Mám nárok na materskú alebo iba na rodičovský?

cicuskam3
14. okt 2012

Dobry den od februara 2011 som si dala DNP (dobrovolne nemocenske poistenie) od decembra do konca januara 2012 som marodila a kedze som mala splnenych 270 dni tak som mala aj dobru nemocensku. Od 1.februara 2012 som dala v praci vypoved pracovala som od roku 2008 v kuse . Hned na to som sa isla zaevidovat na urad prace a na konci februara som zistila ze som tehotna. Tak som isla na socialne sa dat na novo poistit ale samozrejme uz po novom z tej najvyssej sumy. Zaplatila som si asi 7 dni co vyslo asi 100 eur a isla som na PN a od vtedy som na PN. Som na ryzikovom a porod mam 10.Februara 2013 Len by som sa chcela opytat ci budem dostavat matersku a kolko? Alebo tych 7 dni co som si zaplatila mi bude na nic a kedze som ako nezamestnana a na PN tak iba rodicovsky prispevok. Dakujem za odpovede

moon1979
14. okt 2012

@cicuskam3
predpokladám, že PN poberáš len z minima ...

cicuskam3
autor
14. okt 2012

Teraz ano dostavam 200 eur

simca06022011
14. okt 2012

Podla socpoist http://www.socpoist.sk/materske/1293s:

Zamestnanec:
vznik dôvodu na poskytnutie materského, t. j. tehotenstvo alebo starostlivosť o narodené dieťa
dôvod na poskytnutie materského (spravidla deň začiatku šiesteho týždňa (najskôr ôsmeho týždňa) pred očakávaným dňom pôrodu určeným lekárom, príp. deň pôrodu, ak pôrod nastal skôr) musí vzniknúť počas trvania nemocenského poistenia alebo v ochrannej lehote najmenej 270 dní nemocenského poistenia v posledných 2 rokoch pred pôrodom
započítava sa predchádzajúce obdobie akéhokoľvek ukončeného nemocenského poistenia
započítava sa aj obdobie prerušenia povinného nemocenského poistenia zamestnanca z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky a obdobie prerušenia povinného nemocenského poistenia samostatne zárobkovo činnej osoby z dôvodu nároku na rodičovský príspevok
absencia príjmu, ktorý sa považuje za vymeriavací základ, vyplateného za obdobie poberania materského (rozhoduje, za aké obdobie je príjem vyplatený, nie v akom období)
nesleduje sa, či zamestnávateľ zaplatil poistné na nemocenské poistenie

Nejlepsie ti vsetko povedia na socialke, kludne sa tam chod opytat. Podla mna budes dostavat matersku, ale nie som si ista, kedze je tam ta ochranna doba (je to 7 dni) a mne to podla datumov velmi nesedi.

moon1979
14. okt 2012

@cicuskam3
nárok ti vznikol z minima pretože ti uplynula už ochranná lehota, takže z predchádzajúceho poistného z max ti už nárok zanikol. nárok na MD sa posudzuje z predchádzajúcich dvoch rokov, tieto dni, čo si na PN sa ti sice započitavaju do dni poistenia, avšak neberie sa do úvahy VZ z nich ... takže podľa všetkého ti nárok na MD vznikne avšak len z minima ...

cicuskam3
autor
14. okt 2012

Aj ked som si teraz z noveho pripoistenia zaplatila tych 7 dni z maxima?

cicuskam3
autor
14. okt 2012

@simca06022011 ked som si zakladala nove pripoistenie tak mi povedali na socialnom ze ak si zaplatim nejake dni z noveho DNP a hlavne z maxima tak budem dostavat maximalnu matersku. Tie datumy ti mozno preto nesedia pretoze som druhy krat tehotna prve som potratila ale stale som bola a aj som na PN

cicuskam3
autor
14. okt 2012

@moon1979 a ak by som dostala minimalnu matersku ta je kolko prosim?

moon1979
14. okt 2012

@cicuskam3
cca 220 eur

moon1979
14. okt 2012

@cicuskam3
o tom, či ti tých 7 zaplatených dní ovplyvni novú MD nemám vedomosť ... ak nie, platí to, čo som ti napísala ... budú sa posudzovať posledné 2 roky či si splnila 270 dni avšak nárok vznikne len z minima

cicuskam3
autor
14. okt 2012

hmm super to sa oplati,keby mi tie zenske nepovedali ze ked si zaplatim par dni z maxima tak aj materska bude z maxima tak si to urcite nedam

cicuskam3
autor
14. okt 2012

@moon1979 a ty pracujes v socialnej positovni?

moon1979
14. okt 2012

@cicuskam3
aktivovať balik si si musela, ak si chcela čerpať PN, inak by si už nárok na PN nemala ... sice len z minima, ale aj tak potesi .... nie, nepracujem v SP .... mám len všeobecné vedomosti

simca06022011
14. okt 2012

Ak chces 100% informaciu, tak poziadaj socialku, nech ti vsetko vypocitaju. Nase info moze byt iba informativne, oni si ta budu evidovat aj tak podla ich datumov a vymeriavacich zakladov.

cicuskam3
autor
14. okt 2012

pojdem sa na to cez tyzden opytat a dakujem za vase info.

janulka1989
22. okt 2012

Robila 19.9.2011 - 30.10.2011
Valeo Slovakia s.r.o
Pracovná pozícia: Operator vyrobnej linky
Náplň práce: Vyroba zamkov do automobilov.
12.4.2012-1.10.2012
Edymax Holding
Pracovna pozicia:Operator vyrobnej linky
Napln prace: výroba LCD monitorov.
A neviem ci budem mat naron na materske