Čo s nevyčerpanou dovolenkou?
ahoj.chcem sa spytat na nieco.mam mensi problem neviem ako je to po stranke zo zakonnika ze...tento rok som nastupila na marodku vo februari.v jnuari mi vznikla dovolenka a vlastne az do polky maja mi vznika narok na dovolenku.ako je to?musim si ju vycerpat pred nastupom na matersku?(cize skor ukoncit marodku),alebo mi ju musia preplatit?ja by ju skor chcela preplatit nemala by som ziadne papierovacky ako ked by som si ju vybrala.ze ci vlastne mozem odmietnut ak mi povedia ze si ju musim vybrat.dakujem 🙂
Stručné zhrnutie
- Podľa § 113 Zákonníka práce zamestnávateľ poskytne nevyčerpanú dovolenku po skončení materskej dovolenky alebo rodičovskej dovolenky, ak si ju zamestnanec nemohol vyčerpať ani do konca nasledujúceho kalendárneho roka.
- Počas materskej dovolenky (MD) podľa diskusie vzniká nárok na dovolenku, počas rodičovskej dovolenky (RD) nárok všeobecne nevzniká; nevyčerpané dni z MD sa dajú po skončení MD/RD využiť alebo preplatiť za podmienok uvedených v zákone a v dohode so zamestnávateľom.
- Ak zamestnanec prerušil PN a nastúpil späť do práce pred nástupom na MD, zamestnávateľ môže nariadiť čerpanie zostatkovej dovolenky alebo dohodnúť jej preplatenie; preplatenie dovolenky bez dohody nie je automatické a často závisí od skončenia pracovného pomeru alebo vzájomnej dohody.
Najčastejšie otázky
Q: Čo presne hovorí § 113 Zákonníka práce o nevyčerpanej dovolenke pri MD a RD?
A: § 113 uvádza: ak si zamestnanec nemôže vyčerpať dovolenku pre čerpanie materskej alebo rodičovskej dovolenky ani do konca nasledujúceho kalendárneho roka, nevyčerpanú dovolenku mu zamestnávateľ poskytne po skončení materskej alebo rodičovskej dovolenky.
Q: Vzniká mi dovolenka počas materskej a počas rodičovskej dovolenky?
A: V diskusii sa uviedlo, že počas materskej dovolenky vzniká nárok na dovolenku (MD sa ráta za odpracované dni), pričom počas rodičovskej dovolenky nárok spravidla nevzniká.
Q: Môže mi zamestnávateľ nariadiť čerpanie dovolenky, ak som teraz na PN a čoskoro nastupujem na MD?
A: Podľa diskusie môže zamestnávateľ nariadiť čerpanie dovolenky, ak zamestnanec ukončí PN a nastúpi späť do práce pred MD; ak zostane na PN, niektoré zdroje v diskusii tvrdia, že PN a dovolenka sa nesmú súbežne čerpať (toto bolo v diskusii predmetom sporu).
Q: Musí zamestnávateľ preplatiť nevyčerpanú dovolenku pri skončení pracovného pomeru počas RD?
A: Diskusia uvádza, že ak pracovný pomer skončí a zamestnanec nenastúpi späť k tomu istému zamestnávateľovi po MD/RD, zamestnávateľ musí nevyčerpanú dovolenku preplatiť.
Q: Ako sa v praxi počíta nárok na dovolenku, ak som bola na MD len časť roka?
A: V diskusii boli dve rozdielne vety: niektorí uviedli, že nárok na celoročnú dovolenku vzniká po odpracovaní 60 pracovných dní v roku, iní písali o hranici 100 pracovných dní a o krátení po prvej 1/12 po 100 dňoch a potom po každom ďalších 21 dňoch; tieto výklady sa v diskusii líšili a odporúčalo sa overiť v účtovni alebo v Zákonníku práce.
Q: Musím písomne oznámiť tehotenstvo zamestnávateľovi hneď po získaní tehotenskej knižky?
A: V diskusii sa odporúčalo písomné oznámenie tehotenstva a mať doklad, ale bolo tiež povedané, že priamo v zákone nie je formulované, že to MUSÍ byť pri vystavení tehotenskej knižky; z praktických dôvodov sa však odporúča písomná forma.
Závery z diskusie
Zhoda
- Podľa diskusie Zákonník práce (§ 113) chráni nárok na poskytnutie nevyčerpanej dovolenky po skončení MD alebo RD, ak si ju zamestnanec nemohol vyčerpať v stanovenom období.
- Počas MD vzniká nárok na dovolenku, počas RD nárok všeobecne nevzniká.
- Preplatenie dovolenky bez dohody so zamestnávateľom nie je automatické; preplatenie sa spravidla rieši pri skončení pracovného pomeru alebo dohodou.
Sporné názory
- Niektorí v diskusii tvrdili, že počas PN nemožno čerpať dovolenku a že čerpanie dovolenky by prerušilo PN; iní upozorňovali, že ak zamestnanec sám ukončí PN a nastúpi do práce, zamestnávateľ môže nariadiť dovolenku.
- V diskusii sa líšili výklady o tom, po koľkých odpracovaných dňoch vzniká nárok na celoročnú dovolenku (60 pracovných dní vs. 100 pracovných dní) a o konkrétnom mechanizme krátenia (prvá 1/12 po 100 dňoch + každých 21 dní ďalšia 1/12).
Otvorené otázky
- Ako presne sa v konkrétnom pracovnom pomere aplikuje hranica 60 vs. 100 pracovných dní pre vznik nároku na dovolenku v závislosti od interných predpisov zamestnávateľa?
- V akých presných prípadoch a akým postupom zamestnávateľ môže preukázateľne nariadiť čerpanie dovolenky pred MD bez súhlasu zamestnanca?
- Aké formy písomného oznámenia tehotenstva sú v praxi považované za postačujúce na uplatnenie ochranných práv (podklady, dátum doručenia)?
Spomenuté značky a firmy
Zákonník práce, Úrad práce
Spomenuté produkty a metódy
materská dovolenka (MD), rodičovská dovolenka (RD), dočasná pracovná neschopnosť (PN), § 113 Zákonníka práce, preplatenie dovolenky, nariadenie čerpania dovolenky, písomné oznámenie tehotenstva, 34 týždňov (štandardná dĺžka MD), 37 týždňov (v ojedinelých prípadoch), dohoda o skončení pracovného pomeru, odpracované pracovné dni ako kritérium nároku (uvádzané 60 pracovných dní, uvádzané 100 pracovných dní), krátenie dovolenky 1/12 po 100 pracovných dňoch a následne po každých 21 dňoch (v diskusii uvádzané pravidlo), príjem z dohody o vykonaní práce (uvedené v súvislosti s MD)
Miesta a osoby
žiadne
@daniela_4 ano, počas čerpania materskej 🙂 avšak materská trvá len 34tt, v ojedinelom prípade (uvedené v zákone) 37tt ... nie 3 roky 🙂 to je už rodičovská dovolenka ... veľa žien si mýli pojmy, nie je jedno, či sa bavíme o materskej alebo rodičovskej dovolenke, to sú dve rozdielne právne situácie 🙂
@moon1979 no vsak.jasne 🙂..vsetko sa moze pomenit moze aj firma zaniknut aj ked ma neviem kolko.100 viek pobociek a je tu dlhe roky.ale tak.ak.ostane tak ako je nemusim sa bat o pracu 🙂..dufam.heh..vsak uvidime co.bude za tie 3 roky..a u nas sa drzia miesta tym.co su na materskych a rodicovskych to viem na 100% co pracuje za mna na v zmluve napisane ze je len zaskok pocas materskej a rodicovskej.dovolenky.nema normalnu zmluvu.
@moon1979 no vsak ano nevazia si ich s tym ze spravis mensiu chybu a letis a ani co sa tyka platu robime za minimalky a pritom hmotna zodpovednost ako.hovado.vies ako stavkovka.kancelaria 🙂.alebo ak sa ti nieco nepaci bohuzial ale co sa tyka tohoto ze sa mozes vratit na.svoje miesto su spravodlivy 🙂..aspom.v niecom.
@zuzka444 Dovolenku si vycerpat nemusis, to ti nijaky zakon neprikazuje. Dovolenka ti nenabieha pocas RD, ale pocas materskej dovolenky. A ked po ukonceni MD alebo RD nenastupis k tomu istemu zamestnavatelovi, tak ti dovolenku (staru spred MD aj novu, na ktoru ti vznikol narok pocas MD) musi preplatit.
Ja som to vyuzila napr. po prvom dietati, kedy sa mi prenieslo 30 dni starej dovolenky, plus som mala 22 dni novej dovolenky vzniknutej pocas MD a ked som nastupila, tak som mala narok na dalsich 30 dni. Ked som mala problemy s druhym tehu, tak som zostala nie na PN, ale na dovolenke s plnym platom a vsetkymi vyhodami ako zamestnanec.
@anetkaadamko chránená si len počas MD a RD ... ale pokial dá paragraf, že sa ti ruší miesto alebo zaniká zamestnávatel tak ťa nechráni ani materská ...
@anetkaadamko Ak to dobre chapem, mas medzi touto RD a novou MD/RD "okno". Takze do konca tejto RD si chranena zakonom. A pokial si zamestnavatelovi PISOMNE oznamila, ze si znova tehotna (najlepsie je mat o tom doklad), opatovne by sa na Teba mala vztahovat ochranna lehota. Oznamenie vsak musi byt pisomne.
Ale ako pise @moon1979 - ak zrusi pracovne miesto alebo zanikne, nechrani Ta nic, bohuzial.
@anetkaadamko Jaaaaaaaaaaaaaaaaj. Tak to asi nie. Ak prerusis tie tri roky, tak Ti ochranna lehota pada. Zamestnavatel Ti ale dovolenku tahat musi az kym nenastupis, tak preco si ju xces brat?
@anetkaadamko Akoze viac ako 70 dni? Kolko Ti ostalo starej dovolenky? Lebo pokial viem, dovolenka sa Ti "tvori" len pocas MD, pocas RD nie.
A preco Ti vezme osobne ohodnotenie po nastupe po druhej RD a teraz nie? Dala by som si na to pozor, akonahle nastupis na dovolenku, moze Ti dat vypoved a nic s tym nespravis.
@anetkaadamko Mne Ti nejak stale nesedia cisla, prepac. 25 dni dovolenky mas na kalendarny rok nie? Na MD Ti tym padom moze vzniknut len polovica dovolenky, pretoze si na MD len pol roka. Takze 12.5 dna. Ako, nepresviedcam Ta o mojej pravde, skor sa pytam, lebo fakt nechapem. 🙂
@anetkaadamko Este si to over, pretoze podla mna sa Ti dovolenka kratila. Ja som to riesila vlani, lebo som sa musela rozhodnut, ci mi ju sef preplati alebo mi ju prenesie. Vybrat si ju mi nedovolil. Na MD si v podstate ako keby si bola PN, aj davku dostavas nemocensku a ani prijem nesmies mat iny (napriklad z dohody o vykonani prace). Mozno Ta mzdarka nepochopila alebo ste sa nepochopili navzajom. Alebo aj mna niekto mudrejsi uvedie na pravu mieru. 🙂))) Ale vlani to bolo takto. :D
@anetkaadamko pocas MD TI vznika narok na dovolenku, ako keby si bola v praci.. nasledne za RD sa dovolenka krati ako pri PN, cize za prvych 100prac.dni 1/12 a potom za kazdych 21 dni dalsia 12tina... nakolko si mala MD do konca augusta, kratit dovolenku Ti mohli len do konca daneho roka, kde nebolo 100prac. dni, cize sa dovolenka nekratila za dany rok. cize za ten rok, co si bola na MD mas ply narok, cize 20, ci 25 dni, podla toho, kolko rokov si v tom roku mala.
pocas MD sa dovolenka nekrati, kraci sa pocas RD (narok na dovolenku vznika, ak bolo v roku odpracovanych 100 dni, MD sa rata za odpracovane dni sa krati po 100 dnoch o prvu 12tinu, za kazdych dalsich 21 neodpracovanych dni vzdy o dalsiu 12tinu - aspon tak hovori nas zakonnik prace, firmy mozu upravu v prospech zamestnanca v internych smerniciach firmy). taktiez nieje pravda, ze nemozes mat prijem z dohody.
@kofoluska zakonnik prace vravi, ze aby mal zamestnanec narok na celorocnu dovolenku, musi odpracovat 60prac. dni., potom ma uz full narok na dovolenku. samozrejme, ta sa adekvatne krati ak by bola prac. zmluva na dobu urcitu, ale pri PN, ci MD je to tak, ako pisem vyssie. po 60 odprac.dnoch /po sebe/ v novom roku vznika narok na full dovolenku a krati sa ako pisem.
@anetkaadamko Nooo ale uz nam to olifcek vysvetlila. Takze pravda je niekde uprostred. 🙂))) No ale kazdopadne, ja by som na dovolenku nenastupovala - sice pracujes v statnej sprave, tam asi vyhadzovat nezvyknu, ale nikdy nevies... :(
@anetkaadamko podla mna mozu, vtedy budes ako kazdy iny zamestnanec - s klasickou vypovednou lehotou. akurat to z ich strany nema vyznam, ty sa mozes kedykolvek vratit na RD (co zjavne aj spravis), takze ti v podstate zacne plynut az po stalom nastupe do prace
@anetkaadamko mozu chciet dat vypoved, nakolko nebudete na MD ani na RD... ale, nic nepodpisete, ale napisete na A4 vetu, ze sa vraciate na RD. a nic nezmozu. ale odporucam si necerpat dovolenku po MD a pred RD. v sucasnoti napriklad dovolenka robi mamickam super priemer, a maju max. davky v nezamestnanosti, ak sa po RD nemaju kam vratit, lebo ich prac. miesto zrusili, napriklad 🙂
okrem toho, bola by to vypoved v ochrannej lehote, cize by im to itak nic neriesilo 🙂
@evita68 este to nezrusili, ze?

@moon1979 myslela som si ze musi drzat miesto aj poziciu po celu matersku dovolenku.ze po nej mas moznost nastupit.nieje to tak?mylim sa?