Malá sa pri dojčení začala hnevať. Máte skúsenosti?

veronica1
24. aug 2008

Potrebovala by som poradit, neviem ci uz niektora z vas ma taku skusenost, este donedavna mi mala papala uplne kludne vzdy len z jedneho prsa a to aj 15-20min. No asi take 2tyzdne mi po 5 minutach(niekedy aj skorej)zacne prsnik vypluvat a plakat, ako keby jej netieklo. Je pravda ze niekedy je tam uz len to zadne mliecko a nato sa musi posnazit a lepsie potiahnut a asi sa jej nechce, no ale niekedy mi normalne mliecko tecie ked si stlacim prsnik a aj tak to robi. Zda sa mi, ze jej zacinaju ist zubky, tak neviem ci to s tym suvisi, ze ked musi viacej tahat tak nechce a jeduje sa. Zacinam byt zufala a bojim sa ze tymto sposobom pridem o mlieko. A to som chcela kojit az do 7mesiacov, ale takto to veru nepojde. 😢

rony253
25. feb 2009

dakujeme annag, tak sa vola stranka

annag
25. feb 2009

sarlotk,
teoreticky, by sa to nemalo pri dojčení stať,keď dieťa pije, tak hrýzť nemôže, možno sa zle prisáva, ale problém sa môže zvýrazniť, ak jej mliečko tečie pomaly - teda v úvode dojčenia, kým si ho spúšťa alebo pri konci dojčenia, keď už tečie zadné mliečko

- neviem ako často dojčíš a či z obidvoch prsníkov pri jednom dojčení - skús ponúkať prsník, keď ešte nie je príliš hladná, prsník počas dojčenia stláčaj - keď budeš vidieť, že prestáva piť, resp. že začína príliš tlačiť, prsník stlač na niekoľko sekúnd - mliečko pôjde rýchlejšie, tým, že mliekovody stlačíš a malá nebude tak tlačiť, keď bude prestávať piť, palce uvolni a opäť stlač - znovu začne tiecť rýchlejšie a nebude tak tlačiť, pozri môj album

- skús striedať polohy pri dojčení

- keď by si videla, že ide uhryznúť, vlož jej hneď do kútika malíček, aby si uvoľnila tlak, bradavku vyber z pusinky a malej daj najavo, nech to nerobí

annag
25. feb 2009

rony, áno, tie zúbky u Vás ozaj môžu byť príčina, ale už som písala v druhej téme

annag
25. feb 2009

jasminka, ja každej mamine odporúčam, aby sa naučila aj odsávať prsníky, lebo počas dojčenia sa môže všeličo stať, okrem toho, príde obdobie, keď si nebudeš možno istá, či máš mliečka dosť. AK sa naučíš napr. každý večer odsať vždy rovnaké množstvo mliečka (napr.100ml), budeš oveľa spokojnejšia a tým aj bábo.

- ale nemusíš odsávať veľa, naliatie prsníkov sa okolo 2 mesiacov zníži, takto by si mala mliekča stále až nadmerne veľa, čo tiež nie je dobré, pokiaľ ho napr nedávaš do laktačnej banky

- mraziť zmysel má, ak ho skladuješ pod mínus 18 stupňov vydrží dlhšie než 3 mesiace, aj Svetová zdravotnícka organizácia či Medz.laktačná liga ho odporúča skladovať až rok

-cumlíky pokiaľ sa dá nepoužívaj, kazia správne prisatie, sú zdroj infekcií, môžu zakrývať skutočný hlad ... je toho dosť veľa, čo hovorí proti nim

sarlotk
26. feb 2009

Annag:Kojím jen vleže a vždy jen pravým nebo levým v sedě mi to nejde,mám asi špatná prsa 😀 .prostě to nejde.kousne mě vždy ne konci kojení.Přisává se pěkně a i pěkně pije,i kydž se u toho občas kroutí jak žížala,ale nakonci mě kousne a když jí ho nabídnu potom co mě kousne asi už nechce a kousne znovu. 😒

annag
26. feb 2009

sarlotk - je to teda presne tým, že ku koncu jej tečie mliečko pomaly (aj to krútenie na prsníku môže byť tým), stláčaj prsník kým ozaj pije, keď prestane napriek stláčaniu piť, rýchlo ju z prsníka stiahni a radšej ponúkni druhý - ak bude ešte hladná, vezme si ho, ak nie, je najedená

sarlotk
27. feb 2009

Annag:moc díky,včera mi to neudělala stlačovala jsem prso a asi to bylo vážně tím,že mín teklo,myslíš že mám málo mlíka,už nepije tak dlouho párkrát si cucne a pak odvrátí hlavičku a už nechce ani z druhého přitom za chvilku začne mrčet a chce znovu,třeby po půl hodině,doma nemáme teplo,že by to bylo žízní,válčíme s kojením od začátku,já myslela že touhle dobou už bude všechno ok ale pořád je nějaký problém ☹ .Mám ráda chvilky,kdy mi u prsa usne a je tak spokojená,to si užívám,závidím babám co jim dítko takhle usíná je to ten nejkrásnější pocit 🙂 už kvůli tomu nechci přestat,ale pokud bude kousat dál asi to je konec,že? 😒

annag
27. feb 2009

sarlotk, a prečo by to mal byť koniec s kojením 😉 , tak hryzie veľa detí, treba využívať to stláčanie prsníka. Nemyslím si, že by si mala málo mliečka, keď si nie je ochotná hneď zobrať druhý prsník. Hladné dieťa sa ochotne k druhému prsníku prisaje. To, že každú polhodinu vyhľadáva prsník je preto, lebo ju zúbky znervózňujú. Treba jej dávať vychladnuté hryzátko, prípadne gél na zúbky ....

-skús mi napísať, resp. ak si nepamätáš, tak si zapisuj časy a dĺžky jednotlivých kojení cez deň, v noci. Možno sa krem krátkych medzi nimi nájde dosť takých, pri ktorých je na prsníku dlhšie , lebo pije od hladu. Napíš tiež koľko vážila (merala pri narodení) a koľko teraz,koľko mala prírastok pri poslednom vážení, koľko máva pocikaných plienok za 24 hod, ako kaká.

jindri
8. jún 2009

Ahoj, už jsem z mé malé princezny zoufalá. Jen na úvod napíšu, že od porodnice přikrmuji UM, malá měla žloutenku, dost zhubla, byla spavá, nechtěla sát, tím pádem ani mlíčka nebylo moc. I když žloutenka přešla, příkrm jsem dávala jen když měla velký hlad, přikládala jsem co to šlo, zkoušela všelicos, laktace se nerozjela. Až asi ve 3 měsících jsem poprvé zažila pocit nalitých prsou a začala ráno mít mokré koláče na košili.
Takže doteď jsme praktikovaly - zvážení, nakojení, zvážení, příkrm. Ráno si vždy vycucla tak 60ml, večer už jen třeba 20, 30ml, už jsme si na to obě zvykly a klapalo nám to jako hodinky.
Ale co se děje posledních 10 dní je už nad mé síly.
Začalo to tím, že se při kojení začala pouštět, třeba i 4x u jednoho prsa, ale pořád sála, tak 5-7min. z jednoho, pak z druhého. Díky váze vím, že mlíčka si vytáhne pořád stejně.
Ovšem teď, jakmile jí jen přiblížím k prsu, začne hystericky řvát. Nepomáhá ani změna polohy kojení a je jedno, zda zkouším přiložit když má hlad nebo ne. Nepomáhá ani, když si jí dám kousek od prsa, dám jí malíček, ten saje a pak chci prohodit za bradavku. Prostě jak ucítí bradavku, spustí řev.
Dnes jsem kojila pouze ráno, to se nechala přiložit pouze k jednomu a sála asi 5 min., zbytek dne jí zkouším přikládat, ale akorát se rozzuří. Tak zkouším alespoň odsávat, ale po půl dni jsem odsála pouze 12ml
Jsem z toho smutná, tak jsem se pořád snažila, abych podpořila tvorbu mlíčka a teď by to mělo skončit na tom, že odmítá prso. Nechápu to. Pořád se nechce vzdát se kojení, ale tohle je trápení pro obě.
Co by jste mi radily?

jindri
8. jún 2009

Ještě bych doplnila, teď si uvědomuji, že asi důležitou věc 😅 rapidní zhoršení nastalo, poté, co jsme změnily prostředí. Jsem teď u své mámy, režim dodržujeme stejný, ale přeci jen, je to jiné prostředí. Už jsme tu 3 dny, je to spíš horší. Pojedeme domů ještě dnes večer, kéž by to bylo tím.

annag
8. jún 2009

jindri bohužiaľ, maličká začala preferovať fľašu. To správanie, čo opisuješ , je reakcia na pomalý tok mliečka. Maličká sa hnevá, že jej mliečko tečie pomalšie ako by chcela. Vie, že sa k mliečku dostane aj inak - cez fľašu a keďže je veľmi múdra, vie čo chce - chce sa napiť rýchlo a veľa - chce piť z fľaše. Laktácia sa môže utlmovať postupne a k odmietaniu prsníka nemusí teda prísť okamžite po kŕmení s fľašou ale až po istom čase ... 😔

jindri
9. jún 2009

annag: děkuji. Já jen nechápu, proč tak najednou, když nám to tak hezky šlo. Už tak 14 dní sleduji, že tahá míň a nechce být u prsa tak dlouho. Přitom pitný režim, masáže dodržuji pořád a kojím jí, kdykoliv si řekne. I usínání přes den probíhá tak, že jí dám k prsu. Teď o tom nemůže být řeč.
Od včerejška jsme zase doma, ráno i dopoledne se nechala nakojit celkem dobře, i když u dopoledního krmení už se po pár minutách pustila, ale teď jsem jí chtěla dát usnout u prsa a už zase spustila řev. Nakonec usnula s mým malíčkem v puse.
Já nedokrmuji flaškou, ale stříkačkou přes prst.
Tak myslíš, že to je konec? ☹

annag
9. jún 2009

jindri - aha - problém je každé dokrmovanie - striekačkou cez prst je to síce o čosi menej riskantné -ale snáď len o to, že bábo otvára viac pusu - je to papanie najviac podobné dojčeniu. No opakujem - bábo nie je hlúpe, naopak , veľmi múdre - ak mu začne tiecť z prsníka mliečko pomalšie a z iného tečie stále rovnako - vyberie si to iné.

Kŕmenie cez prst nei je určené na dokrmovanie. Bohužiaľ, toto je veľký omyl, ktorý sa mamičkám podsúva , akoby to dojčenie vôbec neohrozovalo. Pokiaľ sa bábo prisáva a treba nevyhnutne dokrmovať , tak sa má dokrmovať na prsníku - teda suplementorom - hadičkou.

Jediná záchrana v tejto chvíli by bolo okamžite začať dokrmovať hadičkou . Ak ešte celkom prsník neodmietla a zistila by, že mliečko tečie z prsníka silným prúdom, mohla by sa ešte chytiť. Ale to by si musela urobiť čím skôr - ešte dnes suplementor zohnať.

jindri
9. jún 2009

Annag: děkuji, že mi chceš pomoct 🙂
K Suplementoru mám dotazy:
1. dá se s tím kojit vleže? Převážně tak kojím, malá se lépe přisaje. Všude vidím akorát obrázky polohy v sedě ....
2. přemýšlím, zda to má cenu, když za měsíc začínáme s příkrmy a za 2 měsíce už nahradíme polední kojení příkrmem a za další čas další kojení .... kojím teď 5-6x denně, v noci ne, protože malá spinká jak dudek. To bych si spíš já nařídila budíka a v noci si odstříkala, ale bude pak mít dostatek na ráno??
Mělo by se asi kojit častěji, ale s příkrmy se kojí míň .....tak nevím.
3. taky moc nechápu princip - miminko saje mé i UM tekoucí z hadičky, čím se zvýší produkce mého mlíčka oproti mému dosavadnímu kojení? Napadá mě snad jen délka přisátí ....
Moc děkuji.

jindri
9. jún 2009

Annag: nechci aby to vypadalo, že najednou pro obnovení kojení nechci nic udělat, to vůbec. Jen Suplementor něco stojí, proto s tím tak váhám. Doma nemám moc podporu pro mé věčné snažení, mám dát flašku a basta. Tak i proto bych nejraději volila metody, které jsou finančně nejméně náročné. A že UM stojí taky spoustu peněz - na to neslyší. Podle mé mámy trápím sebe i malou.

kat26
9. jún 2009

ahojte mamicky, mam 2 mes. dcerku, ktorej sa tiez kazdu chvilku meni interval kojenia.Dnes sa dost hnevala pri papani, ona pusti prsnik, a zasa chyti, a tak dokola aj 15 min., kym nevystriedam. Z druheho sa tiez niekedy hneva, ale len chvilku. potom sa ukludni. a papala dost casto, ked papa menej casto, viac je hladna a papa pekne.
este sa bojim, ona prespi skoro celu noc, ja vtedy neodstrekujem, nemozem prist o mliecko? spi aj 7hod. dakujem

ferinka
9. jún 2009

Holky mám doma to samé...Tady a na netu jsem to našla pod názvem BOJKOT KOJENÍ 🙄 ,je to časté u miminek kolem 3 měsíce 😠
Matěj v noci naprosto v pořádku kojíme 2x ještě kolem rána 8,00 taky,ale pak přes den,se u kojení prohne a dostane hysterák a prostě se nepřisaje,je to šílené,takže odsávám,že už mám prsa bolavá,ale kojení se nechci vzdát ☹

annag
9. jún 2009

jindri

- dá sa i po ležiačky

- má to cenu, pretože dojčenie má trvať aspoň rok , bábetko sa môže dojčiť veľa napriek príkrmom -napr. od smädu, len na pár ťahov

- práve preto, že bude počet dojčení o čosi menší, tak treba laktáciu už teraz podporiť, lebo inak o mesiac už nebude vlastne čo riešiť - už bude malá odstavená - o pár dní -

- áno, mala by si dojčiť častejšie - určite by bolo treba v tejto chvíli dojčiť aj raz toľko ako teraz ....,malá spinká dlho, lebo je dokrmovaná ....

- namiesto suplementora si môžeš zohnať len hadičku - jeden koniec dáš cez cumeľ do obyčajnej fľašky, druhý do pusinky ...

- princíp suplementora Ťa napadol správny - ak bábo pije hadičkou, je na prsníku dlhšie a ak mu mliečko z hadičky tečie, tak aj aktívne hlboko saje - stimuluje prsník - zvyšuje sa hladina prolaktínu, tvorba mliečka sa plynule zvyšuje - hadička sa dáva na dopitý prsník - aby bolo dojčenie dlhšie

- ozaj je to v tejto chvíli asi pre Teba náročné , ak sa tak rozhodneš, tak by som odporučila postupovať s laktačnou poradkyňou , podpora rodiny je veľmi dôležitá pre mamičku, ktorá potrebuje dojčenie napraviť , každopádne si vydržala pekne, a ak sa to aj nepodarí, nevadí ... 🙂

annag
9. jún 2009

kat26, ferinak - bábetká reagujú pravdepodobne na tok mliečka - buď im tečie pomaly alebo rýchlo

kat26
10. jún 2009

a čo mám spraviť, aby tieklo rýchlejšie? Odsávať? To sa bude tvoriť viac, ale tiecť asi nebude rýchlejšie. d

annag
10. jún 2009

kat26 - to je na podrobnejšie posúdenie, napíšem Ti do IP

jindri
10. jún 2009

Annag: tak po zvážení do Suplementoru nejdu. Nejsou finance, navíc jsem dnes zkoušela dát na stříkačku cévku, sice asi tlustčí než je u Supl., každopádně dát zároveň bradavku a cévku se vůbec nepodařilo. Mařenku cizí objekt rozčílil ještě víc. Spolupráce lakt. porad. by asi byla nevyhnutelná a to taky stojí peníze. Jednu jsem tu měla hned po porodu, rady nic moc a řekla si o 600Kč.
Už se lépe přisává, co jsme doma. Sice žádná sláva, délka sání je krátká, ale aspoň nepředvádí ty hysteráky.
Častěji přikládám, polévky, melta jsou na denním pořádku, začala jsem v noci ještě odsávat, když spinká celou noc. Buď to půjde nebo ne.
Každopádně Ti moc děkuji za ochotu, jsem zato moc ráda.

petreva
10. jún 2009

Ahoj holky, rychlejsem dočetal tuto stranu a musím se k vám přidat...bojujeme s kojením od začátku. Dcera je nespokojená a dost ubrečená. Prospívá ale až moc dobře...nyní má málo přes šest kilo...ale to kojení je pořád věda a snad už i značná psych. obtíž. Nerada bych se ho taky vzdala, tak stále odolávám lahvi...
Jak píšete i Elenka pije krásně první tři minuty, pak se odsaje a brečííííí, kolikrát si ji už ani nepřiložím, jak vyvádí. Musím nabízet i druhé prso, z jednoho seprostě nenají. I tam ale saje tak 5minut a zase velký pláč. Ale úplně z ničeho nic...pije pije a najednou otevře pusu a řev. Jsem z toho už unavená...nedostatkem mlíčka to asi nebude, ještě po kojení si odsaju. Tak nevím, jestli je E. líná a netahá už to zadní mlíčko nebo já nevím..jsem z toho i dost neštastná a kojení je pro nás zatím takový drobet boj.
ANNAG, prosím napíšeš mi taky klidně do IP, rady jak zrychlit průtok nebo naučit Elenku sát déle aby se spustilo i zadní mlíčko? Zkoušely jsme teplé obklady, teplé pití, změnu polohy, ale nic...zatímmoc děkuju a jsem ráda, že jsem to tu našla 😉

holly1
10. jún 2009

ahoj, už jsem sem chtěla napsat několikrát, ale nikdy jsem se k tomu pořádně nedostala. Dceři je teď něco přes 7 měsíců, stále kojím a prošli jsme si taky bojkotem - začalo to asi ve 4 týdnech a trvalo to asi 5 měsíců. Hodně mi radila Annag (opravdu jí děkuji), zkoušela jsem vše možné, ale nic nám moc nepomohlo. Sice se to postupem času hodně zlepšovalo, ale stále to nebylo úplně ok kojení. Pak jsem tady v jedné diskuzi natrefila na maminku, která mi poradila vyzkoušet homeopatika na odmítání MM. Stal se zázrak, protože asi po 2-3 týdnech jsem nevěděla, co je to pláč u kojení. Vím, jak hrozně vám všem je, když miminka u kojení pláčí a vy nevíte, co se děje a proč se to děje. Prošla jsem tím a vím, jak psychicky náročné to je. Napište mi do IP, řeknu vám homeopatikum, které pomohlo nám, i když není univerzální a chtělo by to konzultovat s někým, kdo homeopatii dělá.

petreva
16. jún 2009

Ahoj holky, tak jak jde kojení??
JINDRI, co Mařenka? Jde vám to? Já přemýšlím každý den, že už s tím seknu...ale když je mlíčko takse mi nechce. Ale ty bojkoty od Elenky jsou fakt psych. náročný...

jindri
16. jún 2009

Petreva: vydrž, když mlíčko máš 😉 Náročné to je. U nás je to lepší, záchvaty pláče už nejsou, hezky se přisaje, jen ta délka sání .... tak do dělám tak, že každé prso vystřídám 2x někdy i 3x - pak už ji definitivně znechutím 😀 a jdu udělat UM. Mlíčka mám bych řekla víc, včera se mi dokonce nalily, že jsem měla ráno mokré koláče na košili. Ovšem dnes už zase ne ..... no je to tak, jednou nahoře, podruhý dole. U nás to asi fakt bylo změnou prostředí, protože o víkendu jsme na jedno krmení nebyli doma a nakojit se nenechala ani za zlatý sele - taky si musím dávat bacha, aby nebyla přetažená nebo neměla moc velký hlad - to se pak s nakojením můžu rozloučit.
Hodně štěstí a snad Ti Annag poradila. Ví toho opravdu spoustu 😉

hana33
19. nov 2009

To annag - moj Matusko ma 5 tyzdnov a tento vikend sa mi zacal jedovat pri kojeni. Dovtedy papal krasne 15-20min bez prestavky. Neviem co s nim, lebo aj ked sa po 5min odstavi s placom a jedom a davam ho znova na prsnik, tak sa obcas prisaje a obcas nie. Pri tom jedovani sa obcas skruca, to ho boli brusko, vtedy ho beriem na ruky ako pri odgrgnuti, aby sa mu uvolnilo. Pravdepodobne ma uz asi dost, ale aj tak ma to znepokojuje, lebo ako tu citam, tak to vacsinou robia 3-4mes babatka :( Podotykam, ze od jeho narodenia ho kojim cez klobucik, lebo mam ploche bradavky.

denka1
20. jún 2010

Ahojte.Necitala som tuto temu ,pretoze nemam tolko casu,ale chcela by som sa opytat.Pri kojeni mojej malinkej mi tecie dost rychlo mlieko.Niekedy sa stane,ze az hapka,ako nestiha prehltat a dnes sa uz zacala aj hnevat.Proste jej vadi,ked mliecko rychlo tecie a nakoniec to vzda a zacne plakat,tak,ze prsink potom odmieta.Mlieka mam dost,to viem,som rada a stastna,ze kojim,ale velmi ma trapi tento problem.Co mam robit,aby to mliecko tak rychlo netieklo.Malinka pekne pribera a buclatie,ale ide ma porazit,ked si ju prilozim a za chvilku zacne plakat a odtahovat sa. ☹
Dufam,ze mi niekto poradi,kto mal podobny problem.Skusala som aj klobuciky,ale tie sa strasne rychlo naplnia a to je potom este horsie.Takze sa takto trapime.

bubelko
20. jún 2010

@denka1 > napis do temy dakujeme annag 😉

denka1
21. jún 2010

Do akej temy bubelko?