Ako to je s materskou, keď som slobodná mamička?

roksana
9. jan 2011

Ahojte, chcela by som sa opýtať, či neviete ako je to teraz po novom roku s materskou.
Môj prípad je taký, že nie som zamestananá, ani som doteraz nebola. Som študentka VŠ. S priateľom nie sme ešte zobratí, takže som ,,slobodná" mamička. Neviete ako je to v mojom prípade s papierovačkami?

kvetinka211
9. jan 2011

@roksana Ahoj, ak si si neplatila dobrovolne nemocenske poistenie, tak na matersku ako studentka nemas narok (po novom ani po starom), cize budes dostavat hned od zaciatku rodicovsky prispevok (po novom vo vyske 190 eur mesacne, po starom by si mala len 164, cize pre teba sa to zmenilo k lepsiemu). Co sa tyka konkretnych vybavovaciek, riesi sa to na urade prace a asi budes potrebovat aj papier zo socialky o tom, ze nemas narok na matersku. Okrem toho mas narok na jednorazovy prispevok pri narodeni dietata+priplatok k nemu (cca. 800 eur), pridavky na dieta (22 eur mesacne) a mozno aj na nejake dalsie pridavky, treba sa popytat na urade prace v mieste bydliska. To, ze si kvazi slobodna mamicka ti myslim v tvojom pripade nepomoze, tam je rozdiel iba v dlzke materskej, na ktoru aj tak nemas narok. Ale mozno spadas pod pripad hmotnej nudze, zrejme vsak budes este posudzovana spolu s rodicmi ... v tom pripade ak je aj priatel student a nezaraba, by bolo mozno vyhodnejsie byt vydata ...

roksana
autor
9. jan 2011

Ahoj,
ďakujem za odpoveď, vlastne som mala na mysli rodičovský príspevok, nie materskú, jasné. 😀

Priateľ je zamestnaný, no práve že sme rozmýšľal, či to bude výhodnejšie keď nie sme manželia, no aj mne sa vidí, že asi nie.

margotka_ja
28. jan 2011

@kvetinka211 Ahoj, ja by som sa chcela opytat na ten jednorazovy prispevok pri narodení dietata, p. mihal ho nahodou nezrusil? Ja som mala za to, ze ano, preto je teraz rodicovsky 190 €. a nie 164€. Neviem, som z toho debil. Ja mam termin pôrodu koncom aprila, pracujem a platim si aj DNP, tak som zvedava co mi to prinesie. 😅 . Dakujem za info

kvetinka211
5. feb 2011

@margotka_ja Ahoj, s jednorazovym prispevkom sa nic nezmenilo ... mali by sme dostat okolo tych 800 eur dokopy po narodeni babatka, treba o to ziadat na urade prace, soc. veci a rodiny v mieste bydliska, podmienkou je papier od gynekologa a pediatra ... S dnp to nesuvisi ... ale ak si platis dnp do maximalneho vym. zakladu, tak by si mala mat maximalnu matersku, momentalne po dobu 34 tyzdnov 60% vym. zakladu ...

margotka_ja
5. feb 2011

@kvetinka211 ahoj, dakujem za info, som zvedava ako to dopadne, normalne sa bojim tej byrokracie... ☹

margotka_ja
5. feb 2011

@kvetinka211 a vedela by si mi poradit, ze kedy treba dat papier od gynekologa na socialku, ja by som mala na matersku nastupit 1.3. a papier mi chce dat az 28.2. ked pridem na poradnu, pride mi to riadne neskoro, tak neviem...a to mi treba papier do prace... 😒

kvetinka211
5. feb 2011

@margotka_ja ahoj, ja som davala tusim dva tyzdne pred .. podla mna by to ale nemal byt taky problem, ak das neskor, tak ci tak mi prislo rozhodnutie az mesiac po zaciatku materskej (aj prva materska). Nezabudni vsak, ze ak mas 2 poistenia, od gynekologa potrebujes 2 papiere - jeden pre zamestnavatela a jeden kvoli DNP, ktory osobne zanesies na SP. Drzim palce 🙂

margotka_ja
6. feb 2011

mam 2 poistenia, platim si aj dobrovolne nemocenske, tak uz viem, ze potrebujem dvakrat potvrdenie, teraz som marodovala mesiac, ale nepovedala som to lekarovi, ze si platim aj DNP 😒 a volali mi do prace zo socialnej poistovne, ci nechcem aby mi zaplatili marodku, chcem len ja som si myslela, ze ked si uplatnim marodku pred materskou tak si poskodim, nevedela som, ze musim mat len splnenu podmienku platenia 270 dni, tak mi pani zo socialnej poistovne povedala aby som isla za svojim lekarom a aby mi dal este jedno potvrdenie, bola som ale on mi povedal, ze uz nemôze... ☹ lebo uz vystavil dalsie marodky a to cislo by nesedelo s mojim, tak musim ist na za nejakym posudkovym lekarom na soc. poistovnu a opytat sa jeho...tak som zvedava, ze ako dopadnem... ☹ joj

anulik888
6. feb 2011

ahojte, co mam cakat ja. mam trvaly pracovny pomer od roku 2003. od roku 2008 kedy sa mi narodilo 1. dieta som na materskej nasledne na RP. teraz 18.2. by som mala nastupit na dalsiu matersku. aky prijem mam ocakavat? mam narok na matersku alebo mi priklepnu zas len RP? dobrovolne nemocenske si nedoplacam ..... vdaka

margotka_ja
6. feb 2011

@anulik888 ahoj, ja sa v tom velmi nevyznam, ale co viem, tak ak ides z materskej na matersku, tak ti priklepnu asi len RP, neviem ak vie niekto lepsie, tak nech napise...🙂

tinara23
6. feb 2011

@anulik888 ak si zametnaná, tak ti vypočítajú materskú z pravdepodobného vymeriavacieho základu, ktorý určí tvoja mzdárka.

anulik888
6. feb 2011

@tinara23 dakujem velmi ma tvoja odpoved potesila 🙂

alex9966
6. feb 2011

@margotka_ja môže ti vydať potvrdenie o marodke ale len s tým dátum ako si mala marodku z povinného poistenia to znamená ak maroduješ napr. od 01.01. tak aj marodka z dobrovolneho musí byť vypísaná z 01.01. pritlač na doktora oni nevedia že to môžu vystavovať. mne teraz vystavil marodku ktorú mám od 01.10.2010. zisťovala som si to aj cez sociálku či to lekár môže urobiť. zo zákona si môžeš uplatniť marodku 3 roky dozadu.. máš na to právo aby ti tú marodku vystavil nakoľko máš právo opomenúť vyžiadať si marodku hned aj z dobrovolného poistenia.

margotka_ja
6. feb 2011

@alex9966 ja som marodovala od 28.12.2010 do 31.1.2011, do prace som nastupila teraz 1.2., a pani zo socialky mi povedala, ze nech idem za lekarom a pytam od neho potvrdenie pre DNPO ze od kedy do kedy som marodovala, aby mi to zaplatili...a lekar sa najprv tvaril, ze ake potvrdenie, ze on o ziadnom nevie, pritom som sa pytala ci nema pacientky co si platia DNPO, povedal, ze ano ale ze on hned na zaciatku marodky vystavi papiere 2x teda aj pre DNPO a ja ked chcem spatne, ze on len tak nemôze...a ze mam ist za nejakym posudkovym lekarom a opytat sa na to jeho aby on bol kryty, ze mi to vystavi...no nechapem a som zvedava, ze ako zajtra pochodim, ci tam toho lekara najdem a tak...takze malo by mi to vyjst?

alex9966
6. feb 2011

@margotka_ja nedjaj sa odbiť lekárom. povedz že si si to zisťovala cez poisťovnu a že ti to potvrdenie má vydať. je to úplne normálne že ho vystavia pozadu.

evii
7. feb 2011

Ahoj baby,prosim poradte.Sestra je zamestnana,zarobi minimum.Teraz zistila,ze je tehotna,takze DNP nestiha.Ja som jej radila,nech sa zamestna na tych 90 dni s maximalnym VZ a bude mat aj max. matersku-je to spravne? Ale chcela by som vediet,ze ked sa zamestna u noveho zamestnavatela a dajme tomu za tyzden pojde na PN,tak PN sa jej bude ratat z toho minima,alebo uz z maxima?Lebo som z toho uz mierne mimo 😀 Prosim poradte,ak viete,vdaka.

margotka_ja
7. feb 2011

@alex9966 tak uuuffff potvrdenie vybavene, obehala som sa ako blba, ale nakoniec papiere vystavil, sice s povolenim posudkoveho lekara, ale mam ich... 😉

alex9966
7. feb 2011

@margotka_ja No super. Najhoršie je, že za to že on je blbý tak iných preháňa po posudkových. ale tak to niekedy chodí. hlavná vec že je všetko vybavené.

margotka_ja
7. feb 2011

@alex9966 asi tak, ono to u nas tak vacsinou chodi, ze kvôli veciam na ktore mas narok sa musis nabehat je debil...nikto ti nic nepovie...ked som dnes videla to jednanie na posudkovom, tak mi bolo normalne zle, tie zeny boli protivne a pritom su tam pre ludi..ale to je nas system... 😀 ale hlavne je ze som to vybavila 😉

zuzujan
7. feb 2011

ahojte, chcem poprosit o radu keby som sla teraz znova na matersku, rovno z rodicaku tak ako sa mi pocita dalsia materska? tak isto ako ta prva? cize z toho isteho vymeriavacieho zakladu za tie iste roky ako pri 1. materskej?
lebo tiez rozmyslam nad tym dobrovolnym platenin poistneho a neviem ci sa mi to oplati.........mne sa ratala pokial viem materska z roku 2008, kedze som 18.8.2009 nastupila na matersku dovolenku(ale od 1.1.2009 az do materskej som bola PN - preto sa bojim aby mi neratali teraz matersku z roku 2009...) - som z toho jelen.
prosim vyzna sa v tom niekto???

dakujem

rikarika
8. feb 2011

@zuzujan si stale zamestnaná, t.j. či ti napr. neskoncil pracovný pomer v dobe urcitej? ak si stale zamestnana, u toho isteho zamestnávatela, najlepsia cesta pre teba by bola, aby si mala na personálnom "spriaznenú dušu", ktorá by ti uviedla pravdepodobný vymeriavací zaklad na urovni aktualneho maxima - je to normalna zakonna cesta. PN ti výšku materskej neovplyvní, čiže predpokladám, že by si v najhorsom prípade mala taký istý vymeriavací zaklad ako pri prvej materskej - ak by to nebol max. VZ pouvažuj nad DNP.

zuzujan
8. feb 2011

@rikarika ano som stale zamestnana, pracujem tam uz vyse 5 rokov....to na tom personalnom pochybujem, ze niekoho najdem, lebo nasa firma je co sa tyka informacii na tom dost arogantna a so mzdarkou som sa riadne pohadala, ked som chcela dovolenku za matersku dovolenku, tvrdila mi ze pocas materskej sa ziadna dovolenka nepocita.....

vedeli by mi vsetky informacie dat na socialke? planujem urcite tento rok otehotniet, materska by bola az v roku 2012

dakujem moc

rikarika
8. feb 2011

@zuzujan ak myslis, ze na personalnom nepochodis, tak to skus cez dnp z rozdielu medzi tvojim posledným vymeriavacin zakladom a maximalnym vymeriavacim zakladom. Informacie na socialke ti urcite daju, ale aj tie by som este konzultovala dalej s odbornikmi, nakolko uz som pocula o viacerych pripadoch kedy panicky zo socialky nemali ani ponatia o com tocia.

jajuuus
8. feb 2011

ahojte 😉 vedeli by ste mi poradiť? som zamestnaná na dobu neurčitú, môj plat v čistom je momentálne cca 430€, od apríla 2009 si platím DNP vo výške 14€. bola som od 8.12. do 22.1. na PN - za december mi podľa mňa prišla úplne smiešna suma na účet - cca 117€... 😔 som z toho dosť sklamaná, myslela som, že mi príde viac, keď si platím DNP... tento rok by som chcela otehotnieť... čiže aj moja materská bude asi takáto nízka? musela by som si platiť maximum DNP, aby som dostávala cca takú materskú, ako mám teraz plat? neviem, či mi rozumiete... vôbec sa do tohto nevyznám a tie fuchtle, ktoré sedia v našom meste za okienkom v SP len krčia plecami, keď sa o niečo idem informovať... 😠 ďakujem za každú odpoveď 😉

miriamr
8. feb 2011

@zuzujan ak nastúpiš na ďalšiu materskú budeš musieť doniesť od zamestnávateľa potvrdenie o pravdepodobnom plate a z toho Ti vypočítajú materskú. Čiže rozdiel by si si mala doplatiť na DNP, ak chceš mať maximálnu materskú 🙂

petrucikaa
10. feb 2011

ja uz mam z tejto mojej situacie riadny chaos. Volala som do socialnej poistovne minimalne 5krat. Skoro ma porazilo, lebo za kazdym mi povedali rozlicne odpovede.... Vobec neviem, co by som mala robit. Momentalne som na rodicovskej dovolenke do konca juna. Cakame babatko na termin oktober. Riesim problem s materskou, lebo by som chcela poberat maximalnu vysku materskej. Pracovny pomer trva od 2006. Na pracovnej zmluve mam hrubu mzdu vo vyske cca 450 euro. Je mozne, aby mi na personalnom oddeleni ako pravdepodobny vymeriavaci zaklad pre vypocet materskej uviedli maximum tých 1116 euro?

vivika2
10. feb 2011

baby kedy mi konci materska ak som nastupila 11.novembra...som slobodna cize mam narok na 37 tyzdnov tak si mam ratat od toho 11.novembra 37 tyzdnov lebo rodicak sa beria ako mesacna davka nie?cize ked nastupim v polke septembra na rodicak dostanem za polovicu mesiaca matersku plus cely rodicak?viem ze mam este cas nato alebo som vedela kedy si mam ten rodicak vybavovat.

sirene
11. feb 2011

Ahojte holky, poprosim Vás o radu: som študentka VŠ, vydatá...Od augusta 2010 si platim DNP z najnizsieho vymeriavacieho základu ( 14€ ). Miminko má prist na svet tento august, takže platenie tych 270 dni stiham, len teraz po novom sa v tom vobec nevyznam. Nárok na rodičovský príspevok zrejme mám ( tych 190 € ), pridavky na dieta takisto ( no teraz ich poberam este aj na seba) a neviem ako to bude s materskou. Dostanem po novom vobec este nieco a na ako dlho? Ak hej, bolo by dobre zvysit vymeriavaci zaklad, aby z toho nieco kvaplo? 😉 dakujem za kazdu radu alebo tip....

lucire
11. feb 2011

Ahojte poprosila by som tiež o radu...vôbec sa v tom akosi nevyznám ☹
Chcela by som vedieť keď som od septembra 2010 nezamestnaná čiže vedená na urade práce a som tehotná. Predtým som bola na RD a bola som zamestnaná až do toho septembra 2010...mám nárok na matersku? alebo budem dostávať iba tých 190eur?
Dá sa z tým ešte niečo urobiť? ak by som sa zamestnala....či by mi to nejak vyšlo...ako dlho musím byť zamestnaná..inak termín nastupu na matersku mám 5.5.2011.
Ďakujem ak sa niekto vyzná nech poradí lebo som už zufalá...čo teda bude

katka888
11. feb 2011

@petrucikaa
najlepsie ti to povie mzdarka, ktora to bude vypisovat a nikto iny. pravidlo na to totiz neexistuje