Štedrá večera bez ryby

jajka257
27. nov 2016

Mam taku hlupu otazku. Moze byt na stedru veceru aj bravcova panenka? Nechcem teraz pocut o vseobecnych zvykoch, ale pocut normalny nazor. Totizto, ja poznam, co ma byt na stedru veceru, ale je tu problem a velky, u nas doma neznasame ryby, nejeme ich, nechutia nam. A moji drahi vzdy isli aj so mnou od stedreho stola hladni a nervozni. Tak som sa rozhodla, ze koniec tradiciam v jedle. Ved to ma byt aj o tom, ze si v klude uzijeme atmosferu a nie, ze pozeram na vyhladovanych ludi, ktori su este aj podrazdeni. Je tu niekto, kto robi na stedru veceru ine ako rybu? Dakujem za odpovede.

mijo53
27. nov 2016

nefunguje mi "odpovedz", stlačím a nič, už tu ktosi písal na koníkovi

sunny8
27. nov 2016

jajka257 tak mne to je jedno nech si upecie aj husenice na vianoce :D sak jej sviatky aj tak asi vobec nechape podstatu vianoc 🙂 chudata tie deti no nuti ich zjest to co povazuje pre ten ktory sviatok vhodne

hettinka
27. nov 2016

@yanni pokiaľ ja viem, Weichnachtsgans jedia až 25.12. ... v Nemecku nejako štedrý deň až tak neriešia, nemajú tradičné jedlo, aspoň nie v oblasti, kde som 3 roky žila. My sme mali doma večeru, a potom sme sa stratávali so známymi v takej slušnejšej krčme, bolo tam vždy plno (to maju asi namiesto polnočnej, hehe)

yanni
27. nov 2016

@sisaka hihi to si trafila. my sme napr. cely rok bez bravcoviny. Zijeme v Saudskej Arabii😂
Si pis, ze si tieto Vianoce dam ten bravcovy rezen (ryba nebude, nebudem mat cas zhanat dobru cerstvu) a mozno aj dva😝 A aj tie fajne BRAVCOVE klobasky, domace, co donesu pred Vianocami nasi, ked sa zastavia po ceste k bratovi.

sunny8
27. nov 2016

Sisaka .... Uvedom si ze co pises. Si slovenka dodrzujes prisne slovenske vianocne tradicie zijes sice v amerike ale den vdakyvzdania je americky pre americanov. To je akoby americania oslavovali snp #;)

loginexistuje
27. nov 2016

Moje decka miluju lososa (teda dcéra donedávna teraz prestala jest maso a ryby holt puberta) aj kapra ja robim filety vykostene .. nie podkovy, nechce majonezovy salat (ten jeme len s my s muzom) , mavame sosovicovu ... (ja lubim mliecnu ostatni cervenu)

kapustnicu az na Silvester robime. Kazdy ma svoje zvyky ( my dodrziavame taky mix retaz kolo stola supiny z kapra a sosovica na stole, jeden tanier navyse, cesnak, oplatka med jablcko lodicky z orechov , krmenie zvieratiek, cakanie na prvu hviezdu a pod.

ale teda ja by som si vobec nerobila stresy uvar to co vam chuti ... a co ti zjedia .. neviem si predstavit ze by sme sli na stedry vecer hladny od stola.

asi by som zrusila tu okolitu rodinu a aspon na stedry bola len so svojou rodinou manzel a dieta .. a ak teda uz su tam tak sa bud prisposobia ale donesu to co maju radi a co zjedia.

jajka257
autor
27. nov 2016

Yanni, ani ja nevarim doma trojmo, tiez kazdy zje, co ma na tanieri. Len Vianoce su take nieco ine. Kebyze mam dodrziavat nase vianocne tradicie v stravovani, tak sa od stola odgulame...pochadzam z rodiny, ktora mala na stedry vecer 6 chodov, a kazdy iny. A zredukovali sme to na kapustnicu a druhe jedlo. Ked som prisla na stedru veceru k svokrovcom, tak som v nemom uzase pozerala do taniera. Ze sosovicova polievka a kapor peceny v rure so salatom. Ale pozor, ani za svet ustupit. A moja svokra si vysnivala, ako budeme kazdy stedry vecer spolu jest. Nic jej nezabranilo....az vlani som oznamila zmenu v rybe, bol losos, tak nedosli....a tak som teraz oznamila, ze bude panenka...ale skoro ju trafilo, lebo ryba. Nuz, manzel zasiahol.....a je to. Cely prvy prispevok bol o tom, ci aj ine rodiny robia ine jedlo ako rybu. Nuz a pre konik typicke, zvrhlo sa to zlym smerom.🙂😂

sunny8
27. nov 2016

Sisaka robime zabijacku budu vianocne jaternice vianocna slanina vianocne klobasky vianocna huspenina vianocny smalec vianocne bravcove mastne vyprazane rezne vianocne goja co len nechces🙂 poslem ti do ameriky trosku slovenskej klasiky

hettinka
27. nov 2016

no my bývame v 1 dome s mojimi rodičmi a večeru si varíme každý zvlášť ... máme iné chute, napr. mne nechutí mamin šalát a jej môj, ja robím jedlo taký mix z mojich a manželových návrhov, postupne sa zo ustálilo na nejakom tom menu ... a som rada, že aspon raz za rok nemusím premýšľať, čo budeme variť 😝

sisaka
27. nov 2016

Sunny8 dieta, ktore zje na Vianoce kapra je chuďa? Tak toto ja považujem za rypnutie, keby som napísala, ze jeme morku - tak mi tu nadavate, ze nie sme dosť slovenský, ked jeme kapra, tak tiež nie sme dosť slovenský, lebo na Slovensku deti ryby neľúbia a robia sa im zvlášť kuracie, bravčové rezne. WTF

sunny8
27. nov 2016

Sisaka ale dedukujem keby bolo alergicke to ju musi zjest aj tak ? Ci? Lebo to je vianocne bbodka? Fuuu... Nie nie je chuda ak mu chuti ale keby muselo nasilu tak ina kava

sisaka
27. nov 2016

Ďakujem, to by ma potešilo, ale tento rok mi do Ameriky netreba nič posielať, slovenské špecialitky si užijem na živo priamo na Slovensku , kedze Vianoce trávime tento rok tam.

sunny8
27. nov 2016

Sisaka mas u mna jedno velke bezvyznamne plus !

sisaka
27. nov 2016

Kde som písala, ze človek, ktorý ma alergiu na nejaké jedlo ho ma jesť. Nemať rad a mat alergiu su dve odlišne veci, ak teda človek tu alergiu nemysli obrazne

yanni
27. nov 2016

@hettinka, ved som to napisala. 25. je hus. 24. väcsinou normalna vecera. Nie je to nic zvlastne. Väcina ludi musi ist 24. este do roboty. 24. nie je ziadny statom cize plateny uznany (ani cirkevny) sviatok.
Svokrovci 24. su napr. 24. vzdy niekde na veceru pozvani (k priatelom) alebo pozvu priatelov k nim. Pre rodinu tam nie je miesto😂 Preto Vianoce so svokrovcami ani neriesim. niekedy pridu moji rodicia ku nam, ale to tiez nie kazdy rok.

mijo53
27. nov 2016

my máme s oplátkami, čo je ťažko povedať, že je to na nasýtenie ďalších 5 chodov ako som už písala, ale my nevaríme na druhý deň t.j. na Božie narodenie nič, dojedáme z večere a varíme až na Štefana a to polievku s rezancami, a obmieňame, buď rezeň alebo kačku, morku aj hus sme mali už, kapusta červená, knedľa, alebo kuracie, ryža. Keď boli deti malé, tak im som varila vývar s rezancami aj v prvý deň

sunny8
27. nov 2016

Sisaka .... Len uvaha ked tak prisne na to ides

kaja73
27. nov 2016

u na je to o total kompromisoch..vzdy sme spolu svokra,moji rodicia ,muz,2 synovia a ja. Sme jedinacikovia,tak aby rodicia a svokra neboli sami na sviatky pozyvame ich k nam. A jedlo vyzera nasledovne...svokra priravi jej dva druhy polievok-hribovu na kyslo a halasle,plus jej majonezovy sala s uhorkami,nasi pripravia nasu sosovicnu mliecnu polievu a nas majonezovy salat s hraskom,kukuricou a bez uhorky..🙂 a ja chystam zemiakove pyre ,rybie prsty a kapra vyprazim. Ani jeden syn nezje ani jeden majonezovy salat a kapor im smrdi , tak ze je pre nas upspech ze sedia s nami za stolom🙂...a co teraza??..hlavne ze je klud a pohoda...kazdy ma co lubi,kazdy kto chce si pripravi podla seba a prinesie k nam. a sme spolu cela rodina.

jajka257
autor
27. nov 2016

Joj, no uz to ide🙂🙂🙂tak sa podme hadat kvoli jedlu.
Sunny, nechaj tak....ja som si zvykla, ze sisaka zijem v kanade a tam je raj....a ona ma vzdy pravdu.
Alaguema, ja som nepisala o prezierani sa. By si sa cudovala, u nas najdes hlavne ovocie, peciem len medovniky kvoli voni. Ale mame oriesky, med, jablka, banany. Robime tortu z kyslej smotany asi tak 27.12. ze mnam pochutka. Dokonca ani nevyvaram , lebo Vianoce. Na Vianoce chcem mat pokoj svaty a rodinu pri sebe. Darceky dostava len mala, my to neriesime vobec. Nepaci sa mi ten zhon po daroch, vadia mi prepchane obchody.

aniele
27. nov 2016

Tak u nás nikdy ryba nebola. Moja mama ich nemá rada a bojí sa kostí, tak sme prebrali jej zvyk z Podkarpatskej. Robila "máčaty", t. j. dusené neúdené bravčové rebierka s väčšími kúskami vianočnej klobásy (u starkých bývala zakáľačka a aj neskôr sme kupovali také mäso), k tomu križľak (slaný kysnutý pletenec, na Horehroní čosi také vraj volajú beľuš). Jasné, oblátky s medom, kapustnica a opekance s makom. Ja som to zaviedla u nás, manžel pridal klobásu z kapustnice s chrenom, ako mávali oni. Dcéry si to teraz modifikujú, každá vytvára svoje tradície. Teraz pôjdeme na Vianoce k najmladšej do UK, som zvedavá, ako to má ona. Viem, že niečo prebrala určite, lebo sa ma aj vlani pýtala na naše recepty.

mijo53
27. nov 2016

kto nemá rád ryby a zje rybie prsty, tak klobúk dole, raz som ich kúpila a nikdy viac, či je viac druhov a ja som kúpila práve tie najhoršie? ale keďže u nás sa nič nevyhodí, zjedli sa ha ha prvý a posledný krát

alaguema
27. nov 2016

@jajka257 veď som nepísala o tebe konkrétne. Ale že to už niektorých ľudí nebaví, keď sa celé Vianoce a pol roka pred nimi pol národa nebaví o inom, než o jedle a daroch.

tetapetra
27. nov 2016

My napriklad salat nerobime. Ryby mozme. Tento rok menime kapra za pstruha. Moje zname maju jedna rezne, druha vyprazany syr. Ved Vianoce nie su kto co ma na stole.😉

silaviat
27. nov 2016

@jajka257 tak ako niekto ma na vianoce kapustnicu iny hribovicu vy si kludne dajte rezne.. vianoce uz davno niesu co kedysi..krestansky sviatok.oslavuje ich kazdy slovak ci krestan ci nie,,, dolezite je aby bola rodina happy spokojna stastna .. svet sa neprestane tocit ked cely den nebudes jest a vecer len dietne... a prekvapenie na zaver ... ani zlate prasiatko neuvidis i ked by si neviem ako tradicie dodrzovala.. 😀 sprav si take vianoce aby si urobila rodinu happy lebo len to je na nich to carovne

jajka257
autor
27. nov 2016

alaguema, ved v poriadku. Aspon vidis, ze obycajna zvedava otazka spusti uvahy o obzerstve a inych veciach. O tom, ze som truhlik, ze mam zle vychovane dieta, davam zly vzor....atd. Obycajna otazka, na ktoru staci odpovedat tak, ako niektore aj urobili. My to robime tak a tak. Ale mnohi to pochopili inac. Pozri, aj moja mamina bola vianocny maniak, skor ako zacali vianoce, uz som ich mala plne zuby. Upratovanie zacalo 1. decembra a opakovanie niektorych cinnosti az do stedreho vecera. Na stedry den este vypekala. Sodoma gomora....k stolu sme si sadali totalne mrtvi a potom prisla kopa jedla...a vycitky, preco to nechcem, ked ona sa tak natrapila. Tak toto je pre mna varovny priklad, ze toto nechcem. A by si neverila, moja svokra je rovnaka ako moja mamina....nehovoriac o darcekoch....a uplne cele zle.....ja chcem klud, na stedry den kukame rozpravky, hrame sa. Potom varime, prestrieme stol , najeme sa a rozbali si mala darceky....uplny pokoj. To su pre mna Vianoce.

moni244
27. nov 2016

@jajka257 ja aj ta nechapem, preco sa drzis niecoho, co ti nevyhovuje, lebo to cele, aj uvodny prispevok, aj tvoje odpovede, znie, ako by si potrebovala suhlas od xy cudzich ludi, ci si vobec mozes dovolit menit jedalnicek. A ak ti napisu, ze nie, treba sa drzat toho, co je zaujizavane, tak budete nadalej hladny? Zvlastna logika a uvaha

ajana1
27. nov 2016

Moj dedko ryby neznasa a babka ju vzdy ako jedinemu vyprazala rezne. Neries co kto jedava a zariad Sa podla seba a co vyhovuje vam ako rodine. Moze ti byt u riti co si kto mysli a ake tradicie dodrziava dolezite je aby ste si uzili sviatky a co to aj oddychli.

mijo53
27. nov 2016

silaviat, Vianoce na veky ostanú kresťanským sviatkom, je to symbolický dátum narodenia Ježiša Krista, ktorý sa narodil v biednej maštali, preto by Vianoce by mali byť v ten deň skromnejšie a darčeky sú symbolom darov, ktoré dostal Ježiš

sisaka
27. nov 2016

Jajka257 síce nerozumiem tvojej agresivite v tejto téme, ale som rada, ze moje deti neprichádzajú do styku s takýmito frustrovanými učiteľkami, ktore si ventiluju svoju zlosť na druhých. Breses na nesprávny strom

silaviat
27. nov 2016

@mijo53 ano vianoce vznikli na zaklade jezisa a podobne..ale 3/4 ludi v dnesnej dobe uz krestania niesu.. v jezisa neveria a i napriek tomu oslavuju... pre niekoho to je den ako si ty napisala pre inych den byt s rodinou travit spolocny cas .. za tie roky rokuc to kazdy ponal po svojom.. a je uplne jedno kto co ako vnima..dolezite bolo je a bude aby rodia v ten den bola pokope...