Materská 3 roky - prečo toľko?

16. sep 2022

Viete niekto realne mi povedat ze preco vlasne mame matersku 3 roky? Preco zrovna 3 a nie 2 napr.?
Inde vo svete je to omnoho menej, alebo je napr 4 mesiace doma mama a 4 mesiace otec (Spanielsko)
Mam pocit ze tu sa zena stane mamou a vlasne je tak trochu vytlacena na okraj, 3 roky doma (viem ze nemusi byt 3 ale v prioade napr ze byva vo velkom meste a skolka berie fakt az od 3 a nema dajme tomu financie na sukromnu).
Potom je tu este aj ta druha strana ze niekedy ma zena vycitky ak chce ist skor do prave lebo vacsina zien ostava tie 3 roky.
Nepride vam to zbytocne vela? Nehovorim o extremoch ako Svajciarsko co ma matersku asi 3 mesiace ale napr 2 roky,nie je to az az? Ak ma zen napr 2 deti za sebou tak po 4 rokoch (co aj to uz je dost na vypadnutie z pracovneho procesu) by mohla ist spat namiesto 6tich. Po 6 rokoch sa ten clovek musi fakt citit uplne vypadnuty zo vsetkeho a musi to byt tazke zase sa zaradit. Aj financie taha len muz.
Podla mna by mohla byt 1.5 roka - 2 roky materska/otcovska a idealne tak ze by sa prestriedala zena a muz. Aby to nebolo vzdy len na pleciach tej zeny. Fyzicky si to odserie tehotenstvo,hormony,porod a pokracuje cele tienroky aj psychicky na materskej a potom naspat do roboty a z roboty do druhej sichty doma.
Neni cas aby sa aj nasa spolocnost trochu v tomto posunula ?

nominativ
16. sep 2022

@bilberryday áno, závisí od toho celý život človeka. Od tých prvých troch rokov. Ale ako vravím, podľa mňa sa predpokladá, že tá výchova v rodine a dieťa pri matke, je to naj. U mňa to ale neplatilo, keby ešte ostanem doma (reťazovy pôrod), tak mám doma asi psychopata a ja by som kdesi visela na povale. 😆🤣

autor
16. sep 2022

@jaroe no ale ked by bolo rodicovska od 2 rokov stat by bol povinny zabezpecit statne skolky od 2 rokov - u nas nonsens ja viem. A v com vidis tu blbost s rovnopravnostou? mas pocit ze muz je menej rodicom alebo ako(okrem kojenia co je ine co muz nevie- prosim neber to ako hejt normalne sa pytam)

bilberryday
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
konikkon
16. sep 2022

Nie, za mňa je to super. Ja po rodičovskej ani nechcem ísť už späť do práce. Mne je celá práca ukradnutá. Vonkoncom nepôjde môj manžel na materskú, ked zarába 3 x toľko ako som zarobila ja. Ak chces ísť skor do práce, máš tú možnosť. Rovnako má tvoj muž možnosť byť na MD/RD.

zuzana76
16. sep 2022

Aj ja dom bola doma s každým dieťaťom tri roky, napĺňalo ma to, bola som šťastná, nástup do prace bol len stres, deti často choré, stále riešiť, kto kedy môže zostať doma, nervy

heeedka
16. sep 2022

Skús si prečítať tento text... Odpovedá presne na tvoju otázku. https://www.postoj.sk/109917/muz-ktory-presvedc...

autor
16. sep 2022

@mimi3008 hovorim o moznosti volby. a ukludni sa neboj sa,na zaklade tejto diskusie sa nic vo svete nezmeni, je to len o vymene nazorov. Kludne mozes byt doma kolko len chces netreba sa vzrusovat za diskusiu na modrom konovi

konikkon
16. sep 2022

A ešte som zabudla dodať, že do 3 rokov poberas rodicak a zatiaľ pracuješ. Z rodičaku môžeš financovať jaslicky a škôlku, prípadne mala časť z platu sa na škôlku ešte doloží a väčšina platu ti zostáva. Aspoň v tomto je náš štát ústretový a prorodinne orientovaný.

nominativ
16. sep 2022

@bilberryday ovplyvnia celý život. Deti z dojčenských ústavov, deti bez dostatku lásky, deti, co sa nenaučia základné veci do tých troch rokov, si to nesú celý život. To je snáď fakt. Ja som mala dieťa v jasliach a pripadá mi pripravenejsie na tento svet, ako "princezná" číslo 1, preto vravím, že ja toto nesúdim. Len si myslím, že práve preto sú to tri roky. A môžeme byť vďační, opakujem sa, že matka má MOŽNOSŤ výberu. Nikto ju nenúti byť doma, ak chce tento čas využiť, tak ma na to možnosť. V zahraničí si môže trhnúť nohou.

veronikapetra
16. sep 2022

Rodila som v Norsku, materska cca jeden rok, s manzelom sme sa vystriedali. Je to bezne a nikto sa nepozastavoval nad tym, ze by dcerka mohla mat psychicke poruchy lebo s nou nie som doma do jej 3r. U nas je chyba v nedostatku miest v skolkach, chybajucich ciastocnych uvazkoch, nastaveniu spolocnosti, etc. Zena ma na jednej strane na vyber, na druhej sa citi byt odsudzovana a ma potrebu sa obhajovat pred okolim, preco si dovolila ist do prace skor.

janetinka27
16. sep 2022

sesternica zije v anglicku, ak si dobre pamatam, tam zena zostava doma 9 mesiacov. potom to museli riesit tak,ze sa s muzom striedali na smeny a kym sa poobede vymenili, prisla strazit suseda. v podstate sa s muzom riadne nevideli. ma postupne uz 3 deti, takze ten rezim tahaju asi uz dost dlho

sissy27
16. sep 2022

No nechcem si predstaviť tú vzburu, keby teda boli normálne dostupné jasle / škôlky od dajme tomu 1 roku dieťaťa a platený rodičák skresaný na max dva roky 😂 ja mám pocit, že väčšine žien to proste vyhovuje nerobiť a brať rodičák. Na druhej strane - ak má robiť za minimálku a stíhať aj robotu aj domácnosť aj dieťa, tak sa jej nečudujem, že radšej bude rodiť aspoň 3x každé tri roky len aby preboha nemusela do práce. Nie je to len o dostupnosti škôlok ale aj o ohodnotení ženy v práci, pracovný čas vs. prevádzkové hodiny škôlok, dopravná infraštruktúra (ak v meste máš 2x denne zabiť hodinu v mhd alebo bývaš niekde, kde máš zlé spoje medzi bydliskom, škôlkou a zamestnaním, tak tiež to nie je niečo čo ťa motivuje ísť skôr do práce).
Ale určite súhlasím s tým, že 3r byť doma je zbytočne dlho. Kľudne by som ubrala a naopak, rodinám s hendikepovanými deťmi, ktoré naozaj potrebujú pri sebe jedného rodiča nonstop, zase pridala.
Inak ak sa ti zdá švajčiarska materská extrémne krátka, tak segra v usa mala presne 0 dní 😂 dva týždne platené voľno na zotavenie a potom buď robiť, alebo nech sa stará muž / dedkovci / svokrovci, ale od štátu ani od zamestnávateľa nič. A day-care pre dieťa cca 400 dolárov. Týždenne. A stravu musíš vlastnú priniesť 😂
Veľké firmy majú vlastné jasle / škôlky, ale nie všetky.

autor
16. sep 2022

@heeedka neprecitala som uplne cele ale jasne pochopila som pointu. Ako to potom je v inych krajinach? Napr Svedsko kde su ludia udajne najstastnejsimo na svete, uzasny socialny system. tiez dansko. Spanieslko- ludia spokojni,usmiati vs my slovaci,stereotyone znamy ako nespokojni ufrfllani. Len premyslam,nevystepuju sa tie zaklady v detstve? Nemalo by to byt naopak- tu ludia teda spokojnejsi a vo zvysku sveta deti nestastne ked su v skolke omnoooho skor?

autor
16. sep 2022

@nominativ tu moznost vyberu az tak moc neda, spolocnost to nevnima uplne ok a ani tie skolky,pracovne uvazky atd nie su idealne to uz sme spominali vyssie

veja2208
16. sep 2022

Nie je to tak ze do 3r mas rodicak.? Rodicak moze pokryt skolku a plat ine potreby. Kto chce moze pracovat dokonca su aj prispevky na jasle.

autor
16. sep 2022

@veronikapetra ano dakujem za koment ja som to myslela presne takto.

lucinka2200
16. sep 2022

Prvé dieťa som mala v 18-tich , takže popri dieťati zmaturovať, vydržala som doma 3 mesiace po škole, to mala 2 roky a išla som pracovať, teraz mám druhú dcéru , 34 rokov a plánujem zostať doma 3 roky, má rok a neviem si predstaviť ze by zajtra išla do škôlky a ja do práce. Zobrala som akurát jednorazovú pracovnú príležitosť, kde budem preč od rána od 6 do 2 v noci asi a teda čaká nás to o mesiac a už rozmýšľam ako to zvládneme 😂. A to nesedím doma s ňou nonstop, chodím do fitka, na kávu s kamoškou, pár hodín úplne v pohode ale som vďačná že môžem byť s ňou doma do 3 rokov a sledovať ako sa každý deň učí, atď.

nominativ
16. sep 2022

@anonym a keby je materská 9 mesiacov, tak možnosť výberu je? Všade to ľudia lepia. 🙂

To zas vravím na základe toho, čo som kedy čítala v diskusiách o fungovaní rodín v zahraničí alebo skúsenosti kamarátiek žijúcich v zahraničí, v mojom prípade 3 ženy v Anglicku. Za mňa tiež horor.

autor
16. sep 2022

@sissy27 ano,uz tato diskusia je pre niekoho poburujuca nieto real life 😁 ano suhlasim uplne s tebou je to o celom systeme

thoughtfulweirdo
16. sep 2022

Ja nevidím problém a vôbec nevidím to, čo opisuješ. Veď do 3 rokov poberám rodičovský príspevok, takže keď sa vrátim do práce skôr, ním pokryjem náklady (minimálne z väčšej časti) na súkromnú škôlku a plat mi zostáva.
No a keď sa žena rozhodne využiť 3 roky pauzu od práce, už vôbec nevidím dôvod na nejakú "stratu identity", či ako si to nazvala. Rôzne sa realizovať dá aj mimo práce, využiť čas na rôzne doplnkové štúdium, zaujímavú brigádu, dobrovoľníctvo, pestovanie nových koníčkov a podobne. Ja som "doma" aktuálne piaty rok, ale 2 roky som popri tom aj brigádovala a teda som si 100% istá, že toľko času na sebarozvoj a koníčky budem mať opäť najskôr až na dôchodku. Preto sa do práce ani neponáhľam 🙂

drahomirrra
16. sep 2022

Autorka, ja ta chapem. Chapem aj polozenej otazke. Samozrejme, ze najviac vyskocia a zagagaju tie, co by brali rodicovsku aj 5-6 rokov. 😉 Uz len z principu.
Tema je to siroka. Zo stranky socialnej je to fajn, mnoho zien nam to zavidi, a keby mali taku moznost Americanky, Svedky, ci Svajciarky, ver, ze by doma vacsina zostala. Nemaju moznost, idu robit, co uz. Druha vec je, ze Slovensko ma nulovu podporu rodin (okrem teda omielanych potratovych zakonov - cau teta Anka, mas sa?) ked ich decko trapi, len kym nevylezie z maternice, potom uz hold… smola. Podpora skratenych uvazkov. Tlaky na velkych zamestnavatelov, aby budovali skolky, ako je to na zapade bezne. Vacsia a sirsia dostupnost jasli. Skolok. Flexibilnejsi cas otvarania skolok, viac viazany na moderne hodiny, ktore vacsina ludi robi. Naco je mame v Bratislave skolka od 6, ked drviva vacsina firiem robi od 8-9? Viac danovych ulav pre rodicov, rodiny, mozno viac podpora skol, skolakov, granty pre nadane deti, sportovcov… mozeme ist donekonecna.

mimi2120
16. sep 2022

Ty máš dieťa?

autor
16. sep 2022

@drahomirrra ano suhlasim. ano je to siroka tema, ja som sa len nad tym vecer zamyslela ze preco 3 vlasne ? Jasne je to o celej infrastrukture. Tiez suhlasim ze mat matersku 3 mesiace ako svajciari je sialenstvo.
Ale vies co ma fascinuje ze niektore ma tu maju za najhorsiu matkuna svete a len sa PYTAM preco 3 roky, ja svoje deti lubim nekonecne a len sa zamyslam nad roznymi socialnymi systemami. Ale zase som asi dost naivna sa toto pytat na MK bez hejtov 🙂

drahomirrra
16. sep 2022

@mimi2120 Ved pise, ze ma dve deti.

hipuska
16. sep 2022

Ja si myslím, že nejde o to, že žena je doma 3 roky. Čas nie je podstatný. Skôr ide o nastavenie spoločnosti - žena doma nič nerobí a musí sa 24h venovať dieťaťu...žena má výčitky, keď ide niekde bez dieťaťa. Veď načo pôjdem ku kaderníkovi keď som doma. V iných štátoch, napr. čo som ja zažila v IE (materská 6 mesiacov) zena má opatrovateľku aby mohli vypadnúť na večeru s mužom alebo aby si mohla urobit čas pre seba. Ale samozrejme, tu zase nastáva otázka finančných možností rodiny...

autor
16. sep 2022

@mimi2120 ja neviem ale naco by takuto temu otvarala zena bez detí?

autor
16. sep 2022

@hipuska mas velku pravdu. je to o nastaveni spolocnosti predovsetkym

zuzanockamt
16. sep 2022

Tiež si myslím, že dĺžka RD je na SR zbytočne dlhá. Stačilo by rok - rok a pol. Potom môže nastúpiť ešte otec dieťaťa na MD. Od obidvoch detí som išla do práce skôr ( 1.dieťa - 2 roky, 2.dieťa - rok). Zvládame všetko. Pracovala som hneď na plný úväzok, žiadne úľavy. Stačí, keď je nápomocný manžel, hoci môj je maximálne pracovne vyťažený, ale dokáže sa postarať, ja som zase veľmi samostatná a veľa vecí zvládam sama. A samozrejme máme aj starostlivú babku, keď treba ( tam už je ale vyšší vek). Tri roky by som doma byť nechcela a už vôbec nie dlhšie. Je to každého voľba. Mne je jedno, že ma niekto odsúdi, nepozná môj život, takže iné názory mám na lehátku.

drahomirrra
16. sep 2022

Ale ved cele vyzitie 95% modreho kona je internet a ich dieta. Je to pochopitelne. Tu sa ta spytaju, ci nemas pocit ze tyras dieta, len za to, ze mas popri rodicaku brigadu. 😁 Inak ja som strasne tolerantny clovek, mne je to jedno, nech zeny maju deti kolko chcu a sedia doma aj 18 rokov, okolo seba mam takych retazovych mamiciek az-az. Ale nech sa nenavazaju do zien, ktore maju aj ine naplnenie zivota ako iba dieta, ktore nam nepatri, mame hi zivotom sprevadat, nie vlastnit, a raz sa ma osamostatnit a byt z neho samostatna jednotka. A tu je krasne vidno, ako to niektore matky nezvladaju. Zruti im to cely system, lebo cely zivot obetovali dietatu, a nepoznaju nic ine.

autor
16. sep 2022

Zeny prosim vas,ja absolutne rozumiem ak nesuhlasite s mojou myslienkou ale presne o tom pisem - nemusite ma hejtovat. Uplne staci ked napisete (ako vela bab) ze nie nesuhlasim,mne to takto vyhovuje atd. Nemusite hned utocit na moju osobu a na mna ako mamu. Ja nepisem o 6 tyzdnovej materskej,ale o 2 rokoch napriklad, len sa pytam na nazory nejdem zajtra presadzovat reformy do parlamentu.
Zeny su k sebe neskutocne hnusne, hned utocne,ja by som si nikdy nedovolila hodnotit mamu na zaklade toho kolko rokov bola doma s dietatom,skuste to aj vy. Trochu otvorte svoje mysle a prijmite ten fakt he kazdy sme iny, a napriek tomu svoje deti milujeme ❤️