Ako po návrate na SK poberať materskú z UK?
Dobre ranko!!!
chcem sa poradit s niekym, kto ma s mojou situaciou skusenost. Po par rokoch odpracovanych v UK sa coskoro vraciam na Slovensko kde planujem ostat natrvalo a aj porodit. UK zamestnavatel mi ale bude vyplacat po urcitu dobu "matersku" na ktoru mam vzhladom na odpravcovane roky pravo. Snazim sa ale zistit ako vyriesit zdravotne pistenie na Slovensku(lekarsku starostlivost urcite budem potrebovat)-mozem sa prihlasit do poistovne ako samoplatca?popripade nejake sukromne poistenie? alebo sa uk materskej vzdat a prihlasit sa na urad prace a a do poistovne ako nezamestnana? Ma s tym niekto skusenost? mne totiz bolo povedane ze do zdravotnej poistovne sa nemozem prihlasit kym neukoncim pracovny vztah v UK (to ukoncim)a neskonci mi poistenie v uk( z mojej materskej sa stale bud enejaka cast odvadzat na tzv NI (national insurance)
za radu dakujem
Stručné zhrnutie
- EHIC (European Health Insurance Card) pokrýva rutinnú materskú starostlivosť počas dočasného pobytu v inom štáte EÚ, ale ak cestujete špeciálne rodiť mimo krajinu, kde ste poistená, potrebujete formulár E112 (novšie označenie S2) na preplatenie pôrodu.
- Statutory Maternity Pay (SMP) z UK trvá 39 týždňov; prvých 6 týždňov sa vypláca 90 % priemernej týždennej mzdy z posledných 6 mesiacov a ďalších 33 týždňov 50 %; SMP sa typicky posiela na britský bankový účet.
- Formulár S2/E112 vydaný NHS (Overseas Healthcare Team) je potrebné predložiť vo Všeobecnej zdravotnej poisťovni (VšZP) na Slovensku, lebo iba VšZP podľa diskusie môže nárok na starostlivosť cez S2 uplatňovať a žiadať náhradu z britského systému.
Najčastejšie otázky
Q: Ako získať formulár E112 / S2 pre plánovaný pôrod na Slovensku?
A: Kontaktujte NHS Overseas Healthcare Team (adresa a pokyny sú na stránke NHS o plánovanej liečbe v EEA/Switzerland), pošlite požadované údaje a žiadosť; podľa príspevkov v diskusii vydanie certifikátu trvá minimálne jeden mesiac a certifikát môžu zaslať aj na adresu na Slovensku.
Q: Čo presne pokrýva EHIC pri tehotenstve a pôrode?
A: EHIC pokrýva rutinnú materskú starostlivosť počas dočasného pobytu v inom štáte EÚ; ak idete špeciálne rodiť mimo štátu, kde ste poistená, potrebujete formulár E112/S2 (citované z informácií DH a diskusie).
Q: Kde na Slovensku mám predložiť formulár S2/E112 a čo odo mňa požadujú?
A: Formulár S2/E112 treba priniesť do Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP); VšZP vydá dočasnú kartičku poistenca a bude si nároky medzi poisťovňami vybavovať sama, komerčné poisťovne podľa diskusie S2 nepreplácajú.
Q: Môžem poberat SMP z UK, ak sa vrátim a zostanem žiť na Slovensku?
A: Áno, ak zostanete stále zamestnaná v UK a máte nárok na SMP, môžete SMP poberať počas pobytu na Slovensku, pričom musíte zachovať britské poistenie a často vybaviť S2/E112 na preplatenie starostlivosti na Slovensku.
Q: Aké sú technické podmienky a trvanie SMP z UK?
A: SMP sa vypláca 39 týždňov; prvých 6 týždňov 90 % priemernej týždennej mzdy z posledných 6 mesiacov, ďalších 33 týždňov 50 %; materská dovolenka ako pracovnoprávny nárok môže byť dlhšia (až rok), podľa diskusie sa SMP vypláca len 39 týždňov.
Q: Môžem byť súčasne zdravotne poistená v UK a na Slovensku?
A: Podľa viacerých príspevkov nie — vo väčšine prípadov nemožno byť súčasne poistená v dvoch štátoch EÚ; počas poberania SMP v UK ste poistne krytá v UK a na Slovensku použijete EHIC alebo S2/E112 podľa situácie.
Q: Ako postupovať pri poistení novorodenca narodeného v UK po návrate na Slovensko?
A: V diskusii odporúčali vybaviť slovenské zdravotné poistenie novorodenca hneď po príchode z pôrodnice; dieťa možno uviesť do slovenskej poisťovne na základe slovenského občianstva alebo trvalého pobytu.
Q: Ktoré dokumenty ešte potrebujem okrem E112/S2 a EHIC pri presťahovaní sa počas tehotenstva?
A: Diskutujúce odporúčajú mať kópie S2/E112, EHIC a prípadne doklady o zamestnaní/SMP; pri návrate s trvalým pobytom riešte registráciu na úrade práce a zdravotnej poisťovni podľa konkrétnej situácie.
Závery z diskusie
Zhoda
- EHIC pokrýva rutinnú materskú starostlivosť počas dočasného pobytu, ale plánovaný pôrod mimo krajinu poistenia vyžaduje formulár E112/S2.
- Formulár S2/E112 treba priniesť do Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) na Slovensku, lebo len VšZP podľa príspevkov môže náklady z S2 uplatniť.
- Ak zostanete formálne zamestnaná v UK, môžete poberat SMP z UK počas pobytu na Slovensku a musíte riešiť dokumenty (S2/E112, EHIC) pred odchodom.
Sporné názory
- Niektoré príspevky uvádzajú, že namiesto S2 možno dostať formulár S1 od HMRC na pokrytie všetkej zdravotnej starostlivosti počas poberania materskej v SK; iné príspevky trvajú na S2/E112 pre pôrod.
- V diskusii sa rozchádzajú informácie o použití formulára E106 vs E112/S2; niektoré zdroje v diskusii spomínali E106, iné E112/S2 alebo S1.
- Nie je jednotný názor, do akej miery EHIC pokrýva nadštandardné alebo špecialistické vyšetrenia súvisiace s materstvom; niektoré príspevky tvrdia, že možno len rutinné vyšetrenia.
Otvorené otázky
- Ako presne postupovať so slovenským zdravotným poistením a platením odvodov, ak rodič vypovie pracovný pomer v UK počas alebo po poberaní SMP — v diskusii zostalo nezodpovedané.
- Ako dlho je možné poberat britské rodinné dávky (Child Tax Credit, Child Benefit) po natrvalom presťahovaní na Slovensko — v diskusii nebolo jasné stanovisko.
Spomenuté značky a firmy
Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP), Union, Dôvera, NHS, HMRC, Department of Health (DH), Overseas Healthcare Team
Spomenuté produkty a metódy
EHIC (European Health Insurance Card), E112, S2, S1, E106, Statutory Maternity Pay (SMP), materská dovolenka, National Insurance, Child Tax Credit, Child Benefit, Dohoda o zdravotnej starostlivosti, europský zdravotný preukaz, apostila
Miesta a osoby
Slovensko, United Kingdom (UK), Anglicko, Írsko, Rakúsko, Česká republika, Bratislava, Newcastle
Ahojte vsichni,
tak vetsina clanku se tu jedna o Slovensko.Ja bych potrebovala poradit ohledne navratu co CR.Jsem v 6 mesici,s pritelem to nikam nevede a premyslim,ze navrat domu by byl asi nejrozumnejsi reseni.Narok na materskou mam,zazadala jsem si o ni od 1.unora,rodit budu v pulce brezna.Termin materske jeste zmenit muzu,letenku uz jsem si pro jistotu taky zabookovala a ted uz jen resim,co a jak..jake dokumenty budu muset poslat a kam.V cr nejsem pripojistena,protoze jsem bydlela v UK po dobu 5 let.
Poradite nekdo prosim??? 😒
dobry den potrebujem poradit dcerka sa mi narodila v uk a ma aj anglicke obcianstvo teraz ma 2 roky a vratila som sa na sk natrvalo mam narok na nejake pridavky alebo matersku z anglicka a tiez potrebujem apostilu na rodny list? a odkial sa da zohnat
@janulka0808 na matersku z UK urcite narok nemas, je predsa platena len 9 mesiacov, ak ma dcerka 2 roky uz davno nemas narok ani keby si zila v UK. Ak si v UK zila dlhsie a odvadzala si National Insurance, mozno budes mat narok na child benefit z UK - mrkni sem: http://www.hmrc.gov.uk/childbenefit/start/who-q... - mozes si v UK poziadat, a oni rozhodnu ktora krajina ti bude platit.
vybav si form S1, to ti poslu aj na adresu na Slovesko. mne to tak prislo 😉 potom s tym na poistovnu a tam ti na zaklade toho vydaju europsky zdravotny preukaz.
ten si niekolko krat okopiruj ..budes potrebovat kopie aj v lekarni a pri vysetreniach.
preukaz ti bude platit az kym ti neskonci materska... tu si nechaj posielat na ucet - tak to robim ja . urob si bezplatny ucet, kde nemusis platit mesacne poplatky.
Takze podla toho co tu citam vam mozem vniest do tohto svetlo....som teraz v 29.tyzdni tehotenstva, cakam dvojicky, v UK som pracovala 5rokov a mam narok na SMP,ktory si urcite nenecham ujst-je to ovela ovela viac ako by som dostala na SK-mimochodom pre damu zadavajucu otazku-ak budes poberat SMP z UK,znamena to ze si stale v UK zamestana a vsetky odvody ti idu do UK, podat vypoved mozes ked ti skonci SMP(coz je 39tyzdnov,z toho prvych 6tyzdnov dostavas 90% z priemeru tyzdenneho platu za posl.6mesiacov a dalsich 33tyzdnov dostavas 50%).Maternity leave je jeden rok a davky len 3/4roka,cize ked skoncia davky,daj vypoved a prihlas sa na urad prace v SK a zacnes poberat rodicovsky prispevok.
Dalej zdravotne poistenie na SK, ked ste este poistena v UK- na porod na Slovensku si treba vybavit certifikat S2(byvaly formular E112)- pozrite si stranky NHS : http://www.nhs.uk/NHSEngland/Healthcareabroad/p... Tam je to pekne rozpisane, co treba robit-je tam sice ze by ste mali kontaktovat svojho local health commisionera- ten ale v mojom pripade tiez moc nevedel,co ma robit...takze odporucam zavolat na linku Overseas Healthcare Team- tam im poviete aka je vasa situacia a potom im poslete svoje informacie a vas plan na ich adresu v Newcastli-potrebny zoznam udajov co potrebujete aj adresa OHT je v tom linku.
Upozornujem,ze vydanie certifikatu trva minimalne mesiac-cize netreba s tym vahat a ziadat o to,kym ste este v UK, mozu vam ho samozrejme zaslat aj na SK,ale opat sa to predlzi.
Co sa tyka platnosti certifikatu:plati od vasho odchodu z UK 6mesiacov-cize ho pouzijete len na porod a starostlivost s nim spojenu plus starostlivost po porode.Samozrejme tak vznika casovy usek kedy este poberate SMP z UKa nemozete mat poistenie na SK- na dalsiu zdrav.starostlivost musite pouzit EHIC karticku(vsetko si platite a musite ziadat o preplatenie zavolanim do UK na cislo na zadnej strane karticky).Novorodencovi je najlepsie hned po prichode z porodnice vybavit SK poistenie.
A este jedna vec:ked dostanete S2 certifikat, musite ho priniest do VSZP a tam vam vydaju docasnu karticku zdrav.poistenca a oni si budu sami ziadat nahradu vasich vydajov cez S2- ale MUSITE to priniest len do VSZP,nakolko to je u nas statna zdrav.poistovna a len ona moze pouzit S2certifikat-cez komercnu zdrav. poistovnu vam zdrav.starostlivost v UK NEPREPLATIA! Ak mate hocijake otazky ohladne tejto veci,piste mi na jajabublinka@googlemail.com
@janaandrejcova velmi pekne Ti dakujem za tak podrobne a aktualne info... prave to vsetko riesim a z tych vsetkych moznych prispevkov som akosi nevedela najst konkretnu odpoved na moje pochybnosti, no v Tvojom prispevku som toho nasla naozaj dost... ak budem nieco konkretne potrebovat, urcite sa na Teba s otazkou rada obratim 🙂
Mile damy,mozno som slepa,al.mi len nejak unika kde,al.ako mozem dostat tu S2(E112)???????????Ja som v 21tyzd.a velmi zvazujem,ze by som sla domov(ostala som na to sama)sice tu v uk mam priatelov co by pomohli,ale rodina je rodina a doma je doma-s peniazmi co by som dostala na slovensku sa mi neoplati,ale kedze citam,ze sa da takou alternativou byt doma a brat matersku z uk ,tak preco nie(nie som ziaden spekulat,co sa tyka penazi,ale pre dieta,len to naj nie?).Tak Vas velmi prosim napiste mi niektora,kde tu formu mozem splasit plus ak by niektora z Vas mohla napisat dovod(ktory uviedla v tej forme, preco sa chysta byt na slovensku a schvalili jej to,budem Vam neopisatelne povdacna.Takze mile maminky a buduce maminky myslim,ze by sme si mali pomahat,tak sa mi prosim ozvite.Dakujeeeeeeeeeeeeeeeeeeem
@janaandrejcova len chcem doplnit k tomu co si napisala, ze ak chce ist niekto domov rodot a ostat tam zit vraj treba namiesto formulara S2 formular S1 ktory vydaju na HMRC a ten pokryva vsetku zdravotnu starostlivost na svk pocas poberania materskej z uk.
Pre vsetky Zeny a mamicky v Anglicku UK.Pripojte sa k nam.Fbookova skupina.Rady, pomoc, stretnutia v UK.
https://www.facebook.com/profile.php?id=7116405...
ahojte, vie mi niekto poradit, porodila som akutne na Sk ale zijem v UK, myslim, ze na slovensku mi daju prvy prispevok na dieta ale nic ine okrem toho nechcem ziadat kedze to budem poberat z UK. myslite ze to je nejaky problem pre anglicanov ked sa moj syn narodil urgentne na SK nebolo to planovane? a taktiez som tu neni poistena ale chcem tu jeho poistit, viete o tom nieco? dakujem
Ahojte dievcata,
Neviete ako to nahodou je? Chceme sa vratit spat domov zo zahranicia ale chceme zit v cechach, keby som chcela otehotniet pocula som ze by som nemala narok na matersku kedze som z sk, mate niektora s tym skusenosti? Manzel je cech ale na to nejak nezalezi. Dakujem
Diskusia sice starsia, ale skusim aj tak. Zienky, ked ste sa vratili na SVK na matersku, nechavali ste si v UK nejaku adresu? Odstahovali ste sa uplne alebo vas manzel/partner ostal v UK?

baby ja mam trosku opacny problem ako vy,pracovala som na SR,rodila tu,aj poberam RP,ale od januara sa stahujeme do Ciech,tiez mi bolo povedane v ZP,ze nemozem byt naraz poistena v 2 ZP,ale kedze este nejdem do prace,kym mi neskonci RP co bude 11mes pobytu v Cechach,tak dovtedy ani nemozem zmenit dr?
vraj v akutnych pripadoch ma osetria aj na Europsky zdrav preukaz,ale tam to zasa maju napisane,ze len v pripade docasneho pobytu ako je turista,nejakych 30dni,alebo tak
takze ak bude akykolvek problem,za ten cas co sa nezamestnam budem musiet chodit k dr na SR?