Prerušené varenie polievky

11. máj 2022

Musela som odísť a vypnúť nedokončený vývar, sliepka ešte neuvarená, môžem dovariť polievku neskôr, čo s nou teraz? Ďakujem.

ckatka
13. máj 2022

@evica17 u nás je úplne normálne, že nechám variť polievku a ideme von. Alebo nechám mäso v rúre na pomalé pečenie celu noc...
Sporák mam plynový, polievku nechávam vo väčšom hrnci s dostatkom vody na najnižšom plameni, a mam také silikónové pokrievky cez ktoré nič nevykypi.
Porazilo by ma kebyže mam byt v kuchyni celý čas čo sa mi niečo vari...
Samozrejme ale dodržujem všetky bezpečnostné opatrenia. Žiaden prievan, len jedno pootvorené okno v kuchyni, nič v blízkosti sporáka, žiadne deti doma...keď ideme von tak všetci. A rúre nastavujem časovač ktorý ju vypne keď treba. A pes zavretý v inej miestnosti.
Okej...v prípade že ma vonku zrazí auto a odvezie sanitka, alebo spadne na mňa meteorit, asi by to mohol byť problém...ale to je asi taká pravdepodobnosť akože vyhrám Superstar...🤷‍♀️

bellugia
13. máj 2022

Bože, aká otázka 🙂)) Vývar môžete nechať na malom plameni sa pomaličky variť aj 4 hodiny. Čím sa dlhšie pomaly varí (že voda nevrie, len tíško), tým je výživnejší a lepší. A keby ste šli na dlhšie a chcete vypnúť, kým vychladne... Nič sa tej polievke nestane. Teda pokial nejdete preč na celý deň 🙂 To by som ani nezačala variť, ale stane sa niečo nečakané, chápem. Aj uvarenú polievku nechávam po obede na sporáku do večera, veď je ešte horúca, chladne pomaly. Až tak ide do chladničky. 🙂 Takže pohoda 🙂 Nech sa dobre varí....

bellugia
13. máj 2022

@lenja123 Kým vychladne, prejde aj pár hodín, nič sa tej polievke nestane. 🙂

maciatkolulu
13. máj 2022

@ckatka plynový sporák a idete preč a necháš variť.... Normálne neverím. A ze dodržiavas bezpečnosť. Toto by si poisťovní nevysvetlil, kebyže sa niečo stane.

ckatka
13. máj 2022

@maciatkolulu áno. Robila som to x krát a proste viem, že sa nemá čo stať, keďže nemá ako vykypiet ani nič...v normálnom hrnci s normálnou pokrievkou si to nedovolím. Ale vývar ktorý sa potichu vari na najnižšom plameni, ze ani nebuble 4-5 hodín...naozaj nebudem nonstop strážiť. Nemá sa mu co stať. A sporák ma poistku, keď nehori tak plyn nejde.

andreatytler
14. máj 2022

Podla mna nechat sporak bez dozoru moze byt cesta k smutnej statistike. Je to najcastejsia pricina poziaru v bytoch.

Toto som nasal na facebooku:
Prehľad požiarovosti na SR v mesiaci apríl 2020
Vzhľadom na sledované odvetvia ekonomických činností počtom požiarov dominovalo nakladanie s odpadom (262 požiarov).
Druhým odvetvím s najvyšším výskytom požiarov bolo bytové hospodárstvo, v ktorom vzniklo 208 požiarov, tri osoby boli usmrtené a sedem bolo zranených. Požiare v rodinných domoch boli najčastejšie spôsobené vyhorením sadzí (43 %) a v bytových domoch zase nesprávnou, resp. nedbalostnou obsluhou tepelného spotrebiča pri varení (36 %).

maciatkolulu
14. máj 2022

@ckatka poisťovní by si toto márne vysvetľovala, ja si myslím, že žiaden spotrebič by nemal byt poistený bez dozoru, myslím, že každému je jasné, že keď sa varí polievka, tak nad ňou nestojí a nehypnotizuje ju. Ale každý ako uzná, ale nechcela by som byť tvojou susedou.... Lebo, tvrdit ze vieš s istotu je také smiešne. Nikdy nevieš, čo sa môže stať. Ja dokonca spotrebiče vyťahujem zo zásuvky.

ckatka
14. máj 2022

@maciatkolulu ja sa môžem na poisťovňu vykaslat. Tam získať nejaké plnenie je aj tak na dlhé lakte.... Bývame v dome takže so susedmi to nemá nič spoločné 😉 a dom mame kamenný starý, zastena v kuchyni tehlova a všeobecne mame drvivú väčšinu doma nehorlavu. Neskladujem v kuchyni ani čistiace ani iné nebezpečné látky.. Nemáme textílie ani koberce ani drevené obklady....Môže mi zhoriet max tak kuchynská linka z ikei...(A možno by sa jej aj dobre stalo...) A ďalej to nemá kam ísť. Múry sú 80-100cm, hore sú klenby, strecha ďaleko.
A naozaj neviem, aký zázrak by sa musel stať aby sa niečo stalo plynovému sporáku s poistkou, a hrncu, ktorý nekypi 🤷‍♀️
Keby buchne prívod plynu, alebo nastane únik lebo trebárs zemetrasenie alebo neviem co.... to je práveže ešte lepšie keď tam nie sme hádam...

ckatka
14. máj 2022

@maciatkolulu a co sa týka elektriny, tak spotrebiče nemáme doma.takmer žiadne (práčku, chladničku, bojler a umývačku nevypinam, logicky, keď idú takmer stále ..) a ostatne veci sú upratané a odpojene, keď sa nepoužívajú. Nemáme ani telku a žiadne standby alebo smart veci čo produkujú teplo...
Tu je reč o plynovom sporáku okolo ktorého nič nie je, len meter skrinky/dosky. Mam ho mimo kuchynskej linky totiž.

maciatkolulu
14. máj 2022

@ckatka môžeš naozaj tvrdiť, že.... Ale bezpečné to proste nie je 🙃a ja neviem, ale poistka sa platu na to, aby "keby nieco" v tomto prípade, je fakt zbytočne ju ale platiť, to uznávam

macikovaiveta
16. máj 2022

@gabriela_obzerova ďakujem pozriem

evica17
16. máj 2022

@ckatka clovek nikdy nevie, proste ty si mozes mysliet ake bezpecne a ako to mas premyslene, ale zial ohen je silnejsi ako tvoje rpepocty.
Ja ked varim, tak vzdy tak aby som bola doma. Samozrwjme nesedim cely cas nad hrncom, ale napr upratujem si kuchynu, robim ine, ale strazim.si to.
Kolkokrat sa mi stalo ze mj napr vykypelo a to som len sla ocistit cesnak ku kosu a bola otocena sporaku chrbtom.

andreatytler
16. máj 2022

@evica17 Presne tak. Podla mna nikto nesedi v kuchyni a nepozera na hrniec s polievkou.
To riziko je v tomto pripade ovela vyzsie ako zisk. Preco pokusat stastie ked su elektricke hrnce, ktore su stavane na to aby sa v nich varilo bez dozoru.

janka2273
17. máj 2022

@evica17 Pri vývare varenom na najmenšom horáku a na najslabšom plameni ti ozaj nemá čo vykypieť 🤔😉 a ak mi iné jedlo náhodou vykypí,tak mi plyn automaticky prestane ísť,to majú už aj staršie sporáky roky takto nastavené.
Tiež si odbehnem do našich malých potravín, čo sú kúsok od domu,aj počas varenia vývaru, či dusenia mäsa. Ten plameň je sotva vidieť a naozaj sa nemá čo stať. Ale to je len ozaj chvíľka,cca 15 minút 😉

evica17
17. máj 2022

@janka2273 mne je to jedno, kaxdy nech si robi pofla seba. Nikdy nevirs co sa stane a z tvojich 15 minut moze byt dlhsicas. Ja to tak robit nebudem a to mame tiez sporak co ked sa daco nanho vyleje, vykypi , tak ho vypne.

ckatka
17. máj 2022

@evica17 mam špeciálne pokrievky z ktorých nekypi. Môžem variť aj zemiaky, strukoviny čokoľvek a proste nevykypi. A dávam do väčšieho hrnca aby tam bolo tak.medzi pol a trištvrte objemu. Takže obyčajná polievka na najslabšom plameni je úplne OK. Bežne to ráno postavím a cele doobedie sme na dvore. Len občas dôjdem pripadne prihodiť niečo.