Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

cmeli
28. okt 2017

@tina55 ano, v jeho 2 rokoch sme boli u Matuskovej, na vysetreni sluchu, v RCA u Matulayovcov (vtedy este nebolo CVI) aj u Janosikovej - v tom case dali vzhlad na vek podozrenie na autizmus, v troch rokoch mu potom uz dali diagnozu detsky autizmus - mne paradoxne odlahlo zdiagnoatikovanim pretoze som videla ze je sakra riadne iny ako ostatne deti a takto som mala nadej ze nezostane vo vakuu bez pomoci, ze vdaka diagnoze bude mat narok na odbornu pomoc

tina55
28. okt 2017

@andrejka1974 a ako ste na to prisli ze nieco neni v poriadku?

tina55
28. okt 2017

@andrejka1974 ahoj dakujem. A ako ste na to prisli ze neni v poriadku?

tina55
28. okt 2017

@cmeli u nas je to ze nerozprava a nereaguje teda nekomunikuje. Blaboce teda je vocal ale nie verbal. Deti sa nestrani smeje sa hra sa nestrani sa len sa bojim ze sa aj toto vytrati. Boze ja sa tak bojim ze mu nebudem moct pomoct a ho stratim. A ako to budeme riesit na sk zostat nemozem mam aj starsieho a chodi tu do skoly

cmeli
28. okt 2017

@tina55 v ktorej krajine zijete?

tina55
28. okt 2017

@cmeli v kuwaite. Preco sa tvoj maly naucil najprv aj ? Poslala som ti pm.

katkakovac
28. okt 2017

@tina55 v trnave zavolaj do centra detskej reci. Pripadne tam napis mail. Taketo deti tam riesi p. Halašová, okrem iného aj nasho syna. Dalej chodime k p.Lazikovej, kt pracuje v jednom kancli z p. janosikovou. Maju toho vela, tak sa necuduj. Treba obom napisat mail, ony sa ti ozvu. Najskor ale musis mat vysetrenie slichu za sebou. Robia to na kramaroch, objednas sa v case, kedy krpec spi, uspis v kocari a spravia vysetrenia. Vsetko toto co prezivas som ja zazivala pred rokom. Dnes viem, ze ma syn naruseny vyvin reci a niektore znamky autizmu. Za rok sme sa dostali dost daleko. Syn bol presne taky ist ako tvoje dietatko. Dnes reaguje na meno, zlepsujeme slovnu zasobu a celkovo napreduje. Vyzaduje to iny pristup a intenzyvnu pracu, ale vysledky su viditelne. Neboj, pojde to. Ked tak napis cez IP😉

tina55
28. okt 2017

@katkakovac sluch nam uz vysetrili na kramaroch vsetko je ok.

tina55
28. okt 2017

@katkakovac poslala som ip

andrejka1974
29. okt 2017

@tina55 do 2 rokov bolo vsetko ok a v 2 rokoch proste prestala rozpravat reagovat a tak nas neurologicka hned poslala na vysetrenie, kde nam prvykrat bolo povedane ze bud je sluchovo postihnuta alebo autistka specialne vysetrenie assr na sluch nam spravili po 3 mesiacoch co bolo ok a hned nam povedali zamerajte sa na autizmus a to bolo ked mala 2 a pol roka

geruata
3. nov 2017

Mile mamicky,chcela by som sa opytat ako je to so skolkami,maly ma z andreasu diagnostikovany det. Autizmus,ale krasne rozprava,sam sa prezlecie,napapa atd a miluje deti hra sa s nimi aj na ihrisku a nema problem ani s dospelymi,jeho dvojca je ok a chodi do normalnej skolky a ked chodime prenho do skolky tak sa maly aj prituli k ucitelke aj sa ide hrat s detmi do triedy,ale zastupkyna mi povedala ze pokial ma diagnozu tak ho do skolky nezoberu a musi ist do specialnej ale aj pediatricka je toho nazoru ze on by kludne mohol ist do obycajnej tak neviem co s tym.byvame v ba.

nikulka79
3. nov 2017

@geruata pokial dieta nema mr tak nema dovod na spec.skolku.nas je vfa a mame problem so zaclenenim a sme v normalnej skolke s asistentkou

abigael
4. nov 2017

@geruata mozem sa spytat ako sa u vas vyvijal autizmus priznaky lebo aj moja dcerka ma autizmus a rozprava nemam byt problme v skolke ma rada deti ale nejake crty su tam

geruata
4. nov 2017

@nikulka79 prepac ale co je to prosim ta mr a vfa? A 3 krat som ziadala aby ho vzali a ich odpoved bola ze pokial ma uz diagnozu v papieroch tak oni ho nevezmu ze ma ist do specialnej,ze mestska cast nema prostriedky na spec. pedagoga ci asistenta,sme z podunajskych biskupic .

geruata
4. nov 2017

@abigael ked bol este malicky tak sa panicky bal vsetkeho noveho,obchodov,posty,stanice,uradov atd,kazdy den si buchal hlavu o gauc ked bol rozruseny,liezol do okna na rebrik oprety o strechu utekal na cestu aj ked som vysvetlovala ze to nesmie lebo sa mu stane to alebo to,opakoval reklamy poznal vsetky znacky aut atd ale niektore veci typu farby a pocitanie nebolo mozne ho naucit,hry a rozhovory sa dookola tocia len okolo jeho zaujmu ako garaze,vlaky,pavuky teraz vedu umyvarky aut,do 2,5roka sa napr strasne bal vody a umyvania vlasov to sa vytratilo bo zabavnej navsteve kupaliska😊ale strihanie neznasa to je utrpenie ostrihat vlasy a nechty,a robime to mi inych neznesie.casom sa zacali urcite veci vytracat postupne ako rastol,zostalo len to buchanie hlavy a fixacia na urcite veci v jeho zaujme a tiez take tie sprostosti ako ked zapne svetlo tak si ho musi aj vypnut atd inak take tiky mam aj ja 😀hej nevydrzi mi napr.pocuvat rozpravku ked citam ale z radia pocuvat to ano, pracovat pri stole mam na mysli ulohy pre deti tvary tiene,farby atd ale je mudry hned vsetko urobi ked sa ma chce zbavit😁ale ked sa mu nieco nedari velmi vie zurit a nechce si nechat pomoct chce len on sam ale tu ho vacsinou spacifikuje jeho dvojca nanho on vzdy da.

saurian
4. nov 2017

@nikulka79 @geruata baby pre potreby skolky sa iq nezistuje, nie je potrebne. a tiez nie je pravda ze dieta s dg automaticky patri do specky. postupuje sa podla doporuceni odbornikov - cize aj pri auti dietatu ktoremu to doporucia odbornici a zvladne to, nie je problem aby navstevovalo beznu MS - ci uz s asistentom alebo bez. skor tu byva ten "prakticky" problem - najst tu "spravnu" beznu skolku kde ho budu chciet, prip. ak je doporuceny asistent tak zabezpecit ho.
a v podstate "skolsky" system by mal akceptovat a postupovat podla sprav CSPP.

nikulka79
4. nov 2017

@geruata mr je dieta s mentalnou retardaciou a nas je vysoko funkcny.pokial dieta je adaptovane v kolektive tak nemaju dovod dieta len tak poslat prec zatoze ma diagnozu.inac tiez ked nemaju asistenta vy ako matka mate pravo byt s dietatom vo skolke miesto asistenta.vy mate praveze vyhodu,ze ked dieta ma diagnozu mate pravo byt 4 hod.max.s dietatom v skolke.tak to to bolo povedane mne na urage a aj v skolke.inac je to uz ked dieta nastupuje do skoly.tam sa ziada o asistenta a nesmie byt pribuzny

nikulka79
4. nov 2017

@saurian vydeli ste dieta s mentalnou retardaciou v normalnej skolke?ved tu sa jedna o to ze dieta ma stanovenu diagnozu a preto ho odmietaju v normalnej skolke.saurian citajte prosim vas normalne vsetko aby ste sa potom vedeli aj normalne napojit na temu

saurian
4. nov 2017

@nikulka79 poprosím v io alebo aj tu vVetlit ako ste to mysleli. Mmch-co som napísala je aj v súlade s akt.zakonom

geruata
4. nov 2017

@nikulka79 dakujem za vysvetlenie mne povedali v andreasi aj v spec.skolke spec.pedag. a psycholog. Ze ma vysoko funkcny a ze ma velmi dobre vyhliadky do buducna,ked to napr.vonku cudzim alebo susedom nepoviem tak si ani nikto nevsimol ze by bol autista,dokonca aj ucitelky v tej normalnej skolke boli prekvapene a ja som bola ked nas zastupkyna zrusila ze mestska cast jej to zamietne a nedovoli ho prijat😑rozmyslam uz aj nad tym ze sa zastavim na skolskom urade mests
kej casti.

pencil
4. nov 2017

@geruata ak je v tak vybornom stave, skolke spravu nedavaj, skolka ho musi viest dalej. Ak menis skolku a mala nema problemy (kolektiv, zmeny a pod.) tak im nic nehovor.

geruata
4. nov 2017

@pencil nemeni skolku je so mnou doma mam predlzenu rd,v auguste sme sa prestahovali do ba a jeho dvojca je od septembra v skolke,nehovorit im to to uz asi nepojde lebo som im to povedala ked som sa pri zapise pytala na jeho integraciu no a navyse pri prijati vyplnas formular o dietati kde sa vyslovene pytaju ci nema pvp,autizmus... A ty to tam mas zaskrtnut a mas to tiez doniest potvrdene od pediatricky.co sa stavu tyka je to 1 a 1000 ako to bolo predtym,je velmi sikovny a uci sa.😊napriklad dnes zahlasil ze on ked bude velky tak bude mat autoumyvaren,tak sa ho pytame ze a co v nej bude robit(chceli sme pocut ze umyvat auta) a on na to ze nic bude odpocivat lebo bude mat automaticku😂.

pencil
5. nov 2017

@geruata to vazne? my sme v prihlaske nic take nemali??? v skolke by som tvrdila, ze nepotrebuje integraciu a doniesla by som im od psychologicky, ze moze normalne navstevovat MS a hotovo

geruata
5. nov 2017

@pencil ked som to zbadala tak priznam sa trosku sa ma to dotklo alebo akoby som to povedala proste som bola zaskocena ze ci maju pravo sa tolko toho vypytovat o zdr.stave lebo tam boli aj ine otazky ale asi je to uz v dnesnej dobe potrebne, dnes ma vela deti rozne zdr.problemy od kadejakych alergii az po rozne choroby napr. prvykrat prijali dievcatko s cukrovkou tak asi preto sa tam tolko pytaju. A co sa tych psycologiciek tyka tak tam som mala taku neprijemnu skusenost ze ked som chcela aby maleho vysetrili v statnom pedagog-psychol. zariadeni tak ma poslali prec ze pokial ma uz stanovenubdg od psychiatra tak k nim uz nepatri a nemozu uz pre nas nic urobit a slusne ma vypoklonkovali.

pencil
5. nov 2017

@geruata to je velmi smutne, kolko ma maly rokov?

sandral
5. nov 2017

@geruata Myslím, že by mohol byť riadne integrovaný do MŠ a nie je nutné, aby navštevoval špeciálnu MŠ. Na druhej strane Ti poviem asi takto, pracovala som v MŠ pre sluchovo postihnuté deti a tá starostlivosť bola iná ako v obyčajných MŠ. Deti tam majú prispôsobený režim svojmu postihnutiu, majú špeciálne zamestnania, takže nie je namieste sa zdráhať už len slovíčka "špeciálna".

geruata
5. nov 2017

@pencil maly ma 4 roky a 9 mesiacov.

geruata
5. nov 2017

@sandral viem co myslite bola som sa pozriet v spec.skol. na zehrianskej a maju tam vselijake hracky na rozvijanie motoriky atd a tiez menej deticiek cize sa im viac mozu venovat,ale a to sa nechcem nikoho dotknut a dufam zetym nikoho neurazim ale on nebol ako tie detulky. Napriklad on detom neublizuje prave naopak on k nim uteka aj k cudzim ktore vidi 1krat a hladka ich,toto sa mi stalo v cakarni u lekarky minuly tyzden mamicka toho chlapceka na mna pozerala a ja som nevedela co jej mam povedat no ale spat k teme tam v tej skolke sa ma pytali ci sa bije s detmi a ja ze nie to vobec a oni mi navto s usmevom ze to nevadi nauci sa😑uznavam ze v motorike je co dohanat aj s urcitymi tvarmi mame problemy viete tu hru ked vkladate tvarybdo vedierka s otvormi ale napriklad dnes nas zacal mordovat s pismenkami aby sme ho naucili,ale napocitat do 5 bezchybne ani za svet 4 vzdy vynecha. Niekedy uz neviem co je prenho najlepsie a co mam robit,ale vidim ze mu chyba kolektiv

sandral
5. nov 2017

@geruata Tak potom integrácia. V BA nepoznám predškolské zariadenia, ale napr. my sme mali integrované zdravé deti medzi sluchovo postihnutými a spolupráca bola veľmi dobrá. Určite by som sa snažila nájsť MŠ s menším počtom detí a popýtala by som sa, či majú aj možnosť venovať sa dieťaťu individuálne. Doma skúste interaktívne hry a špeciálne cvičenia pre autistov. Ono, autizmus má viac foriem a pri správnej výchove deti dokážu neskutočné veci.

vlcatask
5. nov 2017

Ahojte, píše redaktor Jakub.
Veeeeľmi opatrne by som tu chcel nechať článok,ktorý sme napísali práve pre rodičov autistických detí. Písal ho môj kolega,ktorý s nimi pracoval v nemocnici. http://vlcata.dennikn.sk/aplikacie-pre-deti-s-p...