Má osamelá matka na predĺženej rodičovskej nárok aj na inú dávku?

fliperka
30. máj 2013

Ahojte,
zaujimalo by ma, ci je niekto v rovnakej situacii ako ja a ci je nejaka sanca dostat od tohto statu este nejaku financnu pomoc.
Dcerka ma 3,5 roka a bola mi priznana predlzena rodicovska dovolenka, nakolko jej zdravotny stav nezvlada po imunologickej stranke detsky kolektiv a tym padom som nemohla nastupit ani do prace a som nutena s nou byt doma. Som slobodna, byvam u rodicov. Dostavam len rodicovsky prispevok + ten prispevok na dieta co cini spolu cca 220€. Samozrejme ze nam to nestaci, doteraz som vsak cerpala zo svojich financnych rezerv, no tie sa minaju a tak som sa chcela spytat, ci vie niekto poradit na aku davku by som mohla mat este narok?
S ex-partnerom nemame nijake sudne rozhodnutie o vyzivnom, neriesili sme to, kedze sme neboli manzelia, nieco malo mi prispieva, no neni to nic oficialne a pravdupovediac nas to z "biedy" nevytrhne.
Neviem si predstavit, ze by som musela platit este nejaky podnajom keby nas nevzali rodicia k sebe, boze ved tych 220€ je fakt taka almuzna !

Dakujem za vsetky reakcie aj pomoc.

sisaha
30. máj 2013

@fliperka skor ako nebudes mat urcene vyzivne, tak ti nikto ziadnu davku naviac pocitat nebude. Vyzivne si treba zaziadat nie "nieco malo", ale "dost nato", aby si slusne prezila. Takze kludne aj 200 eur. 😉

maznacik007
30. máj 2013

@fliperka skor ako nebudes mat sudom schvalenu dohodu o vyzivnom sa s tebou ani poriadne bavi co sa tyka davok v hmotnej nudzi ani nebudu....
ale popravde aj ked si to vybavis tak ti narok na davku v hmotnej nudzi nevznikne lebo suma 220 EUR .... presahuje sum prip. davok ktore by ste s dcerou teoreticky mohli dostat...

treba sa v prvom rade dohodnut s partnerom na poriadnom vyzivnou ...

fliperka
autor
30. máj 2013

problem bol v tom, ze Ex, bolo dlhodobo nezamestnany, bol aj na socialke, takze pochybujem ze z toho "nic" co dostaval,by mu vymerali nejake vyzivne ..... no a teraz pokial viem uz pracuje, ale je samoplatca a na podnikatelsky ucet si dava vyplacat len nejake minimum , co v takom pripade, to akoze bez sudom urceneho vyzivneho sa nikam nepohnem?

angelgirl19
30. máj 2013

tiz mozem povedat len sudom nariadene vyzivne na papiery

maznacik007
30. máj 2013

@fliperka pokial mas prijem vyssi ako 120 EUR tak ti narok na davky v hmotnej nudzi nevznikne... ak ho mas nizsi tak sa ti davka v hmotnej nudzi vyrata ako rozdiel medzi tvojim prijmom a sumou 120 EUR... do tejto sumy sa rata RP, vyzivne, pridavky na dieta sa nerataju ...

v kazdom pripade by som si dala na tvojom mieste urcit vyzivne resp. schvalit dohodu ... minimalne vyzivne je cca 30 EUR ...

natalia_2
30. máj 2013

@fliperka jedine sud mu dokaže vymera sumu ktoru bude musiet platit a aj spatne do zadu pokial o to zažiadaš..nech platí kedže sa nestara o dieta..Ziadaj aspon 100eur na dieta...bude musiet vydokladovat prijem,kolko plati za byvanie ak je sam a pokial u rodičov je vačšia pravdepodobnost že mu viac daju platit..Povedz že maš dieta chore,nedokažeš sa koly tomu zamestnat a su aj vyššie naroky na obliekanie maleho alebo aj lieky..nedaj sa odbyt takto prichadzaš p slusne peniaze z ktorych dokažeš vyžit..ja som sa s ex sudila cely rok a musel mi ešte doplatit zameškane vyýživne spatne do zadu..žiadaj to...chod na urad prace na info ti povedia kde..

daliana
30. máj 2013

@fliperka 🙂 To by si sa čudovala, či by mu súd nevymeral z toho nič výživné 🙂 .............ja poznám prípad, keď chlap, dlhodobo nezamestnaný,nepoberal - nemal nárok na soc. dávku (vraj ho vyradili z evidencie, nechodil sa pravidelne podpisovať) a napriek tomu mu súd vymeral na dieťa 50 e. mesačne doslova z ničoho 😕 😉

fliperka
autor
30. máj 2013

Dakujem za vase rady