Materská po rodičáku

katkazh
2. nov 2016

Prosím Vás, vie mi niekto poradiť? Poberala som materskú, teraz rodičovský, ktorý budem ešte rok poberať. A teraz k veci 🙂 chceli by sme druhé bábo a MALA BY SOM NAROK NA MATERSKU od zamestnávateľa? Ak by som šla na dalšiu materskú alebo len rodičák na druhe dieta?
Či by bolo rozumnejšie isť do roboty po skončeni rodičovskej aspon na tych 9 mes a skúšať otehotniet?

zdenkastanka
2. nov 2016

@katkazh Nárok máte v tomto prípade len na rodičák. Keby ste šli po rodičáku aspoň na ten necelý rok do práce tak vám zase vznikne nárok na materskú, inak nie. A to, čo by bolo rozumnejšie si musíte už vy prebrať s manželom/partnerom... či chcete dieťa neď alebo teda s tou pauzou 🙂

majusqa77
2. nov 2016

@zdenkastanka prosim ta, ked nevies, nepis....

@katkazh ak ti pracovny pomer trva, matersku mat budes. Len - vyplaca to (vzdy) socialka a nie zamestnavatel

qwertxy
2. nov 2016

@majusqa77 cize ak mám pracovnú zmluvu na neurčito, a dajme tomu syn dovŕši 3roky, pôjdem do práce ale už ako tehotna a odrobim možno už iba mesiac, možno 5-6, i tak mam nárok znovu na materskú? Dakujem za prizivenie na otázke O🙂 ja som si to doteraz myslela podobne ako @zdenkastanka

majusqa77
2. nov 2016

@qwertxy presne tak. V pripade, ze pracovny pomer trva sa to pre ucely materskej pocita, napriek tomu, ze je poistenie neaktivne. Ine je to v pripade, ze pracovny pomer skoncil.

moniketa
2. nov 2016

@qwertxy nechcem ta zavadzat, ale zda sa mi, ze by si rovnaku matersku ako pri prvom dietati dostala len v pripade, ze by sa ti druhe narodilo pocas poberania rodicaku, teda do troch rokov od narodenia prveho dietata. Ak uz ma starsie dieta tri roky, teda nepoberas uz rodicak, musis byt aspon 270 dni poistena, aby sa ti materska ratala z prijmu. Nemas moznost zamestnat sa na skrateny uvazok, kym si na rodicaku? Potom by ti v pripade druheho tehu stacilo odrobit min. 90 dni na plnom uvazku pred nastupom na matersku, a MD by sa ti ratala z toho noveho prijmu. Ja teraz riesim daco podobne, starsi syncek ma este len rok a pol, ale nastupila som do prace na skrateny uvazok, pak som zistila, ze bude druhe babo, tak sa od noveho roka vraciam na plny uvazok, aby som dostala vyssiu MD. 😀 ale planujem sa este popytat na to na soc.poist.

majusqa77
2. nov 2016

@moniketa nie, nie, nie a este raz nie.
vymeriavaci zaklad pre materske je standardne (=ak sa nemeni zamestnavatel) predchadzajuci kalendarny rok. Ak bol iba rodicak, ke to z predpokladaneho prijmu. Ziadnych 270 dni poistenia tam netreba!!!!

majusqa77
2. nov 2016

@moniketa a inak - ty ked mas nastup na matersku v roku 2017, bude sa ratat z prijmu roku 2016 - bez ohladu na to, aky mas uvazok.. ..takze plny prac.pomer od 1.1.ti nepomoze pre vypocet... ...a tym skratenym si matersku pokazis :(

qwertxy
2. nov 2016

@majusqa77 a nevieš pls z akého roku sa potom vyratúva materská?

moniketa
2. nov 2016

@majusqa77 citala som aj tu vo forach, ze je to tak,a le skusim sa na to spytat kamosky, co mi robi na soc.poistovni. Je mi janse, ze by sa mi MD ratala z toho skratenho uvazku za tento rok, ale pokial som to dobre pochopila, ked sa mi 90 dni pred nastupom na MD zmenia platove podmienky, bude sa mi materska ratat z noveho prijmu, ale samopzrejme nemozu tam byt ziadne PN ani OCR

qwertxy
2. nov 2016

@majusqa77 aha už rozumiem viac, keď som si prečítala tvoje ďalšie komentáre.. A teda predpokladaný zárobok môže byť odlišný? Na základe čoho sa to ráta...

majusqa77
2. nov 2016

@moniketa tych 90 dni plati v pripade, ak zmenis zamestnavatela

@qwertxy predpokladany pise mzdarka potvrdenie. Teoreticky ti moze napisat iba zakladnu mzdu, ale nezvyknu to robit

qwertxy
2. nov 2016

@majusqa77 super ďakujem za info, veľmi pozitívne info, ono to v podstate znamená že netreba až tak " kalkulovat" pokiaľ ide o ďalšie tehotenstvo, čo mi príde fajn, lebo veď by aj bolo od veci, keby kvôli nejakému " hluchému" mesiacu mala prísť žena o materskú

majusqa77
2. nov 2016

@qwertxy jedine, co je nutne riesit potom, je cas medzi rd a md. Ci nastupis, pojdes na pn, vycerpas dovolenku a podobne. Jedine na co treba dat pozor je, ak by to bol prechod medzi rokmi (napr.v decembri koniec rd a v januari nastup na md) - vtedy je potrebne aspon na 1 den obnovit nemocenske poistenie (paragraf alebo cerpanie dovolenky) a az potom nastupit na PN. Keby bola hned pn, bola by minimalna materska

majusqa77
2. nov 2016

@qwertxy ono este - ak sa napriklad pocas tvojej rd vo firme zvysovali platy, mala by navysit aj tebe prijem a moze ti vyjst lepsia materska

ivuska_g
2. nov 2016

@majusqa77 vies mi prosim ta povedat ako to je v mojom pripade,ked som po skonceni materskej zacala poberat rodicak a zaroven mi bola preplatena aj dovolenka cca 25dni. Cize v podstate som ako keby nastupila do prace a cerpala dovolenku. Som tehotna,rodit budem v maji cize pred dovrsenim 3r dietata. Vyjde mi povodna vyska materskej alebo mi ju nejak ta preplatena dovolenka ovplyvni? Pracovny pomer trva mam dobu neurcitu. Dakujem

katriona1
2. nov 2016

Ja jsem presne v teto situaci, RD mi skonci ve februaru 2017, potom pujdu na PN a na MD nastoupim v aprilu 2017 a materskou normalne dostanu 🙂

majusqa77
2. nov 2016

@ivuska_g nastup v roku 2017 = z prijmu roku 2016. Bud z predpokladaneho ak nebol prijem, alebo z realneho (z preplatenej dovolenky)

ivuska_g
2. nov 2016

@majusqa77 ou :( tak to mi aka materska vyjde? V polke januara 2016 mi koncila materska,od polky januara do polky februara som mala preplatenu dovolenku a subezne rodicak. To mi akoze vyrataju z toho mesacneho prijmu? Preboha,ved to mi ani nic nevyjde :(

moniketa
2. nov 2016

nepride vam cely tento system riadne postaveny na hlavu? kebyze nenastupime do prace na skrateny uvazok alebo nam nepreplatia dovcu, dostaneme nepomerne vyssiu matersku..... je mi z toho fakt smutnosmiesno 😀
@ivuska_g mne to tiez kvoli skratenemu uvazku robi rozdiel v md okolo 200€..... toto je ze celeeeeee zle 😀

ivuska_g
2. nov 2016

@moniketa ja som poberala maximalnu vysku materskej a teraz.... Radsej ani nemyslim na to 🙂

linasi
2. nov 2016

Pokiaľ ste stále zamestnaná tak dostanete normálne materskú aj ja som mala dve deti po sebe roko a pol a normálne som mala matersku

moniketa
2. nov 2016

@ivuska_g uf, to mi je ozaj luto, ze fakt len kvoli par dnom dovolenkysi prisla o taku paradnu matersku. Ja som si len chcela prilepsit popri rd a tiez som zo sebou vybabrala... ale co uz, mozno sa raz tento "premysleny" system zmeni 🙂

majusqa77
2. nov 2016

@ivuska_g cca taka ista. Dovolenka sa plati priemerom, takze by si mala mat cca rovnaku

majusqa77
2. nov 2016

@moniketa vid koment vyssie.. ohladne dovo

majkaws
2. nov 2016

A to este tie vybavovacky po uradoch, z rodicovskej sa musis odhlasit do desat dni od nastupu na MD ale socialka ma 60 dni na schvalenie, takze dva mesiace som nedostala ani rodicovsku ani matersku. Medzitym som aj porodila a ked som po 60 dnoch bola urgovat ze co sa deje, najprv mi tvrdili ze zamestnavatel im tlacivo nedorucil, potom ze som na zlej pobocke a nakoniec tvrdili ze mi ju uz dva mesiace posielaju na ucet. Prehadzovali ma z dveri do dveri az nakoniec sa priznali ze mali vela roboty a zabudli ma zadat do pocitaca. Skratka zena po porode s dvomi detmi doma si pekne moze obehat urady.

moniketa
2. nov 2016

@majusqa77 a je to tak aj v pripade, ze sa ti dovolenka rata len zo zakladu, ktorý nie je nejak extra vysoky, a zvysok platu ti vlastne tvoria premie, ktore sa ti v pripade dovolenky nerataju? to sa pytam uz len tak zo zvedavosti 🙂

ivuska_g
2. nov 2016

@majusqa77 dakujem pekne za info. Uz len cakat ako to vyrataju.

majusqa77
2. nov 2016

@moniketa a to kde tak rataju? Ved premie vstupuju do hrubej mzdy.. ..ale ano, v takom pripade by bola materska nizsia...

majusqa77
2. nov 2016

@moniketa tam uz potom hlavne treba dat pozor zase aj na to, aby neboli preplatene dni dovolenky napriklad piatok a pondelok. Lebo vikend medzi tym pokazi priemer

moniketa
2. nov 2016

@majusqa77 to som sa pytala cisto len zo zvedavosti, ale stava sa aj take.. viem, ze sa premie zaratavaju do hrubej mzdy