Ako urobiť, aby mi pokračoval pandemický rodičovský príspevok?

nicolletaantusova
29. aug 2021

Dobrý deň. V októbri dovŕši dcérka tri roky a ja by som sa mala vrátiť naspäť do prace. Z rodinných dôvodov však nenastúpim. Ako to urobiť tak aby mi pokračovať pandemicky rodicak? Na ten má matka natal ak nemá žiadny další príjem, čo by som ja nemala. Musí dat zamestnávateľ výpoveď mne alebo môžem dat aj ja. A kedy ešte pred nástupom alebo až v októbri keď dcérka dovŕši tri roky? Na úrad prace sa hlásiť ako nezamestnaná nechcem. Zdravotnú poisťovňu by som si platila na vlastne náklady.

Dakujem za odpovede

dadulamamula
30. aug 2021

A čo tak sa dohodnúť so zamestnávateľom? Ak je to niečo s dieťatkom môžeš ísť na očr si myslím alebo chod na PN alebo si vyber dovolenku.. A dostala by si príjem z prace teda myslím si ze tak by sa to dalo

panelacikova
30. aug 2021

neuveriteľné..
@nicolletaantusova a prečo vôbec poberáš pandemický, keď dcéra ešte ani nemá 3 roky? veď tam je klasický RP, či ako? pandemický je vyšší, tak si obabrala štát? nerozumiem tomu. rovnako ani tomu, ako je možné, že nám tu všetko od mája (viac-menej všetko) funguje naplno a ľudia dostávajú pandemický. profesia je plná pracovných ponúk a ľudia poberajú pandemický. som z toho jeleň...

lilinka88
30. aug 2021

@dadulamamula píše,že sa potrebujú striedať pri chorej babke,na ktorú už niekto berie opatrovateľský. Očr nejde a tá je max 14dni, na PN nie je dôvod, nehovoriac o tom,že tam má vychádzky. Jedine sa skúsiť dohodnúť so zamestnávateľom iba na ranných smenách. Ak nie, výpoveď, resp ukončenie dohodou a poberať podporu

dadulamamula
30. aug 2021

@lilinka88 tak to som asi nejak prehliadla.. Keď niekto už opatrovateľský pobera nech sa oň stará, alebo sa so zamestnávateľom dohodnúť na prácu na zmeny, aby sa mohli vedieť striedat pri chorej babke.. Ale vtedy na nárok aj ona na opatrovateľský teda apspn polovicu co dostáva ten prvý

janage
30. aug 2021

Ja by som sa snažila udržať si prácu. Teraz je situácia fajn, ale o pár týždňov, či mesiacov môže byť všetko inak. Vieš si neskôr, keď už babka nebude potrebovat opateru, prácu potom ľahko nájsť opäť?
Čo také riešenie, že do práce nastúpiš a budeš prispievať na opatrovateľku, ktorá by s babkou vypomohla?
Ten kto na babku poberá opatrovateľské by sa o ňu staral prevažne a zvyšok by ste prestriedali.
Ak je stav veľmi vážny a rodina nevládze a nemôže si dovoliť prísť o prácu, tak je namieste aj profesionálna starostlivosť.
Ak si prácu neskôr nájdeš ľavou zadnou tak je to iné.
A ešte sa mi zdá, že pokiaľ máš dieťa do 6 rokov môžeš požiadať o prácu na denné zmeny. To sa poraď v skupine, čo už baby dali link

janage
30. aug 2021

A ešte jednu vec neviem či si si uvedomila, ak malá teraz nastúpi do škôlky pravdepodobne (bodaj by nie) sa bude opakovať scenár mnohých skolkarov 3 dni v škôlke týždeň s chorobou doma. V jeseni a zime úplne bežné črevné virózy, či virozy dýchacích ciest. Toto Ti môže situáciu tiež skomplikovať. Jednak môžeš preniesť na babku a jednak sa budeš potrebovať starať o choré dieťa.

domka222
30. aug 2021

Nedá sa so zamestnávateľom dohodnúť na jednej zmene? Predsa, teraz si povieš, dám výpoveď. Ale mysli na to, aká je teraz doba. Nikdy nevieš, čo bude budúci rok, za dva a potom môže byť ťažké si prácu nájsť. Pandemický už možno nebude, ty pol roka vyčerpáš dávku v nezamestnanosti a potom čo?

janage
30. aug 2021

Známa ostala na neplatenej RD do 6 rokov dieťaťa, to chodilo na pol dna tuším do škôlky.Ale tam bola dohoda s mužom, že potiahne. Skús zistiť aj túto možnosť s tým, že rodina by Ti za starostlivosť o babku vykompenzovala výpadok príjmu.

azurova99
30. aug 2021

@nicolletaantusova ak máš nárok na podporu, tak pandemicky ti nedaju

petulda333
30. aug 2021

@panelacikova ved ona nepobera pandemicky. Pise, ze jej konci rp a chce aby jej potom pokracoval pandemicky

ivkazba
30. aug 2021

Píšeš, že nechceš s tým vybabrať. Ale presne to chceš urobiť, ani práca, ani úrad práce, len ako dostať pandemický. Nechceš sa vrátiť do zamestnania, lebo sa chceš starať o babku, na ktorú niekto poberá opatrovateľský. Tak v tom prípade sa má o ňu dotyčný starať. A nie že "je toho veľa, sám nevládze". Ak vládze poberať opatrovateľský, tak sa vládze aj postarať. Ak nie, tak nech sa vzdá opatrovateľského v prospech niekoho, kto sa bude vládať o babku starať.

petulda333
30. aug 2021

@nicolletaantusova chod na podporu. Je pol roka a potom nieco vymyslis. Nezavidim. Svokra sa stara o svoju svokru a je to narocne aj fyzicky no hlavne na psychiku. A to je doma, nemusi pracovat

petulda333
30. aug 2021

@ivkazba och. Nie som zato, ze ludia maju so statom vybabrat, ale to co tu niektore pisete je grc. Ty si sa starala o niekoho nonstop? Myslim, ze ten kt pobera opatrovatelsky, by radsej siel do prace. Moja svokra sa stara o svoju svokru a ma dost. Sice babka je este relativne samostatna, prejde na wc, naje sa atd. No nemoze ostat sama, v noci vyzvana, krici, uteka, obcas urobi potrebu v izbe a roztaha to vsade, rozprava bludy a hada sa. Moja sv9kra je po par tyzdnoch s nervami v koncoch a na fyzickom zdravi jej to tiez nepridalo. Lahko sa pise, ze kto pobera nech sa stara. Nie vzdy je to take lahke.

ivkazba
30. aug 2021

@petulda333 ja nevravím, že je to ľahké. To nikde nepíšem. Ale štát už platí niekomu opatrovateľský za starostlivosť a teraz má platiť z toho istého dôvodu niekomu ďalšiemu aj pandemický? Koľkým ľuďom bude štát platiť za starostlivosť o jedného človeka. Babky mi je ľúto, ale toto nie je cesta. Aby niekoľko ľudí nechodilo do práce a dostávalo peniaze od štátu.

petulda333
30. aug 2021

@ivkazba ja netvrdim, ze to je cesta, ale nebudem jej nakladat. Chce pomoct ale nemoze ostat bez penazi. Preto mam trochu pochopenia. Co niektorim ludom chyba. A nech sa nik nehneva, ale je mi az smiesno ked niekto napise takemu cloveku, ze ide obabrat stat. Nas stat ako odrbava, platime uz pomaly aj za vzduch, vsetko ide hore, mnohi ludia zufali a tu ideme nakladat zene kt chce pomoct so starostlivostou a nechce(nemoze) ostat bez penazi,ze odrbava nas skvely stat. Ach

ivkazba
30. aug 2021

@petulda333 nikto jej nenakladá, chcela radu, toto je rada, hľadať iné riešenie ako ďalší človek s dávkou. Lebo toto je správna rada. Pekný deň.

nikyball
30. aug 2021

@petulda333 ja chápem že je to náročné, ale nemôže na jednu babku brat neviem koľko ľudí príspevky. Dobre vieme, že určite nebudú dvaja pri nej stat 24 hodín. Keď raz naňho nemá nárok tak nemá aj keď sa na hlavu postavi.

zafir01
30. aug 2021

@nicolletaantusova tiež som bola v rovnakej situácii. Nemohla som nastúpiť do práce, kde som bola na ttp. A v práci sa to cele kaslalo a firma avizovala aj tak skorý koniec. Tak som ska z rd rovno na úrad práce na 6 mes. Na pandemicky mi hneď povedali, že nárok nemám, keďže nám nárok na dávku v nezamestnanosti.
Počas úradu prace som si aspoň pobrigadovala, koľko je povolené.

danielita18
30. aug 2021

@nicolletaantusova pokial viem podporu si vybrat hned nemusis a ak ti dieta nezobrali do skolky,nemas ho kam dat cize s nim budes musiet byt doma,tak by sa ti mal pandemicky rodicak automaticky dat,ja som to tak mala v januari,mala dovrsila 3 roky,hned v ten den mi volali,pytali sa ma ci je zaopatrena,ci mam pracu,ci mam nejaky prijem,na podporu sa ma vobec nespytali či mam nárok,nic nepreverovali,poslalimi papiere ktore som vyplnila a zaniesla ich na U.P.,automaticky som nabehla na pandemicky

1stella1
30. aug 2021

@petulda333 ale autorka hlada cestu, ako obist system, takze @ivkazba napisala len fakty. Ma narok na podporu, tak je scestne hladat cestu k pandemickemu rp preto, lebo lebo je vyssi. Pointa rp je ina nez ta, ze sa musi starat o babku, na ktoru uz niekto pobera inu davku. Verim, ze to maju tazke, ale ked budeme vsetci takto zneuzivat system, kam dospejeme?

petulda333
30. aug 2021

@nikyball ano, mas pravdu. Na druhej strane ale ja mam pochopenie, ze ona hlada riesenie ako neostat bez prijmu. Ano, pisala o pandemickom, ale mozno preto, ze ju nic ine nenapadlo. Mozno hlada akekolvek riesenie. Len tu niekto precita pandemicky a hned ako sup utoci.

petulda333
30. aug 2021

@1stella1 skoda pisat. Vy vidite len to svoje. Bodaj by ste sa nikdy neocitli v takej situacii. Pekny den

1stella1
30. aug 2021

@petulda333 existuje urcite cesta bez toho, aby hladala cestu, ako vybabrat so systemom.

nikyball
30. aug 2021

@petulda333 veď ale ona nezostane bez príjmu. Má nárok na dávku v nezamestnanosti

zafir01
30. aug 2021

@danielita18 vidíš. A mne a viac krát povedali, že keď končím v práci, inú možnosť nemám ako ísť na úrad práce. Ale tak podpora bola maximálna a pandemicky sa vtedy suskalo, že ma končiť. Tak zo bolo jedno.

Mam pocit ze pandemicky tu bude už večne. Okolo mňa samé ženy so 4 ročnými deťmi, deti v škôlkach a ženy doma s peniazmi 🤷‍♀️ nejako tomu nerozumiem. Nachvilku, z krátkodobého a sebeckého ponímania, je to krásna doba pre ne. Žiaľ tie peniaze bude treba štátu raz zaplatiť a žiaľ zaplatia to ešte naše deti.

petulda333
30. aug 2021

@1stella1 a mozno ju hlada, sama pise, ze sa v tych veciach nevyzna. Pocula o pandemickom, tak skusa to. Podla mna oceni akukolvek radu. Bez utokov

sasanka605
30. aug 2021

@petulda333 ale ocitli sme sa v takej situácii, čoby nie. Napokon starká určite dostáva este dôchodok, co nechcem byt zlá, ale sa da určite vyjsť s peniazmi. Predpokladám ze tam co poberá opatrovateľský s ňou aj býva. Ako písali, nech rodina prispeje ked sa bude starať o starku. Netreba hneď vybavravat so systémom.

panelacikova
30. aug 2021

@petulda333 z tejto vety som akosi usúdila, že ho poberá.....

Ako to urobiť tak aby mi pokračovať pandemicky rodicak?

petulda333
30. aug 2021

@panelacikova no pokracoval po tom klasickom. Tak som ja pochopila

danielita18
30. aug 2021

@zafir01 nie je tiez take jednoduche pre kazdeho najst si pracu aj ked uz zacne chodit do školky,teraz matky radsej ani neposielaju,lebo ani nie je praca a ak aj zacne robit a znova sa bude vsetkozatvarat tak budu musiet byt matky aj tak na ocr.tak je asi uz jedno či berie ocr.alebo pandemicky