Je toto podľa vás zdravý jedálny lístok?

alexis00
22. júl 2016

Moja dcéra chodí na gymnázium a v poslednej dobe sa začala zdravo stravovať, čo plne podporujem. Lenže ked sa pozriem na ten jedálny lístok 😒 Variť jej nemôžem a bola by som rada ak by na obedy chodila, len chcem vedieť názor iných mamičiek 🙂

P: polievka- slepačia s niťovkou, 1.langoše s kečupom a syrom, 2.halušky so syrokrémom a slaninkou
U: polievka- kelová so zemiakmi, 1.vyprážané kura so zemiakmi, 2.lievance s džemom
S:polievka-sedliacka so syrom, 1.maďarský guláš s knedlou, 2.pečené buchty s džemom
Š: polievka- kalerábová, 1.bravčové na rasci so zemiakmi, 2.cestovina s hubovou omáčkou
P: polievka-francúzska s rezancami, 1.kôprová omáčka s bravčovím duseným so zemiakmi, 2.- (v piatok druhé jedlo nebýva)
(PS: Naozaj nechápem ako si má vybrať zdravšiu variantu z obedov spomenutých v utorok 😖 )

marionmarion
23. júl 2016

@moni244 ano, do mekaca chodi kvantum rodin s detmi. Ale take ist kvantum ludi nevkroci ani len do nakupneho centra ani do mekaca. Tych samozrejme nevidis. Je nastastie uz kopa ludi co o stravu dbaju viac, v BA su dokonca vitarianske restauracie dve, aj tiez vacsina ludi co sa chce stravovat tak si jedlo radsej pripravi doma, alebo si zajde do nejakej vegetarianskej jedalne. Vzdy je na vyber, ale ja mam pocit ze ludia mekac ani neberu ako len jedlo, ale aj atrakciu ( hracka k happy meal asi laka deti viac nez samotne jedlo a ist do nakupaku beru niektori ako formu relaxu a taky indoor vylet, cize to bude jedno s druhym)...

zuzana76
23. júl 2016
zuzana76
23. júl 2016

@alaguema ale tiez ho mam asi 3x do roka, kym su cerstve mlade vinicove listy. robim len z cerstvych

zuzana76
23. júl 2016

a mne netravi dobre ani surova zelenina, jedine tepelne upravena, taka surova paprika, uhorka atd... dost zataz na zaludok, citim, ze viac ako spominany gulas

alaguema
23. júl 2016

@mircalla placky sú zdravé, keby sa robili tak, ako kedysi. Pohánková múka, bylinky, strúhaný zemiak - to sú všetko zdravé veci, nevidím tam žiadny problém, bežne ich robievam, môžu sa piecť aj na sucho a omastiť dodatočne, čo je asi najzdravšie a tak sa to robilo aj pôvodne. Piekli sa na rozpálenej peci. Múčné jedlá tak, ako sa robia dnes, zdravé nie sú, to súhlasím. Ale problém nie je v múke ako takej, ale v tom, že dnešná pšenica nemá veľa spoločného s obilninami, ktoré sa pestovali kedysi. Je prispôsobená pestovaniu v monokultúrach a vo veľkom. Kedysi bol pomer lepku a škrobu celkom iný a obsah minerálov a vitamínov niekde celkom inde. Navyše sa používali celé zrná aj s vlákninou, čo je zas niečo iné a inak sa to v tele chová. Buchty a koláče boli slávnostné jedlá a tak to aj malo ostať.

alaguema
23. júl 2016

@zuzana76 to vyzerá výborné. Listy plním tiež, ale miesto mäsa dávam kozí syr 🙂

zuzana76
23. júl 2016

inak my dnes klasicky vyvar a grilujeme - lososa, bravcove a kacacie, ale kupen v retazci, takze iluzie si nerobim, ze je to mega zdrave

zuzana76
23. júl 2016

@alaguema ja maso do nich nedavam, lebo oni davaju jahnacie a to mi nechuti, syr mozem hocijaky a milujem, okrem taveneho

a inak napr ja jem maso fakt len v skole teda asi 3x do tyzdna, max. 4x cez skolsky rok

mircalla
23. júl 2016

@alaguema v kazdom pripade ma v tom listku zarazil najviac ten langos. ja tieto slovenske mucne jedla zboznujem, ale snazim sa ich jest menej. kazdopadne ten listok teda vhodny nie je.
u nas je toto, velmi chutne. naberies si co chces a kolko chces a podla toho aj platis. okrem ineho tam maju aj thajsku a indicku kuchynu, ale aj klasiku, ale taku zdravsiu

mircalla
23. júl 2016

Dam sem len jedalny, aj tak mi to vymazu

Tomuto hovorim varenie s nejakou fantaziu, samozrejme to neocakavam od skolskej jedalne, ale ani necakam langos

siska53
23. júl 2016

@mircalla a to kde take maju? To je ako menucko?

misel0806
23. júl 2016

@mircalla akoze ten tvz.zdravy jedalany listok,,oproti tomuto tvojmu je nula bodov... A to kdevvam tak dobre varia celkom zaujmave veci su tam😊

alexis00
autor
23. júl 2016

Teda, "sťažnosť", myslela som naozaj tú pripomienku 🙂 viem že sa musí vedúca ŠJ riadiť normamy a hlavne aby jej jedno jedlo vyšlo do rozpočtu, ale mne naozaj nepríde že by tieto jedlá splňali kritéria zdravej stravy pre maloletých. A hlavne, že všetci chcú aby boli deti zdravé :D Pred rokom mali byť nejaké nové recepty pre školy, celkom dobre sa na to pozeralo (rybky, celozrnné potraviny, huby atď..) ale škoda že neboli povinné..

mircalla
23. júl 2016

@siska53

@misel0806 pisem vam to do IP

vazne aj chutovo vyborne.

mircalla
23. júl 2016

@alexis00 napriklad staci obycajne grilovane kura s ryzou a salat - aj do normy sa to zmesti, aj bude o zaujem.

mothernature
23. júl 2016

Ten jedalny listok od @mircalla je ozaj niekde inde oproti tomu "autorkinmu", len si treba uvedomit ze je to priemerne 5,- za porciu, niektora alternativna malo menej, ina malo viac...A teraz na nejakom gymnaziu, aka je stravna jednotka pre stredoskolaka, kolko si za ten obed plati? Ci to nie je nahodou 4x menej? A ci by ti druhi dokazali nieco rovnako kreativne vycarovat aj so 4x mensim rozpoctom? O tom to je...zial...ja by som svojmu dietatu dopriala kvalitu aj na ukor financii len uz vidim ako budu rodicia platit seky nad 100E/mes. vacsina by odmietla 😠 Tak bolo aj u nas ked mala skupinka rodicov chcela pretlacit zdravsiu stravu.

mircalla
23. júl 2016

@mothernature ano, to je klasicka samoobsluzna restika a samozrejme tie cenu su ovela vyssie. ale urcite sa to da lepsie aj s mensim rozpoctom, aspon trosku lepsie

mandala77
23. júl 2016

@alexis00 píšeš: "Dcéra má 12 rokov a zdravé stravovanie myslí v zmysle "žiadne jednoduché tuky a cukry" (sladkosti, sladké nápoje, čipsy, vyprážané..)"

Aby 12 ročné dieťa riešilo takto stravu, mne osobne v pohode nepríde. Toto je možný nábeh na poruchu výživy. Takto nenápadne to začína. Nechcem Ťa strašiť, ale buď obozretná.

misel0806
23. júl 2016

@mircalla vdaka😀

mijo53
23. júl 2016

Treba skúsiť variť segedínsky podľa pána Žideka, ja som skúšala a dcéra povedala, že lepší segedín nejedla. Kapusta je zdravá, doma naložená, robím ho s kuracím mäsom a zahusťujem rozotreným zemiakom. Tak zahusťujem aj maďarský guľáš. Pokazila sa mi rúra, tak kuracie stehna som dusila v nerezovej panvici, každému chutili, sú ľahké. Kapustnicu na Vianoce, občas aj cez rok robím podľa zvykov z domu a to jedine s fazuľou, vynikajúca. Nikdy som nerobila kapustnicu s mäsom, údeným, slaninkou ap. Dnes som robila kuracie a bravčové na kocky s mrkvou a zelenou paprikou, mrkvu som vidličkou podusila a už bola šťava zahustená. Na zahustenie sa nemusí vôbec používať múka.
Dáme si aj strapačky tvarohom, kyslou kapustou bez slaninky. Napríklad fazuľová polievka, hŕstková vôbec nemusí byť s múkou, trochu masla na panvicu a cibuľa na omastenie polievky. A kvásky do polievky ja nepamätám, čo bolo na kyslo, znamenalo, že sa dala kyslá smotana. Zemiakové placky sa dajú piecť a tak sa aj piekli, tak isto lokše, opresky na kyslom mlieku /podobné ako langoše/ sa dajú piecť na sucho na platni. Napr. Kyslé polievky šalátová, špenátová, zemiaková, fazuľová, ak tam dáme do smotany 1 lyžicu hladkej múky, určite nikomu neuškodí. Toto varím často, lebo to máme radi. Plnená paprika, plnená kapusta /plnka ryža a huby/, žiadne mäso nemusí byť, Kapustu vôbec nezahusťujem, papriku bez smotany a veľmi malo múky

zaba21
23. júl 2016

@mijo53
Môžem len súhlasiť. Syn je celiatik, tak sa snažíme variť bez zbytočného zahustovania, V nutnom prípade trochu muky v nasom prípade bezlepkovej, ale naozaj staci trosku.

katka253111
29. júl 2016

@alexis00 fuh,za jedalnicek.hned sťažnosť? To.su super.tieto.dnesne moresy rodicov... Nemam.čas varit svojmu dietatu,ale.stazovat sa.mozem... Ach... Predstav si,ze su rodiny,kde.ludia jedia este klasicke.normalne.jedla... Ked chcete len zdrave a zeleninove,nech sa páči, treba dcere pripravit a zabalit....jedalne sa musia vopchat donurciteho financneho limitu, rodicia by sa tiez nepotesiki,keby zrazu stravne vyslo dvakrat tak draho... Lebk niektl chce.take a hentake...

lauricka
29. júl 2016

@alexis00 napriklad moja kolegyna si nechava vozit zdrave obedy do skoly. Su to veganske obedy. A nechava ich vozit aj svojej dcere, ktora je tam ziacka. Nechodia do jedalne. Aj tak sa da, dovezu jej do skoly iny obed, ked nezvladate varit. To chapem, niekto nezvlada varit, niekto nevladze. Je to pohodlne, ked sa nemusi. Ale pobavila ma veta, varim jej kazdy den hlavne cez vikendy, nic v zlom 🙂. A inak v mnohych krajinach maju ludia len lahky obed a potom az veceru si pripravuju teplu. Takze ziaden problem, ak bude mat netypicke obedy. Hlavne, aby mala pocas dna pestru a zdravu stravu.

libka1
29. júl 2016

nie je to zdravy jedalny listok, aj trochu netypicky podla mna pre skolu, u nas teda varia o cosi zdravsie. neprehanaju to, ale je to v norme.
ak by mi jedalnicek nevyhovoval, dieta by som odhlasila a varila by som mu sama. teraz je taka doba ze kazdy sa len stazuje a kritizuje druhych a zabuda sa zamysliet sam nad sebou a najst si cas na vlastne deti 🙄 a ako tu uz pisali niektore, 12 rocne dieta je sakra male na to, aby riesilo az do takejto miery cukry, muku, tuky a podobne, takze by som zbystrila.

katka253111
29. júl 2016

Inac,neviem ako.to je u vas,ale napr na zs sa moze vyprazane robit myslim 1-2x do mesiaca... Napr u nas v jedálni,kam sme chodili s detmi ako ucitelky na obed,bola raz do tyzdna ryba, dvakrat maso, raz sladke a raz nejake cestoviny... Uplne.normalna.kuchyna... Langos za cely školský rok asi 1x, zo dvakrat sisky...

stanislavao
29. júl 2016

Kolko deti toho gymnazia sa chcu stravovat zdravo? Myslim, ze vasa dcera je urcite v mensine. Skola musi brat ohlad na vacsinu. Jedalny listok je zostaveny dobre, aj masove, aj bezmasite jedlo, co je fajn. A kucharky musia carovat, aby s tych minimalnych financii dokazali vycarovat plnohodnotny obed. Predstavte si kolko ludi by sa stazovali, keby na jedalnom listku boli len salaty, tofu a podobne akoze zdrave jedlo. Dieta 12 rocne je velmi male na take diety. Moj syn ma 12 a neviem si predstavit, ze by dieta v jeho veku takto riesilo stravu.

jeannna
29. júl 2016

Tiez ma tato tema poslednu dobu trochu viac zaujima, tak si kadeco precitam. Pre zaujimavost vytah z jednoho clanku, akých 8 najcastejsich chyb sa ludia dopustaju pri prechode na zdravu stravu. Ked vyhodia napr. len maso a biely cukor.

1) Konzumacia privela Omega 6-mastnych kyselin. Podporuju totizto chronicke zapaly, alebo diabetes, artritidu, nerodermitidu, arteriosklerozu, migreny, autoimunne ochorenia atd. Obsahuju ich aj produkty z BIO-obchodov, a nachadza sa v mnohých rastlinných olejoch, napr. aj v tekvicovom. Aj obilniny samotne obsahuju omega 6 .

2) Privela celozrnných produktov, ktore zatazuju traviaci system na zaklade vysokého podielu uhlohydratov a tym aj slinivku brusnu a pecen. Celorznna muka je sice zdravsia ako biela muka, ale bohate stacia celozrnne ranajky a nemali by sa stat hlavnym jedlom.

3) Privela glutenu, ktory sa nachadza nielen v psenici, ale aj razi, jacmeni, ovsi a spalde. Do jedalnicka treba zaradit pseudoobilniny, ktore neobsahuju lepok, aj zemiaky a ryzu.

4) Privela ovocia a ovocných stiav. Ovocie obsahuje vela cukru a ovocných kyselin. Prilisna konzumacia nie je dobra ani pre zuby a ostatne telo. V porovnani so zeleninou obsahuje ovocie malo mineralov.

5) Malo bielkovin. Hlavne vegetariani, ktori zo stravy vylucia maso, vegani aj mliecne vyrobky aj vajcia. Bielkoviny pozostavaju z aminokyselin, z ktorých 8 je esenciálnych a musia byt bezpodmienecne prijate s potravou. Bielkoviny treba potom prijimat z iných zdrojov, ako napr. zo strukovin, pseudoobilnin, korenovej a listovej zeleniny.

6) Maskrty mimo hlavných jedal, aj ked sa jedna o BIO produkty, ktore telo pocas dna zasobuju uhlohydratmi, tukom a proteínmi, ale chybaju v tejto strave vitaminy, mineraly a sekundarne rastlinne latky. Obsahuju cukor alebo sol a su chudobne na vodu. Ovela lepsou variatnou je koncentracia na hlavne jedla, ktore by sme mali konzumovat s pocitom hladu.

7) Vela surovej stravy na veceru, ktora navyse nedostatocne prekusana moze velmi zatazit zaludok. Mala by sa konzumovat hlavne doobeda.

8) Potreba jest to najzdravsie zo zdravého. konzumacia velkeho mnozstva vyzivovych doplnkov, vitaminov, probiotik, proteinov, superfoodov, ze clovek sa nedostane uz ani k normálnemu jedlu 🙂 Zmysluplne je doplnit telu len tie latky, ktore mu naozaj chybaju.

9) Pozorovat vlastne telo a nenechat sa ovplyvnovat tym, na co vedci najnovsie prisli a co zarucene skodi ...

siska53
29. júl 2016

@alexis00 v skolke to zvacsa nie je o nic lepsie. U nasich sa obcas vyskytne na jedalnom listku deti bulgur a tofu po zavedeni tych "novych"jedal.. Ale vraj to byva aj horsie... V nasej skolke "milujem",ked na jedalnom listku citam chlieb s nejakom natierkou,k tomu paradajka (co ja viem,tak taky tenky platok) a k tomu mlieko. Oni pocitaju s tym,ze zizdne dieta paradajku nezje. Ako ja som schopna skombinovat vselico,ale paradajku s mliekom nemam odvahu si dat ani ja.

siska53
29. júl 2016

@mandala77 a preco by mydela jest sladkosti,chipsy a ine slane somariny? Ani vyprazane nemusi,nemyslim si,ze by sa tym ochudobnovala o nejake prospesne latky. Horsie by bolo,kebyze nechce jest ovocie,zeleninu a potraviny bielkovinove.
Podla mna je fajn,ze nad tym.uvazuje a neladuje sa keksami a cokoladou. Ja aj mojim krpcom vysvetlujem..pestra a zdrava strava moze byt aj bez tych somarin.

mandala77
29. júl 2016

@siska53 napísala: "Snaží sa ma presvedčiť aby som do "zdravého životného štýlu" išla s ňou a aby som vyškrtla z nášho jedálnička bielu múku, cestoviny ktoré nie sú celozrnné, chce odomňa aby som nepripravovala žiadne koláče (vraj by ju to provokovalo)"

12 ročné dievča má mať iné starosti ako riešiť zdravú stravu a aby mama neupiekla koláč, lebo by ju to provokovalo, je malá na to, aby sa jej život začal točiť okolo toho, že si niečo môže a nemôže dať. Takto začínajú poruchy výživy. Extrémom v myslení.