Je toto podľa vás zdravý jedálny lístok?

alexis00
22. júl 2016

Moja dcéra chodí na gymnázium a v poslednej dobe sa začala zdravo stravovať, čo plne podporujem. Lenže ked sa pozriem na ten jedálny lístok 😒 Variť jej nemôžem a bola by som rada ak by na obedy chodila, len chcem vedieť názor iných mamičiek 🙂

P: polievka- slepačia s niťovkou, 1.langoše s kečupom a syrom, 2.halušky so syrokrémom a slaninkou
U: polievka- kelová so zemiakmi, 1.vyprážané kura so zemiakmi, 2.lievance s džemom
S:polievka-sedliacka so syrom, 1.maďarský guláš s knedlou, 2.pečené buchty s džemom
Š: polievka- kalerábová, 1.bravčové na rasci so zemiakmi, 2.cestovina s hubovou omáčkou
P: polievka-francúzska s rezancami, 1.kôprová omáčka s bravčovím duseným so zemiakmi, 2.- (v piatok druhé jedlo nebýva)
(PS: Naozaj nechápem ako si má vybrať zdravšiu variantu z obedov spomenutých v utorok 😖 )

tinapa
29. júl 2016

@alexis00 Tv. dcéra má sčasti pravdu a šla by som do toho s ňou,

gita17
29. júl 2016

ani som nevedela,ze slovaci su taky hlupi a obmedzeni. Henten jedalnicek je uplne strasny, vobec to nie je zdrave takto sa stravovat a nepoznam nikoho kto by si dobrovolne vybral taky obed. A tie langose to uz je aky extrem. Tie si dam 1krat za rok na kupalisku a mam z toho este par dni zle svedomie a to nie som ziadny extremista a urcite nie stihla lanka 🙂 A urcite by som to nikdy nepchala deckam, tak isto ako tavene syry, sladkosti miesto obeda... A pokial vam pride divne, ze sa dievca zaujima o zlozenie jedalnicka a zda sa vam to skoro na ten vek tak to uz vazne zasnem nad sp*rostostou naroda. Kedy sa ma ako zaujimat o zlozenie stravy? Ved sme to co jeme, strava vplyva na cely organizmus, to je jedna z najdolezitejsich veci v zivote. Dievca sa musi naucit ako sa o seba starat co najlepsie. To sa ma radsej ucit o pokemonoch a pozerat v telke tupe serialy alebo co vam ako pride dolezitejsie ako toto?? Preco by mala mat poruch prijmu potravy ked nechce do seba pchat nezdrave veci

pallacinka
29. júl 2016

Aby ste si nemysleli, ze takto to funguje len na Slovensku- pridavam par prikladov jedalnickov z nasej nemeckej skolky. Mame bohate skusenosti aj s jaslami pre deti od 6 mesiacov do 3 rokov a je to velmi podobne, bezne sa podavaju klobasky, rezne, rybie tycinky, pizza, zemiakove hranolceky, atd. aj tym najmensim. A jeden obed stoji 3 Eura, ked sme sa s tym snazili nieco spravit, boli sme v tom sami.

mijo53
29. júl 2016

@siska53 no ja bežne teraz v lete jem kúsoček chleba možno aj s pomazankou, najradšej s bryndzou, pokrájaná paradajka, malá uhorka, cibuľka a kyslé mlieko, vynikajúce, nič mi nie je, žiadne črevné prehánky

siska53
29. júl 2016

@mandala77 ok.. Bielu muku napr..aj ja pouzivam len minimalne.. A tie kolace aj chapem.. Ja napr.som mala po cerstvo upecenych strasnu kyselinu.. O 22som aukala v kuchyni a rano som mala ist do skoly.. Az som pochopila,ze kolac soce mozem,ale nie cerstvy navecer,ked uz,tak rano..
A su ludia,vo sladkosti ci kolace nejedia vobec..tie nie su potrebne,na tom trvam.
Ja budem len rada,ked by sa mi podarili zrusit tie sladkosti a sladke napoje..maximalne niekedy kolac a klasicku sladkost naozaj len vynimocne.. Su zdravsie muky,psneicnz muka velmi vela ludom nerobi dobre.. Mne tiez nie napr..

siska53
29. júl 2016

@gita17 presne tak.. Aj nas 6rocny sa uz o to zaujima..sice este tak velmi detsky - ze on neje sladke a nasledne zje keks,co mu da tato, ale viem,ze sa rozpravaji o tom aj v skolke,aj my doma ci pozerava Bol raz jeden zivot.. Dokonca mal chut dnes upiect kolac (len mame malo jablk, chcel jablkovy), tak mozno cez vikend spolu daky spachame (mam este v zasobe kokosovu a psenovu muku).

siska53
29. júl 2016

@mijo53 no ja sa bojim..raz som si dala acidko a paradajku (jasne,aj rozok ci chlieb), no zo mna to slo spodkom/vrchom..katastrofa.. Pritom jogurt ako dresing na paradajky mozem..

jaron
29. júl 2016

@gita17 presne tak, naučiť deti (primerane a s láskou) k zodpovednému prístupu k stravovaniu je veľmi dôležité.
Zdravá strava nikdy nevedie k psychickým poruchám, ale človek s psychickými problémami má často sklony aj k menej tradičným spôsobom stravovania. Týka sa to hlavne detí v období dospievania, ktoré býva po emocionálnej stránke často pre teenegera náročné. A niekedy majú (hlavne dievčatá) sklon k rôznym alternatívnym spôsobom stravovania (niekedy zdravším inokedy menej zdravším). Riešenie nie je "báť sa zdravej stravy", ale riešiť komplexne potreby mladého človeka (sebaprijatie, opora...) a v oblasti stravy poskytnúť správne informácie vhodnou formou.
Príčiny a následky sú jednoducho opačné.

mijo53
29. júl 2016

@siska53 ja pijem kefir, niekedy som pila acidofilne, , ale kefír sa mi zdá lepdší

gita17
29. júl 2016

@mircalla no neviem, cudujem sa ze tebe sa pozdava ten jedalnicek, neviem naco je dobre pchat deckam na obed pizzu, vyprazane rezne, buchty a ine hovadiny. Mne by sa ani nepacilo keby mali uplne male deti na vyber. ja by som decku vybrala nieco zdrave a len by zavidelo inym pizzu. To je naco dobre? Aspon v tomto malo veku by mali mat direktivne dane zdrave jedla a potom uz starsi nech si nici zdravie na vlastnu zodpovednost

jujala
29. júl 2016

@sendy1977 ...len zbezne som zaregistrovala, ze by si privitala termosku na jedlo.
My pouzivame tuto, ODPORUCAM:
http://www.lunchbots.com/products/insulated-con...
My zijeme v norsku, kde neexistuje teply obed ani v skolke, skole...sem tam v praci. Davam detom polievky, maso s ryzou /rizoto/ davam to tejto termosky.
Rano zohriatu polievku vlozim do termosky a o 14,00hod je este tepla, tak ze nemusis fukat t.j. nie je horuca ale je normalne tepla. Termoska s jedlom je cely cas mimo chladnicky samozrejme. Obsah cca 470ml. Vodotesna.

Ja teraz hladam podobnu ale na druhy chod, nieco vacsie.

bluff
30. júl 2016

Langoš nie je plnohodnotne jedlo a nepatrí na obedovy jedálny listok. Reci typu ze to nikoho nezabije niekoľko krát do roka sú úplne od veci a nie je to ospravedlnenie. Strava ma byt zdrava, ľahká, bohatá na vitamíny. Deti by sa po obede mali cítiť dobre a plne energie, nie byt unavene a mat ťažký zaludok.

sendy1977
30. júl 2016

@jujala ďakujem 🙂

libka1
30. júl 2016

No aj ked niekto o vsetkych ostatnych hovori ze su hlupi a obmedzeni zato ze nemaju rovnaky nazor ako on ma vypovedaciu hodnotu..
Nikto nehovori ze sa dieta nema zaujimat o zdravu stravu, ale ziaden extreme nie je dobry. A obmedzit v 12 rokoch uplne niektore veci z mojho pohladu zdrave nie je. Obzvlast ked ma 12 rocne dieta inac pravidelny pohyb alebo primerane veku sportuje.

mircalla
30. júl 2016

@gita17 co sa mi pozdava? Ja som nic s pizzou ani len nespominala.si davaj pozor,koho oznacis,citaj poriadne.

mircalla
30. júl 2016

@gita17 aky jedalnicek s pizzpu,buchtami ci reznami tu chvalim? Si mimo? Presne naopak to kritizujem.

mircalla
30. júl 2016

@pallacinka nemecke nepoznam,ale taka ponuka jedal v rakusku bola vzdy cista katastrofa,chodime tam casto

mandala77
30. júl 2016

@gita17 takéto hodnotiace komentáre o obmedzenosti, hlúposti a sprostosti ľudí poukazujú v prvom rade na Teba. To, že Ty nepoznáš nikoho kto by si vybral taký obed Ťa neoprávňuje hodnotiť druhých ľudí a posudzovať ich zo svojho pohľadu.
Je zaujímavé, že práve takí ľudia, čo dbajú na zdravú stravu sú často tak povýšeneckí ako Ty vo svojej pravde a považujú ju za niečo viac a ostatných za niečo menej.

A áno, ja som presvedčená, že ak dievča začne riešiť takto stravu a začne byť extrémna v uvažovaní ohľadom jedla, je to veľký nábeh na poruchu výživy. Lebo tie začínajú práve myslením a posadnutosťou ohľadom jedla, zdravej stravy, zákazov, striktných obmedzení.

Ak rodiča idú deťom od malička dobrým príkladom, tak deti nemajú problém jesť ovocie, zeleninu, nedávajú im sladké vody lebo nepijú ich a sú im vzorom, vtedy je to prirodzené.

Poznám pár 12 ročných dievčat, samé upečú aj tortu, koláč, dokážu navariť ale každá z nich si v pohode dá nezdravú sladkosť, ide na zmrzlinu a nerieši, že nech mama neupečie koláč aby ju to neprovokovalo (a v rodinách tých báb sa varí veľmi zdravo). A toto patrí k tomuto veku. Spontánnosť v jedle.

gita17
30. júl 2016

@mircalla preco hned pises ze som mimo??? Komentujem fotku co si postla. Treti papier hore - pizza a rezen a prvy papier dole - same sladne dezerty. Tiez to nie je idealne. Ja som si najprv myslela ze v kazdom stlpci je jeden den a nebolo nic zdrave na vyber, ale teda pozeram ze to je cely vyber jedalne

mircalla
30. júl 2016

@gita17 tak za prve,to nie je skolska jedalen ale samoobsluzna restika u mna vo firme. Tie pizza stangle ta irituju,co je len ako doplnok? Tie sladke jedla su denna ponuka dezertov,nie hlavne jedlo. No zatial to tu kazdy chvalil ako dost zdravy vyber az na teba.a je to ponuka na den,nie na tyzden

mandala77
30. júl 2016

niekedy rozmýšľam, že ako je možné, že tí čo toľko propagujú zdravú stravu, sa dokážu tak rozčuľovať nad bežnými smrteľníkmi a ich stravovaním. Veď strava predsa ovplyvňuje psychiku - v dobrom, tak by to malo mať vplyv aj na to ako sa stavajú k iným a neposudzovať ich a neodsudzovať. Ži a nechaj žiť!

sardinka32
30. júl 2016

@alexis00 Ja by som to riesila nie revoluciou skolskeho stravovania, lebo to je boj s veternymi mlynmi, ale kupou termosky na teple jedlo. Vecer si ho moze pripravit aj sama, rano ohriat, dat to termosky a cca 5-6 hodin ho ma teple a moze sa najest zdravo podla svojej lubovole.

libka1
30. júl 2016

@mircalla mne ten jedalny listok pride fajn. Je robeny s rozumom a takmer pre kazdeho.

lastom
16. aug 2016

katastrofa...

alexis00
autor
16. aug 2016

Prepáčte, úplne som zabudla na túto tému a na fórum som si spomenula dnes 😅
Pár dodatkov: Dcére varím. Ide o to že jej nemusím variť niekoľko krát za deň a tak varím cez víkendy. Samozrejme, že by bolo riešenie "nosenie si jedla do školy" dobré, ale mohlo by sa stať, že by jedla skoro to isté (viem viem receptov je milion ale aj tie suroviny musíte mať). Práve preto by som bola rada ak by chodila na obedy (okrem tohto týždňa som videla aj príjemné kombinácie jedál, škoda že nie tak často).Za rozhodnutím mojej dcéry o takejto výžive mohol stáť aj fakt, že ked bola malá, mala obezitu. Teraz má ešte pár "faldíkov".
Prikladám další jedálny lístok 🙂 Úprimne, som rada, že sa táto téma rozvinula 🙂)