Je toto podľa vás zdravý jedálny lístok?

alexis00
22. júl 2016

Moja dcéra chodí na gymnázium a v poslednej dobe sa začala zdravo stravovať, čo plne podporujem. Lenže ked sa pozriem na ten jedálny lístok 😒 Variť jej nemôžem a bola by som rada ak by na obedy chodila, len chcem vedieť názor iných mamičiek 🙂

P: polievka- slepačia s niťovkou, 1.langoše s kečupom a syrom, 2.halušky so syrokrémom a slaninkou
U: polievka- kelová so zemiakmi, 1.vyprážané kura so zemiakmi, 2.lievance s džemom
S:polievka-sedliacka so syrom, 1.maďarský guláš s knedlou, 2.pečené buchty s džemom
Š: polievka- kalerábová, 1.bravčové na rasci so zemiakmi, 2.cestovina s hubovou omáčkou
P: polievka-francúzska s rezancami, 1.kôprová omáčka s bravčovím duseným so zemiakmi, 2.- (v piatok druhé jedlo nebýva)
(PS: Naozaj nechápem ako si má vybrať zdravšiu variantu z obedov spomenutých v utorok 😖 )

zuzana76
23. júl 2016

@eeffka ale urco im nevaria slaninu a podobne veci kazdy den ci tyzden a 10 x do roka im to fakt neoblizi, okrem toho kolko tej slaniny tam je , aj ten langos im nevaria urcite kazdy mesiac

moni244
23. júl 2016

@mircalla robim v mekaci, plno ludi s detmi. Idem do nakupneho centra, xy moznosti na stravovanie, ale dlhe rady len pri mekaci, cize ludia radsej zoberu deti do mcdonaldu ako by mali varit a aj tu autorka sama pise, ze nevari. A skolska jedalen povinna nie je, vzdy sa to da inac vyriesit, len treba chciet

zuzana76
23. júl 2016

@eeffka ono u nas sa kazde jedlo zopakuje asi maximalne 4x za cely rok

mircalla
23. júl 2016

@moni244 alebo si ludia nosia aj z domu a zohreju v kuchynke

moni244
23. júl 2016

@mircalla ale ja nehovorim o ludoch, co sa stravuju von z prace, hovorim o detoch a rodinach

mircalla
23. júl 2016

@zuzana76 ten jedalny listok je ok len 2 dni z 5. ked maju mat nevhodnu stravu 3 dni z 5, je to dost zle

mircalla
23. júl 2016

@moni244 urcite ma aj mekac svojich zakaznikov, ale to neznamena, ze tam chodia vsetci. ist tam jest z detmi - to radsej nekomentujem, neviem posudit, kedze tam nechodim

eeffka
23. júl 2016

@zuzana76 ale tu nejde o to ze maju raz za uhorsky rok taku stravu ale toto je uplne ze CELE zle v jednom tyzdni, toto mi pride ako pozberane nevhodne jedla pre teenagerov a zlepene do jedneho tyzdna

Pond Langos alebo halusky - jedno mastne druhe tazke na zaludok
Ut: olejove kura vs olejove lievance, vyber si
Streda: gulas s knedlikom alebo sladkost?
Štvrtok dajma tomu to bravcove je OK
Piatok: omáčka sama smotana a muka

mircalla
23. júl 2016

@eeffka presne - kazdy si zoberes, ze kazde to nezdrave jedlo maju za raz cas a pritom v tom listku su skoro same nezdrave jedla, tak kedy su tie normalne (nepoviem zdrave, ale normalne)

moni244
23. júl 2016

@mircalla nevravim ze vsetci, ale ty sa ohanas, ze v Ba uz ludia dbaju na zdravu stravu, ja som len poukazala, ako to v skutocnosti je, vela reci na nete, ale v reali fast food, restauracie, lebo sa ludom nechce varit

zuzana76
23. júl 2016

@eeffka a mozno ine tyzden su uplne ok a tento sa nazbieral taky

luciferova
23. júl 2016

Kuk moj blog, ja si varim do roboty a od septembra asi budemaj drobcovi (este uvidim). Dcera to s tou bielou mukou mysli dobre, u mna na blogu najdes recepty bez bielej muky, dokonca uplne bez muky. Aby teda mohla aj ona. A casovo nenarocne, kedze tiez moc casu popri 2 detoch a robote nemam.. Mrkni. Pa

mircalla
23. júl 2016

@moni244 nikde som nenapisala, ze dbaju na zdravu stravu, ale ze nevaria uz tolko klasicke slovenske jedla. vidim, ze jedia ludia, ked ideme na obed. vacsina si vybera to zdravsie, malokedy vidim, ze niekto laduje vyprazany syr

zuzana76
23. júl 2016

@mircalla ja zase vidim, ze ked je taka klasika,tak deti idu este aj na duplu, ked je napr zapekana cukina, tak odnasaju na tanieri

moni244
23. júl 2016

@mircalla lebo nevaria vobec 😉

mircalla
23. júl 2016

@alexis00 prosim daj aj buduci tyzden, ja totiz neverim, ze toto je nahoda a tento sa nazbieral taky. proste toto je jedalny listok bez fantazie (slovenska klasika), a myslim, ze to nebude ine ani dalsie tyzdne

zuzana76
23. júl 2016

@mircalla a pritom ta cukina je celkom fajn, cize nic plane a bez chuti, ale proste taky madarsky gulas ide lepsie

mircalla
23. júl 2016

@zuzana76 ako komu, tebe ako vidim urcite. proti gulasu inak nic nemam. cize pochopila som spravne, ze ty radsej nezdravo a chutne. no ono aj zdravsie a chutne sa da, len treba trosku snahy

marionmarion
23. júl 2016

Na tom jedalnom listku nie je ani jedno jedine zdrave jedlo. Ani jedno jedine. Budete to musiet riesit inak, asi budes musiet naucit dceru aby si varila sama ak ty jej varit nemozes ( neviem preco asi nestiha?) a bude si nosit so sebou jedlo. Inu moznost nevidim...

zuzana76
23. júl 2016

napr. vybrala som nahodne nejaku Zs

https://zsdubceka.edupage.org/menu/

mozete si preklikat dozadu, tiez celkom normalny jedalnicke, ale tiez nic extra mega zdrave, podobne sa vari u nas

@mircalla pisem co vidim, vidim asi co deti zjedia, keby im nechutilo, nezjedli by

mircalla
23. júl 2016

@zuzana76 ja tiez pisem, co vidim, chodim na obedy, toto nastastie u nas nefici a nikomu to nechyba. prave naopak odkedy otvorili jedalen ludia sa presunuli z auparku, kde ficala nezdrava klasika (rozne typy reznov, vyprazane sampiony, vyprazany sty - nuda....) do jedalne
za to, ze to tebe vyhovuje, nemusi kazdemu
budem sa opakovat - priklad taliani - da sa varit zdravo a chutne (nemyslim tym pizzu)

zuzana76
23. júl 2016

@mircalla gulas jem asi 6 x do roka, v skole , mozno raz dva krat uvarim doma, inak uprednostnujem turecku kuchynu, stravujem sa podla tohto, ale moje deti to nejedia, to si varim len sebe doma

http://nazarboncukagaci.blogspot.sk/

ale zjem a s chutou aj segedin, madarsky gulas a pod.

mircalla
23. júl 2016

@zuzana76 nemam nic proti gulasu, mam dost proti vyprazanych grcom. tiez si nemyslim, ze buchty ci lievance su vhodny obed ako hlavne jedlo

alaguema
23. júl 2016

@mircalla pôvodná slovenská kuchyňa nie je vôbec o vyprážaných jedlách, ani o bielej múke. Rezne boli mega slávnostné a vzácne jedlo. Segedín je maďarské jedlo, vyprážaný syr bude mať pôvod niekde vo Francúzsku, prívarky sú naše, ale kedysi sa zahusťovalo pohánkovou múkou, alebo celozrnnými múkami, alebo aj múkami zo strukovín (napr. bôb), používali sa celé zrná, varievali sa kaše a zakvasené polievky (obilnina sa nechala nakvasiť a tvorila základ polievok "na kyslo", kde šla väčšinou struková fazuľa a kôpor - mega zdravé a veľmi kompletné jedlo), kvasená kapusta v zime ako zdroj vitamínov a probiotík a trochu slaninky na spestrenie a omastenie. Práveže tradičná slovenská kuchyňa v minulosti bola zdravá. Hodne sa používali lesné plody, múka sa robila aj zo svätojánskeho chleba a aj sladkosti - dnes taký populárny karob, ktorý sa predáva len v BIO obchodoch, jedli naši pradedovia bežne 🙂

zuzana76
23. júl 2016

@mircalla vyprazane grci sa varia fakt zriedka, mozno 4x vyprazane file a 2-3x langos u nas, ine asi ani nevyprazaju, este asi 6x do roka pecene kura s ryzou

stvura
23. júl 2016

Inac 12-14r baba si moze varit sama...co som zbezne pozrela jedalne listky u nas v skole tak taky zly tyzden nemali....ake zasa moji by polovicu nezjedli (chlapci mi okrem palaciniek sladke jedla nejedia)...a kangos sa da aj spaldovy a len na minime oleja upiect

zuzana76
23. júl 2016

@mircalla ani ja, ja sladke neznasam a nejem, okrem parenych buchiet, mnam

mircalla
23. júl 2016

@alaguema viem odkial je langos aj segedin.
pisem vo vseobecnosti, co sa jedavalo v slovenskych domacnostiach, nie vyslovene povod
k slovenskym jedlam - co je zdrave na haluskach, plackach, buchtach, gulkach, sulancoch? podla mna vsetko slovenske. zdrave velmi nie. muka + zemiaky
vsetko z toho mi inak chuti. akurat si nemyslim, ze to je zdrave a vhodne viac ako obcas

alaguema
23. júl 2016

@zuzana76 kto nie je zvyknutý variť veľa zo zeleniny, si nevie ani predstaviť, na koľko úžasne chutných spôsobov sa dá pripraviť. Ľudia to proste nevedia, tak si myslia, že to nejde. Ja milujem indickú vegetariánsku kuchyňu, tie chute a vône sú fantastické a určite by som jej dala prednosť pred segedínom, alebo rezňom 🙂 Nehovoriac o tom, že takúto ľahkú večeru vyčarím do pol hodiny, zatiaľ čo guláš vyváraš hodiny.

zuzana76
23. júl 2016

@alaguema ale ja zeleninove varim, ale jem to doma akurát tak sama, davala som blog podla ktorého varim, ja milujem turecku kuchynu, takze viem ako zelenina chuti, ale teda najde sa den, ked dam prednost segedinu a madarskemu gulasu, lebo mam na to proste chut