Éčka okolo nás

ani3012
24. jún 2012

viete čo kde všade máme všetko pridané? Ktoré éčka sú v pohode a ktoré už nie?
ja som sa začala zaujímať len nedávno,začalo to jogurtom, som zareagovala na komentár jednej mamičky,že len jeden jogurt neobsahuje modifikovaný škrob a tak som sa chcela presvedčiť...zaujalo ma to a pátrala som po ďalšom zložení ..... mm povedal,že mi z toho už začne šibať....dokonca som si stiahla aj do mobilu aplikáciu,kde je zoznam éčiek a ich stupeň škodlivosti...áno presne tak...ako debil som strávila v obchode 2 hodiny, čo som pozerala - študovala 😅 ...časom sa to spraví 😎 😉 ALE!
Viete čo je pridané napr.v ochutenej pramenitej vode ? Benzoan (benzoat) sodný...našla som len jednu minerálnu vodu,ktorá to neobsahuje-priznám sa ale,že neprehľadávala som v regáloch ale len tak čo mi prišlo na stôl pod ruky....je to E211 a napr. môže spôsobovať ADHD-proti ktorej tak bojujem ...
alebo kúpila som párky...detské a spišské ...tie detské boli škodlivejšie ako tie spišské!!!No kto by to povedal...
doma sa môj muž o tom odmieta baviť a ja rada by som si vymenila vaše postrehy

nechcem,aby sa tu začala rozoberať téma zdravé stravovanie,prípadne BIO ,prosím Vás, neútočte na seba, hovorte len o tých éčkach !
Ďakujem

tak píšte: Kde všade vás prekvapili?

llluckaaa
25. jún 2012

Ahoj, mě obsah éček v potravinách ani nepřekvapuje - co není zakázané je povolené a když to lidem chutná a kupují to, proč by je tam výrobce nedal, že? Jediná šunka, ve které nejsou přidaná uměle vyrobená E, je ta, kterou si připravíš sama doma 😉 Já ji dětem nekupuji (protože si nemyslím, že je tam něco, co by musely jíst a spíš plná věcí, které by jíst neměly). Mám ráda stránku www.chemievjidle.cz, je tam psané detailní složení velkého množství potravin. Složení výrobků při nákupu samozřejmě taky hlídám a ty nezdravé potraviny se snažím (až na výjimky) nekupovat.

zuzana581
25. jún 2012

@ani3012 super diskusia, idem to tu celé prečítať. Zaujímalo ma, či ste tu už rozoberali Glutaman sodný a čo si myslíte napríklad o tomto článku: http://www.sme.sk/c/4181303/glutaman-sodny.html No a idem čítať 🙂

zuzana581
25. jún 2012

Ja som nikdy nebola, ani nie som nijak hysterická, čo sa stravy týka, ale momentálne prechádzam na trochu iný režim na aký sme boli zvyknutí. Jedávali sme málo ovocia, zeleniny, liečivé bylinky sú pre mňa španielska dedina... Už dlhšie sledujem, že pokial deti liečim čisto prírodne, tak sa mi vyzdravia cca za 2-3 dni. Na sebe to vidím tiež, ako keď sme do seba pchali kilá liekov.. To súvisí vlastne aj s Ečkami. Nedávno som bola na jednej prezentácii jednej firmy. Vraj vymysleli strašne zdravý nápoj, čisto prírodný a prezentovali to akoby to bola spása pre ludstvo, ktorá vylieči snáď aj rakovinu.. Prišla som domov, pohladala zloženie a čože tento "skvelý" džús neobsahuje?? Benzoat sodný E211 - nebezpečný. Tak som naozaj nechápala, ako to môžu prezentovať, ako čisto prírodné a nenormálne zdravé... Rozhodla som sa preto, že aspom tie najhoršie Ečka úplne vyradím zo stravy a snažím sa zaradiť do jedálnička vela zdravých vecičiek..

@ani3012 ja použivam namiesto vegety zeleninový bujon v prášku z DM drogerie. Vyrába to Alnatura a volá sa Klare Gemüsebrühe. Neobsahuje nič škodlivé, a je aj z ekologického polnohospodárstva.. A chutí dobre.

ani3012
autor
25. jún 2012

@zuzana581 myslim,ze DM budu mat zo mna radost 😀
Dakujem za tip za dochucovadlo 😉

desszi
25. jún 2012

@ani3012 tak ja teda velmi dobre viem, kolko kadejakych Ecok je v potravinach a ake tazke je najst nieco bez nich. Uz samotna detska strava, ktora by mala byt v prvom rade "zdrava" je plna sajrajtu, pardon za vyraz. Moj syncek ma potravinovu alergiu medziinym aj na rozne Ecka a teda najst napriklad kasu bez ecok a este bez zakladnych alergenov (lepok, mlieko, laktoza a ine cukry) bol a je riadny problem. Ale vdaka Bohu sa jeho stav pomaly zlepsuje, na niektore alergeny uz nie je citlivy respektive ich moze v malom mnozstve. Ale aj tak nakupujem v zdravej vyzive aj hodinu, kym vsetko precitam 😀 Inak s DM sortimentom mam tiez velmi dobre skusenosti a su aj cenovo relativne prijatelne.

pulsatilka
25. jún 2012

jaE-cka neriesim vobec...je pravda, ze si radsej priplatim za kvalitejsi vyrobok aj ked....nie vsetko drahe je kvalitne...naposledy som kupovala malej spekacky, tak rozdiel medzi drahsimi a lacnejsimi bol vo viazani....jedny viazal stoj, druhe ruca praca 😝 skratka BIO je podla mna super marketingovy tah... rada nakupujem na trhu alebo jogurty ktore nemaju datum spotrby mesiac :D. Je celko zaujimave si pozriet mikrokulturu jogurtov pod mikroskopom :D napr. " super" danone 😀. Po semestri toxikologie...kde sme diskutovali aj o strasiaku s nazvom E-cka jeme vsetko ale s kazdeho rozku trosku 😀 ....ved keby neboli na vyrobku napisane E??? ale chemicke nazvy latok, kolko z nas by vedelo, ktore su skodlive a ktore nie??? .... ja urcite nie 😉

diviska
25. jún 2012

@zuzana581 no glutamanu se snažím vyhýbat jak to jde! A ten bůjon s DM je super!! 🙂

@ani3012 DM je super! Je to cenově přijatelné a dobré

diviska
25. jún 2012

@pulsatilka hodně výrobců už nepíše éčka, ale právě ty názvy..nepoznám samozřejmě všechny, ale snažím se v tomto ohledu vzdělávat

zuzana581
25. jún 2012

@diviska a prečítala si si ten článok, čo som pridala o glutamane?

diviska
25. jún 2012

@zuzana581 Četla..už jsem četla názory, že je to vlastně ok, ale já si myslím, že je to jako se vším a to všeho moc škodí a je fakt, že sůl a glutaman je ve všem 🙂 takže se mu vyhýbám tak kde to jde nahradit...

bbn
25. jún 2012

@ani3012 Taky se Ečkům a jiným aditivům snažíme vyhýbat, při nákupu pečlivě studujeme složení, nekupujeme obyč kuřecí maso, dětem se snažím dávat většinou domácí nebo bio ovoce a zeleninu,....... A pak mě vždycky dostane, když vidím děti cca od 10-11 let, jak zajdou do MCD, koupí si chipsy, párek v rohlíku, pivo, tvrdý alkohol, cigára,... vše potají, aby rodiče nevěděli. Takže naše rodičovská snaha je pěkná, ale stejně ty děti před chemií neuchráníme.

pulsatilka
25. jún 2012

@diviska to je pravda... ale ja sa radsej pojdem hrat s dcerkou ako by som stala dve hodky a citala etikety 😉 ja si pozriem podiel masa vo vyrobku a krajinu povodu... polsky vyrobok do ruky nevezmem...
kludne idem s casu na cas aj do "mekaca" take iste "svinstvo" dostanes v nugetkach alebo v kuracom jedle v restike 😉 a priklanam sa k vyjadreniu mojej vyucujucej prof. toxikologie: radsej si kupim maslo ako umely margarin s velkou reklamou a vyprazam na bravcovej masti (najlepsia domaca) ako na oleji v peknej flaske... 😉 😀

diviska
25. jún 2012

@pulsatilka to je ale příšerné klišé!! takže já jako nemám čas si hrát s dcerkou protože mě zajímá co jím?!

diviska
25. jún 2012

@bbn osobně znám i děti, které si to nekoupí..a nebo si to koupí jednou a prostě jim to nechutná, protože jsou zvyklé na jiné chutě..

majatob
25. jún 2012

ahoj holky, precetla jsem vas a neda mi to nereagovat 😀 ja taky jidlo detem dost hlidam a dosla jsem k tomu, ze kdyz chcu aby jedli "poradny" potraviny bez chemie, tak nezbyva nez si navyrabet sama...takze doma pecu rohliky, chleba, vyrabim jogurty, syr, tvaroh, varim sunku, marmelady, zavareniny 😀 maso mame domaci, ovoce taky (chemicky neosetrovany), zeleninu se snazime kupovat aspon ceskou a ne odnikud z dovozu...a kdyz tohle nestiham, tak nakup musi byt zazitek, protoze nez prectu vsechny etikety, tak je pul dne v cudu 😀 ale muz me v tomhle nastesti naprosto podporuje, tak jsme na to cteni dva 😀 😀 😀

pulsatilka
25. jún 2012

@bbn zakazane ovocie najviac chuti... 😉

ani3012
autor
25. jún 2012

@pulsatilka ako píše @diviska - je jedno či mi to dajú ako kód alebo ako názov,dôležité je to,že to tam napíšu,ak už je to tam pridané....idem do mesta,ak vyjde čas,zastavím sa v tej DMke 😉

pulsatilka
25. jún 2012

@diviska nepochopila som tu agresivitu v poslednej vete??? ja som take nic nenpisala...kazda mama robi to najlepsie pre svoje dieta... ja vsak chodim nakupovat s dcerkou a nemam dieta, krote mi vzorne sedi v kosiku a caka, kym vsetko precitam... 😉 ale mozno, ze je divoka s tej stavy ....😉 😉 😀

diviska
25. jún 2012

@pulsatilka :D :D jistě, je divoká z éček protože způsobují hyperaktivitu 🙂 to nebyla agresivita, jen jsem řekla, že je to klišé, páč já teda radši dám malou do manducy a vše si pročtu, než běžet rychle ven s náručí chemie..

mandragora22
25. jún 2012

@ani3012 ahoj, ja len reagujem na uvodny, necitala som diskusku. ja ecka nesledujem, akoze fakt, nemam na to ani pomyslenie. mala ma takmer 2,5 roka, uz jej davam v podstate vsetko jest, stejne nic nechce jest, mnohokrat funguje len na jogurtoch a mlieku. keby mi zjedla zeleninu, ovocie (pravidelne ju skusam tym krmit, nemam velke uspechy), keby chcela pit caj ci cistu vodu... ale nie. u nas je taky problem s jedlom, ze ja osobne som v tomto maximalny lajdak. ecka su mi ukradnute, tesim sa z kadej lyzicky jogurtu, ktoru zje, dokonca jej davam aj take sprostosti ako brumika, len nech ma nieco v zaludku, lebo sa jej nacisto stiahne a skonci na infuzkach ☹ ☹ takze moja odpoved znie: "nie, nesledujem ecka, dokonca mi to ani nenapadlo nikdy" 😉

diviska
25. jún 2012

@majatob to máš super! taky si chci postupně začít pěsovat a vyrábět..malá je zatím plně kojená, chroupá jen ty kukuřičné chrumky, tak mám ještě čas začít 🙂

majatob
25. jún 2012

@diviska vis co, podle me je to fakt dobry, protoze vim co ji, deti vidi, ze to stoji nejakou namahu a neberou jako uplnou samozrejmost, ze mame na stole cerstvy rohliky. Navic mi u toho velice aktivne "pomahaji", takze ziskavaji zkusenosti a doufam, ze to na nich necha aspon nejakou stopu... a ikdyby ne, aspon budou vedet, ze za vsim je lidska prace a budou si toho trosku vic vazit 😵

pulsatilka
25. jún 2012

@diviska teraz bez podrivania sa spytam... do coho cural tvoj drobec od narodenia....? pamper??? pytam sa len preto, ze vsetci riesia E-cka ale spokojne balia deti do igelitu.... a to nie je chemia??? kazda mama kladie doraz na nieco ine, myslim si vsak, ze ziadna nechce zle svojmu drobcovi... 🙂 netusim, co je slovo manduca 😉

maca_p
25. jún 2012

@diviska ked spominas kukuricne chrumky, tak mna gastroenterologicka riadne zvozila, ze som ich davala malemu, tiez to bolo v case po prvom polroku. vraj im to nabotna v zaludku nepriaznovo posobia na steny zaludka. ale davala som ich aj tak, kedze sa mu do jedla moc nechcelo...

maca_p
25. jún 2012

@pulsatilka ak vyprazam tak len na bravcovej masti a tiez opekam len na bravcovej masti - bravcove a hovädzie, prazenicu alebo na olovovom oleji - hydinu, zeleninu

pulsatilka
25. jún 2012

@maca_p to je jasne hydinu na mast nedam a zeleninu robim na masle.... chcela som len napisat, ze si myslim, ze bublina okolo E-cok je az privelmi nafuknuta.... som za zdrave stravovanie sojho dietata, ale kazdy extrem je na hlavu 😀 moje dieta nechruma len bio mrkvu a pije len zdravu pramenitu vodu, ale zase si s nou vecer nedam 2dcl vina s cigaretkou a balikom chipsov 😀 😀 😀

bbn
25. jún 2012

@diviska já se teda obávám, že až s nima bude třískat puberta, tak si to dají už jen z toho důvodu, že: "matka je úplně mimo.. (furt do nás cpe něco zdravýho)" a zvlášť když se přidají ti super kámoši (hele, pojďte do meka...), kteří jsou od rodičů takto naučení.

diviska
25. jún 2012

@pulsatilka můj drobec od mala čůral střídavě do látkovek a čínského nočníku 🙂 Já se právě snažím mít BIO/EKO celou domácnost..samozřejmě že to nejde ( nebo na to aby to bylo 100% jsem líná) ale prostě se snažím nekupovat věci z číny, látkujeme, zadek neutíráme ubrousky ale pod vodou, máme ekologické prací i čistící prostředky..manduca je ergonomické nosítko. Nosila jsem jí v šátku, teď už je větší tak máme manducu 🙂

estterka
25. jún 2012

mna prekvapil modifikovany skrob a ryzova muka v slnecnicovych jadierkach,take tie na luskanie a vajicko uz v dvoch syroch...

diviska
25. jún 2012

@bbn ale tak to víš že jo..ale zase prostě já budu vědět, že jsem udělala to nejlepší, že jsem mu umožnila "dobrý start" a to že si to on v pubertě po... to už je zase jeho věc žejo, s tím stejně nic neudělám 🙂 ale myslím, že se to stát nemusí.. to prostě ukáže čas ..