Mám nárok na materskú, ak som nezamestnaná, no predtým som pracovala?

michaela322
21. júl 2019

Dobry den, viete mi niekto po lopate vysvetlit ako je to s materskou? Viem ze pred nastupom musim byt nemocensky poistena najmenej 270dni v priebehu 2 rokov a to nemusi byt nepretrzit ak sa nemylim. Moj pripad je nasledovny. Nepretrzite mam odpracovane cca 2,5roka ale momentalne som uz 3 mesiac na upsvar a poberam podporu v nezamestanosti. Som zhruba v 4 tyzdni tehotenstva. Budem mat narok na matersku?
Dakujem sa nejaku stopercentnu odpoved, alebo aspon nejake info kto by mi odpovedat.

queen_mary
21. júl 2019

@nikiki29 ano, presne to som napisala.

mogaa
21. júl 2019

@kaja01 nie, nie som jej gynekológ ale pokiaľ nemá žiadne ťažkosti tak ju nemusí nechať gynekológ celú dobu na PN - aj oni majú kontroly od revíznych lekárov ....ale máš pravdu, záleží od gynekológa

draik
21. júl 2019

@mogaa
Mýlite sa, v ochrannej dobe by bola. Čiže nárok na materské by získala. Keď už tu tak poučujete (nesprávne), tak by ste aj mohli napísať, z čoho by sa materské počítalo.

michaela322
autor
21. júl 2019

@draik ok myslim ze po vsetkych postrehoch a radach bude najlepsie to poistenie. Kazdopadne dakujem.

queen_mary
21. júl 2019

@iv007 kamarat? Pribuzny?

michaela322
autor
21. júl 2019

@michaela322
Ak ste dobrovoľte poistení a čerpáte nemocenské, dobrovoľné poistenie neplatíte.

Teraz príde pointa - kto ju vie využiť, za pár eur získa maximálnu materskú a od roka 2020 o 100 eur vyšší rodičovský príspevok.

***

Na to, aby sa materské z dobrovoľného poistenia vypočítalo vypočítalo zo základu, z ktorého sa dobrovoľné poistenie platí, musí dobrovoľné poistenie, z ktorého sa nastupuje na materské, trvať najmenej 26 týždňov (182 dní) – ak by trvalo kratšie obdobie, materské sa vypočíta len z minimálneho základu. A pozor, zákon hovorí „trvať“ a nie „platiť“ čo je veľký rozdiel a v čom je vtip!

Poistné na dobrovoľné poistenie sa neplatí v čase, kedy dobrovoľne poistená osoba čerpá nemocenské alebo ošetruje člena rodiny.

Znamená to, že pokiaľ sa budúca mamička na začiatku tehotenstva (odporúčam čím skôr, najneskôr na konci 7.-ho týždňa tehotenstva) prihlási na dobrovoľné poistenie a určí si vymeriavací základ 1900 – 1920 eur, na získanie maximálnej materskej nemusí platiť poistné celých 26 týždňov pred nástupom na materské, ak napríklad bude práceneschopná pri rizikovom tehotenstve a bude čerpať nemocenské.

Ak to teda naozja funguje takto..hm

sintra
21. júl 2019

Ahoj, ja mam realnu skusenost, bola som prakticky v takejto situacii. Otehotnela som ako evidovana na UP uz nie v ochrannej lehote. Co najskor som si zacala platit DNP, takze som splnila vsetky pozadovane podmienky a uz mi schvalili narok na materske. No nesla som do toho spekulativneho postupu s maximalnym vymeriavacim a PN - mne su jednak take veci proti srsti (niekto by ma oznacil za blbu, viem 😁) ale tiez by mi vadilo byt tak dlho na PN, su s tym spojene iste obmedzenia. Mam rada slobodu pohybu 😉

draik
21. júl 2019

@michaela322
Funguje to presne tak. V tomto prípade je však potrebné obhájiť dlhú PN a dodržiavať najmä obmedzenia, čo sa týka vychádzok.

kaja01
21. júl 2019

@michaela322 samozrejme bavíme sa o tom čo platí teraz pri aktuálne platnom zákone, nikto nemôže garantovať či od nového roka neznovelizuju zakon a nezmenia podmienky nároku na materské.

iv007
21. júl 2019

Mna fascinuje ako sa uz tehotne zeny snazia narychlo ziskat matersku,spekuluju,hladaju niekoho kto by ich fiktivne zamestnal alebo dobrovolne platia vysoke sumy poistneho,ved ta davka trva aj tak len pol roka.radsej si odlozte tie peniaze pre dieta, bude aj zvýšený rodicak od budúceho roka tak aj to pomoze.

michaela322
autor
21. júl 2019

@iv007na fascinuju ludia ako vy. Polozila som otazku vase domienky a uvahy ma vobec nezaujimaju. Dakujem za info

sintra
21. júl 2019

@iv007 I zvyseni rodicovskeho prispevku zatial nikto nerozhodol, su to len navrhy v duchu predvolebnych medovych fuzov. Ak nechapete zeny, ktore sa snazia ziskat na 6 mesiacov aspon nejaky prijem, zrejme netusite, co znamena byt na tu matersku odkazana. Gratulujem vam. No ine mozno nemaju take stastie.

iv007
21. júl 2019

@sintra materska nieje prijem ale socialna davka a ano mate pravdu,nemala by som dieta bez patricneho zabezpecenia.a to dobrovolne poistenie treba tiez z niečoho platit nie male sumy a nedajboze porodi predcasne, nebude mat nárok a peniaze pojdu do luftu.v dobrom som poradila radsej si odlozit tie peniaze a hádam aj partner pomoze kym pride kocikovne a rodicak