Mám nárok na materskú?

benji00
6. jan 2014

Prosim Vas o informaciu, ci mi neviete poradit: Pracovny pomer mi skončil na dobu urcitu k 31.12.2013 a otehotnela som asi v polke decembra(este som nebola u lekara, ale robila som si testy) , som teda v ochrannej lehote 8 mesiacov?, mam narok na matersku, pokial budem nezamestnana do porodu?(jasne, ze sa budem snazit hladat si pracu) a este sa chcem spytat ci mi radite, si platit to dobrovolne poistenie?

skvele
6. jan 2014

Ja by som radila ist zajtra k doktorovi a dat sa PN, pokial mas este na to narok.Potom neviem, dobrovolne poistenie uz nie je take vyhodne.

draik
6. jan 2014

Ak lekár potvrdí, že tehotenstvo bolo už počas pracovného pomeru, si v ochrannej dobe.

darinkazv
6. jan 2014

do 7 dní od skončenia PP sa ešte dá nastúpiť na PN. potom môžeš plynule prejsť z PN na materskú. dobrovoľné už zbytočne platiť, lebo to sa musí minimálne 270dní pred narodením dieťaťa (dieťa sa môže narodiť najskôr na 271. deň od platenia), čo ty nestíhaš, keďže už si teraz tehotná. ak si otehotnela tak, ako píšeš, tak si otehotnela pred skončením PP a budeš v ochrannej lehote 8 mesiacov. držím palce

havana_frost
6. jan 2014

Nárok budeš mať, ak sa dieťa narodí do 8 mesiacov od skončenia prac. pomeru, t.j. najneskôr 31.8.2014. Ak sa narodí neskôr, smola, to sa nezohľadňuje, @draik píše nesprávne. Dobre píše darinkazv, aj čo sa týka ochrannej lehoty pre PN.

zalka
6. jan 2014

@benji00,
máš v podstate 3 možnosti.
1) využiť OL ... kedykoľvek počas nej .. počas tých 8 mesiacov môžeš ísť na PN ale treba dať na SP potvrdenie o tom že si bola tehu v čase skončenia PP. a fMD bude 65% z priemernej hrubej mzdy z roku 2013
2) nájsť si prácu, a ak by bola horšie platená ako tá predošlá tak odpracovať menej ako 90 d ní, tým pádom bude MD rátaná z predošlého zamestnania
3) prihlásiť sa na DNP, môžeš si zvoliť max. VZ 1207,50 eur ... pre max. MD... prihlásiť na túto sumu sa môžeš do 6-8 týždna tehu, poistneie musí trvať 26t aby bola max. MD cca 780 eur ... napr. v pondelok sa prihlásiš a od utorka pôjdeš na PN .. a PN budeš až do nástupu na MD... za ten pondelok za 1 den prihlásenia na DNP zaplatíš cca 14 eur ... a vybavené

gapa
7. jan 2014

v podstate súhlasím so zalkou, že máš tie 3, možnosti, ale dodám-poopravím:
1) súhlasím, kedykolvek môžeš na pn, ak lekár potvrdí, že si tehotná a aj si tehotná bola dna 31.12.2013, kedy ti skončilo nem.poistenie zamestnanca. Ale ak trval tento prac.pomer už v r.2012 a skončil 31.12.2013, tak sa materské aj pn bude rátať z vym.základu v r.2012 (v závislosti kedy vznikol posledný prac.pomer, ak najneskôr 1.1.2012, tak z celého roku 2012, ak vznikol pp počas r.2012, tak od začiatku pp do 31.12.2012. Ak vznikol pp v r.2013, tak sa to bude rátať z vym.základu od začatku pp do 30.11.2013 - toto všetko samozrejme platí, ak si platila nem.poistenie z tohoto zamestnania aspon 90dní, čo predpokladám máš splnené.
2) súhlas s zalka, ak vznikne nové nem.poistenie zamestnanca u iného zamestnávatela a bude platené menej ako 90dní, tak sa bude rátať materské, na ktoré nastúpiš v r.2014 z vym.základu v r.2013 u predchádzajúceho zamestnávatela, ak boloplatené aspon 90dní
3) súhlas s zalka

baruskas
7. jan 2014

Dobrý deň, chcem sa opýtat, či budem mat aj ja nárok na materskú. Zametsnávateľ mi už raz predlžil zmluvu na dobu určitú, ktorá mi končí v marci tohto roku ( už druhý krát na jeden rok). Od zistenia, že som tehotná som PN (pracujem v zdravotníctve a nechcem nachytat rozne zvieratka) ale moj zamestnávatel má dlh v soc. poistovni. Ked som bola v minulosti na PN ( o jedno bábatko sme prišli) sociálka mi chodila pravidelne. Budem mať nárok na materskú od zamestnávatela ?Alebo od sociálky? Bude mi ju vyplácat aj ked mi zamestnávatel zruší pracovnú zmluvu? ďakujem

dena1973
7. jan 2014

Ak máš splnenú podmienku 270 dní nemocenského poistenia a si v PP,tak nárok na materské ti vznikne. To, že zamestnávateľ má dlh to nie je tvoj problém. Ty musíš byť len nemocensky poistená, aby si mala nárok na nemoc. dávky.

1nikol21
12. jan 2014

Ahojte. Chcela by som sa opytat ci mi nevie niekto poradit ohladom materskej... Mam dva roky odpracovane v CR ale rodit chcem ist na Slovensko, mam narok na matersku doma a ake su k tomu potrebne papiere? . Zatial som v CR, Termin mam 8.4.2014 a naspat chcem prist vo februari .. Teraz neviem co mam robit poberam tu podporu v nezamestnanosti lebo mi skoncila pracovna zmluva, teraz neviem ci mam doma narok na nejaku matersku alebo mi bude vyplacana z CR 😒 alebo mam pockat a tu mozem zacat brat matersku uz koncom februara, alebo sa mam odhlasit z uradu a ist naspat na SK a tam sa zaevidovat .... Vie mi niekto poradit ??? 😒 dakujem

aangie6950
10. feb 2015

Ahojte robila som od 1.10.2011 do 31.5.2014. V priebehy maja som odisla na pnku a otehotnela po siestich dnoch od uplynutia nemocenskej. Nebola som nahodou kryta tou pnkou? Mam narok na matersku aj ked splnam ze som odrobila 270dni za posledne dva roky? Prislo mi ze nemam narok ci ma zmysel sa na to odvolat? DAKUJEM