Ako je to s rodičovským po presťahovaní sa do iného štátu?

gabaka
12. jún 2015

Ahojte, chcela by som sa spytat nejakej mamicky ktora ma konkretne skusenosti, alebo niekto kto je viac znaly zakona ako ja. Chcela y som sa informovat ako je to s poberanim rodicovskeho prispevku pokial ho niekto zacne poberat na slovensku a po roku sa prestahuje do nemecka? Ma po prestahovani do nemecka narok poberat dalej tento prispevok z nemecka? Ak ano do kedy? Pripadne ake su podmienky aby tento narok vznikol? Musi byt trvaly pobyt v nemecku oboch rodicov alebo staci ked ma trvaly (prechodny) pobyt len otec? Podotykam ze otec by bol riadne zamestnany. Dakujem

koskaaa
13. jún 2015

My sme sa takto stahovali v oktobri do Finska...Mas 2 moznosti:
1, Ak mas TTP na SVK rodicovsky príspevok mozes aj po prestahovani do Nemecka poberat zo SVK (ak budu na UPSVaR chciet, dones im papier od zamestnavatela, ze si stale na TTP, ale napis im na UPSVaR list, ze momentalne si na prechopdnom pobyte v Nemecku..pripadne tam zavolaj, ale odo mna to nechceli) a ponechas si aj zdravotne poistenie zo SVK....proste na SVK nic nerusis...+ ak otec pracuje v Menecku, budu sa vam doplacat rodinne pridavky z Nemecka (napríklad Finsko 100 E - 23 E zo SVK -pritelovi pride este 77 E na ucet z Finska z uradu)...
2, Ak nemas TTP na SVK, tak vsetko zrus, zdravotnu poistovnu, na UPSVaR musis nahlasit resp. sa odhlasit z poberania rodicovskeho prispevku, ist do socialky tam si vypytat formular E411 (je to vypis tvojich doterajsich zamestnani, ale oni uz budu presne vediet, co potrebujes). A nahlasit sa v Nemecku na vsetky potrebne urady...