez nieco hodili.. Skor by som povedala,ze vziat mu hracku...a odviest prec do inej izby.. Ked sa mu nepaci navsteva,nemusi s nimi byt,ale ty budes.

Prip.neskusila si ho skor oslovit,ze pomozes mi pripravit kavu ? Alebo nieco ne pre navstevu? Este skor nez zacne takto reagovat..
Mne pri synovi pomohlo aj to,ze ked som vedela,ze ide nieco spustit (rev,hodenie sa o zem), tak som ho predbehla a kazala mu revat,hodit sa o zem..vacsinou prestal.

A mal obdobie,kedy vyhadzoval navstevy,najma moju mamu,tu nechcel ani vpustit dnu (to mal cca 2,5-3r. ), no tak som sa dohodla s mamou a jemu som povedala vzdy pred jej prichodom,ze pod,ideme vyhodit babku. On si z toho spravil zabavu,prestal hysacit a chviku sme mali ritual,ze babku vyhadzujeme. Potom to preslo samo od seba..

Jasne,ze mu nelozes dat do ruky tanie porcelanovy,ze na,hod ho..mozno skor nejaky plastovy,hadam zaberie..

Po zadku je zbyticne davat,aspon u nas,vobec nezabera..to uz by muselo byt naozaj velmi silne a zas to sa clovek boji aby neublizil.

obsadenemeno
4. feb 2017

@petka0202 ak zjedol vacsinu, netreba ho nutit, aby "dopapal"..... dieta vie, kedy ma dost. Ale takisto nepchat donho sladkosti, ani nic pomedzi jedla.... ved "nedopapal"......... zvykne si

petka0202
4. feb 2017

@obsadenemeno kupujeme malé detské parky on spapa 4-5 niekedy pekne a niekedy si odhrizie z jedného a už ee nechce ale ráno papať musí to je základ

obsadenemeno
4. feb 2017

@petka0202 keby si mu raz, dvakrat proste nedala nic do obeda, tak by nevymyslal. Ale dosledne, ziadne sladkosti, nic.
A mozno proste nie je hladny, ked nie je hladny, tak "nemusi". Ja tiez niekedy rano necitim potrebu jest a niekedy sa zobudim hladna ako vlk. Keby sme viac pocuvali svoje telo, nebolo by tolko problemov s obezitou a roznymi poruchami potravy.

livocka21
autor
4. feb 2017

Vsetkym vam dakujem.
Dostala som tu velmi cenne rady a budem sa musiet obrnit trpezlivostou a doslednostou a verim ze to nejak zvladnem aj vdaka vam. Dakujem

livocka21
autor
4. feb 2017

Robi mi to starosti aj preto lebo onedlho mu pribudne surodenec a mam nocne mory z toho ako bude bojovat o pozornost potom...

janinah
4. feb 2017

práve rozmýšľam prečo som pri troch deťoch nič podobné nezažila,nijaké obdobie vzdoru,nič podobné.....ale bála by som sa poranenie hlavne očí /pracujem s úrazmi /a teda rob čokolvek,aby s tým prestal--...ja by som mu asi zobrala všetky hračky a ak zajtra nič nerozbiješ,dostaneš naspäť jednu hračku,ak nerozbiješ ani napozajtra,dostaneš dalšiu....

jumama
4. feb 2017

Necitam, co baby poradili, ale pozri si sama a potom aj so svojim chlapcekom video "HAZEL SETS THE TABLE" na tejto stranke http://montessoriguide.org/video-listing/ (asi v stede je, neviem dat linku presne na to video) a spytaj sa ho, ci by ho nieco take bavilo. Potom mu daj dajaky pekny obrus, nech nastrie svoj stolik, alebo v obyvke konferencny stolik, zver mu aj salocky, mozno nejake menej pouzivane, alebo na zaciatku plastove a slub mu, ze ak nerozbije, pozicias mu aj naozajstne, mozete aj kvietok a vazicku vychystat... alebo mu kupte riadiky do kuchynky 🙂 Najprv mu samozrejme treba ukazat a pomahat a potom co najviac nechat na nom samom - zvladne to, ako Hazel vo videu.

livocka21
autor
4. feb 2017

@jumama skvele! Vyskusame urcite...

winchestergirl
4. feb 2017

A čo keby ste ho zapájali do diskusie ako príde babka? normálne by som mu dala nejakú úlohu, nakresliť babke obrázok, alebo ukázať hračky? Dať mu trocha priestor nech sa zapája do rozhovoru, potom ho poslať hrať sa? ... ako náhle niečo rozbije od jedu rozbije, poslať do izby a zobrať hračku a nevrátiť. Ak sa ti vyhráža, ako prepáč, ale mne by sa žiadne dieťa nemohlo vyhrážať, príde mi to troška úsmevné, ... mám odskúšané na synovcoch a neteriach, a to naozaj skúšali všeličo ... že niečo rozbije, tak ho pošlem do izby a nech príde až keď sa bude chcieť správať pekne.

novana
4. feb 2017

@janinah, v našej rodine deti tiež nemali obdobie vzdoru. Dieťa musí mať jasne nastavené mantinely kým nie je neskoro.

charlie1980
4. feb 2017

A to som si myslela, ze mam nezvladnutelne dieta 🙊 Nikdy by si Toto nedovolil. Niekde sa stala chyba...Mozno si sa ho prilis dlho pytala. Ale minulost je minulost. V buducnosti by som sa ho uz nepytala.

zuj
4. feb 2017

@petka0202 na margo tych parkov, pre 2rocne dieta sa mi zda 4-5 parockov vela a rano na prazdny zaludok je to dost tazke takze by som ho tiez nenutila vsetko spapat

el74
4. feb 2017

Tak sa oblec a povedz ze ides na navstevu ty ku niekomu, lebo ked pridu ku Vam tak rozbija riad a ty to uz nechces a preto ides radsej na navstevu ty ku nim. Odid zoparkrat aj ked na 20 minut, jeho nechaj doma s manzelom...chod na to psychologicky. Potom na skusku, prijmy navstevu a uvidis ci sa to zmeni.

charlie1980
4. feb 2017

Mozno jej da este aj pa-pa, ked sa oblecie😉 Aby mohol nerusene rozbijat.

petka0202
5. feb 2017

@zuj to sú malinké parky cca 7cm

sykorkauhliarka
5. feb 2017

@petka0202 to mu ako casto davas parky ? to znie ako keby kazdy den :D mne by tiez nechutili kazdy den a hadzala by som ich o zem ..tak max raz za dva tyzdne si viem predstavit

petka0202
5. feb 2017

@sykorkauhliarka tak som to nemyslela 🙂 raz za čas dva x do týždňa potom dva týždne nič a tak vkuse ich nemá preboha 🙂))

winchestergirl
5. feb 2017

@petka0202 ale tak možno naozaj nie je hladný. Ja tiež nie som ráno vždy hladná. To je jedno čo mu dávaš či páročky, alebo iné. Dávaj mu menej, a keď si bude ešte prosiť tak si vypýta 🙂 Ak povie že nechce, a len si odhryzne treba mu to zobrať kým to nehodí na zem a nedať nič až do obeda, ani ked si bude pýtať.