Domáce povinnosti a režim 13-ročného dieťaťa

27. mar 2023

Aké majú vaše deti v cca tomto veku domáce povinnosti/úlohy, ktoré vykonávajú pravidelne? Majú na ne rozpis, alebo akým iným spôsobom dosahujete ich splnenie? Taktiež ma zaujíma čo majú deti systematické aj v rámci režimu (spánok, sebaobsluha, príprava do školy ... ), máte v rodine niečo, čo takto staré dieťa vykonáva v domácom prostredí časovo/dňovo pravidelne a funguje to?

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
minsi
27. mar 2023

Ja som bola v 13 úplne samostatná, ešte som sa musela aj o sestru postarať,keď bolo treba a takto sa snažím viesť aj svojho syna. A dúfam,že sa nikdy nedostanem do štádia,že nejaký rozpis budem robiť na domáce práce 😅veď primerane veku zadam úlohy a očakávam aj ich splnenie, napríklad môj syn ma 8 a dám mu vyniesť odpadky, utriet prach a pod., vie sa obslúžiť sám, napr natrieť chlieb s maslom a dať šunku...takže v 13 očakávam samostatnosť a istú zodpovednosť.

miadi
27. mar 2023

Tiez si Myslim ze 13r dieta by malo davno zvladat sebaobsluzne veci. Nepises co robilo doteraz . Moja 7r kazdy den vyprazdni myčku. Raz za tyzden vylesti nabytok. Umyje podlahu swifferom .. Najradsej mi robi kavu. Uci sa varit.. vacsinou jej treba pripomenut.. ale domace prace najradsej robi syn 3r 😂vcera usilovne umyval vyklapacky okna. V tom veku je vsetko zabava. Snad mu to ostane. Ale varit ho bavi viac ako ju 😁

autor
27. mar 2023

Ďakujem za odpovede, nejde mi o to čo by dieťa malo vedieť, skôr o to ako a v čom dosiahnuť pravidelnosť, nie občasnosť, je pochopiteľné, že trinásťročný človek už zvláda mnohé domáce práce a je v podstate samostatný 🙂. Preto sa pýtam ako je to v iných rodinách s frekvenciou, spôsobom a pod. 🙂

akvi
27. mar 2023

Myslím si, že v každej rodine to môže fungovať inak. Poznám rodiny, kde má každý stanovené povinnosti a plní si ich a funguje to. Tak isto poznám také, kde síce povinnosti stanovené sú, ale nefunguje to a väčšinou matka sa každú chvíľu rozčuľuje, ako jej nik nepomôže. Takže čokoľvek, čo funguje, je ok, nemusí to vôbec byť nejako striktne určené, že čo, kto a kedy. Ja som sa napríklad zaprisahala, že v živote nebudem dávať domáce práce nad rodinnú pohodu a čas strávený výletmi a pod. Lebo u nás doma keď som bola decko, tak pomaly celá sobota bola zabitá upratovaním, mama mala nervy, že jej pomáhame málo, my sme mali nervy, že voľný deň nám kazí povinnosťami, ktoré by kľudne počkali. Takže u nás doma si ja veru nekazim vzťahy tým, že striktne trvám na nejakých povinnostiach. Dieťa nikdy nemalo stanovené, čo má robiť. Skôr som ho viedla k tomu, že ak ho niekto poprosí o pomoc, tak pomôže. Ale ani to som nikdy nevynucovala, vždy sa mohol rozhodnúť. Občas pocítil prirodzené dôsledky a tým sa vlastne učil, že priložiť ruku k dielu treba. Dnes spraví na 90% všetko, o čo ho poprosím. Samozrejme, svoju izbu si upratuje sám od cca 13 rokov, do toho sa mu ja nestarám vôbec. Je tam väčší bordel, ako je nejaká moja "hranica" bordelu, ale je to jeho priestor a naučila som sa to akceptovať. Podľa mňa väčšina ľudí si mylne myslí, že tým, že budú deti "úkolovať" a trvať na vykonaní, že ich vedu k poriadkumilovnosti a zodpovednosti. Ja si to vôbec nemyslím. Pre mňa sú oveľa dôležitejšie dobré vzťahy a tam, kde sú dobré vzťahy, tam si ľudia pomáhajú nie preto, že musia, ale preto, že chcú.

andrejka1974
27. mar 2023

Moja už 14 ročná uprace si izbu musí,vyberie mycku povysávať,učí sa sama keď tak jej pomozem vie postrážiť sestru autistku,keď som v práci pomôže so všetkým o čo ju požiadam

miadi
27. mar 2023

Tak trvam na tom aby to urobila 😂Niektore veci robi rada ine sa prinuti. Tak ako kazdy .

andy37
27. mar 2023

My sme boli traja a mama nám vždy spravila rozpis úloh podľa rozvrhu hodín. Napríklad v pondelok som ako prvá prišla zo školy domov ja tak som mala každý pondelok na starosť upratanie kuchyne, v utorok napr.to isté padlo na sestru atď. Soboty sme mali rozdelené také klasické domáce práce ako utrieť prach, vysávať, umývať zem... samozrejme ako pubertiaci sme frflali ale spravili sme 😄

anjelok
27. mar 2023

Mala a ma pridelene povinnosti. Ak "zabudne", tak pripomeniem a trvam na tom, aby to urobila.

laurita285
27. mar 2023

U nás to bolo tak, že bolo uvedené že
1x týždenne utrie prach resp kuchyňu
1x týždenne prezlečie sebe posteľnú bielizeň
1x týždenne vyloží umývačku
1x týždenne utrieť zrkadlo a batérie v kúpelni
Jednoducho sa to kontrolovalo, kedže sa jednalo o veci, ktoré reálne vidieť. Ak sa tieto činnosti neudiali, prichádzal automatický trest v nedelu 11:00 odobratie mobilu až do druhého týždňa 11:00 kedy sa režim znova refreshol. Nebolo o tom diskusie ani dohadov, jednoducho stanovené pravidlá, uskutočniť sa dali kedykoľvek počas celého týždňa, čiže to nebolo nútenie " teraz to urob lebo ja chcem".

sense
27. mar 2023

Ja mam mladšiu (10r), v podstate na pravidelnej báze si musí len upratať svoju izbu komplet, výnimka výmena posteľnej prádla a umývanie okná, umyť si kúpeľňu, a raz týždenne v celom byte utrieť prach, 2x do týždňa očistiť mačkam záchod. Uložiť si ozehlene veci do skrine a mat poriadok v skrini. Ostatné veci robí na poziadanie/príkaz alebo ak musí "napraviť skody" Do školy sa chystá sama, úlohy robí sama ak niečo nevie vysvetlím, vyskúšam atď. Po večeri hygiena a do 20.00 voľný program, 20.00 je v posteli, budíček 6.30 , o 7.00 je pri stole oblečená umyta ucesana a postel poslaná a do školy ide 7.30. Ak sa motá a zmeškal autobus tak ide pešo. Škola začína o 8.00

mamatroch
27. mar 2023

Nase maju 12 a 10 rokov: od 1. triedy si same robia desiatu do skoly. Tento rok som zacala im 1-2x do tyzdna chystat ja nieco trosku specialne / lepsie. Svoje oblecenie si skladaju same od cca. 5 r (jasne, ze to nie je ako z obchodu, ale o to nejde). Od cca. 8-9 rokov maju svoje pravidelne povinnosti, zozaciatku lahsie, postupne narocnejsie, cca. raz za polroka menim. Nic casovo narocne, max na 10-15 min, vacsinou este menej, na kazdy den maju jednu, typu umyt v kupelni umyvadlo + vanu, vymenit uteraky, povysavat detsku / kuchynu, roztriedit pradlo na blede / tmave a vacsiu kopu dat do pracky, poparovat a poskladat ponozky (ja radsej posklam tri kose velkeho pradla nez 10 parov ponoziek 🤫🤭), ustlat postel i surodencom... nedavno im pribudlo kazdej 1x do tyzdna umyt riad po veceri.
Okrem toho jedna vynasa plasty, druha papier podla potreby. Prach utieraju iba v detskej. Cca. 3-4x do roka poumyvaju dvere a zarubne izieb.
Odmala ich ucim, ze starat sa o svoje veci je ich job, nie moj. Cize napr. utretie prachu v detskej nie je ich pomoc mne, ale sa staraju o svoje prostredie a ja pomozem im s polickami, kam nedociahnu. Postelne pradlo si menia same, s perinou este bojuju ako s veternymi mlynmi, tak pomôžem... Zvysne domace prace nie ze oni mne pomahaju, ale sa tak isto ako ja podielaju na tom, aby nam tu spolu bolo dobre.
Najmensi 4-rocny si uz tiez sklada oblecenie vecer ci rano pyzamko, chysta si oblecenie na rano. Ja ho len usmernim, ci treba aj tielko, dlhy / kratky rukav ci svetrik. Takisto si po sebe upratuje hracky (ak sa hrame spolocne, spoločne aj upraceme) a udrzuje poriadok na svojom pisacom stoliku a vyprazdnuje svoj minikos na papiere. Ked doperie pracka a je doma, nie raz sam od seba vypol pracku, doniesol lavor, pradlo z pracky dal don a odniesol k susicke (pre mna realne velka pomoc, kedze mam problemy s chrbticou). Ked zje jogurt, oddeli papierovu etiketu od plastoveho kelimku, ten nasledne oplachne a roztriedi odpad, kam treba. A pomaha pri vareni, kym si ja pokrajam zeleninu, on oprazi cibulku napr. (Samozrejme som cely cas pri nom). A kazdy z nich, ked nieco vyleje / vysype, si skodu aj odstrani - ak je to nieco velke, pomozem ci usmernim, no ked napr. maly povylieva vodu z vane, po kupani dostane do ruky handru a utrie to. Nie za trest, jednoducho stalo sa, sposobil som to ja, pokusim sa to dat do poriadku najlepsie ako viem.
A ucim deti nebrat snahu druheho ako samozrejmost. Vzdy sa snazim podakovat: aj za splnenu ulohu v domacnosti.
Ked sa vyskytne doma mimoriadna ci casovo narocnejsia praca doma (zavaranie, ci treba aby zavarovali dievcata maleho), zvyknem za to odpustit inu ulohu z toho tyzdna. Takto nam to funguje uz roky.

euka210
27. mar 2023

moj najstarsi ma 11,5r a sam sa uci, teda skor robi ulohy, moji vsetci 6-11r vysavaju, pozametaju, 11r nakrmi zajace, psa, nosia drevo do kotolne kazdy podla svojich schopnosti, vedia vylozit umyvacku. Ked treba, tak pomahaju manzelovi pri majstrovani a kde a kedy treba,...pravidelne krmi rybky, polieva kvety. KEd ho nudza pritlaci, tak sa aj sam naje...nieco zohriat, urobit si rozok...

lujza123
27. mar 2023

Stará sa o umývačku (naloží a vylozi každý deň) to je taka stabilná povinnosť, robí to sama od seba, občas zabudne tak jej stačí pripomenúť a v pohode ide spraviť.. Určite po nej nehulákam keď niečo nieje
Keď ma chuť navarí nieco, keď sme dlhšie v práci tak zakuri v peci, psovi dá žrať, ked je nejaka hromadná práca (ze všetci spolu makáme) napríklad na zahrade pomoze, aj celkovo keď ju o niečo poprosim

A o seba sa stará (izba, posteľné prádlo, desiatu si chysta, večeru si varieva keď nechce našu atď...)

Keď si chce privirobit k vreckovému tak mi auto povysáva, vylesti palubovku

Ze ako dosahujem splnenie povinnosti... 😃... Žiadno, proste to robí odjakživa, od 1 triedy tak to berie tak prirodzene.

kristiii
28. mar 2023

Môj (13) pravidelne v zmysle, že naozaj každý deň, kŕmi akurát domáce zvieratá, sprace si posteľ a pod, väčšinou sám od seba poodklada riady, každý druhý týždeň sa vychysta komplet do školy, učí sa sám. Keď mu poviem, povysáva/pozameta/poutiera prach/prezlečie si periny/vynesie smeti/ide na nákup/poumýva vaňu. U nás ale nerobíme tieto činnosti pravidelne, napríklad že vždy v sobotu, ale podľa nálady.

kristinkakvetinka
28. mar 2023

Nikdy nás mama do ničoho nenutila, všetko sme si nejak dohodli a fungovali .Ja to robím tak isto ,ale je lepšie keď to poviem slušne a deti poprosím ako keď im dávam príkazy.Ja si dodnes pamätám ako som chodila ku kamoške mali sme asi 14 rokov a jej mama stále po nej kričala co ma urobiť a ako to ma urobiť a všetko bolo aj tak vždy zle nie podľa jej predstav. Nemohla ísť von pokiaľ nemala urobene .No proste psycho .Niekedy mi to prišlo úplne cez čiaru .
Aj ja mam dní kedy urobím viac inokedy menej ale žijeme v kľude a myslím ze mame aj čisto, samé od seba deti neurobia nič co sa týka domácich prác ale keď im poviem není problém.

akvi
28. mar 2023

@kristinkakvetinka nebola si u nás náhodou 😅🙈? Hulakajuca mama, to je niečo, čo aj mne bohužiaľ utkvelo v pamäti a veru to bolo psycho. Pritom moja mama bola ok, ale čo sa týka tej "pracovnej soboty", zmenila sa na furiu, z ktorej sme všetci mali strach. Môj otec sa vtedy pratal z domu. Vôbec sa mu nečudujem, aj keď aj to potom prispievalo k nasratosti mamy, lebo jej nepomohol. Ale ja už vtedy ako dieťa som nechápala, načo mám utierať prach každý týždeň, vôbec to nebolo nutné. Brr, ešte teraz ma striasa. 😅🙈

kofa77
28. mar 2023

@akvi u nas to iste, upratovanie modla najvacsia, ziadne zazitky, vylety, furt len upratovanie. chora doba to bola, aj v tom tlaku, co na seba same zeny vyvijali.

hapkova
28. mar 2023

aj u mna ako trinastrocnej to bolo tak, ze uz som sa ucievala totalne sama. jest som si takisto vedela spravit sama. akurat, ze spat som isla maximalne 20.30, to si pamatam, ze toto bolo proste dane pravidlo, ktore sa nesmelo za ziadnych okolnosti porusit :D ine to bolo samozrejme cez vikend.

kristinkakvetinka
28. mar 2023

@akvi no možno aj 🤣 no bola to katastrofa ,prišlo mi trápne za ňu, musí to byť hrozne s takou mamou .Moja mama tiež "monk" ale nikdy takto po nás nehučala za upratovanie ,ani to nemala ako prioritu .Ja si upracem ale nepreháňam to a decka som učila nech si uprace aspoň po sebe to mi stačí. Kuchyňu si najradšej upratujem sama aj tak .A myslím ze deti keď vyrastú prídu na to aj samé ze nechcú žiť v chlieve.,ale zároveň ani vo výskumnom ústave 🤣

markus1
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
janulienka78
29. mar 2023

Moja má čerstvých 14...izbu si upratuje sama...do školy sa chystá sama...len jej ráno volám na mobil, či je hore, pretože je už v tom čase sama doma. Keď je muž v práci, stará sa o domáca zvieratá-sliepky, pes.
Keď je treba povysávať, tak to spraví. V sobotu utiera prach...Robí to automaticky, nemáme žiadny rozpis.

barbora19911
29. mar 2023

@mamatroch počkaaaj akože štvoročny je taky samostatný a robí toto všetko sám od seba ??? Veď ledva to chodí rozpráva a už robí takéto povinnosti pre veľkých nič v zlom len sa čudujem že to pochopil tak malinký 😁😁

mamatroch
30. mar 2023

@barbora19911 vies co, ano. Jasne, ze nie vzdy skace meter od radosti, ze ma upratat hracky, zase nebudem to idealizovat 🤭 ...ale uprace. Niekedy ako zabavu ci on rychlejsie hracky alebo ja riady a niekedy tomu predchadza aj hodenie sa o zem (nastastie toto je cim dalej, tym zriedkavejsie... Uz mu docvaklo, ze to je jeho job a nikto tu nie je na to, aby robil sluhu druhemu). Veci si uz sklada automaticky sam, uz mi len pride zahlasit, nech sa pozriem, ako to zvladol.
Zase on je vo vsetkom akcny, aj viac ako treba 🤣 ...keby to nezvladal, tak by som to od neho nevyzadovala, ale to, co zvladaju, od deti vyzadujem. A zase je potom hrdy, ked nieco zvladne. V tychto dnoch sa naucil si sam obliecť ponozky 👌 ...a pomahat v kuchyni, to on miluje... Aj okolo pradla, pracka, susicka, to je jeho, minule chcel vediet, co znamenaju jednotlive pracie programy 😸