Mám sa obávať, keď sa 6 mesačné dieťa ešte nepretáča?

abika26
2. dec 2011

Mam sa obavat ak sa moja o par dni polrocna dcerka nechce pretacat?resp.za posledny mesiac sa sama pretocila z chrbatika ba brusko asi 5x aj to bola skor nahoda.naopak to neurobila ani raz....

rubinka
2. dec 2011

Chce to len čas, každé dieťa ma iné tempo, moja dcérka sa pretočila z bruška na chrbátik vo veku 5 mes, a 3 týždnov, myslím že netreba zbytočne stresovať, nie každé dieťa je tabuľkové, treba ju stimulovať aby sa chcela pretočiť za nejakou hračkou napríklad.

abika26
autor
2. dec 2011

@rubinka no ja stimulujem len ona na to kasle 🙂dakedy je uz uplne vytocena a potom sa zas vrati :( uz ma manzel okrikuje ze zbytocne vymyslam 🙂tak dufam ze sa to zlepsi a ked nie na najblizsej poradni poprosim dr nech ju poriadnejsie pozrie,popripade posle na rehabka....

martinex
2. dec 2011

@abika26 nepanikar, moj prvy syn sa posadil ako 5mesacny a druhy sa 1x sam otocil den pred 6timi mesiacmi. Cize kazde dieta je uplne ine,aj ked ma rovnakych rodicov 😀 teraz ma maly 9 mesiacov, stvornozkuje,stavia sa,v choditku lieta po byte. pricom jeho starsi brat v tomto veku uz chodil s pomocou 🙂 len sa malej venuj,hraj sa s nou a neboj,ona pride na to ake je to super sa hybat. a mimochodom,uzi si este chvile ked ju niekde polozis a tam ju aj najdes.. ja uz za malym nestiham 😎

tinki
2. dec 2011

@abika26 Ale kdeže rehabilitácia..to je všetko neurologické..niektoré deti začínajú skôr, niektoré neskôr. Ty by si svoje dieťatko bez vážnejšej príčiny nechala stresovať na rehabilitácii? Nechaj ju tak..Ona začne. Nenúť ju. Skôr to rob takým hravým spôsobom. Ukáž jej hračku a posúvaj ju tak, aby sa za ňou otáčala a to ju prinútilo sa otočiť. Je dosť možné, že má strach. Možno je bojazlivejšia a tak sa bojí, keď sa začne otáčať..že padá niekde do neznáma a tak sa vráti späť. Moja staršia dcéra sa začala pretáčať tiež neskôr. A tá mladšia už od 3 mesiaca. Nič som neriešila, obe sa vyvíjali samé a prirodzene.

majusina
2. dec 2011

@rubinka Veru mas pravdu ze kazde dieta je ine. MOja ked mala 6 mesiacikov uz sedela a ako 7 mesacná skákala v postielke lebo sa drzala tyčiek 🙂a chodila velmi skoro alr nikfx nrstvornožkovala! nie a nie ju naucit, no rovno zo sedu do behania🙂

adka10
2. dec 2011

@abika26 myslim, ze sa nemas coho obavat, nas starsi sa otacal ako 5mesacny, no a mladsi sa 1x otocil tyzden pred jeho 9 mesiacmi a to neurologicka vobec nic nehovorila. Iba nam ukazala, ako mu mame napomahat pri otacani. A naucil sa to az tak neskoro. Kazde dieta je ine.

anjelicek26
2. dec 2011

@abika26 Max sa pretocil prvucicky raz 6,5 mesacny a ani ma nenapadlo to riesit (?????) Nie kazde dieta musi splnat tabulky... tabulka je priemer... niektore skor, ine neskor... v 8 mesiacoch zacal liezt, stvornozkovat, stat a par dni pred narodkami spravil prve kroky, par dni po narodkach uz bezkal normalne.... uplne normalne dieta, len pomalsi start.

abika26
autor
2. dec 2011

@tinki
@martinex
ved ja viem,len uz aj okolie ma zacalo stresovat....kazdu chvilu sa ma niekto pyta ci sa mala otaca a ci sedi ze ich deti uz robili to a to tak sa zacnem obavat ci je vsetko ok,nechcem nieco zanedbat....ale inak si myslim ze dcerka je dost sikovna v inych veciach pekne papa,hraje sa na chrbatiku aj brusku,smeje,vsetko pozoruje....este jedna otazocka tak pomimo temy-mala robi akoby ,,brusaky"dviha hlavku od podlozky ked je na chrbatiku....robili to aj vase dietky?nenamaha si tym prilis krcne svaly?

martinex
2. dec 2011

@abika26 keby som ti mala hovorit co mne vraveli...ach jaj...vsetci porovnavali mladsieho so starsim, ze mladis je moc tucny, ze sa malo hybe, ze je moc bledy, bla bla bla....tiez som z toho bola nestastna, ale potom som si povedala,ze kaslem na nich..jednym uchom dnu,druhym von.... maly je uplne ok,len je proste iny
a to s tym dvihanim,neboj,deti nerobia nic co by im mohlo uskodit...ja som si ako decko sadala len tak,ze som kvazi sklapacky robila. 😀 ale chcela by som vidiet ako by si jej v tom chcela zabranit 😎

milankovazuzana
2. dec 2011

@abika26 no tak to robila ako môj malý, absolútne sa neboj a hlavne nečítaj tie všakovaké brožúrky, v ktorých je nalinkované, čo kedy má dieťatko zvládať.Každé miminko je iné, a samo vie, na čo ešte má a no čo nie.Môj malý sa sám pretočil skoro 7 mesačný a tiež to nerobil ako na páse...A to som s ním od narodenia cvičila kojeneckú gymnastiku, ktorú nás v MT učila fyzioterapeutka... nebojkaj sa 🙂

sssimi
2. dec 2011

Ani moja sa dlho nepretáčala. Hlavným dôvodom bolo, že sa jej na brušku veľmi nepáčilo a tak sa ani nemala prečo pretáčať. Ale potom sa rozbehla....

tinki
3. dec 2011

@abika26 áno, robili to moje obidve dievčatká, tak si vlastne posiluje brušné svaly. To je v poriadku. Čím skôr si posilní, tým skôr sa bude pretáčať. Krčné svaly si nezaťaží. Neboj, deti všetko robia prirodzene. Treba ich nechať tak. Neublíži si. 😉

tea333
3. dec 2011

@abika26 nestresuj 😉 davaj co najviac past na brusko, a bude aj pretacanie. Kazde dieta ma svoj cas 😉

kajkap
14. máj 2012

no ja dávam malú na bruško, ale posledné dni pozorujem, že sa jej to veľmi nepáči a stále padá do jednej strany. Bude mať 18.5. 7 mesiacov. Kedže je predčasne narodená (34.týžden), tak chodíme po vyšetreniach jedna radosť a užili sme si kopu problémov. Od marca cvičíme vojtovou metodou, lebo má slabé brušné svalstvo, no ja nevidím pokroky a vlastne aj na rehabilitácii ma stále zdrbú. Pravdu povediac, tie cviky sú strašné ☹ , mne to veľmi nejde a malá je na svoj vek veľmi veľká a váži takmer 10 kíl. Ja už fakt neviem, čo robiť, každý nás len porovnáva podľa tabuliek, no a ja som z toho cvičenia strašne nešťastná, ešte len položím malú na stôl a už reve ako kôň, čo sa tak bojí toho cvičenia. čo teda robiť, cvičiť, či necvičiť??? ☹

penelope999
23. aug 2012

Keď si spomeniem, že ako som kvôli tomu pretáčaniu stresovala, tak sa dobre na tom smejem :D :D :D Môj synátor sa začal aktívne a cielene pretáčať, sedieť, a všelijakými možnými spôsobmi meniť polohy tela tak aby sa dostal ku všetkému čo ho zaujme až ako 10 mesačný. Od pol roka sa po celom byte a všade kde bol sa len plazil a ako 9 mesačný bol už len na štyroch ale to len preto, že sme ho nechali nahého nech sa skúsi ťahať po podlahe tak - to sa mu nepáčilo lebo ho to "dralo" tak sa dal na 4. akoby sa nechumelilo a od vtedy už len štvornožkoval :D A to mohol oveľa skôr, keby sme mu sťažili to jeho plazenie sa, len nás to neskoro napadlo :D

dobra123
30. okt 2012

Ake cviky mam davat ked moja cera bude mat 4 mesiace 🙂

edmi
30. okt 2012

@dobra123 ahoj moj bude mat za 2 tyzdne 4 mesiace a rada by som chcela tiez nejake cviky lebo sa mi iste nepretaca a nechce moc byt ani na brusku ale hlavku uz dviha chvalabohu

majka99999
30. okt 2012

@abika26 joj, bud este rada, moj sa teraz pretaca stale a najradsej po papani. 😀 ked ho obratim spat (vsak sa povracia, ked ho necham tak dlhsie), tak pisti a potom ho radsej nosim alebo mu hracky musim ukazovat, nech si chyta na chrbatiku. 🙂 este ma dost casu.

abika26
autor
30. okt 2012

@majka99999 jaaaj to je rok stary prispevok 🙂to boli casy teraz nahanat vsade treba a kotrmelce robi.netreba sa vobec stresovat ked je dieta zdrave....

majka99999
30. okt 2012

@abika26 super 🙂 a ma pekne meno. 😵

babika1985
4. dec 2012

moj maly bude mat o chvilu 7mesiace a este sa mi vobec nepretaca?nevadi to?

saska2208
13. feb 2013

@abika26 ahoj citala som ze tvoje dietatko dvihalo hlavicku ked bolo na chrbatiku, robi to aj moja, ma pol roka, ale este nesedi a konecne sa zacala minuly tyzden otacat, zda sa mi ze je taka pomalsia ako ien deticky, je asi o 3tyznde skor narodena a neviem ci to moze mat s tym suvis. doktorka na poradni mi povedala ze je velmi silna a ze zachvilu bude sediet, ale kedze sa ma dietatko posadit zo stvornozkovania tak neviem ako to chce sppravit ked ona len tu hlavicku vysoko dviha a vydrzi aj hodne dlho. robi to takmer cele dni. na brusku sa jej dako nepaci, vydrzi tak 15min potom sa uz srdi a musim ju otocit... ako to bolo s tvojim dietatkom? dakujem za odpoved 🙂

abika26
autor
14. feb 2013

@saska2208 ahojcek,nasa zacala stvornozkovat a chodit okolo nabytku tak na 9,5m a normalne chodit na 13m.ked zacala stvornozkovat tak sa aj sama posadila no najprv sedela akoby na kolenach(klacala) a potom ani neviem ako uz si vedela sadnut z kazdej polohy 😎 teraz ma 20m a je ako duracelko,pohybovo velmi sikovna na dieta v jej veku.nic sa neboj kazde babo je ine,a to ze sa narodila o 3tt skor podla mna nema vplyv...a este k tomu sedeniu,pozeram ze tvoja mala ma len 6,5m co je na sedenie skoro aj ostatne deticky v mojom okoli si vedeli sadnut az ta na 8-9m takze ziaden strach 😉

saska2208
14. feb 2013

@abika26 obavam sa preto lebo ona nieje az taka ziva a vrtka ako ine deticky. neviem ci je chyba vo mne ze sa jej malo venujem alebo neviem lebo ona hoooodne prespinka. 🙂

abika26
autor
14. feb 2013

@saska2208 myslim ze ked ste pod dohladom pediatra tak sa nemas coho obavat....popripade sa mozes vypytat na neurologiu alebo fyzioterapiu...

saska2208
14. feb 2013

@abika26 peave tomu sa chcem vyhnut lebo uz sme mali cvicit vojtovku ohladom zlezanej hlavicky. xhodili sme na kontroli vsetko ako malo byt ale doma sme ani prstom nepohli ked som videla ako to dietatko plakalalo tak sme s manzelom povedali nie... a mali sme tam chosit az 6 mesiacov a chodili sme 2 lebo sa jej hlavicka upravila aj bez takych hroznych cviceni... 🙂

abika26
autor
14. feb 2013

@saska2208 upravi sa aj to pretacanie a sedenie fakt ma este cas neboj sa,drzte sa 🙂

cucuriedka
1. mar 2013

no tak ja riesim nieco podobne. Mala (7 mesiacov) je flegmosko, na brusku je spokojna, tak sa preguli aj na chrbatik no naspat ani zanic. Motivujem hrackami a ona ved ked ju nemam tak nech nemam, vobec zeby sa naciahla, chodime na regabilitacie, cvicime vojtovku, a nevyzera to ze s tym nejako skoro zacne. Uz aj ja stresujem, lebo brusaky robi - zdvihne hlavu, napne nozicky... a na rehabke nam povedali ze to je hypertonus svalovy, a ze to je vlastne chyba - ze tym posilnuje nespravne svaly a preto moze mat neskor problem so skoliozou (najhorsi pripad) ci s chodzou (naslapovanie na spicky atd). 😕
Su dni ked stresujem menej a su dni kedy som tak mimo z toho ze kedy to uz nastane ze sa na nic neviem ani sustredit. 😒

azbestica
1. mar 2013

nebooj nasa sa pretocila z bruska na chrbat ako 7 mesacna a to sme vsetci hykali ze ake mame sikovne dieta v rodine ze takto skoro 😀 😉

svetlusska
1. mar 2013

@abika26 ahoj nepanikar moj maly sa tiez pretoci len občas z bruska na chrbatik, ale on na brusku nechce bit a z chrbatika sa tusim ani nepretocil ale neriesim to kazde dieta je ine...takze asi tak 🙂