Maródka a nástup na materskú. Koľko dostanem?
Ahojte baby..potrebujem poradit alebo vypocut si vas nazor, urcite ste mala niektora podobny pripad.
Som na konci 7tt. Momentalne je vsetko v poriadku, avsak mam problem s mojou pracou. Pracujem 24 hodin denne potom dva dni volno, co ma strasne vycerpava a unavuje kolkokrat sa pristihnem ze sa mi chveje cele telo a je mi na odpadnutie, takisto hnusny dym z cigariet po ktorom ma napina.
Chcela by som vediet ako to je, keby som isla na PN Od noveho roku. Hadam dovtedy nejako vydrzim... PN by sa mi ratala z roku 2011 a bolo by to 55% z VZ? ovplyvni PN vysku mojej materskej ak by som bola na PN do konca porodu?
A ako je to s diagnozou . Aku by mi lekarka napisala na PN? Jedna sa mi o to, ze urcite by som nevydrzala cely den sediet doma a mat vychadzky max 2hodiny. Som zufala...viem ze v praci dlho nevydrzim tahat 24ky ale doma nechcem sediet...ä
Viem ze tato posledna otazka asi nebude mat ani hlavu ani patu ale predsa skusim... Nevie mi lekarka napisat doporucenie pre zamestnavatela aby mi zmenil pracovnu dobu aspon na 12hodin? U mna je ale problem s tym ze sice pracujem pre jednu firmu ale ako SZCO majitel ma plati od hodin...
Ako to je vlastne s tym, ze chvlabohu nemam rizikove tehotenstvo, ale rizikovu pracu??? Velmi pekne dakujem za rady...Rada by som racovala co najdlhsie no aspon o polovicu menej hodin nez doteraz. Aspon tak by som to nejako zvladala...
Stručné zhrnutie
- Nárok na materské vzniká len ak bola za ženu platená nemocenská zložka sociálneho poistenia najmenej 270 dní počas posledných 2 rokov pred pôrodom.
- Vymeriavací základ pre materské sa najčastejšie počíta z príjmu za rozhodujúce obdobie (zvyčajne predchádzajúci kalendárny rok alebo od 1.1. do dňa nástupu na materské); ak v rozhodujúcom období prebiehalo PN alebo poberanie rodičovského príspevku, Sociálna poisťovňa môže použiť pravdepodobný vymeriavací základ alebo minimálny základ, čo môže znížiť výšku materského.
- Riešenia pre pracujúcu tehotnú osobu sú: písomne požiadať zamestnávateľa o preradenie alebo skrátenie pracovnej doby, požiadať lekára o pracovnú neschopnosť (PN) v prípade rizikového prostredia, a pre SZČO si zabezpečiť dobrovoľné nemocenské poistenie (DNP) na zlepšenie vymeriavacieho základu.
Najčastejšie otázky
Q: Koľko dní nemocenského poistenia potrebujem, aby som mala nárok na materské?
A: Potrebujete najmenej 270 dní nemocenského poistenia v posledných 2 rokoch pred pôrodom; toto pravidlo sa v diskusii opakovane uvádza ako podmienka nároku.
Q: Ovplyvní PN (maródka) výšku materského?
A: Diskusia je rozdelená: viaceré príspevky tvrdia, že PN priamo nevylučuje nárok na materské, ale Sociálna poisťovňa pri PN v rozhodujúcom období môže použiť pravdepodobný alebo minimálny vymeriavací základ, čo môže znížiť materské.
Q: Z akého obdobia sa počíta vymeriavací základ pre materské?
A: Najčastejšie sa počíta z predchádzajúceho kalendárneho roka; ak je nástup na materské v priebehu roka, berie sa obdobie od 1.1. do dňa nástupu na materské alebo presné rozhodujúce obdobie do tohto dňa.
Q: Kto platí PN a ako dlho?
A: Prvých 10 kalendárnych dní PN zvyčajne platí zamestnávateľ; od 11. dňa PN platí nemocenské Sociálna poisťovňa (toto rozdelenie sa v diskusii uvádza opakovane).
Q: Čo má robiť SZČO, ktorá čaká dieťa, aby mala lepšie materské?
A: SZČO si môže platiť dobrovoľné nemocenské poistenie (DNP), pretože bez DNP môže byť vymeriavací základ nízky alebo vypočítaný z minima; v diskusii sa odporúča začať platiť DNP skôr, než vznikne PN alebo materské.
Q: Čo ak mi skončí pracovný pomer počas tehotenstva alebo v skúšobnej dobe?
A: Ak bolo tehotenstvo preukázané počas pracovného pomeru a sú splnené podmienky (270 dní poistenia), nárok na materské môže vzniknúť aj z ochrannej lehoty; pri zrušení pracovného pomeru v skúšobnej dobe sú právne aspekty v diskusii spomínané ako sporné a odporúča sa konzultovať právnika alebo pobočku Sociálnej poisťovne/ÚPSVaR.
Závery z diskusie
Zhoda
- Nárok na materské vyžaduje najmenej 270 dní nemocenského poistenia v posledných 2 rokoch pred pôrodom.
- Prvých 10 dní PN platí zamestnávateľ, od 11. dňa PN platí Sociálna poisťovňa.
- Pre zvýšenie vymeriavacieho základu doporučovali diskutujúce osoby SZČO platiť dobrovoľné nemocenské poistenie (DNP) v predstihu.
Sporné názory
- PN ovplyvňuje materské: jedno stanovisko tvrdí, že PN materské neovplyvní a materské sa počíta z bežného príjmu; protinázor (z odpovede zo Sociálnej poisťovne v diskusii) uvádza, že ak počas rozhodujúceho obdobia prebiehala PN alebo poberanie rodičovského príspevku, SP môže použiť pravdepodobný vymeriavací základ alebo minimum, čo môže znížiť materské.
- Právna ochrana: niektoré príspevky poukazujú, že osoby pracujúce ako SZČO nemajú rovnakú ochranu podľa Zákonníka práce ako zamestnankyne; iné navrhujú, že dohodou so zmluvným partnerom je možné riešiť preradenie alebo skrátenie smien.
Otvorené otázky
- Presné pravidlá, kedy Sociálna poisťovňa aplikuje „pravdepodobný“ alebo „minimálny“ vymeriavací základ pri PN v rozhodujúcom období, zostali v diskusii nevyjasnené.
- Ako konkrétne ovplyvní krátkodobá PN (do 10 dní) výpočet počtu odpracovaných kalendárnych dní v rozhodujúcom období pri rôznych kombináciách zamestnaní zostalo nejednoznačné.
Spomenuté značky a firmy
Sociálna poisťovňa, ÚPSVaR, zdravotná poisťovňa
Spomenuté produkty a metódy
pracovná neschopnosť (PN), dobrovoľné nemocenské poistenie (DNP), materské (MD), rodičovská dovolenka/rodičovský príspevok, vymeriavací základ (VZ), pravdepodobný vymeriavací základ, ochranná lehota, 270 dní nemocenského poistenia, 90 odpracovaných kalendárnych dní pri novom zamestnávateľovi, prvých 10 dní PN platí zamestnávateľ
Miesta a osoby
žiadne
Dobrý deň.Chcel by som sa spýtať,priateľka je v 13.týždni a chcela by ísť na Pn,momentálne ja zamestnaná od 18.11. 2013 do teraz.Na materskú by nastúpila začiatkom roka 2015.Chcel by os s spýtať musí mať odpracovaný celý rok alebo ako to je aby dostávala plnú materskú?Dakujem
@jozef01235 Ahoj, musí byť za ňu odvádzané sociálnej poisťovni 270 dní pred pôrodom aby mala nárok na materskú. A čo myslíš pod pojmom plná materská? Materskú dostane 65% z platu.
Dakujem za odpoved...myslel som tých 65percent z platu,to som myslel pod pojmom plná 🙂 dobre a ked pôjde na Pn nemôžu jej zrušiť pracovný pomer?
@ludinka PN-ka sa stále počíta z predchádzajúceho kal. roka (tak ako materské), ak si pravda v minulom roku pracovala. Ak nastúpiš na PN v roku 2014 a pracovala si už v roku 2013 u toho istého zamestnávateľa, tak sa počíta z roku 2013 (napr. nástup do PP 1.2.2013, PN od 14.8.2014 - príjem pre výpočet PN sa berie od 1.2.2013 do 31.12.2013). Ak si nastúpila do PP v roku 2014 a PN bude tiež v r. 2014, tak sa počíta od nástupu do PP do mesiaca pred nástupom na PN (napr. nástup do PP 1.2.2014, PN od 14.8.2014 - príjem sa v takom prípade berie od 1.2.2014 do 31.7.2014).
Ahojte prosim vas o radu. Tak o rok si planujeme dieta a teraz som zamestnana iba od minuleho mesiaca. Chcela by som sa spytat ze ked si odpracujem tych 270 dni a zamestnavatel za mna bude odvadzat nedalo by sa nejako prilepsit materska? Uznanu mam minimalnu mzdu a chcela by som vediet ci mam nieco zacat platit pred tehotenstvom aby som mala vyzsiu matersku. Dakujem za rady
@miriamarsalkova1994 Ak by si išla na materské na budúci rok, tak sa ti bude počítať materské z príjmu za rok 2014 ( za predpokladu, že budeš ešte v PP resp. v ochrannej lehote). Ak máš pracovný pomer, tak dobrovoľné nemocensky poistiť sa už nemôžeš (vyšiel nový zákon od 1.7.2014).
@miriamarsalkova1994 Presne tak, už len z toho, čo za teba odvedie zamestnávateľ. Jedine mať ešte aj ďalší (ďalšie) pracovný pomer, ale ten tiež musí trvať 270 dní.
ahojte, pre zdravotné komplikácie tiež zvažujem ísť na PN, tak ma zaujíma ako mi vypočítajú výšku materskej, ked by som teraz išla na PN a v roku 2015 nastúpila na materskú? zarátajú mi 01/2014-08/2014? alebo ako? ukrátim sa o niečo? vo firme pracujem od roku 2006. Dakujem za rady.
@fanny.fanny Ak na materské nastúpiš v r. 2015 príjem pre výpočet materského sa berie z roku 2014. Ak nastúpiš na PN napr. 8.9.2014 a budeš na PN do konca r. 2014, tak sa materské bude počítať z príjmu za obdobie od 1.1.2014 do 7.9.2014.
mam podobný problem s marodkou a materskou. zapocitaných mam 230dni ciže este 40 dni mam platit odvody. Termin porodu mám o 60dni takže to stiham a matersku by som mala dostat. Ibaze materská je 6 týždnov pred terminom porodu. To znamemá že automaticky za mna odvody bude platit stát (ale len minimálne?) Co v pripade ze teraz pocas septembra kedy si platim odvody ja, pojdem na PN? Ako SZCO by som počas PN odvody platit nemala ale potom sa mi to nezarata do tých 270dni ktoré musim platit???
ahojte baby, vedeli by ste mi dovysvetlit odpoved zo socialnej poistovne?
Doteraz som bola v tom, ze PN mi neovplyvni MD, ale vyzera to tak, ze ovplyvni.
ak nastupim na MD v roku 2015, bolo by lepsie zacat PN az od januara 2015. ci?
Toto je odpoved zo socialky:
- ak sa poberá počas celého rozhodujúceho obdobia materská a rodičovská dávka, materské sa počíta z mesačného pravdepodobného vymeriavacieho základu ( to mi pošle účtovníčka a je to príjem čo by ste zarobili za celý mesiac v ktorom budete nastupovať na materskú)
- ak sa poberá počas rozhodujúceho obdobia aj pracovná neschopnosť materské sa počíta z mesačného pravdepodobného vymeriavacieho základu – z minima (minimum k materskej DVZ 13,4167 X 65% =8,7208 suma na deň/ pre tento rok )
tak ako teda? diik
ahojte mamicky neviete mi poradit ? cakame babetko druhe rodicak mi konci v septembri no na matersku s druhym dietatkom mam ist v auguste .neviete mi niekto poradit ako to je s peniazkami? dakujem
@adula700 Ak si ešte v PP, tak nárok na materské ti vznikne. Vypláca sa alikvotná časť za kal. dni od kedy ti vznikne nárok do konca mesiaca (t.j. august). Ak máš nástup na materské v 8/2015 bude sa počítať z príjmu za rok 2014 (a to si zrejme nepracovala, ale bola celý rok na RP) a to z pravdepodobného príjmu, ktorý určí zamestnávateľ.
Prosim vas kolko musim mat odpracovane aby som mohla momentalne ako nezamestnana a tehu . mohla nastupit na marodku niesom si ista ci je to ako podpora 2 roky z troch alebo staci 9 mesiacov z poslednych 2 rokou
ja v tom vobec nemam jasno ja vobec neviem o co tam ide len vcera som sa dozvedela ze som mohla kludne cele tehotenstvo byt na marodke len keby som vedela ze kolko musim mat odpracovane
@lixi013 Nie, pretoze narok na materske vznika, ak ti trva nemocenske poistenie, alebo splnas ochrannu lehotu. Ochrannu lehotu by si splnala, ak by si bola otehotnela este do ukoncenia pracovneho pomeru.….Ak nie si nemocensky poistena, tak narok nevznika na ziadnu nemocensku davku....
boze tomu som sa chcela vyhnut preco si myslite ze som taka nevzdelana v tejto oblasti lebo ked mam ist na socialku tak mam az krce v bruchu nemyslim si ze som idiot a le tie zeny tam somnou hovoria ako keby som bola nejaka spina ja som nikdy na nic nemala narok . tuna som napisala len preto ze kamoska bola nezamestnana a nastupila na marodku ked zistila ze je tehu a vcera mi napisala ze preco som nesla aj ja ??
nie otehotnela som az 2 mesiace potom preto som si aj myslela ze na nic nemam narok ale ked som vcera dostala takeho chrobaka do hlavy tak mi to nedalo pre istotu sa spytat
Som tehotna v 3mesiaci a robim este ale len na dohodu mam narok ist v piatom alebo siestom mesiaci na matersku a vlatne kto bi mi ju platil a kolko bi som dostavala dakujem za odpoved
@lixi013 Tak napíš poriadne obdobia ako si bola zamestnaná a tak ti skôr poradíme....A chápem ťa - na SP si myslia, že zožrali múdrosť sveta - teda niektoré tetušky a pritom tiež niekedy nevedia poradiť. Treba ísť za vedúcou odboru nemocenského a pekne sa jej spýtať a prísť trošku sebavedomejšie. 😉 Lebo aj tak ti najlepšie povedia oni...

@dena1973 ahoj, vidim ze sa celkom rozumies problematike, mam podobnu otazku...som tehotna nastup na matersku budem mat v roku 2015, tiez rozmyslam nad PN, uz som pochopila, ze ak by som na nu nastupila tak sa vypocita priemer od zaciatku tohto roku do dna kedy pojdem na rizikove PN.
Ja som ale tento rok uz mala 3 tyzdne PN vo februari a 3 tyzdne v maji....chcem sa opyta,t ci tieto PN ky mi nejako ovplivnia matersku, dakujem velmi pekne za opdpoved