Ako to je s príspevkami?

mirka3211
19. nov 2011

Ahojte, viete mi niekto poradiť ohľadne nároku na rôzne príspevky?? Aby som priblížila našu situáciu, čakám bábatko, termín pôrodu je marec 2012.. priateľ je nezamestnaný, resp. večný denný študent, tažke papierový príjem absolútne žiaden, vlastne aj hocijaký iný príjem viac nie ako áno.. mne materská vyjde cca 300€, (čo bude náš asi jediný príjem) no uvidíme po novom roku, čo s tým NRSR urobí... každopádne, ja mám 22, priateľ 24... musíme si zobrať do prenájmu byt, pretože nemôžeme žiť ani v malom byte s jeho mamou, ani v dome s mojimi rodičmi a bratom, jednoducho, nemáme tu kde zostať... chcela by som vedieť, či máme nárok na nejakú hmotnú núdzu a trebárs príspevok na bývanie, ten by mal tuším pre dvoch dospelých a jedno dieťa robiť takmer 90€, čo by nám dosť pomohlo s tým bytom.. ale s hmotnou núdzou netuším ako to je, musia sa o nás "postarať rodičia" až kým nebudeme mať 26, obaja alebo jeden z nás? Nemalo by sa to posudzovať ako domácnosť a nejak cez životné minimum?? životné minimum dvojice s jedným nezaopatreným dieťaťom robí takmer 400€, čo ak sa priatel nezamestna, nedosiahneme nijakovsky.. a ak by sme ziskali trebars ten prispevok na byvanie, zaratava sa nam to ako dalsi prijem?? a tym padom nedostaneme nejaku davku v hmotnej nudzi?? myslim teraz to, z coho ziju cigani, ktori v zivote nikdy nikde nerobili a ale nieco dostavaju, neviem co... prosim, poradte niekto 😒

nibiru
20. nov 2011

@liz_lemon v poctateje to lacnejsie ako hypoteka kedze k beznemu najmu+energie treba priratat aj spatku hypo a ked je len student silne pochybujem ze by im hypo dali detto ked je ona teraz pn.u nas sme to riesili tiez hypo nam nedali tak sme si povedali ze pockame kym pojde mala do skolky aja do prace mame zahradu tak potom by sme chceli vlasnorucne stavat neviem si teraz predctavit v nasom dome je najomne cca 250€ +hypotek.spatku cca 400€ no tak by ma asi porazilo hlavne teda v case ked bol priatel bez prace alebo keby ostal na pn.moja kolegina dopadla tak ze museli vziat podnajomnika kedze to nedokazali utiahnut zatial co ona bola rizokovo tehotna av poctate lekarsky zazrak ze tehotna bola.
@viera27 bohuzial na urade by ju s tymto kludne odbili kedze zo zakona je to rodicova povinnost ale samozrejme vzdy zalezi na podmienkach a sytuacie v ktorej sa dane dieta nachadza.

viera27
20. nov 2011

@nibiru odbili, neodbili, vobec ten blby napad. Vsak opisuje ako jej priatelovi plati mama skolu a teraz este ten napad s vyzivnym. No diky teda.

nibiru
20. nov 2011

@viera27 ma na to zakonnu moznost nehovorim ze stym suhlasim ja osobne by som ho hnala do roboty akejkolvek moj priatel je tiez elektomechaik a este k tomu neviem kolko odborou ale nebola robota hned siel a bral hoci co naj na stavbe fúriky vlacil s bordelom hlavne ze platili.

martinkatinka
20. nov 2011

@viera27 - ve´d aj toto je divné, mama platí priateľovi školu, ale na externé štúdium by mu nedala.. nechápem.. a už bývajú v podnájme, ktorý platila zrejme iba ona, kedže dobre zarábala... čo mi z toho vychádza??Že proste priateľa živila!

liz_lemon
20. nov 2011

@nibiru pri HU platis na svoje, a pri podnajme na cudzie, ale chapem, ze ked banka HU neda, tak nie je ina moznost

nibiru
20. nov 2011

@liz_lemon ano ale ked nezaplatis poletis rovnako ja to berem skor ze platis banke nie svoje 20-30r je strasne dlha doba a moze sa stat hoci co ale bohuzial ine moznosti niesu pokial nemas rodicou co ti byvanie zabezpecia 😖 a v pripade rodicovskeho je lacnejsia varianta podnajom no viem ze teraz zacali robit uz aj take vyhody ze v pripade narodenia prveho dietata spatky posunu co je teda super.

viera27
20. nov 2011

@martinkatinka ze akeho gigola musi mat doma 😀 😉

liz_lemon
20. nov 2011

@nibiru takto zmyslat sa neda, to by si si nikdy nic nemohla kupit 🙂 my sme si kupili byt pred 5 rokmi, mali sme HU na 30 rokov, a teraz uz mame len na 15 rokov, kazdy rok sa to snazime znizovat, kym vladzeme platit splatky
v banke sa da dohodnut, ked nemozes platit

tulina77
20. nov 2011

@liz_lemon prepac, musim ta poopravit - v banke sa neda dohodnut na zmene podmienok k hypoteke, to je len taka predstava nas obycajnych ludi, ja mam hypoteku uz 10 rokov, povodne branu na 20 rokov, idem ju predcasne uzatvorit a ked som pred piatimi rokmi ziadala o odklad splatok, tak mi ho neumoznili. ale hlavne ze pri vybavovani hypoteky to bolo slubov ze s hypotekou sa daju bez problemov robit vselijake zmeny... za ziadost o odklad splatok som musela zaplatit poplatok 2000 Sk, ktore mi sakra vtedy chybali. Ak mi neveris, tak si skus poziadat oficialne o odklad splatok a potom mi napis, ci to ho umoznili... dalsia pikoska, na ktoru som prisla az teraz - ak chces predcasne splatit hypoteku, musis zaplatit poplatok 5% zo zostavajucej istiny - ok, to je este logicke. Ale vies, ze ten isty poplatok sa plati aj pri akejkolvek zmene? napr. ked si najdem kupcu na svoj byt kde je hypoteka a chcel by tuto hypoteku prevziat v tej istej banke, ujha, prekvapenie, je tam ten isty poplatok 5% zo zostavajucej istiny... hypoteka je strasne svinstvo, toto je prva a posledna ktoru som si zobrala. Ani nejdem napisat kolko som strasne vela preplatila na poplatkoch, niekedy mam pocit ze by ma vyslo lacnejsie pozicat si z nebankovky. proste hypoteky su podla mna statom posvatene vypalnictvo. takze - bola by som opatrnejsia s radenim si zobrat byt na hypoteku - hlavne nasej mladej studentke bez prijmu, ktora si v zivote riadne teraz zavarila a k tomu jej nikto z nas nechce poradit ako je to vlastne s tymi prispevkami od statu 🙂

sisaha
20. nov 2011

@tulina77 preboha, len tu neodporucaj nebankovky...Neviem, ci by ti po pozicani si penazi od nich vobec ten byt po ukonceni pozicky ostal... 😅
Samozrejme, ze tam clovek vela preplati...ved ti poziciavaju na niekolko desiatok rokov. Preto, ak ti to financna situacia umoznuje, tak je lepsie robit mimoriadne splatky a vtedy dokazes usetrit nemale peniaze, kedze na zaciatku sa platia hlavne uroky a az neskor istina

liz_lemon
20. nov 2011

@tulina77 ja som nikomu neradila, aby si bral HU, len som napisala, ze je to vyhodnejsie ako platit za najom cudzieho bytu
kazda banka ma ine podmienky, a ta nasa umoznuje predcasne splatenie, a vsetky zmeny, ktore sa tykaju doby splacania a vysky splatky, pri na konci fixacie bez poplatku, a kedze my mame fixaciu na 1 rok, da sa to kazdy rok. Najprv sme mali HU s 5 rocnou fixaciou, a ten sme predcasne (rok pred koncom fixacie) splatili novym uverom, z tej istej banky, a bolo to tiez bez poplatku
ked nam konci fixacia, ideme do banky, a urobia nam prepocty na vsetky varianty, ake chceme
co sa tyka tych moznosti, ked clovek nema peniaze na splatky HU, tak je mi samozrejme jasne, ze to nie je zadarmo, ale myslim, ze to moze pomoct, a to ze ti to neschvalili, je vec tej ktorej banky, nie je to vseobecne platne pravidlo, banka skuma, aku si mala/mas bonitu, ako splacas, kolko mas penazi v banke a dalsie veci
zabudni na to, ze by ta akykolvek uver v nebankovke vysiel lacnejsie ako HU v banke

benne
20. nov 2011

@tulina77 našu hypo možno splatiť bez toho pokutného poplatku v mesiaci, kedy nam končí fixácia, odklad splátok sme si vybavili tiež bez poplatku, lebo mm bol na úrade práce, takže naša banka to brala ako bez poplatku, ale nebankovky a ich RPMN sa s hypom nedaju ani porovnať 😅 😅

mirka3211
autor
21. nov 2011

vidim, ze malokto chape otazku, posledny raz sem pisem, ze som sa pytala ako to je s prispevkami a ci je nejaka moznost ziskat ich ked je clovek v mojej situacii.. nepytala som si rady typu chod robit, nech ide robit tvoj frajer, byvajte u rodicov, pytaj si vyzivne.. to napadlo aj mna.. ale ja si myslim, ze ked je moznost od statu nieco dostat, tak by som bola sprosta, keby som ju nevyuzila!! mimochodom, napisalo mi par ludi nazory aj do posty a ano, mam narok, to, ze nemame 26 neznamena ze ked byvame v najme nemame narok na hmotnu nudzu a teda ani na prispevok na byvanie.. takze da sa to a vase vyjadrenia povazujem za odpad..

mirka3211
autor
21. nov 2011

a do buducnosti len dufam, ze ked budete potrebovat info o niecom, nad cim uvazujete, ze vam ludia povedia ze ste odpad spolocnosti, pretoze nic ine si zial nezasluzite (cest vynimkam) a ja som presvedcena, ze raz sa vam to vrati, tato "ochota"... mozno aj na vlastnych detoch..
si myslim, ze je vrcholone proti ludskosti niekoho sudit za to, ze sa snazi zabezpecit svoje dieta akoukolvek formou, to neznamena, vsak martinka, ze chcem prehodit zodpovednost za svoju dceru na niekoho ineho, tak si uvedom co pises, dobre??
ja, ked mam moznost a nieco mi od statu uznaju, tak to vyuzivat budem, pretoze stat cely zivot zdiera mna, a ked budem potrebovat, budem zdierat stat zas ja.. a je mi uplne sumafuk, co si o tom myslite

sashabb
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
martinkatinka
21. nov 2011

@mirka3211 - ja ukončenú VŠ mám, a priznám sa verejne... a všetko, čo som napísala, je moj názor... možno si tak zaslepená láskou k nemu, že to jednoducho nevidíš...budeš mať s ním dieťa, tak to nerieš iba ty, mal by sa k tomu zodpovedne postaviť aj on!

martinkatinka
21. nov 2011

@mirka3211 a nehovor, že sa mi to vráti na mojom dieťati.... moja cesta k nemu bola veľmi ťažká: Len preto, že ťa neľutujem ešte nie som zlá a nemusíš privolávať zlé na moje dieťa... aj som nikdy nič zlé o tvojom dieťati nepovedala...

mirka3211
autor
21. nov 2011

@martinkatinka povedala si, ze sa chcem zbavit zodpovednosti za moje dieta, tak to nepopieraj.. nevies o tom vobec nic... a ono, bohuzial, to tak funguje, ze nie si trestana ty, ale za tvoje slova a ciny je trestane tvoje okolie, lebo to viac boli... v boha neverim, ale verim v to, ze to co vysielas, sa ti vrati rovnako, skor ci neskor.. takze ked si tak strasne chcela mimino, nemas pravo mne vycitat, ze sme si mimino nechali a takisto nemas pravo hovorit, ze sa chcem zbavit zodpovednosti zan... to je cele.. a vysvetlovala som ti niekolkokrat ze si nezelam, aby si ma tymto smerom nejak ohovarala a zhadzovala.. nevies kedy skoncit, ale to neni moja chyba..

mirka3211
autor
21. nov 2011

@sashabb no vidim, ze by si sa mala ukludnit ty, ked ta mazu admini 😀 😀 😀 😀

cecil36
21. nov 2011

@mirka3211 jediny kto tu neustale uraza a kto stale hovori ako sa co neda si ty!!!!!!!!!!!! Davka pre dvojicu, ktorej bude priznana hmotna nudza je 105,20 Eur ked sa dieta narodi bude to 157,60 Eur. Kedze vas prijem (teda prijem spolocne posudzivanych osob je vyssi- tvoja PN), nemas narok na ziadnu davku v hmotnej nudzi, tym padom ani na prispevok na byvanie ani na aktivacny prispevok (to by musel byt tvoj frajer evidovany na UP, co ako denny student nemoze byt). Ty pleties piate cez deviate, a nechces za ziadnych okolnosti pripustit, ze nemas na nieco narok. Tak bez na socialku a oni ti to vysvetlia velmi rychlo. A ze tu malokto chape tvoju otazku? Pochopili ju vsetci a vela z nas ti napisalo, ze proste narok nemas, takze nechapem o com tocis. PS: Prestuduj si toto a potom zistis, ze ti aj tak prd priznaju: http://www.upsvar.sk/socialne-veci-a-rodina/hmo...

aduskatt
21. nov 2011

jejdanenky..sa estwe od vcera hadate o tom istom? 🙂 🙂 🙂 autorka si stale nechce nechat poradit, ci vysvetlit?.my na fore zakony nezmenime, ani ine nevymyslime.proste je to tak, ze ziadne prispevky sa nekonaju.treba sa postarat inak☹proste tak, ako pise cecil v prispevku nado mnou

aduskatt
21. nov 2011

jejdanenky..sa este od vcera hadate o tom istom? 🙂 🙂 🙂 autorka si stale nechce nechat poradit, ci vysvetlit?.my na fore zakony nezmenime, ani ine nevymyslime.proste je to tak, ze ziadne prispevky sa nekonaju.treba sa postarat inak☹proste tak, ako pise cecil v prispevku nado mnou

martinkatinka
21. nov 2011

@mirka3211 všetko si to tu prekrútiš ako chceš! Zodpovednosť sa snaží presunúť tvoj priateľ...
Už raz som napísala, že jediný príspevok, ktorý dostaneš je materská a prídavky.. zvyšok musí riešiť otec dieťaťa. A moj názor je moj, nevysielam nič zlé, som realista, ale zmyslela si si, že ak ťa niekto neľutuje a má opačný názor, tak je zlý.... toj problém... Dúfam, že budete šťastní a zdraví... Lebo ja, moje dieťa a moj manžel sme šťastní!

nibiru
21. nov 2011

@liz_lemon no mi radcej postavime dom na byt by som hypo urcite nebrala kedze mame pozemok tak na nom vlasnorucne dom postavime priatel je zrucny material zozenie lacnejsie kedze je v stavebnictbe ale hovorim az sa vratim do prace proste pre nas je momentalne toto vyhodnejsie myslim tym konkretne nas ako pisem ja by som sa napriklad za 3izb. za 80tisic uplne na konci ba (rendes) neupisala na 30r. zo splatkou 420€ + najomne cca 200€ nedajboze by mi dosuel nedoplatok za nieco...to je priklad mojej veducej ma 36r. takze v 66r. skonci splacanie bohvie co ju vtedy este zamestnahu.

veronikam
21. nov 2011

Baby nechcem si nikoho zastavat alebo tak, boze chran (kazdy ma pravo na svoj nazor a slobodu vyjadrovania), ale ona sa pytala na prispevky ktore by mohla dostat od statu, a vy tu riesite hypoteky na dom ci byt 🙂 a to ze ma ist jej priatel pracovat a podobne. Na to sa nepytala 😉 . Trosku sa to tu cele vymyka povodnej otazke.

liz_lemon
21. nov 2011

@nibiru tak ked mate pozemok, tak to je jasne, ze postavit svojpomocne dom je vyhodnejsie, my pozemok nemame, tak sme si kupili byt, kazdy si kupuje to na co ma 🙂 teda aspon tak by to malo byt
o tom, ze sa doba splacania da skracovat, som uz pisala, takze 30 rokov moze, ale vobec byt nemusi, pokial to dovoluju prijmy

tulina77
21. nov 2011

@mirka3211 celkom by ma zaujimalo, ako to s tebou nakoniec dopadne a ake prispevky si vybavis. dufam, ze nas potom poucis, aj ked v tvojej situacii sa ocitne malokto z tych ludi, co tu diskutuju... uz len preto ze obyvatelia v hmotnej nudzi nemaju ani na internet... mozno nemaju ani elektrinu 🙂

kocica43
21. nov 2011

nie vzdy je pravda ze ludia v hmotnej nudzi nemaju na elektrinu

mata71
21. nov 2011

@mirka3211 Budete posudzovany kazdy zvlast,priatel do 25r chovaju rodicia a tak isto teba,,,ak mas narok na matersku tu dostanes a potom rodicovsku 190E a rodinne pridavky,,,,na ine davky nemas narok,, CO sa tyka prispevku na byvanie neni si vlastnicka ani priatel nehnutelnosti alebo nemas zmluvu o prenajme bytu,,,,aj vtedy sa posudzuje kolko ludi tam byva,,,cca 300E materska je nad ramec co mas mat,,,,,,nie ste manzelia aby Vas posudzovali spolu pri podani na davky,,,,,,,je to smutne ale je to tak,,,