Materská 3 roky - prečo toľko?

16. sep 2022

Viete niekto realne mi povedat ze preco vlasne mame matersku 3 roky? Preco zrovna 3 a nie 2 napr.?
Inde vo svete je to omnoho menej, alebo je napr 4 mesiace doma mama a 4 mesiace otec (Spanielsko)
Mam pocit ze tu sa zena stane mamou a vlasne je tak trochu vytlacena na okraj, 3 roky doma (viem ze nemusi byt 3 ale v prioade napr ze byva vo velkom meste a skolka berie fakt az od 3 a nema dajme tomu financie na sukromnu).
Potom je tu este aj ta druha strana ze niekedy ma zena vycitky ak chce ist skor do prave lebo vacsina zien ostava tie 3 roky.
Nepride vam to zbytocne vela? Nehovorim o extremoch ako Svajciarsko co ma matersku asi 3 mesiace ale napr 2 roky,nie je to az az? Ak ma zen napr 2 deti za sebou tak po 4 rokoch (co aj to uz je dost na vypadnutie z pracovneho procesu) by mohla ist spat namiesto 6tich. Po 6 rokoch sa ten clovek musi fakt citit uplne vypadnuty zo vsetkeho a musi to byt tazke zase sa zaradit. Aj financie taha len muz.
Podla mna by mohla byt 1.5 roka - 2 roky materska/otcovska a idealne tak ze by sa prestriedala zena a muz. Aby to nebolo vzdy len na pleciach tej zeny. Fyzicky si to odserie tehotenstvo,hormony,porod a pokracuje cele tienroky aj psychicky na materskej a potom naspat do roboty a z roboty do druhej sichty doma.
Neni cas aby sa aj nasa spolocnost trochu v tomto posunula ?

autor
16. sep 2022

@iv007 ano uplne suhlasim,dakujem za prispevok. Tak by sa to pačilo aj mne.

natalala
16. sep 2022

Podla mna je to super nadstandardne na slovensku, ze zena moze byt doma 3 roky. A ak chce ist do prace tiez moze a rodicak nadalej pobera do 3 rokov (takze sa da pouzit na pokrytie vacsej casti platby napr za sukromne jasle/skolku) Ja som bola doma 1,5roka a potom som dostala super pracovnu ponuku, takze som isla do novej prace a mala do jasliciek, ak by to tam ale nezvladala alebo bola nestastna, tak som bola pripravena vratit sa domov. Zalezi to velmi aj od dietat, moja bola z kolektivu a aktivit v jasliclach nadsena, ale niektore deticky maju problem aj v 3 rokoch nastupit do skolky. Podla mna viac zalezi od nastavenia rodiny ako spolocnosti, moj muz je plnohodnotny rodic, takze rano nosi malu do jasliciek on a poobede vyzdvihujem ja (cize mozem mat normalny plny uvazok a nie je problem), rovnako ak je mala chora, tak kym je najhorsie som s nou ja doma a potom ma strieda manzel. Asi si treba vybrat spravneho partnera, lebo ja teda vobec nemam pocit, ze ny som si nieco “zlizla” iba ja ako zena 🤷🏼‍♀️ Slobodne mamicky, ktore pracuju aj sa staraju o deti a resia vsetko same su pre mna superhrdinky, to je naozaj narocne vsetko mat na pleciach.

blondie333
16. sep 2022

@iv007 suhlasim

autor
16. sep 2022

@aaadkaaa presne tak,chyba moznost volby a zohladnenie situacie pre matku. Je to ako pises naco opatrovatelku ak ma to ma stat cely
moj plat

iv007
16. sep 2022

@snehulak77 my so sestrou sme chodili do jasiel a ziaden zlocin som na sebe nepocitila.Kamoska zije v Parizi, po pol roku musela ist do roboty (tam sa to dlhsie netoleruje).Dieta ma opatrovatelku (ma takto 3 deticky priblizne v rovnakom veku),je sikovne, zlate a bezproblemove dievcatko a prave naopak tento typ starostlivosti prospieva dietatu aj rodicom ktori nie su kopka nervov ako tu citam mnohe diskusie..

mimi3008
16. sep 2022

Nic v zlom, ale ak ma nkekto takyto postoj a nazor, nech deti nema, ved mat ich je dar a je to dobrovolne rozhodnutie a nech si radsej buduje karieru. Ale chepem ze nienkazdy je matersky typ, no naco zabrda do aspon v tomto smere dobre prorodinne nastaveneho systemu. Ak by sa Slovensko posunulo v tomto smere, ze by sa to skratilo, bol by to podla mna krok vzad

loliki
16. sep 2022

Netreba ani zakladať zbytočné témy. Sú tu ľudia, ktorí sa tak rozhodli a tí, ktorí chcú mať kratšiu MD, môžu ísť pracovať. Prečo to chceš meniť všetkým, ktorým tento systém vyhovuje?

bilberryday
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
autor
16. sep 2022

@natalala uplne s tebou suhlasim. Ja som v tom s manzelom tiez uplne rovnocenne,skor som popisovala situaciu kedy to tak zena nema. Ano mas pravdu s tym rodicovskym vies pokryt cast nakladov to je good point urcite

viestta
16. sep 2022

Z historického a politického hľadiska to poviem. Niekedy v sedemdesiatych rokoch minulého storočia v záujme zvýšenia pôrodnosti sa začala vyplácať "materská" do dvoch rokov dieťaťa. Preto máme silné ročníky zo sedemdesiatych a osemdesiatych rokov, takzvané Husakove deti. V šesťdesiatych rokoch bola materská 4 mesiace. Materskú vypočítavanu z príjmu matky predĺži na 6 mesiacov niekedy pred tým a k tomu prídali ten príspevok do dvoch rokov.
Trojročný rodičak bola náplasť na nedostatok jaslí a škôlok, ktoré pozatvárali pre neobsadenist v deväťdesiatych rokoch a začiatkom tisicrocia, keď boli slabe ročníky. A zároveň sa ním riešila a znížila miera nezamestnanosti, pretože ženy sa nemali kde zamestnat.

snehulak77
16. sep 2022

https://najmama.aktuality.sk/clanok/257084/jasl...
Tu je ten článok.
Ja osobne to vnímam tak, že jednak je dieťa naviazané na rodičov a odtrhnúť to puto a príliš skoro deti zaťažiť stresom môže mať potom následky, napr úzkosti a pod. Samozrejme, že to neplatí paušálne. Ale čítala som napr knihu detský mozog vysvetlený rodičom a pekne tam Neuro vedec vysvetľoval, že to, že je dieťa tak silno naviazané na matku vytvára pôdu pre to, aby mohlo neskôr byt samostatné a nemať z toho traumu. Sú deti, ktoré museli napr aj dospieť príliš skoro, vedieť sa o seba postarať, avšak psychológovia to nevnímajú pozitívne.
Ja to beriem, že dieťa je v prvom rade moja zospovednost. Som zodpovedná za jeho prvé roky, či sa cítil v bezpečí, mohol sa hrať a mal čo najmenej zaťažujúceho stresu.
V prvých rokoch deti kopírujú správanie najviac, kopírujú vzorce, potrebujú vidieť v prvom rade zodpovedných dospelých, ktorí sa vedia správať, vedia riešiť konflikty, záleží im na vzťahoch, prejavujú vďačnosť atď. Chcem, aby to moje dieťa od kopírovali odomna. To je to, ako to s manželom vnímame. Detská psychika je krehká, každý rodič si to uvedomuje. Myslím si, že každý rodič chce to najlepšie.

lucia147852
16. sep 2022

Tak potom to nechaj na ženy ako sa rozhodnú. Kopec žien pracuje skôr. Čo sa týka škôlky, rodicak ti ostáva, takze cela výplata na škôlku nejde. Čo ja vnímam ako problém je skôr to, že na svk vo veľmi malej miere existuju polovičné úväzky pre matky. Vo veľa domácnostiach je hlavný ťahúň rozpočtu muž. Hold či chceme alebo nie, je to tak, že prídu choroby, OČR a neviem čo všetko a tá žena taha za kratší koniec. Buď sa venuje kariére a rodina ide bokom, alebo sa venuje rodine a kariéra stagnuje, hlavne kým sú deti menšie. V zahraničí sú polovičné úväzky štandardne.

autor
16. sep 2022

@mimi3008 prosim rozvin to postoj a nazor. 2 roky nie je dostatocny cas? Zena porodom straca svoju identitu a ma byt doma uz len navzdy s detmi?
Podla mna si treba vazit aj sam seba,svoje vystudovane roky atd. Co je zle na 2 rokoch namiesto 3?
Krajiny kde je najlepsie zivotna uroven a najlepsie podmienky pre vychovu deti su napr Svedsko,Dansko,Norsko.
Preco ma odsudzujes ze nemam mat radsej deti,ako toto mozes niekomu napisat? Lebo by som bola radsej keby system fungoval inak? Pisala som napr 2 roky nie 2 mesiace. Nehnevaj sa na mna,ale ja si zase myslim ze detom mas davat cely zivot vzor a nie je to len o nekonecnej sebaobeti a skrabani zemiakov ale aj o rozvoji sameho seba

simca06022011
16. sep 2022

ved ale nemusi byt doma ani rok... je to na kazdom... niekto si to uzije a iny nie. Ja nie som zastanca sponzorovania statom, nepracovania atd (dieta som mala v jasliach, ani len tu md som nesedela bez prijmu... keby niekto to chcel komentovat:D) . Ale radsej dieta doma s mamou ako cela rodina v nervoch kam s deitatom, lebo jasiel malo, lebo opatrovatelky u ans nie su ani nahodou rozsirene a v nasich koncinach, je to proste taky nezvyk, ze ani ja by som si dieta strazit nedala cudzej osobe... nie je to povinnost. Ak nechces byt doma, nebude, daj si dieta kam chces a sup do prace.. pol roka je materska, moze ist aj otec potom na pol roka a potom rodicak doma nik nemusi byt.
A zena nestraca svoju identitu porodom, to je co za hlupost? :D

nominativ
16. sep 2022

Konkrétne tri roky, lebo to sú najdôležitejšie roky života, od nich závisí všetko. Na Tom sa zhodne celá vývinova psychologia. Predpokladalo/predpokladá sa, že v tomto období je dieťaťu najlepšie pri matke. V podstate za to môžeme byť vďační.

...moje druhé dieťa šlo v 1.5 roku do jaslí a vyzerá to tak, že je schopnejsia, ako jej sestra... :D Takže nikoho tým nesúdim, len odpovedám na otázku, že prečo tri roky.

autor
16. sep 2022

@loliki pytam sa na nazory,zaujima ma to. nie som prezidentka a nic nemenim.
Ale prosim napis mi zoznam 10 tem ktore nie su zbytocne. Okrem duchov na teste, receptov na tortu. toto je verejne forum,uplne normalna diskusia ak je pre teba zbytocna prosim nekomentuj dakujem

autor
16. sep 2022

@bilberryday amen. uz aj tu z diskusie to vidim. aby mi na tuto temu niekto napisal ze radsej nemam
mat deti je uplny odraz toho ako je vnimana zena…

bilberryday
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
autor
16. sep 2022

@viestta dakujem pekne za vysvetlenie,toto som nastudovane nemala.

nominativ
16. sep 2022

@bilberryday zdroj je moje štúdium predškolskej výchovy na VŠ, kde sa prvé tri roky života spomínali snáď všade.

lucinka1988
16. sep 2022

Ja považujem za dokonalý model ten svoj- "doma som už 5.rok", reťazová MD s druhým dieťaťom, ani jedno dieťa nemám v škôlke a jasliach, popri nich v podstate bez prestávky a kontinuálne pracujem z domu- 1-2x v tyzdni idem na 3hod navecer do prace..Čiže vychovávam doma deti, nemusia byť v žiadnej inštitúcii, posuvam sa v kariére, realizujem sa až až..Samozrejme toto nemusí vyhovovať každému, nie každý by mal možnosť robiť z domu, na to treba jednak niečo špecifické vedieť a jednak to musí umožňovať charakter práce..Ja som ale od vždy vedela, že popri MD budem mat potrebu sa aj profesne realizovať, ja by som nevedela byť mamou 24/7 3 roky..Takže za mňa scenár- skĺbenie kariéry s rodinou. Súhlasím, že pracovné podmienky na SK pre ženu čo sa týka skĺbenia rodiny a kariéry sú ešte v plienkach, pomaly sa to posúva, ale stale je to nedostačujúce. Možnosť byť 3 roky na RD a dieťaťom považujem za obrovský benefit a výsadu, ktorú máme...Nie všetko, čo je na západe a v zahraničí je lepšie a nie všetkým by sme sa mali inšpirovať. Zase raz platí, svet nie je čiernobiely. No a to, že vacsibou si všetko odskáče žena je pravda, veľmi závisí od partnera a toho, ako sa postaví k úlohe otca a akú podporu v ňom žena má (ideálne na to myslieť pred deťmi), ale to je ako vo všetkom v živote- vždy je niečo na úkor niečoho- nemôžu si obaja rodičia riešiť kariéru na 100%, resp. môžu, ale pôjde to na únor detí a spoločného času s nimi..Ideálne nájsť zdravú bilanciu v tom všetkom, ktorá je vyhovujúca pre všetky strany..

bilberryday
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
nikpa
16. sep 2022

Ja som rada, že môžme byť doma s deťmi do 3 rokov ale len z toho dôvodu, že si ich užívam kým sú ešte malé. Nikdy ma totiž nebudú tak potrebovať ako teraz a ten čas veľmi rýchlo letí... Na druhej strane máš pravdu, že keď chce alebo musí ísť žena skôr do práce, tak nemá šancu na štátnu škôlku. Myšlienka dobrá len neviem čo my tu s tým na koňovi spravíme 😄

vevapeto
16. sep 2022

Myslím si že je to veľa ale na druhej strane je tu nedostatok škôlok, nízke zárobky na to, aby si žena mohla dovoliť opatrovateľku, tiež veľa zamestnávateľov nie je priklonena otcovskej dovolenke….v tomto sme veľmi pozadu oproti iným štátom. Ja som ani pri jednej nebola 3 roky doma, asi by ma porazilo tak dlho✌️

jaroe
16. sep 2022

Ja som za tento náš systém vďačná. Je to úžasné, že je možnosť byť s dieťaťom tri roky doma. Tie, čo chcú/musia ísť do práce skôr, predsa môžu, tak naozaj nechápem, v čom by bolo lepšie skrátiť matkám platený pobyt doma s dieťaťom. Pochybujem, že by potom štát automaticky zabezpečil "bezplatné" škôlky od nižšieho veku. Dosiahlo by sa tým jedine to, že by si matky museli platiť súkromné škôlky prip. opatrovateľky oveľa skôr a ženy s minimálnou mzdou by tak či tak museli ostať doma. Ale bez rodicaku. Čiže výhoda pre štátnu kasu akurát, mohlo by sa o to viac kradnúť. Ale čo by som prijala, je určite viac skrátených a časovo flexibilných úväzkov. A čo sa týka mužov na materskej...v tomto som konzerva. Ako je fajn, že tu tá možnosť je, ale spraviť to povinné, to teda nie. Takúto vymoženosť si neprosím. Už sa to s tou rovnoprávnosťou preháňa a nemyslím, že sa tieto nezmysly pretláčajú pre dobro rodiny.

bilberryday
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
lily405
16. sep 2022

Súhlasím,vždy si to odserie len žena. A práve preto by ženy mali rodit deti vtedy,keď su nanich finančne pripravene a neboli odkazane na štát,jasle, chlapa a kadekoho..Lenže takto to u veľa žien nikdy fungovať nebude..Praveže su ženy,ktore rodia len preto aby kvoli tym 3 rokom( a viac keď rodia po sebe) nemuseli do práce a dostavali peniaze. Že je to malo, väčšina zisti neskoro a nabehnut do pracovného systemu je potom pre nich zložité

autor
16. sep 2022

@nikpa nic,len ma zaujimalo ako to vnimaju ine baby 🙂 ale uz zas vidim ze je to extrem k extremu niekedy

autor
16. sep 2022

@bilberryday ano presne tak - ja uz nic neviem ja prva veta po materskej.

snehulak77
16. sep 2022

@iv007 myslím si, že je to silno individuálne. Preto som napísala, že ja osobne to tak tragicky nevnímam. Ja som chodila do jasiel, milovala som to tam. Môj brat bol opak, mama vravela, že doslova Musela zostať doma (tým pádom aj mňa nechala doma), lebo brat bol hotový z toho. Dlho bol potom ma viazaný na mamu. V puberte klasika drzan a teraz je to zdravý dospelý chlap. Ale ja par príkladov z rodiny a okolia nevnímam ako vzorku na vyhodnotenie. Je to náročná téma podľa mňa. Neurovedci, psychológovia, pediatri, ucitelia: podľa mňa toto sú ľudia, ktorí majú k téme co povedať, pretože im rukami prešlo 100ky deti a mali možnosť aj sledovať ich dlhodobejšie. Mala som rovnaký názor ako ty, ale zatiaľ som ho v žiadnej literatúre, ktorá sa Zaoberá problematikou vývoja nenasla ako odporúčanie.
Vždy padne rozhodnutie na rodiča, ja to naozaj neriešim, že niekto dá dieťa do jaslí. Každý prirodzene aj inklinuje k niečomu inému. Ja neodsudzujem ani ženy, ktoré majú deti v škôlke a sú ženy v domácnosti a realizujú sa v záhradke. Ak im to ako rodine vyhovuje a vytvára to príjemnú atmosféru, v ktorej sa členovia cítia dobre, tak je to v poriadku.

mimi3008
16. sep 2022

Napisala som, ze mat deti je dobrovolne a nie povinne a ty mi znies tak, ako jedna zena, ktoru niekto nasilu oplodnil a zamkol na 3 roky v dome s deckom. Ako inak mi to ma zniet, ked tvrdis, ze narodenim dietata straca zeba svoju identitu???? Ved a nie je to len plus, ked niekto by sa hoc aj rozhodol ist do prace v 2 rokoch a ma este do 3 rokov rodicak? Ci lepsie by bolo, keby ho uz potom ten 3.rok nemala, hej? Mne tu nemusis rozpravat o vystudovanych rokoch, mam za sebou tazku 6rocnu VS, ale nemam pocit, zeby mi nieco uslo. Praca pocka. 3 roky = navzdy doma???😅😅😅co su 3 alebo hkc aj 5 rokov v porovnani so 40 rokmi, ktore cca clovek odrobi? A aky je rozdiel, ked zo 40 odrobenych rokov si s dietatom doma nie 2 ale 3 roky?