Kedy a čo začínate piecť?

radkanika
12. dec 2013

Ahoj, kedy začínate piecť na Vianočné sviatky, resp. čo už máte? teda neviem, aký časový odstup si mám na čo nechať, doteraz som pracovala a všetko som piekla voľné tri dni tesne pred Vianocami od rána do rána (takmer) :D tak by som chcela teraz trošku postupnejšie, len neviem, čo už môžem, aby to bolo na Vianoce ešte jedlé 🙂 okrem medovníkov, tie naši nejedia...ďakujem.

m_ij_ka
12. dec 2013

@radkanika ahoj, ja väčšinou pečiem také tri štyri dni pre vianocami, pečiem to čo máme radi a čo sa rýchle zje, linecké koláčiky, vanilkové rožky, pagáče oškvarkové, syrové krekry, nepečenú kokosovú roládu, kokosové guľky, rafaello, šuhajdy ( tie neviem či tento rok stihnem) a ešte nejakú tortu

barborav
12. dec 2013

Super tema 😉 mna to tiez zaujima 🙂
@radkanika

radkanika
autor
12. dec 2013

@m_ij_ka nooo veď toto, že ja mám teraz malé mimčo a k tomu staršiu dcérku, tak som myslela, že či sa nedajú nejaké koláčiky už skôr, lebo keď to nechám na posledné tri dni, urobím pri deťoch asi tak dva druhy, alebo budem piecť po nociach a nebudem spať vôbec 😒 vždy som robila viac ako 6 druhov...hm...

lennka79
12. dec 2013

Ja začnem tiež až cez víkend pred Vianocami. urobím parizske rožky, linecké kolečka, kokosové jeze to sa vždy zje a možno ešte nejakú roládu alebo nejaký s kremom.

tenerifka
12. dec 2013

@radkanika zamies si cesto postupne po tieto dni, daj do mrazaku, no a den pred pecenim vytiahnes do chladnicky, nebude ti to trvat tak dlho, akoby si vsetko v jeden den aj navazila, namiesila a piekla. Mne sa tento postup osvdecil.....

radkanika
autor
12. dec 2013

@tenerifka tak asi len linecke sa da, ze? ale inak dakujem za super tip 🙂

tenerifka
12. dec 2013

@radkanika myslim, ze sa da zmrazit uplne vsetko, okrem nejakych kremovych naplni samozrejme...., vanilkove rozky, kokosove keksy, linecke....

ichbinich
12. dec 2013

@radkanika:
Praveze vela kolacikov potrebuje odlezat... nie len perniky...
Ja mam spravene linecke-maslove keksy: mame kopu aut, nakladakov, traktorov a vlakov 😀
Potom uz mame tzv. karty, to su tradicne keksy v manzelovej rodine, a mam aj mandlovy suchar. Vsetko v dobre zatvorenych dozach.
Spravit mozes urcite linecke, vanilkove rozky, medvedie labky,... vsetko, co ostava suche alebo je plnene iba lekvarom. Kremove samozrejme az na poslednu chvilu.
Tento vikend budem robit urcite este jedny linecke, ale budeme ozdobovat farebnym cukrom a tak, lebo to je do skolky 😉 A asi uz aj vanilkove rozky. Ak sa mi bude chciet, mozno este jeden druh 😉

angua27
12. dec 2013

ja už mám medovníky. včera sme robili linecké koláče, lepiť ich budem dokopy pár dní pred Vianocami. tento týždeň ešte budem robiť čajové pečivo (vanilkové rožky, medvedie labky,...). a na posledné dni si nechám nepečené koláčiky - kokosové guľky, pudingový koláčik,...
suché pečivo bez plniek môžeš piecť veselo už teraz. môj otec má najradšej vianočné koláčiky v marci, keďže je často na cestách, tak si doma nejaké vždy okolo Vianoc uchmatne a odloží si ich. ale to je už podľa mňa extrém. 🙂

radkanika
autor
12. dec 2013

@ichbinich Takze linecke uz mozem tento vikend trebars? tie mam najradsej, lebo sa daju tak super kombinovat...s dzemom, ozdobovat cokoladou, cukrom, dvojfarebne atd...z jedneho cesta je pomaly 5 druhov 🙂

radkanika
autor
12. dec 2013

@angua27 aky je pudingovy kolacik? a preco ich budes lepit az par dni pred? teraz sa este nesmu?

radkanika
autor
12. dec 2013

@ichbinich co su to tie karty? 🙂 znie to dobre

aadulik2110
12. dec 2013

@radkanika ahoj, tak ja mám už medovníčky upečené (tie som piekla 1x, lebo v mojej rodine sa nepečú, ale manžel má rád), ale pomaly mi ich chlapi jedia - neviem, či ešte nebudem musieť raz upiecť 🙂 aj zlepované medovníčky sa museli upiecť a v chladničke už mám nachystané cestá - buď dnes alebo zajtra upečiem škoricové klbká, vanilkovo-brusnicové tyčinky a citrónové kolieska. Budúci týždeň (ešte neviem kedy) spravím nepečené - úľky, grilášky a hrozienkové guličky - tie aj tak budú zjedené ako prvé 🙂

silvinuska6
12. dec 2013

Ahoj tak ja som piekla medovníky 2 týždne do zadu a buduci tyžden napečiem ešte niečo suché nejake linecke kolačiky alebo vinne a na vianoce nejaky smotanovo zelatinovy kolacik pre draheho a to je vsetko 😀

ichbinich
12. dec 2013

@radkanika:

Ano, linecke mozes urcite 😉

Hracie karty

125g masla
250g praskoveho cukru
500g hladkej muky
1 vajicko
5 pomletych klicekov
3 kavove lyzicky mletej skorice
podla potreby trosku mlieka
olupane polovice mandli
mlieko alebo vajicko na potretie
Vypracovat cesto, ak bude suche, pomoct troskou mlieka. Nechat v chlade odpocivat. Vyvalkat na co najtensie, radielkom nakrajat oblzniky ako hracie karty. Potriet mliekom alebo vajickom, poukladat polovicky mandli ako na kartach: niekde jednu do stredu, niekde do diagonalnych rohov dve, niekde tri, styri, ako sa ti bude chciet 😀
Piect na 180°C asi 10 minut. Su velmi chrumkave, ale take maju byt 😉

januliku
12. dec 2013

@radkanika My sme včera s dcérkou napiekli vanilkové rožky a dnes linecké, zajtra ešte niečo škoricové. Budúci týždeň budeme robiť kokosky a parížske rožky.

lyubka
12. dec 2013

No tak ja som uz zacala piect minuly tyzden a presne ako hovoria ostatne to co sa neplni kremom, tak mozes uz piect.
Ja uz mam linecke, medvedie labky, pyšteky, orechove placicky, maslove keksiky, medovniky, a ja uz ani neviem ako sa volaju tie kolace mam v tom chaozzzz :D
a suhajdy vydrzia aj 6 tyzdnov a skoricove pracliky
akurat tie kosicky co tam mam este budem robit lebo tie nevydrzia do vianoc, toto bol mikulassky darcek tak preto som aj take spravila

nejaka ilustracia

ckatka
12. dec 2013

Kokosove jeze vydrzia v chlade aj 2 tyzdne, medove je tiez cim dalej tym lepsie (aspon 3 dni by mal mat). Ja nejak piect nejdem, radsej budeme chodit so psom po vonku ako sa doma obzierat 🙂

jaruska6
12. dec 2013

Ahoj kočky, super predvianočná témy, mne by sa ešte páčilo, keby každá pridala recept na napr. svoj obľúbený koláčik, príp. najrýchlejší koláčik 😎 😉 😉

Ja som zatiaľ stihla upiecť linecké, medovníky - klasické, karamelové šuhajdy.Tento víkend mám naplánované marlenka guličky, opäť karamelkové šuhajdy, plnené medovníky a viac asi nestihnem. 😢 😖 .

cerez
12. dec 2013

Ja už pečiem od minulého týždňa. Už mám perníky, medvedie labky, linecké lepené koláčiky, griláž idem práve teraz len čo vypijem kávu a ešte dva druhy koláčov. Pečiem skôr, lebo pri mojom najmladšom je to komplikované. Nie je z tých čo sa hrá sám.

paulinebashan
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
1zuzka1
12. dec 2013

My vela druhov nepecieme, ale tieto macesky su u nas c. 1 http://www.apetitonline.cz/recepty/7747-milciny...

radkanika
autor
12. dec 2013

@lyubka mnaaaam 🙂

radkanika
autor
12. dec 2013

@cerez ja grilazky milujem,ale ja som ich raz skúsila a nepodarili sa, myslím ze ta hmota sa mi zgrcla 😀

tomasko27
12. dec 2013

Tak ja idem 5ks marleniek,grilazky,jadrove rozky,oriesky,medovnicky,linecke,medove,rafaelo a este sa uvidi ci este nieco upeciem.

cerez
12. dec 2013

@radkanika ja ich robím každý rok a prvý krát a to hneď 2x po sebe včera sa mi nevydarili. Prvý krát som spálila cukor a keď som to všetko dala do poriadku, druhý krát sa mi po vyliatí salca urobili karamelové hrudy a prilepilo sa mi to o hrniec. Zúrila som. Dnes som ale zistila, že robím zlým postupom. Takže najlepšie je skaramelizovať si cukor, ale nespáliť, dať maslo, potom oriešky a nakoniec salco. Vydarili sa! Na internet nedám dopustiť!!!!!!!! 😀

jankastubka
12. dec 2013

Ja zastavam nazor upiect radsej jeden fajny kolac, napr aj s plnkou ako sa trapit po nociach a robit 8 druhov. A ak nejake medovnicky alebo linecke, tak skor pre tu atmosferu.
Takze ja budem piect az na stedry den, ale este neviem co.

hyta
13. dec 2013

@radkanika Ja mám už upečené medovníčky, linecké i vanilkové.Mám rada, keď sú trochu odležané. Krémové urobím až tesne pred sviatkami.

anny1984
13. dec 2013

Nemám ešte nič upečené. Začnem budúci týždeň - štvrtok-nedeľa. Najprv medovníčky, potom linecké, vanilkové rožky, včelie úliky nakoniec.