Má už skoro 7-mesačné bábätko pud sebazáchovy?

Zodpovedané
15. jún 2022

Dobrý deň,

synček bude mať o pár dní 7 mesiacov a pretáča sa na bruško už asi od štvrtého mesiaca. V posledné dni sa začal pretáčať aj z bruška na chrbátik. Trošku nemotorne, že sa zvalí, ale strašne mu je to smiešne. Počas spánku išiel vždy maximálne na bok. Večer zaspáva v postieľke a nad ránom okolo 4 ráno zväčša si vypýta mliečko a spinká ešte so mnou v posteli. Toto ráno som sa zobudila na to, že sa pretočil na bruško a nos si tak trochu zaboril do matraca. Samozrejme som ho hneď pretočila a zobudila, lebo som zastresovala. Keď spinkal poobede pri mne na gauči, tak zase to isté. Zaborený noštek a vyšpúlená prdelka, kolienka si dal pod riťku.

Má už skoro 7-mesačné bábätko pud sebazáchovy, že keby sa nevie nadýchnuť, tak sa pretočí a zaplače?

Ďakujem

Dobrý deň,

7-mesačné dieťatko sa vie dostať z tejto polohy komfortne preč. Môže pokojne spať na brušku. Nemali by byť však v posteli žiadne veci, ktoré by mu to znemožnili - podušky, dečky, matrace, hračky.

Matrac by nemal byť mäkký, aby nedochádzalo k zaborteniu nošteka. Preto sa napríklad vôbec neodporúča spánok na gauči či v hniezdach.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas