Malá sa pri dojčení začala hnevať. Máte skúsenosti?

veronica1
24. aug 2008

Potrebovala by som poradit, neviem ci uz niektora z vas ma taku skusenost, este donedavna mi mala papala uplne kludne vzdy len z jedneho prsa a to aj 15-20min. No asi take 2tyzdne mi po 5 minutach(niekedy aj skorej)zacne prsnik vypluvat a plakat, ako keby jej netieklo. Je pravda ze niekedy je tam uz len to zadne mliecko a nato sa musi posnazit a lepsie potiahnut a asi sa jej nechce, no ale niekedy mi normalne mliecko tecie ked si stlacim prsnik a aj tak to robi. Zda sa mi, ze jej zacinaju ist zubky, tak neviem ci to s tym suvisi, ze ked musi viacej tahat tak nechce a jeduje sa. Zacinam byt zufala a bojim sa ze tymto sposobom pridem o mlieko. A to som chcela kojit az do 7mesiacov, ale takto to veru nepojde. 😢

vojtisek2007
9. okt 2008

tak se mi to podařilo 3x - když jsem šla spát (23.15) , zakopla jsem o nohu postýlky, tak se malá povrněla - hned jsem jí popadla, přisála a dobrý - tahala asi 4minuty- pak odpadla s otevřenou pusou....pak se mi přisála ještě ve dvě a v pět....ale dýl než 4 minuty nepila a ani jsem nestihla vyměnit prsa ani vystřídat polohy - byla jsem ráda, že vůbec pije....vůbec se nekroutila, nebečela....ráno 7.30 - pila, už se zase pokroucávala a pobečávala, tak nevím, v noci jsem jí nedávala ty kapičky na prdíky vůbec, před tím ranní kojení v 7.30 10 kapek....prdí ale připadá mi, že to nepomáhá...

annag
9. okt 2008

vojtisek, výborne, veď to je úspech na takú spachtošku. 🙂 Ak pekne ťahala, určite sa dosť napapala a to sa prejaví ako v prírastku na váhe tak aj vo zvýšenej tvorbe mliečka. V noci príliš nevníma, preto sa toľko nehnevá a nerušene papá. Tým sa ani nenahltá vzduchu a ten ani nenarobí v brušku problém - nespení mliečko a kolika sa ani neprejaví. Cez deň skús ponúkať prsník čo najviac a skús jej dať ten prvý opakovane, až keď sa začne veľmi hnevať prejdi na druhý. Dojči čo najčastejšie a čo najdlhšie aj o minútku dlhšie je lepšie než nič. Ak sa Ti podarí intervaly skrátiť aspoň o polovicu, tak už aj to by pomohlo. Malá by nebola taká hladná a nepapala by tak hltavo a srdnato.

A pred dojčením zaraď osvedčené zbrane - teplý čaj, teplý obklad na prsník, nech sa mliečko ľahko spúšťa. Držím palce 🙂

saska.t
9. okt 2008

tak mne sa to tiez podarilo 23,30 sa ma chytila na 2 min. a zacala naberat na plac tak som ju nechala tak, o 1,30 to bolo trosku lepsie ale fakt len trosku, o pol 5 tak isto a pred 8,00 pila z jedneho 7 min. Vecer a zaspavanie bolo trosku horsie nechcela spat aj ked bola dost unavena tak som myslela ze od hladu ale prso nechcela ale flasu som jej nedala, tak uvidime co bude cez den, budem davat kazdu hodinu jedno prso ...

vojtisek2007
9. okt 2008

tak za dopoledne se nám podařilo kojit 4x - stihla jsem vždy vystřídat oba prsy - ale polohy bohužel ne (z pravého pijeme klasicky a z levého fotbalová poloha - klasicky nám to z levého nejde...☹ ) - z každého pila tak 4min nejdéle....a už se nekroutí....ťuk,ťuk,ťuk - zatím teda - teď spí, tak uvidíme, jak to půjde dál....ANNAG zatím moc moc moc děkuji

annag
9. okt 2008

vojtisek, super, to som rada, že už cítiť aspoň malé zlepšenie, za tou klasickou na ľavom Ti nemusí byť ľúto, hlavne že chce futbalovú, tá je teraz veľmi dôležitá 🙂

vojtisek2007
9. okt 2008

tak celý odpoledne zase dobrý - pila jak o závod - ani náznak bečení nebo kroucení, zato si to vynahradila večer - kolem té 20.00 - to byl řev, až nám to trhalo uši - jen viděla, že vyndavám prso, ječela jak siréna - nakonec usnula bez nakojení kolem 21hod - tak myslím, že jí zase budu dávat celou noc....

annag
9. okt 2008

vojtisek, no supeeeer 🙂 🙂 🙂 , večer už bola asi veľmi unavená z toho celodenného kolotoča a nevládala už ani piť ani spať, to je bežné v takýchto prípadoch , prajem Vám obom čo najlepšiu noc a veľmi držím palce 🙂

saska.t
10. okt 2008

Mila annag, mala sa trosku zlepsila ale bohuzial zase ziadny pribytok na vahe, uz som to nevydrzala a zavolala som laktacnej sestre (zase som si myslela ze vsetko vyriesim sama, to je ta moja povaha) a poradila mi kontakt na pani co poziciava vysokoucinne medicinske odsavacky mlieka na podporu laktacie, kedze moje odsavanie je stale uplne nulove, tak strasne dufam ze mi to pomoze. Dnes by som si mala po nu ist ,tak snad sa to konecne vyriesi a flasu nebudem musiet este straaasne dlho pouzivat...

annag
10. okt 2008

saska, ale to je výborné, keď máš takú možnosť, dobrá odsávačka dokáže divy, a ako sa teraz kojíte? Musíš byť trpezlivá, to nejde vždy hneď a ľahko, ale Ty si bojovníčka, určite to zvládneš, držím palce, len čo najviac prikladaj, inak to nejde 🙂

saska.t
10. okt 2008

krmime sa kazdu hodinu z jedneho prsa a ked ideme von tak kazde 2 hodinky z oboch prs na noc tiez z oboch, v noci krmim 2x, viac sa mala neda zobudit a tiez z oboch, v polospanku sa prsa nechyti tak vzdy ked ju v noci pocujem mrvit sa , hned ju schmatnem a prikladam ale robi to iba 2x za noc ale aj to je nieco ,ale stale taha iba 4-5 min. a potom sa mrvi a cez den aj poplace ale uz to nie je take hystericke. Este mam otazocku, pumpu mam pozicanu na 2 tyz. viac to nejde, lebo dopyt je velky, myslis ze to bude stacit?
Dakujem za rady a povzbudzovanie, vzdy mi to prida na optimizme, po pumpu si idem dnes vecer tak potom sa hned pustim do pumpovania!!!
Pekny den prajem ....

annag
10. okt 2008

saska, dva týždne musia stačiť bohato, je to tak, ak malú nedonútiš papať viac, tak musíš aj odsávať, hoci aj nič zo začiatku nepôjde - odsávaj krátko a na striedačku, napr. 5 min. jeden, 5 druhý a 5, alebo o čosi menej, len 3 minúty jeden, 3 druhý a tak dookola, hlavne ak v noci spí a nevieš ju viac donútiť, tak to využi a venuj sa odsávaniu. Odsávaj ak to pôjde len na prázdno, tak do 30 minút, potom si daj pauzu a o hodinu znovu, cez deň, keď bude papať každú hodinu len z jedného, tak druhý zároveň vtedy odsaj a aj z toho čo pila odsaj po dojčení zvyšok . Keď bude papať z obidvoch, tak ich tiež po dojčení ešte odsaj, hoci aj pár kvapiek to bude.

saska.t
10. okt 2008

dakujem dam vediet. Este mi prosim povedz co to je odsavat "naprazdno" akosi mi to nedochadza asi tym ze som "blondynka"

annag
10. okt 2008

saska, tak, že by Ti tieklo málo, alebo aj nič. Odsávanie nemusí znamenať, že mliečko tečie do fľašky, ale aj to, že prsníky sa stimulujú a hormóny zodpovedné za dojčenie sa uvoľňujú do organizmu. 🙂

saska.t
10. okt 2008

😀 dakujem...

saska.t
11. okt 2008

mila anna ako som slubila pisem skusenosti z prveho dna po odsavani medicinskou pumpou a musim povedat ze to co mam doma odsavacky su sroty oproti tejto a to mam rucnu aventku a elektr. nuk pumpu. Po prvom kojeni som odpumpovala asi 10 ml z oboch prs. Dalsi krat v noci sa mala najedla iba z jedneho prsa potom zaspala a uz druhe nechcela tak som ho odpumpovala cca.25 ml. Za cely den som odp. asi 8-9 krat vzdy po kojeni a tak 10-15 ml pri kazdom odp., takze za cely den cca 70 ml, ktore som zatial ulozila do chladnicky.

Mala stale papa z oboch prs kazdu druhu hodinu, z kazdeho prsa tak 4 min (stale sa nezlepsila dlzka trvania ale hneva sa o trosku menej ako predtym).
Vecer som to nevydrzala a po kojeni som jej dala striekackou po kojeni odpum. mlieko a ona ho cele vypila!!! Neviem ci mam byt stastna ze sa dobre najedla, alebo nestastna ze sa dost nenajedla z mojich prs ked zvladla este po kojeni vypit 70 ml ☹

Mam este otazocky - zo zaciatku odp. zacalo mliecko tiect cca po 4 min. dnes uz po 2 min. je to zlepsenie spustania mliecka?
Ked sa mi zvysi produkcia mlieka bude mala ochotna dlhsie papat a pojde jej to lahsie?
Ako potom udrzat tvorbu mliecka aby sme nespadli opät do takejto laktacnej krize, kedze medic. odsavacku budem musiet vratit /stoji strasne peniaze , keby som ju chcela kupit/, budu mi na udrzanie stacit aj moje odsavacky , kedze prsia si uz zvyknu na odpumpovavanie?
Budem musiet odpumpovavat az do konca celkoveho kojenia? (aj tak si dost myslim , ze mala je leniva tahat to mliecko)
Mam zacat po nadobudnuti mliecka krmit zasa iba z jedneho prsa alebo mozem pokracovat z oboch?
A posledna mozem potom prejst zase na jedno kojenie v noci, pretoze toto budenie malej v noci je dost strasne , nechce sa prebudit na 2 a viac krmeni a ked sa prebudi potiahne iba z jedneho prsa 4 min. a zaspi druheho prsa sa uz nechyti a v polospanku uz vobec nie.

Asi je toho vela, prepac ale ked si najdes cas budem ti opät vdacna za odpovede ... 🙂

vojtisek2007
11. okt 2008

annag
musím se pochlubit - my už papáme pěkně - nekroutíme se ani nebečíme, interval dnes kolem 7minut z každého prsu - v noci už jí budit nemusím, budí se sama přesně po dvou hodinách a stihneme pít z obou taky těch 7minut....takže zatím je to dobrý, doufám,že se to nepokazí, idkyž když se v noci nevstávalo, bylo to lepší.... 😀

annag
11. okt 2008

vojtisek, no super, len tak ďalej, ona si tie nočné intervaly ešte asi predĺži, no väčšinou sa bábetká, ako si možno aj sama zažila, po polroku začnú budiť veľmi často, či sú na MM alebo na UM 🙂 🙂 🙂

saska.t
11. okt 2008

aj ja si prosim odpoved annag, dakujem , prispevok je vyssie ... 🙂

annag
11. okt 2008

saska, no to som veľmi rada, riadny pokrok, 🙂 🙂 🙂

žiadnemu bábetku v istom období by sa nestalo, aby odmietlo mliečko navyše, teda také, čo tečie bez námahy - fľaša, ako som spomínala je najhoršia, lebo je pre mamičku pohodlná a bábetku veľmi kazí správnu techniku prisatia, ale ani ostatné spôsoby za pohodlnosťou pre bábetko nezaostávajú . Sanie je pre bábetko veľká drina a rado uprednostní cestu ľahšieho odporu. Takže je to úplne normálne, že toľko vypila. Najmä večer, keď už je veľmi z celého dňa unavená. S tým sa netráp.

K odsávaniu - áno, znakom zvýšenej tvorby mliečka a zlepšeného spúšťania je to, že sa začne spúšťať ľahko a čím skôr. Je to znak toho, že si začala prsníky veľmi stimulovať. Dobré spúšťanie mliečka je veľmi dôležité, lebo prsník sa rýchlo a dobre vyprázdni, čím sa môže začať tvoriť mliečko nové a vo väčšom objeme.Ak bude mliečka dosť a bude ľahko tiecť tak samozrejme bude malá na prsníku spokojná a aj dĺžka dojčenia na jednom prsníku sa predĺži.

Ak malá bude naozaj lenivá aj naďalej papať, tak bude vhodné, aby si si mliečko pre istotu odsávala aj naďalej. Ručné odsávačky by mali v pohode stačiť. Odsávať Ti bude možno pri dobre rozbehnutej laktácii stačiť len raz napr. v noci alebo nad ránom, vtedy je produkcia mliečka najvyššia. Odsaté mliečko si zamrazíš na príkrmy. Odsávaním nikdy nič nepokazíš, tým si len pomôžeš. Ak vidíš, že mliečko dokážeš ľahko odsať, tak Ťa to vnútorne povzbudí a uistí, že je mliečka pre malú dosť, to má obrovský význam pre Tvoju psychiku a úspešnosť dojčenia. Po polroku už však odsávať naozaj nemusíš, je to obdobie prechodu na tuhú stravu a celkový potrebný objem mliečka sa znižuje.

Samozrejme, keď sa laktácia rozbehne a malá bude pekne priberať, bude stačiť, aby papala len raz v noci.

Či potom prejsť na dojčenie z jedného alebo obidvoch prsníkov záleží od Teba a malej. Ak z jedného, tak by to malo byť vtedy, keď začne papať z neho dlhšie a druhý prsník začne sama odmietať, lebo by už bola napapaná.

Myslím si, že ako začne malá viac papať, tak sa aj sama začne pekne hlásiť na papanie a nebude taká lenivá sať. Ak začne totiž piť mliečko vo väčšom objeme, tak si roztiahne žalúdok a jej apetít sa zlepší.

saska.t
12. okt 2008

Mila anna dakujem za odpovede a uistenie ma. Dnes je to uplna katastrofa mala nechce jest ani za svet, uz som zase tam kde som bola nestastna a zufala a uz som si aj poplakala, ze kde robim chybu. Vobec to nechapem, mala je zdrava a vsetky kompl. sa vylucili aj odber stolice dopadol neg. Mala 2x potiahne a koniec ale mliecko urcite tecie dokonca zacinam odsavat 2x tolko ako vcera, uz fakt neviem co robit, cakat kym sa sama ohlasi na jedlo, alebo dalej krmit kazde 2 hod. ci hladna je alebo nie?

annag
12. okt 2008

ahoj saska,

hlavne že odsávaš to mliečko a zvyšuješ jeho tvorbu. Je možné, že je nervózna z toho častého prikladania, keďže samá nemá veľkú potrebu papať. Skús jej teda predĺžiť intervaly na aj na 3 hodiny - a napíš, ako sa správala.

tamita
12. okt 2008

Milá Annag- veľmi Ťa chcem poprosiť o radu a Tvoj názor na dudlík pri kojenom bábetku.
Dcérku kojím.V pravom prsníku mám podstatne viac mliečka ako v ľavom,vidím to aj pri odsávaní-odsajem z neho vždy raz toľko po kojení asi 50ml, z ľavého 25.Bohužiaľ,mliečko z neho veľa a rýchlo tečie,preto sa malá často zakuckáva,zlostí a zabieha jej.Riešim to ostriekaním na úvod,prípadne začne z ľavého a keď sa uľudní-pomalšie pije aj z pravého.No skracuje dobu pitia a niekedy po 10min.skončí,prsník už do nej nedostanem,keď jej ho dávam opakovane,začne plakať,ale vyžaduje si dudlík. Ten sme začali dávať lebo pri občasných večerných kolikách,keď plakala-lenže ona neplače normálne,ale kričí z celého hrdla-tak,že sa drhne,zvracia-kedže si strká rúčky do pusy a je potom celá zachrípnutá-tak nám dets.Dr. povedala,že dudlík na upokojenie je lepší ako prštek.No obávam sa,že nám to už možno kazí techniku kojenia-keď po uhasení najväčšieho hladu už nechce prsník,ale vynucuje si dudlík.Mám jej ho zatrhnúť radikálne,alebo postupne minimalizovať-či nechať?? Prejavilo sa to trochu aj na priberaní,predtým pribrala 500g za 2 týždne,teraz už "iba" 300g. Vďaka 😉 .

saska.t
12. okt 2008

Mila anna, takze dokopy sa nic nezmenilo ani ked pije po troch hodinach akurat sa nehneva. Som v tazkom smutkudnes sme malu dali na vahu a bohuzial schudla, som nestastna a placem ako male dieta a tym padom zrejme budeme musiet prejst na dokrmovanie UM, pretoze sa nemozem pozerat na to nepriberanie. Naozaj som sa snazila robit vsetko pre to aby som len kojila, ale akosi to nevychadza a ja sa nemozem pozerat na to ako moje dieta chudne. Zajtra este skusim zavolat lakt. poradkyni, ale neviem ci to nieco vyriesi ☹

annag
12. okt 2008

saska, musíš byť trpezlivá, to sa nedá niekedy zo dňa na deň, uisťujem Ťa, že ak tým odsávaním podporíš laktáciu tak ako si začala, tak sa všetko obráti. Malá začne papať viac, nemaj obavy, ona má už tri mesiace, nie je novorodenec, len laktácia sa rozbieha nanovo tak ako po pôrode, aj vtedy to trvá niekoľko dní. Ak sa nehnevá, tak to je super, dávaj jej po troch hodinách a nech je na jednom prsíčko čo najdlhšie a až keď sa začne hnevať tak ju daj na druhý. Je to kolotoč, ale bude dobre, nevzdávaj to ešte. Odsávaj čo najviac, uvidíš, že ona sa chytí. 😉 🙂 veď to, že sa nehnevá je ďalší veľký krok k zlepšeniu 🙂

macaeliska
12. okt 2008

saska, vydrz. Moja mala kotuha to tiez robila a uz sme za vodou. Drz sa!

annag
12. okt 2008

ahoj tamita, myslím si, že sa len zbytočne obávaš. To, že malá už po 10 minútach prsník nechce, je úplne v poriadku, lebo ona sa zasýti celkom, potom si vezme cumeľ, lebo z neho jej mliečko už netečie, ale z prsníka jej aj pri malej stimulácii mliečko stále tečie - a to ju hnevá. 10 minút je dostatočne dlhá doba, hlavne pri vynikajúco rozbehnutej laktácii ako máš Ty. Možno si dĺžku dojčenia ešte viac skráti. K skráteniu dĺžky došlo preto, že sa Ti začalo tvoriť veľa mliečka, ľahko a rýchlo tečie, teda aj skôr zasýti.

Čiže ona neodmieta prsník po odmietnutí najväčšieho hladu, ale po úplnom napapaní. Váhový prírastok je tiež úplne v poriadku, 150 g týždenne je absolútne postačujúci. Bábetká priberajú hlavne po pôrode a postupne sa prírastky zmenšujú. Okrem toho často priberajú skokom, týždeň napr. nič a potom dvojnásobne. Aj problém s rýchlym tečením mliečka riešiš ukážkovo.

Cumeľ - moje deti cumeľ nikdy nepoznali, ale je množstvo detí, ktoré ho potrebujú a ani im to nepokazí techniku. On bábetko naozaj dokáže ukľudniť, tak ako aj cuckanie na prsníku. Myslím, že keď máš takto dobre rozbehnutú laktáciu, tak sa nemusíš cumľa obávať. Skôr by som mala obavy pri slabo sajúcich detičkách a malej produkcii mliečka. Ak sa Ti časom podarí ho vylúčiť, bude to dobre, ale podľa mňa to teraz nemusíš riešiť radikálne.

Je fajn, že odsávaš, i keď by si už nemusela, ale aspoň si môžeš byť istá, že je mliečka dosť a pri prípadnom rastovom špurte sa nebudeš boriť s takými problémami ako mamičky z tejto témy. 🙂

macaeliska
12. okt 2008

ha ha annag. 😉

saska.t
12. okt 2008

anna ale preco chudne uz 2,5 tyzdna nepribrala (na mojej vahe) na lekarovej ano ale podstatna je predsa ta na ktorej sa stale vazi. Co ked bude chudnut dalej? Kolko dni mam este cakat na zvrat situacie, za 1,5 tyz. ideme opät na prevazenie a ked bude este lahsia ako doteraz tak fakt neviem co bude ...

annag
12. okt 2008

saska, ak by si chcela vedieť váhu presnú, musela by si ju mať kalibrovanú, tam je dôležitá odchýlka, ktorú váženie môže mať, preto sú potravinárske či medicínske váhy také drahé, lebo musia vážiť presne a s čo najmenšími odchýlkami. Takých prípadov akože nepriberania je tu dosť, nakoniec sa zistí, že len váha zle váži. 😉

No ale k veci - účinne si Váš problém začala riešiť od predvčera, teda dva - tri dni, odkedy odsávaš, lebo malá si ju sama rozbehnúť nedokázala. Takže po dvoch dňoch nesmieš hádzať predsa flintu do žita. Pôjde to po krôčikoch ale do dvoch týždňov musí byť všetko OK, možno skôr, záleží od toho, ako sa Ti podarí naštartovať mliečko odsávaním. 😉 🙂

saska.t
12. okt 2008

ja este nehadzem flintu do zita , len ma to hrozne zobralo, chcem len podotknut ze mam extra vahu pre babätka od firmy bio medica co je profesionalna vaha a preto ma to zobralo este viac.
Velmi dakujem a prajem peknu noc ..