Cestovanie domov každý deň verzus internát

gabuci
27. nov 2012

Dcérka mi končí v tomto školskom roku základnú školu.Budúci školský rok by chcela začať na škole,do ktorej cesta autobusom by trvala asi hodinu a poobede ďalsiu hodinu naspäť.Tým pádom by mala vstávať najneskoršie o 6-ej a domov by sa vrátila tak okolo 16.30.Dali by ste ju v prvom ročníku na internát radšej ked aj moc nechce,alebo by ste jej dovolili to cestovanie.Neviem,či by zvládla ešte potom učenie do neskorého večera.Prosím baby vaše názory!

stanislavao
27. nov 2012

podla mna hodina cestovania nie je taka strasna a ked na intrak nechce, tak ju tam nedavajte. a pokial by nemusela prestupovat, tak si myslim, ze hodina je ok.

bronia13
27. nov 2012

ja som chodila na intrak 2,5 roka - z toho som pol roka dochadzala a to bolo hroooooza!!!! to vstavanie a tie neskore prichody domov a na intraku bola taka sranda, tak som banovala a vratila sa potom na intrak... na tie roky najradsej spominam... ja myslim ze by si zvykla a zapacilo by sa jej nakoniec.... 😀 😎

junovka
27. nov 2012

@gabuci vsetko ma svoje vyhody a nevyhody 😒

kucanka
27. nov 2012

ja som bola na intráku 6 rokov. A bolo to super obdobie. Cesta síce trvá "len" hodinu. Ale skončí v škole a hodinu môže čakať kým príde bus a ďalšiu hodinu cestuje... A to isté môže byť ráno. Ja som dochádzala 4 mesiace, síce do práce ale stačilo mi...

mimikas
27. nov 2012

ja som bola na intraku 9 rokov, 4 roky na strednej a 5 rokov na vyske a nemenila by som. Hlavne ta stredna da dietatu vela a osamostatni sa. Viem pochopit ze ako matka sa bojis ale doveruj svojmu dietatu, intrak je lepsia volba ako dochadzanie kazdy den. Ked si to tak vezmes tak ak by cestovala tak by nemala moznost sa stretavat so spoluziakmi, lebo by sa stale musela ponahlat na autobus.

emily84
27. nov 2012

ak sa mozes rozhodnut pocas roka, tak skuste najskor dochadzanie a ak to nebude fungovat, tak potom intrak.
Ja som dochadzala na strednu skolu cca 40 min autobusom a mala som cestovanie rada. Ucila som sa uz v autobuse, citala si, cize aj cas cestovania sa da dobre vyuzit...

cerstvamamina
27. nov 2012

trištvrte mjej triedy takto dochádzalo... určite to zvládne aj ona ... sila zvyku... Ja by som ju na internát nepustila

simca06022011
27. nov 2012

ja by som dala na internat, ak je to dieta dostatocne vyspele a doverujete si a ma tu moznost internat dostat. Nevahala by som... je to ovela menej stresov ako denno denne dochadzat, mozno aj cena sa rychlo vyrovna. miesto 2 hodin v buse moze mat nejaky kruzok po skole napr. 🙂) Priatel bol na intraku od 14tich, spoluziacky tiez na gymnaziu a vsetci to v zdravi a spokojnosti prezili 🙂)) a ked sa nebude daco pacit, tak sa to VZDY da zrusti... potom hladat intrak na poslednu chvilu alebo cez rok, je uz podla mna tazsie...

bezaz
27. nov 2012

ja som bola na intraku od 14 rokov 😀 kedze sme nechodili do deviny.. a nic lepsie pre zivot sa mi nemohlo stat.. podla mna pustat 16rocne "dieta" na intrak nie je taky problem.. zalezi, ako jej veris.. a predstava vstavat v tejto zime pred 6 a hodinu cestovat, no dik, neprosim... to iste poobede, to kedy sa bude ucit?

janinah
27. nov 2012

šla som na internát ako 14 r. a bolo to niečo hnozné,nemohla som si tam zvyknúť, v 2roč. som šla do podnájmu už aj so sestrou,nie každý je stavaný na internát,urobila by som ako chce dcéra,vždy sa to dá zmeniť,len potom trebárs v oktorbri už asi internát nedostane,len podnájom,kopa spolužiačok dochádzali a zvládali to,ale ak bola nejaká akcia,tak utekali na autobus,v triede bola aj partia mestských a cezpoľných

adeli79
27. nov 2012

ja som tiez chodila na strednu mimo miesta bydliska. cestovanie bolo iba pol hodinu,ale kvoli vstavaniu som nechcela dochadzat. byvala som hned od prveho rocnika na private - vtedy boli ceny podnajmov ze 400 korun na mesiac. 🙂 a bola som tam celu strednu skolu a boli to moje najkrajsie roky studentske + naucila som sa postarat sama o seba a ak budu moji chalani chciet ist na strednu prec, tak im nebudem branit.

gabuci
autor
27. nov 2012

@kucanka Práveže ráno ked tam dorazí,ani nie moc času,akurát sa dostane do školy a hne zazvoní.Poobede zas ak skončí,oblečie sa,pešo pôjde na zastávku a už ide bus.Ja som sa len preto pýtala,či by nebola moc unavená na to,aby si sadla k učeniu,či by zvládla učivo.Ide konkretne o gymn.máme tu aj bližšie,ale tento je lepší.Uvažuje aj nad tým druhým gymplom,ale ju to to ťahá sem,že sú prísnejší,viac detí dosiahne svoj cieľ.Intrák mi radila najmä na prvý rok moja známa,že by jej prispel,že by sa osamostatnila,že by sa vedela viac zapojiť do školy do krúžkov,atd.Pravdupovediac aj by chcela,aj nie tam zostať.Na tej bližšej škole má kamarátku teraz prváčku,ale na tú prvu školu ju veľmi lákaju výsledky školy.Tam chodí strašne veľa detí aj z ďaleka. 🙂

gabuci
autor
27. nov 2012

Každej z vás veľmi pekne ďakujem za svoj názor,ozaj ste zlaté,že ste si všimli moju otázočku!

galaxy
27. nov 2012

Ja som takto cestovávala + som chodievala na tréningy, ktoré som mávala niekedy až do 20:00 a potom ma čakalo len učenie. ale zvykla som si.

cecil36
27. nov 2012

@gabuci z vlastnej skusenosti. Neznasala som kdekolvek inde spat a tak som na intrak nechcela ist a radsej som cestovala. cesta rano cca 1,5 hodky a poobede detto. Rano som vstavala o 5.00 a pol siestej uz som ficala na bus. A to som musela este aj prestupovat. Poobede rovnako. Zo skoly som doslova utekala na zastavku, lebo ak by mi odisiel bus, dalsi by siel o dve hodky 😀 A 4 roky som zvladla v pohode. Ked som zacala cestovat, mala som ledva 14 rokov. Takze da sa to zvladnut uplne v pohode. Dolezite je to, co dcerka povazuje za prioritne (zapajanie sa do kruzkov alebo radsej sa nezapojim, ale nemusim zostat na internate.)

gabuci
autor
27. nov 2012

@cecil36 no však pokiaľ bude treba už ozaj tú prihlášku poslať,tak sa nejak dohodneme.Potom podľa toho si vyberie.

kucanka
27. nov 2012

@gabuci no je to na Vás. Ale s tým osamostatnením má pravdu. Človek berie veci inak keď sa musí starať sám o seba. A ak je to náročnejšia škola tak by som radšej volila internát. Bude tam mať aj spolužiačky a navzájom si budú pomáhať. Na internátoch dávajú spolužiakov spolu. A mne to na začiatku pomohlo. Chodila som na francúzske gymnázium a spolu sme sa všetko učili 😉

zaneta08
27. nov 2012

my sme riešili túto dilemu pred 2,5 rokmi, ale dovolili sme synovi, aby sa rozhodol a on si vybral každodenné cestovanie. Jemu to vyhovuje a keď som sa ho potom aj pýtala, či by nechcel ísť na intrák, tak povedal, že určite nie. Občas je unavený z ranného vstávania alebo neskorého príchodu domov, občas sa nenaučí na druhý deň lebo je veľmi unavený, ale to by sa mohlo stať aj keby bol na intráku, viem svoje, bola som tam 4 roky 🙂

mataharyy
27. nov 2012

Na hodinové dojíždění ti dají internát?? Já nevím, kamarádka to měla skoro dvě hodiny a na všech dostupných internátech řekli že nebydlí tak daleko, že mají lidi z podstatně větší dálky a ty mají přednost... 😉 A jen tak na okraj, já už na základku dojížděla přes prahu minimálně hodinu i více a nikdo to neřešil 😉 Takže mě to nepřijde jako nějaký problém, pokud jsou spoje, aby např. ráno nemusela v šest už sedět v autobuse a pak hodinu čekat před školou, tak v tom nevidím problém 🙂

miskalevica
27. nov 2012

ja som dochadzala 4 roky v style rano ochod z domu 5:50 (tiez hodinove cestovanie s jednym prestupom) a navrat domov 16:45, na intrak by som nesla ani za svet, v buse sme boli fajn partia, dalo sa tam aj pospat, aj domace ulohy dokoncit, len v zime nam ujo sofer nekuril, tak nas oziabalo 🙂)

emily76
27. nov 2012

@gabuci ja som bola na internate od 14stich. 6rokov. Najskor som nechcela ist, plakala, vymyslala..a nakoniec to bolo uplne super. Hlavne ked sme mali nulte hodiny alebo vyucovanie dlhsie.

luciaaak
27. nov 2012

ja by som to nechala na dceru, nech sa ona rozhodne, ma uz 14-15 rokov a je to vec, ktora sa tyka jej. ak je to hodina az do skoly, tak to nie je hrozne a v autobuse sa moze naranajkovat, pripadne si do skoly nieco popozerat. akurat ja by som volila to lepsie gymnazium, aby mala vacsiu sancu dostat sa na vysoku a hlavne vystudovat ju. dcera to dochadzanie zvladne a asi jej to aj prospeje, ze sa nauci lepsie si vazit cas a efektivne ho vyuzivat. po mesiaci, dvoch si najde v skole kamaratky a mozno sa sama rozhodne a bude chciet ist na internat