Kúpili by ste 14 ročnému dievčaťu psa?

nina563
21. feb 2022

Dobrý deň, mám 14 rokov (zachvilu 15) a už 3 roky presviedčam mamu aby sme si kúpili psa. Keď som o tom začala rozprávať mala som 11 rokov a chápem že mi to vtedy nedovolila. No už rok ma naťahuje že si psa môžeme kúpiť najskôr že si ho kúpime cez leto potom na Vianoce a nakoniec že si ho kúpime teraz na jar. Nechápem prečo ma takto naťahuje. Už nemám 11 a podľa mňa sa viem o psa postarať. Mám spolužiačky ktoré dostali psíkov ako 11 a 13 ročné. Ja som sa začala snažiť aby som mame dokázala to že som zodpovedná (začala som sa snažiť v škole, venčím psíkov starkej a tete, robím domáce práce...). No ja už teraz čakám akú výhovorku budem počuť teraz keďže marec sa už blíži. Strašne sa cítim trápne vredy keď mi teda mama povie že si kúpime psíka ja to s radosťou poviem kamarátkam ktoré majú psíkov, no a za mesiac keď sa ma opýtajú či ho mám tak ja trápne poviem že nie a musím im vysvetľovať že prečo. Bývam iba s mamou ku otcovi chodím len na prázdniny a bývame vo veľkom štvor izbovom byte. Aj keď ja veľkého psíka nechcem, chcem psíka v štýle Francúzsky buldoček, Mops,pomeranian. Sama už neviem čo viac mám urobiť. Naozaj som už unavená z toho ako len s radosťou čakám a potom som sklamaná a smutná keď sa dozviem že musím čakať ďalej. Kúpili by ste vy 14 ročnému dievčaťu psíka?

simsalabim
21. feb 2022

@nina563 ha osobne ano, ale takeho s vlasmi. Nech vsade nie su chlpy. Pudlika napriklad. Ale ja nie som tvoja mama.

bajka16
21. feb 2022

No to musí vedieť tvoja mama vieš. Ona ťa pozná. Či si zodpovedna či by ťa psík neomrzel atď 🤷🏻‍♀️ ale odporúčam ti yorkshira. Je to taký bytový pes a neplzne. Nenáročný na výchovu

zmrzlinka2021
21. feb 2022

@nina563
Nie nekupila. O 4 roky si dospela, mozes si zacat zariadovat vlastnu domacnost.
Pre mna do bytu nepatria zvieratá

nina563
autor
21. feb 2022

@simsalabim ja chápem že nikto kdo mi tu odpovie nieje moja mama. Ja len chcem vedieť pohľad aj iných dospelých. Či s tým majú skúsenosti že majú dieťa ktoré má psa. A že či by sa 14 ročne dievča dokázalo postarať o psíka

ddaassuullaa
21. feb 2022

Vobec nie je dolezite, ci by ktorakolvek zena alebo muz odtialto kupili dietatu psa. Tu je vysostne dolezite, ci ho chce tvoja mama a preco to odklada. A to si musis poriesit s nou. Ono kupit psa je to najmenej. Aj to, ze ho budes vencit. Okrem toho su tu zalezitosti ako veterinar, zabezpecovanie stravy, vychova psa, dovolenky, co so psom ked budes u otca a pod. A to naozaj nevyriesi MK ani ziadna osoba, toto vyriesis len a len s mamou. Dufam, ze vie, ze si si vytvorila konto na koni, kedze to pri registracii potvrdzujes

kiwi3
21. feb 2022

@nina563 a preco ti ho teda slubuje? co povie, ked pride termin, v ktorom si ho mala dostat?

loginexistuje
21. feb 2022

ano kupila by som 😉 vyber plemena a ostatne planovanie by sme urobili spolu

fiffinkaa
21. feb 2022

Áno kúpila som deťom psa mladším, pomeranian, nesmrdi, neplzne, úžasná veselá povaha, inteligentné plemeno, spapa úplne mini granuliek...máme s PP, tak sa spolieham že bude zdravý, Boh by dal...

moze
21. feb 2022

Ked mama nema vztah k zvieratam, tak si myslim, ze je to hlupost. Teraz mas 14 rokov, treba mysliet aj na to, ze onedlho si dospela, pojdes mozno na vysoku skolu, do prace, budes chciet cestovat. Co bude so psikom? Ostane mame na krku? Ak by to bol rodinny psik, o ktoreho sa primarne staras ty, ale mame nebude zatazko ho sem-tam vyvencit, tak tam sanca je. A hlavne, co mozes ponuknut ty tomu psikovi. Male plemena sa dozivaju tak do 15 rokov. To uz budes mozno vydata a s detmi. A treba mat doriesene, kam s nim, ked pojdete na rodinnu dovolenku, kym si tinedzerka. Samozrejme peniaze na krmivo (kvalitne) a veterinarne osetrenia. To su stovky eur rocne. A hygiena. Chlpy, blato, ak fenka, tak haranie, so steniatkom to tiez nie je uplne jednoduche.

andula1988
21. feb 2022

Ano kupila by som, ale treba si dobre zvazit ci bude na psika cas, dostatok financii…. Napriklad taky buldocek je na chov trosku narocnejsi…. A vsade su same chlpy vela chlpov

saxana000
21. feb 2022

Pes nie je nachvilku moze zit aj 10-15 rokov.mas 14 zachvilu nastupis na strednu cez vikend flakacky rano dospavacky cez vikend chata stanovacka na koho ostane pes?na mamu pochopitelne. najdes si frajera odstahujes sa k nemu zalozis si rodinu na koho ostane pes?
Ona je to romanticka predstava..moj brat priniesol domov psa ked som nastupovala na strednu potom odisiel zit do zahranicia.rychlo utekat so psom pred skolou rychlo domov zo skoly lebo treba ist so psom.z kupaliska po celom dni rychlo domov lebo pes od rana nebol vonku.ked som sa vydavala 2x sa tocil sofer domov lebo psa treba vyvencit.postupne sme z domu odisli vsetci a rodicia sa stali vaznami psa ziadne predlzene vikendy ziadne spolocne dovolenky lebo psa nemal kto varovat..
Ci prsi snezi zima teplo musis s nim von..vsade chlpy..nikdy viac!

sissy27
21. feb 2022

@nina563 v poslednej dobe sa tu nejak roztrhlo vrece s deťmi, ktoré tu plačú, že im rodičia nedovolia psa... tak aj pre teba slečna, je síce pekné, že sa snažíš ukázať mame zodpovednosť, ale treba si uvedomiť, že pes je záväzok tak na 10 a viac rokov, že sú s ním spojené aj nejaké povinnosti a finančné náklady. Nehovoriac o tom, že si si vybrala plemená, ktoré majú časté zdravotné problémy a teda náklady na veterinárnu starostlivosť sú vyššie. Ty sa možno o 4-5 rokov poberieš z domu na výšku, do zahraničia, odsťahuješ sa k frajerovi - a pes zostane na krku tvojej mame. My sme mali psa, ja som mala 13 rokov, keď ho mama kúpila. Dožil sa 17 rokov - ja som medzitým skončila školu, odišla do zahraničia, vrátila sa, odsťahovala, porodila... Lenže mama ho kupovala s tým, že sa postará, nekupovala ho pre mňa ako hračku. Takže v tomto prípade tvoju mamu úplne chápem a tebe neostáva iné len to rešpektovať. Nepotrvá dlho a sama budeš dospelá, odsťahuješ sa a potom si môžeš zaobstarať celú svorku psov.

spadnutaslivka
21. feb 2022

@nina563 mama psa asi nechce. ty naň o chvíľu nebudeš mať čas. Počkaj, kým sa osamostatníš a obstaráš si psa sama na svoju zodpovednosť

nina563
autor
21. feb 2022

@moze my sme už psíka mali keď sme boli ja a môj brat (ktorý býva u otca) malý a bývali sme vo veľkom dome zo záhradou. Bol to doberman a bol to práve mamin pes. Bohužiaľ pred 7 rokmi nám ho niekto otrávil. Samozrejme som rozmýšľala nad budúcnosťou zo psíkom. Na strednú školu na ktorú idem až za rok sa chystám ísť v meste v ktorom bývam práve preto aby som nemusela byť na intr. Či pôjdem na vysokú školu netuším. No viem len jedno keď už by som mala psíka nenechala by som ho mame. Bol by to môj pes a moja zodpovednosť. Sama nemám rada deti ktoré chcú psíka s potom sa na neho vykašlú alebo ho strčia do útulku. Jednoducho keď mamina nebude za tak počkám kým budem dospelá a kúpim si psíka keď už budem bývať sama. 🤷

jumama
21. feb 2022

Ak vencievas tete alebo starkej, nech ti daju na tyzden psika domov a staraj sa. Od rana do vecera, nech je ten psik na teba, nielen na prechadzke. Rano budik, vstavas vencis, zo skoly ziadne s kamoskami sa kdesi zarozpravat, tahaj domov psika vyvenci, vecer tak isto, mozno by si si radsej pozerala serialy, ale ides vencit. Nech vies, o com vravis, ked hovoris, ze chces psika 🙂

Nemyslim to v zlom, no casto je ta predstava, aj zodpovednych bab, ako si ty o tom skreslena, romanticka - ako psicek bude robit to co ty chces, ako ho vycicis za 5 minut ako Viki z Ako so psom a podobne 🙂 Lenze psik potrebuje, aby si vyplnala jeho potreby. Vencit sa potrebuje vtedy ked on potrebuje, nie ked su na porudzi kamosky... ano vela zalezi aj od plemena, treba si vybrat menej narocne, menej aktivne plemeno... lebo inak miesto poobedia s kamoskami, mala by si stravit so psikom na cvicaku, lebo inak nebude stastny, vyhrany, moze vam z nudy zacat robit neplechu doma.

No a dotretice, ak si kupite steniatko - skus mi odpovedat, ako rychlo myslis, ze sa nauci cikat vonku. niektore psiky to nevedia do 6-7-8 mesiacov, cize od 2 mesiacikov, ked si donesies teniatko do tych 5 ak budes velmi uspesna ta cakaju 3 kruto tazke mesiace - bud sa zmierite doma s mlackami, alebo aj 10 razy pojdes so steniatkom von. Ak nebudes chodut tych 10 razy von, tak steniatko sa nauci cikat vonku neskor, bude brat tak, ze aj doma je to cikanie tolerovane...

No a napokon take veci ako haranie - ak si kupite fenku. Ona bude harat, budu vas prenasledovat psi. Ak si kupite chlapca, tak zas ten moze byt z harajucich feniek na vetvy a budes robit tazke rozhodnutie, ze aby vam toto spravanie neotravovalo zivot, tak ci date nedate sterilizovat... a podobne veci.

Cize psik nie je len zivy plysacik, ale naozaj potrebujes obetovat vela svojho casu. Nestaci len zodpovednost, ale aj toto vsetko - vola obetovavat mu cas. A preto si myslim, ze pre 14 rocne dieta, ak mama nie je psickar, nie je vhodny.

anitka63
21. feb 2022

Tak asi má mamina dôvody prečo to odkladá. Viem ako to bolo aj u nás, že sme veľmi chceli ako deti všetky zvery, len naši sa zlostili, že keď sme boli v puberte, tak iné veci boli pre nás zaujímavejšie, často sme mali veľa učenia a nebol čas sa psovi venovať.

vroni
21. feb 2022

Nie, nekúpila. Nemám ku psom vzťah a žiadneho doma nechcem. Na druhej strane by som ani dieťaťu žiadneho neslubila.

nina563
autor
21. feb 2022

@jumama radšej by som zo šteniatkom chodila aj 20 krát von. Bývame na kraji mesta kde máme za domom veľké pole a les preto mi stačí víst pred dom a hotovo. Keď spolužiačka dostala šteniatko keď mala 13 som ku nej išla spať. Celé dva dni a ces noc čo som u nej bola som sa s ňou o ňu starala. A vydela som čo to je - dávať si pozor, šteniatko sa napilo-najedlo a hneď von pred bytovku a čakať kým vykoná potrebu. Mama psíka už mala a mama má aj priateľa ktorý ma podporuje najviac sám mal celý život psíka s tiež prehovara mamu na psíka. Mama nieje úplne proti sama niekedy básní o tom že by chcela psíka a že by sme si ho mohli kúpiť. Len ako hovorím po nejakom čase povie že aby sme počkali ešte dva mesiace,tri mesiace a už čakáme rok. Posledne povedala že si ho kúpime teraz na jar tak uvidím

simca06022011
21. feb 2022

a neodporucila by som ti kvoli zdravtonym komplikaciam, chrananiu mopsa a buldocka.. ale to uz je na vas.
A nie, ja by som ti ho nekupila, ked tak by som ti dovlila mozno nejakeho utulkaca, aj starsieho..

nina563
autor
21. feb 2022

@simca06022011 ja som za psíka z útulku. Len mama mi povedala že ona psíka z útulku nechce že keď už tak šteniatko a čistokrvné.

lindous
21. feb 2022

Po skúsenosti s 13-14 ročnou ja, ktorá si psíka vyprosila, si to veľmi dobre pri vlastných deťoch premyslím 😅 zo začiatku to bolo fajn, no so strednou sa mi bohužiaľ priority zmenili, je to možno smutné, ale fakt, času ktorý som psíkovi venovala bolo stále menej, dnes na vysokej už naozaj doma trávim minimum času, no naša fenka stále žije a vyžaduje starostlivosť a pozornosť... Našťastie s mojou maminou to je medzi nimi láska najväčšia...(keby to tak nebolo, samozrejme, že by som sa situácii prispôsobila a venovala jej čo najviac možného času)... Takže ja budem určite v budúcnosti riešiť psíka už len v prípade ak to bude chcieť naozaj celá rodina a nie len dieťa...ale keďže to stále sľubuje a nič z toho, tak neviem čo za tým je? Možno financie? Starostlivosť je aj v tomto smere náročná

simca06022011
21. feb 2022

@nina563 no tak to uz je potom na tom, ako sa dohodnete, ja keby som napr.brala ohlad na to, ze o par rokov je mozne ze pojdes "z domu", tak radsej by som nechala nejakeho utulkaca stastne dozit u nas... alebo docasky poskytla. Ak chce psika taketo kupene, tak potom uz len hladat... mozno si sprav prieskum, ktore chovne stanice planuju vrh a rovno jej ukazuj fotky, rodicov, potom steniatka atd... lebo ono to aj trva ten proste kupenia si psa... prehovor ju nech idete ich pozriet :D a tak.

AK chce steniatko, tak nech kupi.. ako pisem, tieto plemena by som si ja nikdy nevybrala, mali sme mopsa, rozkosniak to je, a maju teraz rodicia aj buldocka a tiez je to rozkosniak, ale udrzba, problemy, veterinar.. horsie ako moja viszla a chrapu tak , ze sme museli dvera zatvarat a ja stuple do usi :D A teda, ja by som sa obmakcit nenechala :D moja mama sa nechala ukecat sestrou, ja mam tiez psa doma... a videla som/vidim ako sa "deti staraju" :DDD

nikolka1986
21. feb 2022

Ja by som kúpila, keby som žila v dome, s tým že by som bola zmierená že pes i tak ostane mne. Ty pôjdeš na strednú, na VŠ, budeš chcieť cestovať, možno žiť v zahraničí.

viestta
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
nerya
21. feb 2022

Nie, moja ségra aj frajerova doniesli psa domov už skoro 18rocne, hádaj komu ostali psi na krku? Iné je mať psa na chvíľu a iné na toľko rokov, je to veľké obmedzenie.

zuzana9393
21. feb 2022

Keby viem, ze sa moje dieta o psika postara tak ano. Moj nazor, nech radsej beha po vonku a lese zo psom, cvici ho, chodi s nim na cvicak ( tiez som chodila uz ako 12 rocna s rotvajlerkou - vychovala som z nej uzasneho psa) ako by si mala behat po baroch a vymyslat chujoviny. Trochu suhlasim s tym, ze do bytu psik moc vhodny nieje. Ak tak ozaj len s vlasmi. Maly sme vnutri ratlila, a hoci bol malicky, kratkosrsty tak chlpi boli vsade.

loliki
21. feb 2022

@nina563 Skús presvedčiť otca. Na prázdniny je to dobrá zábava.

vaelasrazs
22. feb 2022

@nina563 pes nie je hračka. Sú to náklady, ktoré treba platiť. Atď atď. Žienky ti tu už hádam napísali všetko, ale napíšem ti niečo zo života ja. Kupovala som si psíka tiež. (Psík stále žije má akurát 2 roky) Strašne som chcela nemeckého ovčiaka a čuduj sa svetu kúpila som si ho. S mojím bývalým priateľom. Našla som si iného priateľa a síce som všemožne bojovala psíka som si so sebou zobrať nemohla a je otázne či niekedy v blízkej budúcnosti budem si ho môcť zobrať k sebe. Za psíkom dochadzam vďaka super povahe môjho bývalého priateľa. Čiže mám kľúče od bytu a môžem normálne fungovať. Tým ti chcem povedať, že životné situácie sú rôzne. Si ešte mladá a psík žije dlho. Aj my dospelí sa niekedy dostaneme do situácie (ako napríklad ja) kedy sa musíme vzdať niekoho o kom sme ešte pred rokom hovorili, že by sa to nikdy nestalo. Tak, ako ty píšeš, že by si ho nenechala na krku mamine. Viem, že psíka veľmi chceš. Je to skvelé, ale počkaj si na správnu chvíľu ver mi.

nina563
autor
24. feb 2022

No ubehlo pár dní a veci u nás sa dosť zmenili. Hneď ten deň čo som sem písala som sa s mamou o tom bavila a prehovorila som ju aspoň na to aby sme išli vyvenčiť pár psíkov do útulku vo vedľajšom meste. Keď sme tam prišli a páni nám povedala aby sme si vybrali psíka ktorého pôjdeme venčiť mamu veľmi zaujal kríženec zlatého retrivera. Keďže bol menší a mal kradžšiu srsť než normálny retriever tak je asi kríženec nejakého menšieho psíka. Keď sa mama opitala tej pani na toho psíka tak nám povedala že je to kríženec a že má 1,5 roka. My sme si teda vybrali že chceme vyvenčiť jeho a vyrazili sme. Celú prevádzku sme si krásne užili a psík bol úžasný perfektne vychovaný keďže že vraj ho do útulku priviedla sama jeho rodina. No a keď sme sa vrátili tak som mamu poprosila že či má s ním ešte vyfotí no a potom prišla tá osudová veta 🤣. Mama povedala že si ho musíme zobrať že je dokonalý. Ja som celá skamenela ani som nevedela čo mám povedať. No a tak sme si ho rovno adoptovali a ešte v ten deň išiel s nami domov. Takže momentálne mame doma už dva dni našeho Woodyho. Mamin priateľ skoro odpadol keď prišiel z práce a Woody na neho skočil. S mamou sme si to krásne rozdelili keďže mama chodí do práce poobede ona s ním chodí vždy ráno a doobeda kým som ja v škole a poobede sa mu venujem ja.

loliki
4. mar 2022

To je skvelá správa! 🙂 Ako sa vám darí?