Mám nárok na materskú?

tania8148
8. nov 2015

dievcata, chcem sa opytat ci budem mat narok na MD. Ked skoro cele tehotenstvo som na PN. A predtym som bola zamestnana cca. 7 mesiacov a pred zamestnanim som bola na urade prace. zmluvu mam na neurcito, bude sa mi ratat aj PN ako obdobie zamestnania?

gapa
8. nov 2015

Ak pracovný pomer trvá aj počas pn a pr.pomer je na dobu neurčitú, tak nárok vznikne, ked budeš mať aspon 270dní nem.poistenia pred pôrodom, čo predpokladám stihaš.

lubica285
8. nov 2015

Ahoj. Ja by som sa chcela opýtať. Dala som výpoveď,ktorou ukončím PP v decembri. Pracujem nepretržite od augusta 2013. Mam narok na MD,ak pojdem od 1.1.2016 na urad prace? Nie je aj nejaka ochranna lehota,napriek tomu,ze som podala vypoved? Vtedy som este netusila,ze som tehotna.

dena1973
8. nov 2015

@lubica285 Ak tehotenstvo nastalo pocas prac. pomeru, tak ochrannu lehotu mas. Ochranna lehota pre tehotne je 8 mes.po ukonceni PP ( nastup na materske musi byt do 8 mes.po ukon. PP).
No nastupit na materske musis nastupit presne 6 tyz. pred pravdepodobnym porodom.

havana_frost
9. nov 2015

@lubica285 spôsob ukončenia prac. pomeru tu nehrá rolu. Ak si už teraz tehotná a ešte pracuješ, tak nárok na materské mať budeš.