Ako sa naučiť variť?

fiorangelo
18. apr 2015

Pomaly zaciname riesit s priatelom spolocne byvanie, ja mam 26 on o 11 viac a viem urobit akurat tak prazenicu...u nas doma sa nikdy nejak extra nevyvaralo, kazdy sa najedol v praci, v skole, cez vikendy sme chodievali k babkam 🙂 horsie je ze som sa mu s tym nepriznala, on si na jedlo dost potrpi, ked vidim ako vie ofrflat aj dobru veceru v restike (napr. k tomuto mohli dat taku a taku omacku, toto dlhsie nechat na grile) bojim sa co povie na take drevo ako som ja 😅

peneloppe
18. apr 2015

Neboj sa, naucis sa to. Najdi si nejake jednoduche recepty, vies najst aj obrazkove postupy a postupne sa naucis. Cim viac budes varit, tym lepsie ti to pojde.
Ja nejako varenie neoblubujem, radsej peciem a tiez som sa ucila ked som sa osamostatnila od rodicov. Hlavne je skusat a snazit sa. Kazdopadne zacni s lahkymi jedlami, ziadne narocne slovenske klasiky ako halusky, pirohy a pod. 😀

xevulax
18. apr 2015

Ahoj, ja som sa tiez icila varit, ked som odisla od rodicov. Ja som vzdy volala mamke ako sa co robi a skusala skusala a skusala. Ale nastastie skoro vsetko mi vyslo na prvy krat. Staci ti vediet par zakladnych jedal a postupne budes pridavat. Ja som sa prvu ucila slepaciu ( vted velka veda, teraz pre ˇna najlahsia polievka a najchutnejsia). Urcite ti aj mamina poradi (ak vhces mozem ti napisat nejaky zaklad, mam to niekde aj popisane, polievky ako slepacia, zeleninova, gulas, kapustnica to musi byt 🙂 rezne zvladnes, nejake kura upiect zvladnes, pripadne morcacie stehienko, kacku - vsetko pecene je jednoduche, masko na stave, sote so zeleninkou. Nie je na tom fakt nic tazke len si musis verit. (Ak by drahy frflal, daj mu do ruk hrnce a varechu nech sa ukaze ako to vie on 🙂))

peneloppe
18. apr 2015

@xevulax
Presne aj ja som volavala mame a pytala si rady. A kuracia polievka bola tiez jedna z mojich prvych. 😀

pribinak
18. apr 2015

Pozri napr www.varecha.sk, tam su foto aj video recepty, vela komentarov a rad

Ja sa tam inšpirujem dost často a vačšinou to ma u nas doma veľký úspech ;)

xevulax
18. apr 2015

@peneloppe ja velakrat zavolam mamke aj teraz, nehambim sa za zo ak nieco vatim prvy krat.... Ale ja som si popisala zakladne recepty od nej ked som odchadzala do podrobna. Minule som to prepisovala niekde do pc aby mal aj manzel, ak by nahodou nieco podla toho musi uvatit aj keby nechcel (v decembri som skoncila v nemocke na tZden tak detom musela varit mamka, teraz to zvladne aj on ked ma vsetko napisane ) maminy su na nezaplatenie

meusicka
18. apr 2015

@fiorangelo ani ja som ebola ziadny kuchar, ale casom sa naucis. a ked uz, tak ako pisu baby , niekto ti poradi, hoci mamina a zase ak tvoj partner varit vie, tak zo zaciatku mozete varit spolu. nic sa neboj, casom sa to na teba nalepi 😉

ariannazara
18. apr 2015

Ja zijem rok sama a vzdy neviem varit 😂 a mam pocit ze ani nikdy nebudem vediet take lahke ako rizoto ,granadir,zemiaky ryzu,ml.maso zvladnem ale na taky knedlik a kapustu alebo gulas atd som si este netrufla 😂

peneloppe
18. apr 2015

@xevulax
Presne, ja tiez mam vsetko popisane, vsetky zakladne recepty a volavam jej dodnes. Ale moja mamka je ozaj vyborna kucharka. Nastastie.
inak aj moj muz sa naucil vyborne varit. Jeho to na rozdiel odo mna normalne bavi. Ja varim skor take klasiky a on skor take exotiky, skor experimentuje alebo ked vidi nieco v telke tak ho to zaujme a vyskusa to. A vzdy sa mu to podari.

mata90
18. apr 2015

@fiorangelo neboj sa naučíš sa 🙂 podľa kníh, alebo z netu, a priateľ ak ťa má naozaj rád tak to pochopí a musí mať trpezlivosť kým sa naučíš, veď hociktorá z nás nevedela variť, a pridaj sa do skupiny čo dnes varíte

xevulax
18. apr 2015

@peneloppe moj nevari takmer vobec, takze super ze mas takeho muzicka. Ja varenie tiez nemusis je to pre mna iba nutnost a obcas aj riadna otrava. Ja mamine vzdy volam aka muka kam ide, to si ani za nic neviem zapamatat. Ale obcas ucim aj ja ju, minule som ju ucila cheescake ako sa z toho tesila 🙂 mamka teraz uz malo vazi ked sme my deti odisli, velakrat uvarim ja a do iesiem aj k nasim. Byvaju mega blizko (2 poschodia pod nami), takze si pomahame so stravou.

iveta71
18. apr 2015

Neboj, naučíš sa. Ja som tiež vedela uvariť len vyprážaný karfiol a vyprážané rybie prsty 🙂. Zo začiatku sme bývali u svokrovcov, ktorí mali záhradu a keď sa mi niečo nepodarilo, tak som to potajomky chodila zakopávať do záhrady. A teraz si moju kuchyňu manžel nevie vynachváliť. To chce len cvik a trpezlivosť.

katrin21
18. apr 2015

@fiorangelo vacsina bab nevie varit, nez sa vyda 🙂 alebo zacne s niekym zit..
zacni proste bez strachu skusat.. sleduj relacie o vareni, na youtube mas milion videi s postupmi...
na zaciatok obycajne kuracie pecene stehna nic nepokazia... a obed mas a svete...
veeelmi lahky je asj segedin ... cibulka,masko na to , potom pridat kyslu kapustu , cierne korenie, papriku sladku a nakoniec ked je masko makke pridas smotanu. hotovo..
a celkovo sa hlavne netreba bat..
Ja som varit tiez extra nevedela, ale same to islo.. MIlovali sme zobrat len tak kucharsku knihu a vybrat si nieco, co sme podla obrazka chceli a uvarili to... PArada !
Dokonca sa takto naucil varit aj moj manzel, zapajaj ho nech asistuje 🙂 mozno ho to zacne bavit aj viac ako teba..
Inak pre zaciatocnikov su dobre aj Recepty zo zivota, je cela seria ..
SKusat ,skusat , skusat..
pripadne oslov svokru nech ta par jedal nauci, jeho oblubenych.

maminuska
18. apr 2015

@fiorangelo podľa mňa sa zbytočne stresuješ 🙂 . Tak nech na začiatok varí priateľ 🙂 keď je taký gurmán .

mima4
18. apr 2015

@fiorangelo

mat tvoje problemy 😀 😀 😀 😀 😀

peneloppe
18. apr 2015

@katrin21
Recepty zo zivota aj ja odporucam, vyborne knihy, mam viacere doma a na zaciatku som z nich dost varila, aj teraz sa stale vraciam k niektorym oblubenym receptom.

knajula
18. apr 2015

Ahoj, moja dcéra napr. s obľubou pozerala na you-tube videá tuším s názvom "varenie" a je tam toho veľmi veľa. Varí vynikajúco aj pečie. Hlavne sa netreba báť. Ak nájdem, ako sa to volá, tam sú stručné recepty aj s ingrediencami a krátky videopostup.

tina1988
18. apr 2015

neboj sa, naucis sa. Ja som sa vydavala ked som mala 25 r. a nevedela som uvarit nic. Stale som cestovala, na ucenie ako varit nebol cas. Ale postupnesa ucim. ja napriklad hladam recepty na www.varecha.sk, je tam vzdy postup aj s fotkami a podal toho dokazem navarit uplne v pohode 🙂 alebo je vela video receptov, podla ktorych sa da varit 🙂

knajula
18. apr 2015

nasla som: video-receptybodkacom alebo bodkask

lucyzet
18. apr 2015

Nemaj stres, tiež som zozačiatku vyvolávala kadekomu (mamine, svokre, kamarátke), veľa som študovala net, recepty a vybrala som si, čo sa mi najviac páčilo alebo bolo najľahšie. Vlastne aj pred dvomi týždňami som volala mamine, ako upiecť kačku. 😀 bývame sami cca 2,5 roka a aj dnes som napr. vyhadzovala koláč, ktorý sa nepodaril. všetko je pokus omyl, časom si vytvoríš svoj systém a jedlá, ktoré ti idú a máte radi. len sa netreba báť a priateľovi ak sa nepáči, tak pohroziť varechou.

victoriab
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
sari24
18. apr 2015

Naučíš sa vtedy ked ťa situácia donúti. Ja bývam ešte s rodičmi a nejak prístup k vareniu pri nich nemám, lebo oni tieto veci radšej riadia sami. Prvé jedla som sa naučila variť sama. Alebo s priateľom. Ked som nemala nikoho doma a mala som na dačo chuť a nechcela som hladovať. A bol to taký chtíč že "dnes si navarím to a to a budem na seba hrdá a ešte sa aj najem" 😀 Postupovala som a niekedy postupujem ešte pomocou receptov...a niektoré veci už mám v hlave. A chce to hlavne skúšať a skúšať a podľa chuti dochucovať, nie je to ťažké 🙂

lucyzet
18. apr 2015

@sari24 pre mňa je napr. dochucovanie problém, lebo mám pocit, že moje chuťové poháriky jednoducho nie sú nič extra. dávam ochutnávať manželovi a ten mi povie "prisoliť, pridať korenie..." 😝

mala_hobitka
18. apr 2015

@fiorangelo Nie je to takze. Staci postupovat podla receptov. A zaklad varenia: varenie s laskou a ochutnavat, ochutnavat a ochutnavat 🙂

eviq
18. apr 2015

Veľa dobrých receptov na varenie a pečenie je na kuchynalidla.sk a sú tam aj videa k tomu, ja veľmi rada odtiaľ skúšam. 🙂

stellamaris
18. apr 2015

@fiorangelo pozri na nete,podla toho,co chces varit.Dnes mas mnozstvo stranok o vareni. 😉
Ja som zacala varit este u rodicov.Odpozerala som od nich,ako varia a nieco som vyskusala viackrat.Po rokoch nemam problem uvarit alebo upiect nieco chutne.Akurat kysnute cesto sa mi dodnes nedari 😀 Dokonca nazriem obcas do Mladej kucharky z roku 1966,su tam jednoduche a lacne recepty,knihu mam od mamy.

mpg
18. apr 2015

@stellamaris Tiež som sa učila variť postupne, niečo som mala odpozerané z domu a zistila som, že nato treba mať čas, vyskúšať si to, čo sa raz nepodarilo, tak na druhýkrát vylepšiť.
Kysnuté cesto a veci z neho robím veľmi rada, tým som dokonca niekedy trochu šetrila, urobila som kysnuté cesto a z toho sa dá urobiť veľa vecí, napr. langoše, šišky, knédliky, záviny, buchty - robila som to keď vonku bolo zlé počasie.
Všeličo sa dá aj nahradiť, napr. dlhšie sa mi nedarilo urobiť dobrý korpus na zákusky, tak som kúpila hotové pláty medové, alebo dobošové a iba som ich naplnila a vyzeralo to celkom dobre.
Mala som knihu Recepty starej mamy, niekedy som do nej tiež pozrela aká múka tam patrí a
celkom dobre mi pomáhala, bolo tam aj veľa polievok.

bubelko
18. apr 2015

Ja som sa naucila este na strednej (mala som 16r)- varila som cez prazdniny doma miesto mamy. Chodila som aj na nakup. Nechala mi vzdy peniaze na nakup (komplet aj mäso) a recept na stole. Mäso som kupovala u mäsiara, povedala som na co ho chcem a on mi predal. A varila som podla receptu...po prazdninach som potom varievala cez vikendy. varim rada dodnes. 😉

stellamaris
18. apr 2015

@mpg presne tak,treba mat cas.Vela veci,co sme doma nevarili,som skusala stale znova....iba to kysnute mi fakt nejde.Z drozdia radsej robim natierku,lebo pri skusani cesta vyjde vzdy nadarmo 😒

sari24
18. apr 2015

@lucyzet Ano, ak je niekto pri ruke tak dochucujem aj pomocou inych. Ak som sama tak sa spolieham na seba a potom uz pri jedeni mi niekto povie nazor a podla toho sa zdokonalujem 🙂

tykat
18. apr 2015

@fiorangelo ...ale tak to mas stastie, ze je taky gurman urcite vie varit idealne na svoj mlsny jazyk a budes sa mat pri nom ako vo vaticke 🙂 a popri nom sa aj varit naucis, ved si neberie kucharku? keby on nevedel klinec zatlct tak zrusis svadbu? asi nie, tak sa nemas coho bat, bude to v pohode. A ak varit nevie ani on tak este lepsie, budete sa ucit spolu.

Ja napr. milujem varit takze manzel k tomu nebol nuteny a co som uvarila vzdy rodine chutilo. Ale teraz sa zacal ucit varit od Pohlreicha a teda poviem ti ze parada, ja varim taku osvedcenu klasiku a on take mnamky, zacinal grilovanim a steakmi, a teraz vselijake specialitky skusa, uzivam si to. 🙂