Mám si robiť vodičský preukaz už teraz?

3. nov 2023

Ahojte mam 18 už som v 4rocniku a vsetci moji spolužiaci už majú vodičak za sebou. Stále častejšie a častejšie počúvam ako si ho mám ísť spraviť pokiaľ som mlada a pokiaľ to mam lacnejšie ale ja neviem necitim sa na to mam z toho strach a pri predstave ze by som popri skole mala chodiť ešte na autoškolu ucit sa dalsie veci a byt v strese pri jazdách neviem fakt ma to neláka no zároveň viem ze v budúcnosti budem vodicak urocte potrebovať.

pribinak
3. nov 2023

Nemá zmysel robiť vodicak keď nemáš v pláne šoférovať.

janka_266
3. nov 2023

Určite je lepšie si ho spraviť v 18tke ako v 30tke

autor
3. nov 2023

@pribinak tak mozno nie v blízkej dobe ale neviem ak by som ho spravila tak by som určite šoférovala ak by som potrebovala, mozno by som sa viac osmelila a začala šoférovať len mam z toho taky strach a stres

klarissa25
3. nov 2023

Tak nerozumiem co riešiš urob si ho a hotovo

deti95060810
3. nov 2023

kľudne počkaj ...môžeš aj po strednej...
môj manžel robil 40+....

marca12
3. nov 2023

Ja som si robila hned ako som mohla. Ani som nadtym nerozmyslala. Kedy inokedy,ak nie popri skole. Bola som mlada,zvladala som sa ucit. A zase nebolo toho vela. Ale ak sa na to necitis,nesil to. Ja som sa bala jazdit,ale preto,ze som nemala podporu v rodicoch,ti ma tak zdeptali,ze za volant som si sadla az do vlastneho auta.

lily09
3. nov 2023

Ahoj, podla mna chod po maturite, skratka kes budea may menej ucenia. Aj vodicak treba vediet, nie len ho odbuchat. Nemusis vsetko naraz ,pocka to par rokov

lienka9
3. nov 2023

Ja som si spravila v18tke.12 rokov som nesoferovala,alebo velmi vynimocne.potom som dostala v robote auto a uz si to neviem bez auta predstavit.dala som si par kondicnych jazd a frcala som.urcite lepsie cim skor,nikdy nevies kedy sa ti to bude hodit.

mamamasama
3. nov 2023

Ja som vodičak v 18-tke nepotrebovala. Na party sme vždy mali odvoz, na intráku sme chodili pešo, alebo MHD, potom som šla do zahraničia, kde som využívala taxi. Potom práca na SVK, kde po mňa vždy prišlo firemné auto, v meste Uber, MHD, taxi,nohy. V 29 rokoch som si našla chlapa, s ktorým som sa rozhodla usadiť, tak som si urobila vodičák, kúpila auto a odvtedy jazdím denne. Skôr som naozaj nepotrebovala.

majlo1234
3. nov 2023

Urcite teraz. Neskor budes mat ine starosti, ja si neviem predstavit robit vodicak a ucit sa v 30, ked uz ma clovek kopec inych povinnosti v hlave. Musi to byt ovela tazsie, aj sa vekom tazsie zapamatavju veci. Ked budes chciet neskor soferovat, zaplatis si koneicne jazdy

anonymanonym
3. nov 2023

Ja som sa v tvojom veku nechala na vodicak nahovorit okolim. No... A teraz mam vodicak v dokladoch a nesoferujem. Lebo ked som ho dokoncila, nesoferovala som aktivne pravidelne, ja som v tom veku po vlastnom aute netuzila (ani by som ho nemala z coho živiť a ani som po soferovani nejak netuzila), auto co mali rodicia potrebovali oni, a tak som soferovala len velmi sporadicky az to postupne vyšumelo a ani neviem ako, zrazu som niekolko rokov nesedela za volantom. Ak by som sa mala rozhodnuť spätne, tak by som si vodicak spravila v momente kedy by som ho vedela ocenit (vtedy mi to tak neprislo, teraz by som tu slobodu ocenila) a hlavne kedy by som vedela, ze po jeho ukončeni budem aj dalej aktivne jazdit. Co je pre kazdeho v individualnom veku. Ak ty vies, ze by si po ukonceni soferovala, a aj sama tuzis po vodicaku len mas pred tym respekt, chod do toho. Ten stres a strach sa podla mna bude vekom len zhorsovat, ak to budes oddalovat.. Ak by to malo byt len kvoli okoliu a soferovat aktivne nebudes, nesla by som do toho.

mikitilik29
3. nov 2023

Určite si ho urob teraz v mladosti!!!

bolarazjedna
3. nov 2023

My sme s maminou robili vodičak naraz - ja v 24, ona v 55tich rokoch.... Ona vtedy kupovala naše prvé auto, takže skôr by sme to ani nevyužili....
Podľa mňa ak ta to neláka, tak určite nemusíš hneď teraz spraviť, na VŠ sa väčšinou chodí s vlakom /autobusom, stačí ti vodicak, ak budeš chodiť do práce. Zase nemá význam spraviť len preto, aby si bola "in"....

Ja som mala priority spraviť vodičak vo celkom meste a v zimnom období, aby som zažila aj šmykľavé, nasnezene cesty a semafory, komplikovanejší premávku. Takže ak si z malého mesta, kde ani semafory nie sú, zae by som počkala a spravila by som počas VŠ vo väčšom meste.

kacenocka2
3. nov 2023

Neznamená to, keď ho majú iní, že ho musíš mať aj ty..Rob čo uznáš za vhodné.. možno raz nájdeš prácu,kde budú vyžadovať, budeš vedieť že ho potrebuješ,tak si ho urobíš..

n3la
3. nov 2023

Za mna si ho urob teraz, pripadne počkaj do mája po maturite 🙂 Ja som tiež mala veľký stres, ale to zvládneš. A ak aj nebudes hneď jazdiť je jednoduchšie si zaplatiť pár kondičnych jázd keby z toho vypadneš, ako neskôr popri práci chodiť na teórie, jazdy a cvičisko.

lindous
3. nov 2023

Ja veľmi ľutujem, že som ho neurobila, hneď ako som mohla, ale až trochu staršia... okrem toho, že som za neho platila pomaly 3x viac (a cena stále rastie), tak som mohla jazdiť o mnoho skôr a užívať si tú slobodu, ktorú mi to prinieslo skôr.... tiež ma od toho držal strach a že som sa na to necítila a čím som bola staršia, tým horšie sa mi do toho dokopávalo, tým viac som sa bála a tým viac sa mi nechcelo... nakoniec sa to ukázalo ako úplne iracionálne 😅 ale poznám aj ľudí, ktorí si ho napriek strachu spravili a do auta od vtedy sadli max 5x a dosť, proste to nie je pre nich, ten strach je zakorenený hlboko... išla by som do toho teraz, už len preto, že lacnejšie to podľa mňa nebude a ak ceny budú ďalej stúpať tak ako stúpajú, raz sa nedoplatíš 😅

pinkgirl
3. nov 2023

Vodičák + auto to je sloboda pohybu. Ak doma auto nemáte, tak možno nevidíš potrebu mať VP. Ale porozmýšľaj kam po strednej škole pôjdeš, veľa pracovných pozícií si vyžaduje VP.
Môj syn 18r teraz v septembri urobil skúšky a teším sa keď ma odvezie do obchodaku a ja si budem môcť dať pohár vina😁.
Porozmýšľaj ako si predstavuješ svoj život o 5-10rokov, možno ti to pomôže pri rozhodovaní.

vkatush
3. nov 2023

Si v 4. ročníku, je koniec roka. Ideálny čas, vodičak rátam 3-4 mesiace minimálne. Lebo najprv budeš mať teóriu, tak jazdy. Tie si môžeš rozvrhnúť tak, aby si ich nemala veľa naraz. V máji máš maturity, prípadne prijímačky a pred/cez leto môžeš urobiť skúšky.
Ale.
Ja som napr robila až po Bc., nechcela som počas strednej ani hneď po nej, lebo viem, že by som prejazdila aj gate a nechcela som brigádovať len na tankovanie, radšej som chodila MHD/bus/vlak. A navyše, ešte som bola "poplašená", bála som sa, že sa mi to sprotiví, ak nebudem jazdiť hneď veľa, ak mi to nepôjde tak ako si predstavujem, proste chcela som si dať čas.
Potom v 23 tuším, som sa už cítila na to, že budem dobrý, zodpovedný vodič a mala som takú zdravú sebadôveru v seba, celý vodičák bol pre mňa bez stresu a užívala som si to (skúška bola stres, ale tak to asi všetci máme 😂). Šoférovanie milujem a som rada, že som vodičák robila "neskôr".

Takže, ak sa na to ešte necítiš, v pohode si daj ešte pár mesiacov rokov, ale odporúčam rok-dva pred skončením výšky (ak ideš), nech máš nejaký cvik, keď už budeš pracovať, možno už aj rodina do toho vznikne a to budeš potrebovať.
Ak na výšku nejdeš, tak určite už teraz, veď nemusíš ho mať za 3 mesiace, otvorí ti to aj možnosti v hľadaní práce.

patus_2
4. nov 2023

Ja by som urobila teraz. Kým si mladá a máš relatívne dosť voľného času. Ťažšie bude robiť vodičák keď budeš zamestnaná, budeš mať deti, domácnosť... Potom si v prípade potreby zaplatíš kondičné jazdy a nemusíš riešiť...

lenka.25
4. nov 2023

Ja osm dcere chcela zaplatiť vodicak , aby ho mala už ma sedemnástka , necítila sa na to . Začala si ho robiť tesne pred osemnástkou , lebo chcela a nebola z toho v strese . Najlepšia kamoska si urobila vodicak pontridsatpatke , lebo to tak cítila . Nie všetci musia mat vodicak v osemnastke a vlastne nemusíš mat vôbec , aj keď pôda mna je život a vidicakom oveľa jednoduchší , hlavne keď prídu deti a aj veľa zamestnaní si ho vyžaduje . Ale netlačí na pílu , ak sa na to necitis máš čas

guiseppinka
4. nov 2023

V 18 som vodicak nerobila, nemali sme auto. Zacala som ho robit pocas mgr studia. A aj to kvoli tomu, ze na mna tlacil vtedy este frajer... Ale, hned som soferovala, mala som na com... Inak v ba mi ho vobec netrebalo. Potom neskor som chvilu nesoferovala, mala som auto a aj sofera🤭, takze nebolo treba. Ale neskor som zacala a co bolo pre mna mega, ze som si nasla pracu 60km od domu a musela som jazdit denne. Vzdy sa zamyslam, ked mam nejake terminy v 2 roznych mestach a na tesno, ze co by som bez auta robila...