Povinnosti 8 ročného dieťaťa

qwerty81
22. sep 2015

Ahojte. Zaujimalo by ma, ake povinnosti (samozrejme okrem ucenia, uloh a kruzkov) maju vase deti vo veku zhruba 8 rokov.
Dakujem.

katarinamarkova
22. sep 2015

@qwerty81 9rocny
- zametanie schodov
- cistit zajkovi klietku
- vyniest smeti
to vie, ze ma doma na starosti on
potom su veci, ktore ked treba staci povedat a pomoze napr.
- par min. postrazit sestricky
- utriet, pozametat....
- maly nakup
- vybrat veci zo susicky
atd atd...to su veci, ktore robi ked ma samozrejme cas nudit sa a ma ulohy za sebou, trening vybaveny a volnocasovo je dostatocne vybureny
potom su veci, ktore uz akosi povazuje za samozrejmost, takze neviem, ci ich pisat ale uvediem:
- sam po sebe si upratat - izbu( samozrejme od dokonalého poriadku to ma vzdy daleko 🙂 )
- po sebe si odniest zo stola, priniest na stol
- upratat si svoje - topánky, tasku
- ked rozsypem, rozhadem - po sebe si upracem

samozrejme sam od seba 🙂 mozno 10:90 🙂
bez frflania 🙂 90:10 🙂

jolinka
22. sep 2015

moja 8 rocna

cisti klietku a krmi 2skrecky
nakupi
povesa saty na snuru vonku, dokonca ked jej nezabranim si aj dovlecie lavor s mokrymi satami. 😉
uprace izbu
povysava obyvacku
zbera ovocie na zahrade
tlcie orechy kladivkom
vie si uz sama natriet chlieb, naliat mlieko, starsia 11 rocna aj puding uvari
polieva hadicou zahradu
krmi vonkajsie zvieratka..hlavne maciatkam chysta jest
chysta taniere a pribory pred obedom

Este daco by sa naslo urcite, len si narychlo nespomeniem

qwerty81
autor
22. sep 2015

@jolinka
@katarinamarkova fuuha baby, tak pozeram, ze mojmu synackovi budem musiet radikalne zmenit rezim 😉

denisa_fabian
22. sep 2015

@qwerty81 Ak vieš po anglicky, tak možno pomôže toto. Vlastné deti ešte nemám, ale podľa Montessori by toto mali deti zvládnuť. Samozrejme, ak sú k tomu odmalička vedené. 🙂

skoupilka1
23. sep 2015

@qwerty81 fúfa aj ja svojej dcére 😲 ....

akvi
23. sep 2015

U nas to funguje uplne inak. Nic neprikazujem, cize ziadne povinne povinnosti syn nema. Ked ale potrebujem, dokaze uz vela a tym, ze ho do toho nikdy nenutim, tak pomoze viac, ako ked by to bolo z donutenia. Takze vacsinou vymiena vodu psikovi, da nazrat mackam, vyklada riad z umyvacky, zmyje dlazku, urobi kavu nam dospelym, povysava, vie si uvarit jednoduche jedla ako prazenica, hamandeggs a pod. Vela vie pomoct v zahrade a v dielni, dokaze uz napr. rubat drevo, ja s tym sice mam problem, ale muz nie, takze to robieva. Syn ma 10 rokov, ale vacsinu tohto uz aj ako 8 rocny robil. Vzdy, ked nieco robim, tak sa opytam, ci by mi pomohol a necham na nom, ci chce, ci nie. Cim je starsi, tym viac chce. V puberte sa to mozno zmeni, ale nevadi, takto nam to vyhovuje. Bez kriku, nutenia, oduvania.. Samozrejme, su veci, co by uz mohol robit automaticky a nerobi, napr. ulozit si veci, co zoblecie, ale az tak hrozne ma to zase nevytaca, obcas mu to poviem, ale nenutim.

janinah
23. sep 2015

@jolinka beriem za nevestu 😀

jolinka
23. sep 2015

@akvi ja tiez deti nenutim, to ani nema zmysel. Ponuknem napr, ze treba vyvesit pradlo, tak ide jedna z dcer, vela veci si uz robia automaticky sami, napr. sobotu cistia klietky skreckom, sami sa o nich staraju, ja ani neviem ze ich mame. alebo sami dojdu ze maciatka su hladne a idu im dat jest.

Starsi syn bude mat 7 v zime, ten zas lubi upratovat, fakt i taki exoti sa najdu 😀 😀 bcas to sice urobi bagrovym stylom ze si vyprace dlazku ale mnozstvo hraciek je pod postelou a skrinou 😕 ale ked ho upozornim tak aj tie povybera a uprace.

Alebo starsia dcera v lete chcela puding, ja na nu ze skus, sama uvarit, tak uvarila komplet sama vcitane zapnutia sporaku a liatia horuceho pudingu. len som bola pri nej v kuchyni keby nieco. Potom sama navrhla ze nabuduce chce skusit babovku.

danaholanova
27. sep 2015

Ja mam syna aj rad pomaha ked varim , ale sameho ho ku sporaku nepustim, predsa bezpecnost u 8 rocnych je podla mna na mieste a rubanie dreva v ziadnom pripade preboha vsak ja mam co robit ked rubem drevo, moze vyskusat ale sam nie. Jeho povinnosti su po sebe a kamaratoch upratat, este smeti a neviem nema to prikazane ked nieco treba tak ho poprosim, okolo zvierat. Ved ked pride zo skoly a nauci sa tak mu na behanie a hranie zostava naozaj malo casu. Ja som sama pomahala mame formou hry tak ako teraz ze im dam formicky a cesto viacmenej sme sa hrali ako povinnosti a je zo mna kucharka a rada pečiem 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 aj syn sa chysta, ze kedy budeme moct ist do sutaze Moja mama.... Ked zbierame orechy tak to je sutaz kto trafi do vedra, ne ze teraz zberaj a hotovo. Uz ma aj prekvapil kym som bola vonku na zahrade pripravil veceru/natrel chlebiky, salamku a paradajky/ a bola to radost vidiet aky je stastny a hrdy ze to dokazal. Ale ked je viac deti je dobre si urobit napr. na chladnicku harmonogram, videla som to u kamosky ale ona ma 8 deti a funguje to tiez dobre. 🙂

erickatt
27. sep 2015

@danaholanova ono s tym drevom, ked v tom od malicka vyrasta nauci sa. My zacali kurit drevom ked mal syn 11. Pomali by si ruky odtal. Asi rok na to som sla po drevo ja a syn ukaz mami bo ked na teba pozeram je mi zle ze si ublizis. Uz to vie sam. Teraz je velky.. Ale naucil sa a to fakt prvy krat drzal sekeru v 10tich.

yukki
27. sep 2015

tak moje pod dozorom robili triesky už tak v 4rokoch....ale vyžadovalo to odo mňa narúbať im na tenko klátik, aby už pokračovali samy, a dodnes to občas tak robíme, že teda v mojej prítomnosti narúbu triesky, ale to nie je pomoc....to len aby mali ten pocit, že pomohli. Ale s drevom teda pomáhajú výdatne, nakladať do auta, ukladať, nosiť do drevárky, do fúrika, z drevárky, a to už naozaj aj je pomoc-kde treba vytvoriť reťaz, tak sú už plnohodnotnými členmi pri dreve, toľko roboty zastanú, ako dospelec. Inak tak skôr tá sebaobsluha, no, veľa času na nejaké domáce práce aj tak nemáme.... Pomáhajú venčiť psy, fazuľu furt vylúskajú samy, pomáhajú trochu v záhrade, niekedy so senom....

danielahamar
27. sep 2015

môj od 6.r upratuje riady z myčky, vyzlečenie post. bielizne, potom si upratuje izbu, vynáša smeti, variť ho nepúšťam ešte, to učím skôr staršieho 12r., vysávať? no to radšej poviem, že nie 😀 lebo aj tak to musím ja spraviť znova, teraz som ho zapriahla aj do skladania uterákov zo sušičky

david93
27. sep 2015

môj má 8 rokov, nemá stanovené vyslovene svoje úlohy, ale pomáha s jednoduchými vecami
v kuchyni je najradšej, začal keď dokázal sám stáť okolo roka a pol 🙂, miešal varechou v miske, lial mi vodu a tak to začalo
dnes dokáže uvariť jednoduché jedlo (puding), odvážiť všetky suroviny na koláč podľa receptu, ja mu cesto vymiesim a on potom vaľká, vykrajuje, ukladá na plech, krásne to dokáže nazdobiť toto ho baví asi najviac
strašne nerád upratuje, keď bol maličký rád vysával a teraz to vyslovene neznáša, že ho bolí hlava z hluku, nerád si upratuje veci po sebe, snažím sa po troške ho k tomu dotlačiť, ale nie nasilu nech sa mu to nesprotiví ešte viac
vie umyť príbory, poháre, ťažké veci mu ešte nezverujem
zvieratko nemáme, ale rád pomáha otcovi s autom - drobné opravy, tankovanie (len asistuje), veľmi rád umýva okná na aute, svetlá...
proste to, čo ho baví dokáže urobiť rýchlo a dobre
a v lete sa realizuje u babky na záhradke - vozí, zbiera, lúska, polieva - veľká radosť

yukki
27. sep 2015

No hej, také to že si samé urobia na večeru praženicu a tak...to tiež, ale tak to nie tak pomoc ako samoobsluha sná´d....tiež pozberať zo sušiča a poukladať si do poličiek veci...

guiseppinka
27. sep 2015

akurat vcera som natrafila na zaujimavu myslienku v knihe, takze si to tu dovolim odcitovat:
" Davne spolocnosti toho o vychove mladych vedeli hodne a vychovavali sposobom, ktory sa podla najnovsich poznatkov neurovied ukazuje ako prospesny . Napriklad hlboko milovali a hychkali svoje babatka a male deti, mali z nich potesenie a nechavali im volnost a slobodu si hrat. Od 6 az 12-rocnych deti ocakvali mnoho viac, davali im pracu a povinnosti. vzdy a bez vynimky vkladali vela energie do svojich adolescentov vo veku 13 az 15 rokov, aby ich nakopli mozno skor odpalili naproti dospelosti. Prechod do dospelosti nebol nikdy ponechany nahode." Steve Biddulph: Tajemstvi vychovy divek, str. 109

marianah29
29. sep 2015

no pozerám, že mojej osemročnej budem musieť trošku dohovoriť a viac ju poveriť úlohami ... máte teda šikovné deťúrence, lebo to moje keď nechodí po krúžkoch tak je doma v izbe nad knihami, čo ma síce teší ale inak má doma full service 🙂

whitecat666
29. sep 2015

@qwerty81 ZIADNE.

ikaika
16. okt 2015

Ani my ziadne, ale pozeram ze to zmenime 😀 😎 😵

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
cmulinko
16. okt 2015

moje deti spravia to o co ich poprosim a nie je medzi 8,6 a 4 rocnym dietatom ziadny rozdiel co sa ulohy tyka.vsetci spravia vsetko o co ich ziadam.rodziel je iba v kvalite v akej je dana robota spravena 😀 a preto im davam ulohy podla toho ci mi naozaj zalezi na tom,aby to bolo spravene poriadne alebo len tak tak 😀 a tym padom najstarsi '' trpi '' dost 😀 a 4 rocna si mysli,ze ona je najsikovnejsia na svete a stredny nevidi logiku v tom,ze pochvalim mensiu,ale dam to znova spravit najstarsiemu 😀

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
denisa_fabian
16. okt 2015

@fidka79 Tak cookies nie su nic zlozite. Ked odmalicka pomaha v kuchyni, tak to zvladne aj dieta a co sa tyka umyvacky, tu vyprazdni aj moja 5 rocna sesternica a 3 rocny ju s mojou pomocou aj nakladal. Sice len taniere a pribory, ale zmakol to. 😊 Vsetko je to podla mna o tom, ci k tomu dieta vedies alebo nie. Ak ano, zvladne to aj v takom veku a ak nie, tak nezvladne. Ved ako by na to prisiel sam? To ze ma dany vek, este neznamena, ze to automaticky sam od seba vie robit. Poznam inak aj take zeny, ktore po 20-tke nevedia varit a dokonca ani pracku zapnut. 😂😂😂 My sme museli odmala pomahat doma.

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
denisa_fabian
16. okt 2015

@fidka79 Kto vychovava v zahranici v style Montessori, tak jeho deti to zvladnu. Ale kazdy nech si svoje deti vychovava tak, ako chce. Ja si nemyslim, ze ked su deti sucastou bezneho zivota v rodine, tak su otrokmi. Tym je skor ta mama, ktora robi vsetko. Ten zoznam len ukazuje, co su schopne deti v urcitom veku zvladnut, ak su k tomu vedene a nie ze deti to robit musia. A s tym ustielanim postele nevidim najmensi poblem v danom veku. V Cechach je skolka, kde si 1,5,rocne deti natieraju sami chlebik, naberaju polievku aj druhe a umyju si po sebe aj riad. Nie je to dokonale, ale zvladnu to. A vobec sa netvaria ako otroci. Ale ako som pisala vyssie, kazdy nech si doma robi tak, ako uzna za vhodne. Len ma mrzi, ked potom vidim v skole deti, ktore su absolutne nepouzitelne do bezneho zivota. Co uz. Verim, ze moje deti take nebudu.

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
katarinamarkova
16. okt 2015

@fidka79 @denisa_fabian ja sa vam tu trosku vmiesam......neda mi......
otrok - je niekto kto je obmedzovany na osobnej slobode a drie ako kon snad len za to, ze ma kde spat a dostane nejake to zakladne jedlo
dieta - je niekto, kto by mal byt od narodenia povazovany za cloviecika, rovnocenneho osobnostne, tak ako su mu priznane vsetky ludske a moralne prava, tak su mu priznane aj vsetky ludske a moralne povinnosti. kedez je sucastou spolocnosti ma sa svojimi schopnostami aj podielat na je fungovani....tak ako sa spolocnost podiela na jeho pohodli.

teraz ludsky:
ja fakt nevidim dovod preco povazovat dieta co s raostou a prirodzenostou same od seba upratuje riad z umyvacky...3.rocne? a? ved aj moja 2rocna vie nahadzat lyzicky medzi lyzicky a vidlicky medzi vidlicky a robi to sama od seba s radostou leti k mycke hned ako ju otvorim, aj odhanat ju musim, ze ostre noze vybera maminka prva, ze musi pockat......
preco to robi? lebo otrok? 🙂))) nie......asi jednoducho preto, ze k tomu ze sa pomaha bola od malinkata vedena, ze vidi st. surodencov ako sa predbiehuju kto tu mycku vyberie, ako vidi tatinka, ze pomaha.....
montessori - neviem - nepoznam, len z pocutia....mozno mame doma nieco akosi prirodzene podchytene..

ale podla mna je uplne prirodzene a normalne, ze deti sa na fungovani spolocnosti podielaju.....a my sme tu ako rodicia na to, aby sme ich k tomu viedli a ucili ich....s laskou, hrou, zodpovedostou.....ved to je uloha rodica, lubit a ucit - obliect sa....ist na wc....hovorit....jest....postarat sa o seba.......ved to je to najprirodzenejsie co moze byt, ze z bezbrannej osobky vychovate niekoho kto dokaze zit, prezit, postarat sa o seba, byt co najschopnejsim a najsikovnejsim.
a tym, ze deti sa zapajaju pomahaju, nam rodicom ostane akosi kopec casu na hru s nimi, prechadzky, kreslenie, blaznenie sa......cize aj viac casu na to fest krasne detstvo 🙂)))

denisa_fabian
16. okt 2015

@fidka79 Ja sa s ludmi nehadam, ani im nic nevnucujem. Svoje deti si vychovavaj podla seba. Ako som pisala vyssie pri tabulke, vlastne deti este nemam, no zaujimam sa o Montessori pedagogiku, kedze som ucitelka. O par tyzdnov budem mat vlastne babo a a budem sa ho snazit vychovavat okrem ineho aj podla Montessori principov. Autorka diskusie chcela vediet, co by dieta mohlo v danom veku zvladnut, tak som jej len ukazala to, co som nasla. Kazdy nech si z toho zoberie to, co ho zaujme. Ak nic, tak nic. Podla mna deti, ktore sa podielaju na chode domacnosti, nie su otrokmi. Ty mas na to iny nazor a ja to akceptujem.

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz