Dieťa hneď po vysokej škole a nárok na príspevky

santhaliq
16. apr 2014

Ahojte, viem, ze podobna tema sa tu uz vyskytla, ale je uz dva roky stara, preto sa skusim opytat znovu.
V auguste minuleho roku som skoncila skolu, doteraz som si hladala pracu - bez uspechu. Na urade prace mi ponukli absolventsku prax, na ktoru chodim doteraz. Zamestnanie zatial nehrozi a zacala som rozmyslat o dietati, nech len nezabijam roky mladosti.. No stale riesim otazku, ci by som ho veda "uzivit". Ake konkretne naroky na prispevky (jednorazove a mesacne) ma zena v mojej situacii? Odkedy a ci vobec som nemocensky poistena osoba? Za akekolvek informacie budem vdacna, slebo na nete je o tom malo a vacsina prikladov sa nevztahuje na mne podobne pripady. Dakujem 🙂

zeriempizzu
17. apr 2014

@zuzkaanicka starsia? 😲 hlinu si este neprikladas? 😲 😀 😀 😀

zuzkaanicka
17. apr 2014

@zeriempizzu 😀 to ma zatial nenapadlo, to by som mala? 😀

prasiatko30
17. apr 2014

@zeriempizzu este si zabudla ze po svadbe deti sk rodicia v mnohych pripadoch by mali odovzdat nehnutelnost novej rodine a cvicit skok do truhly - a zivot je za nami

zeriempizzu
17. apr 2014

@zuzkaanicka jasne, ved predsa nechces zavadzat "mladym" 😝

zuzkaanicka
17. apr 2014

@santhaliq ale aby sme sa vratili k teme ... mas vobec zaujem pracovat vo svojom odbore? ... lebo ak ano, tak potom vazne nevidim dovod ostavat tam, kde na to nie je sanca ... ale nevieme vela o Tebe, mozno taky dovod mas ... v kazdom pripade si myslim, ze by si najskor mala vyriesit seba (svoju buducnost, pracu, zazemie atd) a az potom riesit deti ... spoliehat sa na nejake davky od statu, to sa mi k modernej zene nehodi 😉

zuzkaanicka
17. apr 2014
mufik7
17. apr 2014

Ja byť na tvojom mieste, asi by som si v prvom rade uzrejmila, že či po dieťati naozaj teraz túžim. Ak by som to naozaj tak cítila tak by som do toho šla, ak máš partnera čo je schopný sa o vás plnohodnotne postarať. Ale ak ide iba o to, že nemáš prácu a hľadáš akúsi „alternatívu“ tak to rozhodne nerob. Viem že s prácou je to ťažké, ale ak máš problém nájsť si zamestnanie v tvojom obore, príp. v inom obore kde je požadovaná VŠ a stále sa ti nedarí, tak zníž nároky na zamestnanie. Poviem ti svoj prípad (tiež mám VŠ). Ja som sa hneď po maturite zamestnala na TPP a študovala som externe, ale začínala som ako úplné, s prepáčením h...o, robila som za takmer min. mzdu (a to v Bratislave), ale keďže som získala nejaké skúsenosti a prax, už som mala čo ponúknuť iným zamestnávateľom. Po roku a pol som prácu zmenila a bolo to hneď lepšie, ja som sa posúvala dopredu, učila nové veci a hoci tiež nepracujem v obore ktorý som vyštudovala mám teraz veľmi dobrú prácu, hoci cesta k nej nebola až taká jednoduchá. Tým chcem povedať že niekedy človek musí začať od nuly, nie každému šťastie praje hneď na prvý krát. V tvojom regióne máte určite nejaké obchody, hypermarkety, tie vždy potrebujú ľudí tak skús začať napríklad tam, časom ak budeš šikovná, sa možno dostaneš na lepšiu pozíciu, atď. Ak nie, tak aspoň si odrobíš dosť na to, aby si mala nárok na materskú, môžeš si počas tohto obdobia platiť dobrovoľné nemocenské poistenie aby si získala max materskú. Ja vravím že všetko sa dá vždy vyriešiť, proste si treba ujasniť čo je pre teba priorita. Ak túžiš po dieťati, tak ho maj. Ak túžiš po práci tak ber každú príležitosť čo príde. Človek nikdy nevie ako to nakoniec vypáli, ale keď ideš za tým čo chceš a po čom túžiš tak to musí podľa mňa vždy dobre dopadnúť. Držím ti palce, nech už sa rozhodneš akokoľvek 🙂

mima4
17. apr 2014

@zuzkaanicka
realita je taka, ze vela ludi studuje VS, ktore maju hroznu uroven v SR a vobec na ne nemaju... mentalne su stale na urovni stredoskolakov... ale nemuseli v 18 riesit pracu a dali si este 5 rokov skoly ...

Kvoli tomuto by som spoplatnila skolu, nech tam idu naozaj len ti, ktori maju ambicie, su sikovni, mudri, chcu v zivote nieco aj dokazat...

mima4
17. apr 2014

@zeriempizzu

no hej stuzkováááá... 😀
všetky kočky tu maju predstavu, ze v 40tke budu mat dospele deti a budu zúrovať ako 20 rocné 😉 ...
na slovensku sci-fi 😀

havana_frost
17. apr 2014

@matulinuska Neber si to osobne, nepísala som o tebe, aj som to tam napísala 🙂 Hovorím, koľko dá štát matke bez ohľadu na akékoľkovek iné okolnosti. Jediná podmienka je mať dieťa. Každej matke. Ja som naozaj tá posledná, čo súdi. Len som vymenovala okolnosti a dovolila som si povedať, že štát podporuje (aj takéto) matky celkom dosť. Každý nech si vezme čo mu patrí, nikdy som ani nepovedala, že je to zneužívanie. Ja aj rada poradím, ako kde čo vybaviť. Ale nech nikto nevraví, že dostáva (od štátu) málo.

natalienka12
17. apr 2014

@santhaliq Ak nie si zamestnaná, nemocensky poistená nie si. Po narodení dieťaťa dostaneš príspevok pri narodení a príplatok k nemu, spolu je to niečo cez 800 eur. To je jednorazový príspevok, štátna sociálna dávka. Okrem toho budeš mať každý mesiac nárok na rodičovský príspevok 203 eur + rodinné prídavky 23,50 eura. To je všetko. Myslím si, že je to ale celkom slušné. Čo sa týka dieťaťa, ak ho chceš mať a máš partnera, ktorý slušne zarobí, nevidím dôvod to odkladať. Reči typu odíď zo svojho regiónu a choď za prácou si nevšímaj. Len ty sama vieš, ako žiješ a kde žiješ. To je každého vec. Nemôžu všetci bývať v Bratislave a rodiť podľa vopred nalinajkovaného plánu. Samozrejme, že je uvedomelé dieťa plánovať, ale nie všetko sa točí okolo peňazí. Veľmi sa čudujem, ako ťa tu mnohé odsudzujú a pritom ani nevedia, akého máš partnera a koľko zarobí. Mám pocit, akoby ti závideli vzdelanie. Je jedno, akú máš školu, vždy znamenáš a budeš znamenať s titulom viac ako nejaká maturantka. Z tých rečí si nič nerob. Vidím, že sa snažíš a vzala si aspoň absolvenstkú prax. Jaj bože, milujem tie "rady" typu uč sa jazyky, choď do zahraničia, začni podnikať....ach jáj, ženy, sa spamätajte! Nežijeme v rozprávke!

zeriempizzu
17. apr 2014

@natalienka12 tak 24 rocna bude urcite mat zavidenia hodne vzdelanie, to naozaj! Najma ak si nevie najst pracu aby sa dokazala postarat o svoje zakladne zivotne potreby. Myslim ze ja a mne nazorovo blizke vieme az moc dobre ze nezijeme v rozpravke a preto sme zdvyhli zadky a nieco sme pre seba a svoje rodiny urobili. Davame tu navod ako dalej, ale tvrdite nam ze sa to neda.
Nuz kto chce, hlada sposoby, kto nechce, zas dovody.

natalienka12
17. apr 2014

@zeriempizzu ako ju ty dokazes sudit? Su regiony kde nemaju pracu ani absolventi mediciny a nie kazdy sa moze stahovat za pracou alebo ist do zahranicia.

mima4
17. apr 2014

@natalienka12
"Mám pocit, akoby ti závideli vzdelanie. Je jedno, akú máš školu, vždy znamenáš a budeš znamenať s titulom viac ako nejaká maturantka. Z tých rečí si nič nerob. Vidím, že sa snažíš a vzala si aspoň absolvenstkú prax. Jaj bože, milujem tie "rady" typu uč sa jazyky, choď do zahraničia, začni podnikať....ach jáj, ženy, sa spamätajte! Nežijeme v rozprávke! "

nechcem sa ta dotknut, ale proste perlis jedna radost!
A poviem ti to jednoznacne:

Mat vysoku skolu, titul a zakladat si na tychto veciach je ako prirovnanie k hovnu, ktore je na polici a mysli si, ze je torta!! To, že človek ma vysokú školu v dnešnej dobe a pred menom titul je mu čisto naprd, keď nedokáže sa uplatniť, keď nedokáže sa hýbať, nemá na to kapacitu v hlave... nevie sa dobre predať, nemá kvalitné danosti, ... Keď prídeš na pohovor a budeš sa hrdiť titulom a VS, tak ta zamestnávatel VYSMEJE (!!!). Vysoká škola je fajn, dobrý štartér, ale dnes každého kto robí pohovory zaujíma - tvoja prax, skusensoti, staze, kolko jazykov ovladas (anglina sa nepovazuje za jazyk, bere sa ako samozrejmosť - vacsina pohovorov je dnes v anglictine!!!).

Tá maturantka ťa môže časom schovať do vrecka aj s tvojimi titulmi

A čo sa tyka zavisti vzdelania - sorry ale dalsi hlod od teba!!!
Ved ona doteraz nic nedosiahla čo sa tyka prace..čo jej zavidiet...dnes ma vysoku skolu uz hocikto 😀 😀 😀 😀 .. este keby mala hardvard a podobne skoly..berem..ze toto povies...

a co sa tyka kurzov, skoleni, vycestovania atd... to tiez by si sa mala zobudit... dnes je nevyhnutne celozivotne vzdelavanie, makanie na sebe...

mima4
17. apr 2014

@zeriempizzu
to niektorym ludom nevysvetlis 😉
Na druhej strane je dobre, ze nie vsetci su sikovni a idu za niecim, hladaju riesenia..pretoze aspon davaju priestor tym, co vedia co chcu a co niečo aj robia 🙂

natalienka12
17. apr 2014

@mima4 jáj dievča sa zobuď, po prvé ja som sa zastala autorky statusu, lebo sa tu už objavili aj také, čo ju posielali robiť do hypermarketu, pritom ona sa len pýtala na aké dávky má nárok a neprišla sa sem sťažovať že nemá prácu ani si neprišla pre rady, ako sa uplatniť na trhu prácu, to len zase skupina premúdrelých jej začala dávať rady, ako si nájsť prácu. Ona vlastne o sebe nenapísala nič, akú má školu, aké jazyky ovláda, čo ovláda, len preto, že si nevie nájsť prácu tak ju všetci zhadzujú. Možno má veľké platové očakávania. Mňa ty nemusíš poučovať, aké znalosti dnes zamestnávatelia požadujú, ale ak jej niekto napíše, že má ísť do hypermarketu, tak to je už urážka. Opakujem, ona si sem neprišla pre rady, ako zvýšiť svoje uplatnenie na trhu práce! Po druhé, maturantka môže akurát tak robiť za pásom v dnešnej dobe alebo v spomínanom hypermarkete. Ty sa hlavne zobuď, lebo ja už mám nejaké roky práce za sebou takže ty sa láskavo do mňa nenavážaj.

natalienka12
17. apr 2014

@zeriempizzu no a ty, ak si teda taká šikovná, tak by si mala vycibriť aspoň svoj pravopis... 😀 😀 😀

grettka
17. apr 2014

@natalienka12, tak ani ty sa nenavazaj do ludi, ktori maju SŠ. Zjavne "poznas" potreby trhu prace, ked si dovolis povedat, ze maturantky mozu leda stat za pasom. To bola urazka pre vsetky zeny, ktore maju "iba" strednu skolu. Vaz trosku slova.

mima4
17. apr 2014

@natalienka12 za pasom robia aj tzv. vysokoskolacky...
A ano, ak sa clovek nevie uplatnit, zmenit region, ist za tym, co chce robit, ostava mu jedine hypermarket, ci ten pas... - je to sposobene tym, ze dnes ma vysoku skolu hocikto. Vysokoskolak neznamena automaticky sikovny a ambiciozny clovek.

A co jej tu vytkli baby je to, ze namiesto toho aby sa spravala ako absolventka VS a sla za pracou inam, tak uvazuje riesit tuto situaciu dietatom.

filipal
17. apr 2014

@zeriempizzu trochu odveci, ale zaujalo ma tvoje chapanie mladosti a stotoznujem sa s nim!
je to len vec pristupu, nic ine. moji rodicia - sestesiatnici cestuju po svete a moja babka ako 87 rocna sedela prvy krat na rotopede a taku radost z toho mala, ze zacala "jazdit" pravidelne. 🙂 🙂

zeriempizzu
17. apr 2014

@natalienka12 trapna pripomienka k pravopisu, ale dobre, mas jednu naviac. Nemam potrebu zdovodnovat uroven mojho pravopisu.

dai
17. apr 2014

@zeriempizzu ona trapna nebola len jej pripomienka k pravopisu🙂

natalienka12
17. apr 2014

@mima4 Lenže cestovať za prácou si nemôže dovoliť každý, vieš? To, ale neznamená, že je neschopný! Možno s priateľom majú byt v danom meste alebo tam majú blízku rodinu, možno jej priateľ podniká alebo má dobrú prácu v danom meste. Tých dôvodov je strašne veľa. To sa má len tak zbaliť a za každú cenu odísť. Ja z nej nemám pocit, že by bola neschopná, ba naopak, napísala, že momentálne je na absolventskej praxi tak si myslím, že v medziach svojich možností sa snaží.

mima4
17. apr 2014

@zeriempizzu s tym vnimanim mladosti sa s tebou taktiez stotoznujem 🙂 napisala si to pekne.

mima4
17. apr 2014

@natalienka12 v tom pripade je takemu clovek vysoka skola uplne na hovno (sorry za vyraz... ale je to tak)..a preto mu ostava vykladat tovar v hypermarkete, ci ten pas.
Preto som za to aby sa skoly platili, nech na VS ide ten, kto chce nieco aj dosiahnut. Co sa tyka bytu, da sa predat, odist... nie je problem. Co sa tyka jej priatela, on ju posle mozno o pat rokov do kelu..a jej ostanu oci pre plac. Co sa tyka rodiny - vo svojom veku by mala byt uz schopna sa odputat od nej a byt zrela na urcite rozhodnutia.

zalka
17. apr 2014

@mima4 prepáč , to by museli zavrieť aspoň polovicu škôl aby sa všetci uplatnili na trhu práce. Dnes nie je neobvyklé, že človek vyštuduje jedno, ale pracuje v úplne inej oblasti. Ale nie každý môže byť manažérom to si treba uvedomiť.
A ak si myslíš, že vysoká škola je prechádzka ružovou záhradou, že nič nestojí tak sa mýliš. Lebo mnoho decák ani neni schopných dokončiť VŠ z finančných dôvodov. Lebo nemajú rodičov čo by im platili základné potreby, kde to ešte tak tebou vykrikované školné. Ale ty zrejme chceš aby boli VŠ len pre bohatých.

finka19
17. apr 2014

@mima4 " Mat vysoku skolu, titul a zakladat si na tychto veciach je ako prirovnanie k hovnu, ktore je na polici a mysli si, ze je torta!! "

Odpadavam, super !!! 😀 😀 😀 😀 😀 rehocem sa neskutocne 😀 😀 😀

zeriempizzu
17. apr 2014

@zalka Ja nemam rodicov (Pocas VS som nemala jedneho) a predsa som v zahranici vystudovala VS. Platila som plne skolne.
A prave to ma hnalo aby som neostala v mojom chudobnom regione, ale riesila svoje potreby a potreby mojej rodiny inac ako vyhovorkami. Lebo zivot je tazky, nefer a nikto nam nic neda. Spolahnut sa mozes len na seba!

dai
17. apr 2014

@zalka ked niekto dostudovat skolu chce tak ju dostuduje... poznam takych ktoryn rodicia nedali ani cent a skolu vystudovali... mima pise ze VS maju byt pre tych co nato naozaj maju a nie pre vsetkych - nepise ale o financiach, pise o rozume a cieloch...

natalienka12
17. apr 2014

@mima4 No to je fakt názor toto! To sa už skutočne nedá ani len okomentovať! Presne tak, plne súhlasím so @zalka, že VŠ je drahá aj bez školného, keď si uvedomíme len bežné náklady, ako strava, bývanie, oblečenie. A to nehovorím ešte o učebniciach. Napr. na našej škole stoja učebnice neskutočne veľa, jeden ročník aj 800 eur, keby si ich študent má všetky kúpiť. No tak, ale my všetci, ktorí sme za prácou neodišli tak nám je VŠ na h... to je fakt toto názor!