Štedrovečerná večera

s_i_s_a
15. nov 2010

aké dobroty pripravujete na štedrovečerný stôl pre svoju rodinku??

79zuzana
18. dec 2011

@romaroma ahoj, my kazdy rok pecieme na vianoce lososa 🙂 chuti vyborne, zjedia mi ho aj deti a hodi sa aj k zemiakovemu salatu 😉

bubutko
6. nov 2012

@kvojtanikova ten vianocny cinkajuci stromcek som tento rok objednavala z ebay: http://www.ebay.co.uk/itm/290804027410?ssPageNa...

Inak stedra vecera je u nas takato:
pripitok sampanske alebo vermut
oplatky s medom a cesnakom, medovy krizik na celo
rozkrojene jablcko a orechy, pripadne rozkrojeny iny kus ovocia na znak sudrznosti rodiny
dubakova kremova polievka
vyprazany kapor + majonezovy zemiakovy salat, losos na masle + opekane zemiaky
sladke pecieme ako kedy, najcastejsie linecke, orechove na oblatke, opity izidor, puncove, medove rezy, gastanove gulky, marlenku...nie vsetko naraz, vzdy len okolo 5 druhov ale je nas vela na to. potom pecieme vzdy aj slane, vacsinou syrove pracliky.
Vianocka nesmie nikdy chybat, mama ju robi vzdy na stedry den aby bola cerstva a vonal cely dom - robi ju omnoho sladsiu ako byva kupovana, a dava do nej velke hrozienka, je taka zlta a husta, makka ako vata a sladucka. mnam hned by som si dala.
Na 1. sviatok vianocny su vzdy rezne so salatom, tiez ryza alebo zemiaky, poobede chlebicky. Pocuckava sa vinko, becherovka, kto ma na co chut.

kvojtanikova
8. nov 2012

@bubutko dakujem za napad. Ja som si cinkajuci stromcek kupila vlani v Baumaxe ale kvalita je pofiderna, uz po jednom zlozeni sa mi pliesky poohybali a cinka len kazdy druhy, takze to je "cink-nic-cink-nic" Sice to stalo nejake 2E, ale radsej by som si kupila nejake trvacnejsie hoci aj drahsie. Skusim pokukat na E-bay, ale ja som odtial este nikdy nic neobjednavala, neviem ani ako sa tam plati postovne a tak. Nieze ma vyjde postovne 3x take ako samotny stromcek🙂
A dubakova kremova polievka - mnaaaaam to teda u nas nikdy nerobievame ale moze byt super.
Este mi napadlo - boli sme teraz v jednom hoteli a tam podavali fazulovo-kapustovu polievku. Chutila skoro ako kapustnica normalna ibaze tam bola aj fazula (taka mala biela). Robite to dakto? Mate osvedceny recept? Dakujem.

maruska24
8. nov 2012

ako robíte toho lososa na vianoce? máte nejaký špeci recept, taký vianočný?

moncitka
14. dec 2012

@lucka1987 sestrička ja tiež budem mať také jednoduché šak načo sa napchávať - ryba,šalátik,kapusnicu,fazulkovu kašu a tie naše štedráky 😉 a prípitok ak nam Tvoj Drahy donesie to šampano Francuzske tak to by sme mali 😀 a na polnočnu ideme pešo tak si možeme dať 🙂

jessica2225
7. apr 2013

@s_i_s_a ahoj pozerala som že robievaš štepánske tortičky, velmi pekne ta prosím mohla by si mi napísat recept, budem ti velmi vdačná, ak sa ti bude dat napísat tak poprosím aj postup, ešte som ich nerobila a zas neni som až taká dobrá cukrárka, ešte raz ti velmi pekne dakujem 🙂

s_i_s_a
autor
8. apr 2013

@jessica2225 kuknem do môjho kuchárskeho zošita 🙂 a zajtra ti recept pošlem

jessica2225
8. apr 2013

@s_i_s_a ahoj dakujem ti velmi pekne si velmi milá

inkinka
3. dec 2013

ahoj
ozivujem temu, uz zase zacina byt aktualna 😉
zaujima ma, ake ryby ine ako kapor pripravujete na Stedry vecer a na ake sposoby. My tradicne vysmazame kapra a dcera uz viac rokov kapra peceneho na masle a zamyslam tento rok jednotne menu.

maribell
3. dec 2013

@inkinka my sme robievali kazdy rok kapra vyprazaneho ale minule vianoce nam zostal v mraznicke po vianociach a nechcel sa nam vyprazat tak sme ho dali upiect do truby a bol vyborny 😵 takze uz sa vyprazat kapor asi nebude 😀

lalinko2010
3. dec 2013

@inkinka u nás sa pečie kapor, podopretý chlebom - pozerá z rúky, syn nemusí ryby, a ešte filé vyprážané. minulý rok sme mali "žraloka", také plátky, ale zmenu som necítila, lososa nemusím, nejako mi nejde.
mňa by zaujímalo či deťom od 3 rokov dávate šaláty s majonézou, s tatárskou? zatiaľ sme nedali.

mimikas
3. dec 2013

Robievame pecene pstruhy pripadne lososa na grile, kapra ja nemusim, 25 manzel pecie plnenu morku. Zakusok mavame iba jeden, to nam staci.

petkaa28
3. dec 2013

Jeeeej, super téma 🙂
Neviem síce, či trafím presne poradie, ale my mavame:
Oplatky s medom, vlašskými orechmi a arasidmi - každý musí otvoriť jeden vlašský orech, aby zistil či bude zdravý další rok 🙂
Kapustnica - to sme doplnili minuly rok na mm žiadosť 🙂 tak mu k tomu upečiem čerstvý chlieb
Vysmazane filé a kapor so zemiakovo-cibulovym šalátom, na mm žiadosť robíme aj majonezovy :D
Dolky - take pečene buchty zo zemiakoveho cesta ( niekde sa to vola aj pupaky) ovarene v mlieku a zasypané makom
Ovocie
Zo všetkého! co je na stole si musí každý aspoň odkusnut :D netuším prečo, ale robíme to tak odjakživa 🙂
A koláčiky po večeri 🙂) makovnik, orechovnik, linecké, medovniky, uliky, vanilkoveho rozteky, labky....
Proste obzerstvo ako sa patrí :DD

libka1
3. dec 2013

oplatky k tomu med, cesnak, orechy, kto co chce
biela hribova polievka (ja som zvyknuta na sosovicovu s hribami, ale manzel na hribovu)
kapor/losos, majonezovy salat
pupaky s makom
ovocie
popijame k tomu vino, ale to uz cely den 😀
zo sladkeho co ma kedy napadne, ale vzdy mavame linecke, orechove a vanilkove rozky, medovniky, makove hviezdicky a ostatne peciem podla nalady, alebo toho, s cim mi vedia deti pomoct a maju z toho radost 😉

libka1
3. dec 2013

@lalinko2010 ja som dcere dala ked mala 2 roky a tento rok dam aj synovi, raz do roka ho to nezabije, aj tak to len olizne a moc toho nezje 😀

sunflower87
3. dec 2013

Takže my takto :
najskôr si prečítame zo Sv.Písma stať o narodení Ježiša,
potom nám môj tatino ( keďže bývame spolu) urobí medom krížiky na čelo,
každý si rozlúskne orech,
vo dvojici si prerežeme jabĺčko ( mala by vytvoriť hviezdica),
oplátky s medom - poprípade aj cesnak kto má rád 🙂 ,
kapustnica a k nej zemiaky ( v šupke uvaríme a potom ošúpime),
zemiakový šalát a vyprážaný losos ,
k tomu vínko alebo pivko alebo kofolka,
a po napaní si uvaríme kávičku a presunieme sa do obývačky rozbaľovať darčeky a vyjedať koláčiky 😉
A k tomu všetkému nám hrajú koledy a svietia sviečky 🙂 🙂 🙂 🙂
(dúfam, že som na nič nezabudla xi xi )

kakika007
3. dec 2013

@inkinka my musíme klasiku vyprážaného kapra, lebo pre mm by to ani vianoce neboli, keby nebol kapor vypražaný a majonézový šalát. 😅
ale inak začíname oblátkami s medom (ja si tam dám ešte aj arašidy), potom máme zemiakovú mliečnu polievku (omáčku) s hríbami a potom toho kapra so šalátom. staršia dcéra mi ryby nechce, keď mala 15 mesiacov, na vianoce, som jej urobila pangasia (upiekla) a celý veľký plát zjedla taký bez zemiakov a to bola prvá a posledná ryba čo jedla, odvtedy necce. tak jej vysmážam kurací rezeň (na jej žiadosť)
a po večeri sme dakedy (ešte ako dieťa) jedávali všetko možné ovocie čo bolo na stole, teraz už nejak nezvládam toľko jedla naraz. preto ani nevypekám, iba linecké a medovníky. a aj tak mi pripadá, že sa doslovne prežierame 😀 😀

lalinko2010
3. dec 2013

@libka1 tak vyskúšame aj my, šak vek už na to má! a v škôlke doňho "napchajú" aj také čo doma nemal alebo ani nechcel zjesť.
Hádam si nepokazíme Vianoce

monika837
3. dec 2013

Ahojte, u nas to je takto: Pripitok, vsetci z jedneho poharika,
prekrajujeme jablcko
oblatky s medom
bobalky s makom
kapustnica s udenym, hribmi,smotanov a tento rok dam este fazulky.... moja svokra robi tri polievky dokopy, kapustnica, sosovicova fazulova a je to neskutocne uzastne....
losos, zemiakovy salat.... dopapkame a potom ideme s dievcatami pozriet ci bol jezisko... uz sa veeeeelmi tesiiiim najmensia ma 1rok a 5 mesiacov, tak som zvedava ako bude na vsetko reagovat, minuly rok to nevnimala mala len 5 mesiacov.... a tu starsiu uz teraz vidim ako sa tesi a nevie co skor.... :DD a kolaciky este neviem ake budem piect, nieake suche pecivo, medovniky, venceky, nieco kysnute a dalej neviem..... : 😉

rebeka7501
3. dec 2013

Na minuloročné sviatky spomínam veľmi rada. Mali sme pstruha pečeného v trúbe - dcéra s hranolkami, priateľ so zemiakmi, ja bez prílohy. Priateľ bol po operácii žlčníka, ja na diéte a dcéra sa moc neobžiera (majonézový šalát, vyprážané ryby....) Ideálne Vianoce bez výčitiek svedomia 🙂

lalinko2010
3. dec 2013

u nás Vianoce
- sa dohodneme kto bude nosiť na stôl, pretože nemôžu všetcia, len jeden
- máme prípitok väčšinou vermút, potom cesnak s chlebíkom, oplátku s medom, kapustnicu so všetkým možným a nemožným, rybu so šalátom, kapor je každý rok pečený, filé vyprážané
- snažíme sa drobca udržať pri stole, aby chvíľu posedel, všetko hádžeme do seba, aby sme sa rýchlo najedli a utekáme za drobcom pod stromček
- a je po večery, dojedáme čo nám zostalo na tanieri
- tri roky je to takto, v zásade drobec zje len kapustnicu a každému by naberal, nakladal na tanier
teším sa čo bude v tomto roku!

jankalac
3. dec 2013

tak u nas je to takto:
pomodlime sa, idu oplatky s medom a cesnakom, potom si z kazdeho ovocia dame kusok - jablcko, banan, pomaranc, mandarinku, orechy, nasleduju polievky - z lupaneho hrachu, dubakova mliecna, a kapustnica, ryba so zemiakmi (salat nerobievame koli detom), a dezert makove pupaky.... obzerstvo... potom rychlo umyt riad - ja, mm zatial suchoce v obyvacke s darcekmi 😀 😀 😀 , decka dufam udrzim v kuchyni a pojdeme pozriet co nam jezisko doniesol 😉

inkinka
3. dec 2013

@maribell tiez by som neverila, ze peceny moze byt taky dobry 🙂 a ako ho pecies, vcelku? My jednotlive kusky v alobale, s maslom a drvenou rascou.
@lalinko2010 kapor podoprety chlebom? Aby sa opekal z obidvoch stran?
@kakika007 ved to, to je klasika aj u nas a priprava majonezoveho salatu je jeden z ritualov 😉

jasminet
3. dec 2013

u nas zaciname oplatkou s medom, babka nam da krizik na celo s klasickou prupovidkou "aby si bola sladka ako ten med" (otec uz si robi srandu, ze za tie roky sa aj novu mohla naucit) 😀
potom kremova polievka zo suseneho hrachu so zeleninkou do nej opecene rohlikove krutonky. potom otec s babkou a mojim muzom vysmazany kapor so salatom. my ostatni pecene vinne klobasky so salatom. deti so zemiakom alebo so salatom ale namiesto majonezy smotana. potom ku nam na poschodie pozriet nas stromcek a zatial jezisko nanosi pod strom u rodicov 😀
salat robim ja, davam majonezu so smotanou aby to nebolo take mastne, a nastruhane jablka do neho - je taky lahsi.

m_ij_ka
3. dec 2013

u nás Vianoce
- oblátka s medom a cesnakom (nakrájaný na plátky)
- prekrajujeme jabĺčko pre šťastie, do rohov hodíme orechy (tento rok to budú robiť obe moje baby pre radosť)
-šošovicová polievka s hríbmi
-kapustnica
-šalát s kaprom, pre baby budú buď rybie prsty
- pečené prípadne nepečené fajnovosti

maribell
3. dec 2013

@inkinka my ho dame na potkovicky a tak pecieme 🙂

digysa
5. dec 2013

Takto prebieha nas stedry vecer:

Popri Vianocnej hube, ktora fici u nas cely den uz od1. dcembra si vsetci sadneme nahodeni k stolu, chytime sa za ruky a pomodlime sa otcenas
Rozkrojime jablko, hodime orechy do 4-och kutov
Oplatky nemame, lebo zijem mimo SK
Nase menu je: kapustnica s pecivom- ine ako chlieb, zemiakovy salat, nejaka morska ryba (kazdy rok robim inu, okrem kapra), sunka, peceny asparagus, zeleninovy salat a pre muza specialnu nadievku v pekaci.
Vecer pokracujeme sladkostami a dospeli si dame dobre vinko. Ja si dam aj kavu, lebo tento rok chcem ist na polnocnu omsu.
Darceky rozbalujeme na etapy- 24.-eho pod stromcekom od Jeziska a rano 25.-eho od Santa Clausa.

m.a.r.t.i.n.a
5. dec 2013

Ahojte, aká pekná téma 🙂 Rada si prečítam, ako to býva u iných na Štedrý večer.
Kým som nebola vydatá, trávila som každý Štedrý večer doma s našimi, buď sama alebo s partnerom. Keď som sa vydala, tak chodíme na striedačku k našim alebo ku svokrovcom na chatu, kde sme už tak cca týždeň pred Vianocami. Svokrovci majú iné zvyky na aké som bola navyknutá ja z domu. U našich sme celý deň držali pôst ( nejedli sme nič masové ), len niečo malé. Večeru máme okolo 18-18:30hod., kvôli malým deťom, aby sme stihli kým pôjdu spinkať porozbalovať darčeky. Najprv je prípitok, potom príhovor tatina, potom idú oplátky s cesnakom a medom, hríbová praženica, makové pupáky, klobáska s chrenom, kapustnica a posledný je kapor so zemiakovým šalátom. Máme toho dosť, ale vždy musíme z každého aspoň trošku zjesť. K svokrovcom som doniesla náš chod kapustnicu,lebo oni ju nerobievali. Oni majú oplátky, pupáky a rybu. No a teraz už aj tú kapustnicu 😉
Jáááj, jak už sa teším na Vianoce

fakegamecz
6. apr 2015
Používateľ fakegamecz je nedôveryhodný
Je možné, že nejde o reálnu osobu, ale o profil alebo viacej profilov vytvorených za účelom propagovať konkrétne výrobky/služby alebo účelovo manipulovať diskusiu. Pozri príspevky od fakegamecz.

@filipal Recept na gaštanové jazýčky máš napríklad tu: http://ikuchar.sk/recept/gastanove-jazycky/