Neposlušné deti a výchova

heli525
2. apr 2016

Ahojte 😉
Som tu novacik a mam dve deticky chlapci (
5,7,)..starsi sa dneska pobil,uplne ma ignoruje aj moje zakazy...ked bol mensi dostal na vareskou na rit a bolo,a dneska ked uz prekrocil vsetky medze a tak odpapuloval, ze to manzel vyskusal diskusiou a tak 😝 ale nic to si zacal dovolovat do ocka, tak bola vychovna a riadne po zadocku 😵 ono to zafungovalo sa aj ospravedlnil...jasne ze svoje deticky bit nikdy nebudeme ale tak toto ked sa uz neda a funguje to?..a ked kricime mladsi sa smeje maminka nenamahaj si hrdielko budes chorucka 😝

lara1507
4. apr 2016

Prepáčte ale ked kopne surodenec 8 mesacneho brata kvoli hrackam tak ho máme hladkat???? Alebo milym slovom mu vysvetlit že sa to nesmie? Uviedla som živý príklad a nech mi nikto nehovorí, že by som mala zachovat chladnu hlavu. Takže výchova dohovorom áno ale v extremnych pripadoch či opakovanom nerešpektovaní - hold smola!

Dietatu je dopriane, je postarane, jeho potreby sa neobchadzaju a je na mieste rešpekt pred rodičmi a surodencami, starymi rodicmi a pod.

kali23
4. apr 2016

@nyusika nebudem opat citovat... Precitajte si to este raz...

kali23
4. apr 2016

@lara1507 a po bitke toho mladsieho to uz prestalo boliet, alebo ste vratili zub za zub? Ci ako tomu chapat?
Mne z toho vychadza, ze bitkou starsieho ucite, ze mladsi moze hracky bez obmedzenia, starsi nie, ze starsi si takym sposobom zapamata, ze dostal bitku kvoli mladsiemu... A o par rokov ho bude bit tiez... Vy jeho, on mladsieho... No skvele, fakt.
A neviem ako vy, aj ostatne mamicky, co tu omielate respekt, nemylite si respekt so strachom? Lebo respekt si clovek dokaze ziskat svojim spravanim, znalostami, osobnostou, no donutit niekoho k respektu, to sa ako da? K starym rodicom? Ti si snad respekt, uctu ziskaju svojim spravanim k vnukom, nie prikazanim rodica dietatu...
No zaujimava tema, kazda to vnimame inak...

lara1507
4. apr 2016

A čo ty chces poukazovat pri 8 mesacnom dietati? Niečo o hrackach? Prosim ta, nebud smiesna. Co odpozoruje 8m babo z tejto situacie? Vsak je pochopitelne ze ked sa budu hašteriť o hracky a bude mladsi uz rozumnejsi, ze porozumie čo hovorim, tak dohovor je jasny. Ale ublizit babatku ktore sa dotklo jeho hracky (podotykam s ktorymi odmieta hrat ale pozicat nikomu)... jemu neublizuje nikto, preto nesmie ublizovat druhemu.
@kali23

sardinka335
4. apr 2016

@lara1507 ano...aj moja dcera raz išla nohou na 8 mesačnu sestru a odsacala ju nohou...no blbo ju soti a bude z toho problém, je ine ked vidim ze to bolo nechtiac v zapale hry ok stane sa...ale ked to vidim ze to robi naročky a ešte sa pozeram a ona nič tak ako mala tu nohu vystretu sme je po nej capli že či si uvedomuje ako moze ublizit.
Dnes zase synovi nechtiac pricvika prsty do dverí....ako 100čertov do mna vošlo lebo keby davala trochu pozor, ok stalo sa tak som jej len povedala, ze musi davat aj pozor ale ona to vazne nechcela...takze za to ju nemam dovod trestat. Proste treba vidiet ten rozdiel..kedy ano, kedy nie...a myslím ze väčšina matiek to chape.

lara1507
4. apr 2016

@kali23 A slovo bitka by som nepoužívala. Ibaže by ste žili s nami doma!

kali23
4. apr 2016

@lara1507 ten starsi, nie male babo... Ale rob ako myslis.

lara1507
4. apr 2016

@sardinka335 Ved prave keby to bolo nechtiac alebo opatrne len naznak kopanca.. Ale z afektu je nemyslitelne! A ako pises, kazda matka by mala vediet odhadnut situaciu, ako vznikla,preco atd. Suhlasim.

renulka111
4. apr 2016

@kali23 aky zub za zub? Zeby stanovenie hranic ktore starsi prekrocil? Neviem kolko mas deti a ake stare ale nech mas len deticky na ktore staci zvysit hlas alebo im bude stacit len dohovorit. Ak su totiz aj deti plne energie a temperamentu a vtedy x dohovorov je ako hadzat hrach na stenu.

renulka111
4. apr 2016

Mam pocit ze niektore maminy si pomylili capanec na zadok s fyzickym tyranim v kombinacii s psychickymi traumami. Ja len viem ze som neraz riesila pri detoch problemove situacie kedy sa dostali do stretu s detmi ktorym zjavne chybali hranice vo vychove. Napr. Ked mi stvrtak nahanal syna tretiaka v tielku v zimnom obdobi po nadvori skoly lebo mu vo futbalovom zapase zobral loptu. Chytil taky amok ze ked ho chcela ucitelka ukludnit schytala aj ona. Neskor vyslo najavo ze chlapec rad sikanoval ine deti a rodicia nevahali mu dopriat hodiny karate. Aj to je na diskusiu typu a preco to ty moj zlaty robis? Opat nezvladnuta vychova bez zdravych hranic. Opakujem nie vsetko vo vychove sa da pekne vyrozpravat.

sardinka335
4. apr 2016

Večer som poprosila deti aby spratali hračky zo zeme a povedala som im ze maju ist spat...len oni sa rozbesnili, valali po zemi...a hovoria mi ze ,,mama ty nas tyraš, mi sa ta bojime,, Ano, upratovanie to je u nas ,,tyranie,, asi budu mat traumu...

abbey1
4. apr 2016

Skoro vždy sa podobná téma uberá nesprávnym smerom. Keď neuznávam fyzické tresty neznamená to automaticky, že dieťa nie je usmerňované inak. Zdá sa však, že je to úplne zbytočné vysvetľovať.

charlie1980
4. apr 2016

@sardinka335 Maju ist spat ???? To je co za ton ? Mala si ich poprosit 😜 Vydiskutovat si to s nimi, ci vobec chcu (Ironia off😀).

celasapremenim
4. apr 2016

@charlie1980 prepac, ale trochu trapne, co pises :D

sardinka335
4. apr 2016

ale tak ja si myslím, ze to chcela trochu odlahčiť...naozaj to tu henta kali popisuje az extremne....to mi pride tiez trapne stale si ist tu svoju a klapky na oči...

renulka111
5. apr 2016

@abbey1 ale jasne ze deti sa daju usmernovat aj inak. A myslim si zr asi kazda z nas to aj robi v maximalnej moznej miere. Len vravim ze su drti ktorym to staci (hoci si myslim ze tych je malo ale stretla som aj taku maminu ktorej staci zvysit hlas a ide to) a deti ktorym to urcite nestaci resp. opakovanym privelmi volnym pristupom vo vychove pfidu siyuacie kedy treba pristupit k poslednemu moznemu vychovnemu prostriedku. A som toho nazoru ze niektorym mamickam jednoducho v spravny cas nezapne alarm nakolko sa uz roky propaguje "diskusna" aleba "vysvetlovacia" vychova. A vyslefok je taky ze tu mame plne vreca nevychovanych deti. To znamena povrchnych prehnane sebavedomych az arogantnych deti a mladych ludi. To je bohuzial realita.

gretocka
5. apr 2016

zeny aj v tejto teme sa tusim ukazuje extremnost tejto doby.... ziadny extrem nie je dobry. Nesuhlasim s nazorom, ze ani capnutie nikdy a nikde a tiez ani s tym, ze za vsetko treba "po riti", strieskat, uvalit a podobne vyrazy ktore obcas rodicia pouzivaju....
ja ani moj manzel bitku neuznavame ako vychovny prostriedok a tvrdim, ze na nase deti ani tak celkovo nezabera. Ale su situacie kedy deti uz proste neviem zastavit inak ako capnutim. Rodicovska mudrost je poznat svoje deti a vediet co na ne zabera, kedy a ako.
Dcerku mam v obdobi vzdoru, takze stretov a scen si uzivame bohato a mame celu skalu riesenia tychto problemov.... niekedy pomoze ignorovat, niekedy diskutovat, niekedy odviest pozornost a niekedy aj capnut - zavisi od danej situacie.
U nas ked uz capneme, tak vzdy rukou, neuznavam ziadny remen, varechu ani nic podobne.

abbey1
5. apr 2016

@renulka111 V určitých veciach súhlasím. Osobne som však názoru, že tie "nevydarené a problémové" deti sú deti rodičov, ktorí sa im nevenujú v dostatočnej miere, deti z rodín, kde chýba čas na diskusiu, spoločné záujmy, kde sa netrávi čas s deťmi aktívne, kde deti sú pasívnymi členmi rodiny. A práve tam je i taká "výchovná" na škode a nie k úžitku.

smudlinka3
5. apr 2016

podla mna treba odhadnut to mieru, kedy capnut po zadku, kedy len dohovorit a kedy zvysit hlas 🙂

zuzana723
8. apr 2016

Milé mamičky,
prepáčte, že Vám vstupujem do témy. Chcela by som Vás len poprosiť, či by ste si nenašli chvíľku času a nevyplnili mi dotazník k bakalárskej práci, ktorá sa týka vplyvu reklamy na správanie detského zákazníka. Veľmi pekne Vám ďakujem. Ak Vás to obťažuje, prepáčte.
https://docs.google.com/forms/d/1-XFUQalQQoMRp3...

nicollettka
8. apr 2016

@smudlinka3 presne tak, len niekedy to je tazko odhadnut

slniecko_7
9. apr 2016

@lara1507 tak to si mala dohovorit a nie zvysovat hlas ako si si to dovolila urcite to starsi nechcel ... Robim si srandu ako pises je rozdiel aj niekto napr v zapale hry udrie tak to prekusnem poviem davaj pozor ale ked to urobi naschval urcite nie.
Tie tutuli mutuli mamicky len aby sa na dieta mezvysil hlas. Mam osemmesacneho chalana a uz trz vie co chce nie nedostal po zadku ale ked poviem nie tak nie 🙂

lauricka
9. apr 2016

@heli525 citam, ze manzel sa snazil riesit rozhovorom, no aspon nejaky dobry napad, lenze aj ten rozhovor musi byt vedeny spravne. A clovek sa v tomto mudry nenarodi, treba sa na to pripravit, nieco si nastudovat. Uspesna rodicovska vychova od Gordona, Respektovat a byt respektovany a podobne veci su dost napomocne. Uz to, ze dostaval po zadku varechou je cesta nikam. Rodicia si neuvedomuju, kam to vedie a v puberte maju nezvladnutelne dieta, ktore zrazu neposlucha. Nuz tak, mozno to bolo tym, ze si rodicia myslia, ze maju patent na vychovu deti len tym, ze sa stali rodicmi. Ale to sa treba naucit a co to si aj nastudovat. Drzim palce, aby sa vam darilo najst spravnu cestu a vyhybat sa zbytocnym chybam.

kllamarka
9. apr 2016

Kazde dieta je ine. Mam to doma.. Pri jednom staci iba zvysit hlas a celkom to ide. Ale na dcere citit vyslovene nespratnost a papulovanie. Je to taky bohem, ze akykolvek trest prepapuluje a pretrpi. Ide den za dnom a s trestami ci bez, vzdy sa vyskytnu nove situacie kedy zase papuluje, neposlucha aj napriek prebiehajucim trestom. Mamicky, poviem vam, ze v tomto ste v koncoch s doslednostou a trestami. To je proste povaha, ze ked zacne papulovat po trilionty krat, viem, ze musi dostat, inak sa nikam nepohneme. Ja ani ona psychicky. Reset. Ziadne diskusie, pretoze vzhladom na jej povahu nemaju bud ziaden ucinok alebo velmi kratkodoby. Mam "rada" nazory typu nikdybysom... Neviete. Su rozne zivoty, situacie, povahy deti. Vseobecne nemoze platit, ze nikdy by som nesvacla..a takisto nemoze vseobecne platit, ze treba vzdy svacnut. Tak sa tu prosim vas neodsudzujte a nepredbiehajte furt, ktora je ta najspravnejsia. Nemozte to vediet. Ani jedna z nas nejsme najlepsia matka na svete. Dokonalost neexistuje.