Materská v roku 2015

timi1012
3. okt 2014

Ahojte, zdravím všetky maminky. Baby som z našich zákonov, rád, na hlavu už. Každí mi radí niečo iné, po tejto diskusii ak mi nikto nepomôže, pôjdem rovno na upsvar, pretože sa v tom nevyznám. Čakám prvé bábätko. S priateľom sa chceme zobrať neviem či to bude mať nejakí vplyv na MD. Každopádne potrebujem vedieť pár vecí. Mám odpracované 3 roky vždy u iných zamestnávateľov. V podstate ešte stále pracujem od 1.10.2013 mám pôvodnú zmluvu predĺženú (opäť na dobu určitú) od 1.10.14 do 31.3.15 podotýkam že do 11 marca mám termín pôrodu. A presne kvôli tej zmluve (čakala som že už budem mať zmluvu na dobu neurčitú nestalo sa....) chcem ísť na PN do konca pôrodu, Moja otázka znie, Oplatí sa mi to? alebo mám zostať radšej ešte pracovať aspoň do konca mesiaca alebo do konca novembra. A ako sa mi vlastne bude rátať MD, počula som aj o tom že sa pol roka dostáva k MD 50% s Hrubej mzdy.... neviem čo je na tom pravdy, či budem mať nárok, alebo nie. (kedže chcem ísť na tú PN...) a celkovo na akú materskú budem mať nárok (suma). Ďalšia moja otázka je či ma môže zamestnávateľ vyhodiť aj keď budem na tej PN, respektívne ak porodím v marci tak toho 1 apríla 2015 mi automaticky skončí prac.zmluva? (aj o tomto som počula len toľko že tehotné majú nejakú ochrannú lehotu....) Prosím poradte, či máte niektorá skúsenosti. Veľmi pekne Ďakujem za pomoc, a želám pekný deň 🙂

vlockasnehu
3. okt 2014

1. Materske vyplaca Socialna poistovna, nie UPSVAR. ten vyplaca rodiovsky prispevok.
2. Osamela matka ma narok na vyplacanie materskeho 37 tyzdnov, neosamela 34 (To je ta ochrana manzelstva zakotvena v ustave v praxi....)
3. Aby si mala narok na materske od Soc poistovne musis mat za posledne dva roky 270 dni nemocenskeho poistenia - pocitaju sa aj volne dni - v preklade za posledne dva roky Ti mali zamestnanecke pomery trvat spolu najmenej 270 dni.
4. Na MD sa nastupuje 6-8 tyzdnov pred lekarom vypocitanym datumom porodu.
5. Materske vychadza cca na 65% hrubeho platu, nemocenska pocas PN asi 55% (ale prve tri dni beries len 25%), denna platba sa vyplaca aj za soboty a nedele v oboch pripadoch.
6. Ak mas zmluvu na dobu urcitu, tak Ti zmluva skonci tak ako mas 31.3., ci budes PN, ci budes na MD alebo nie. Ak si na PN a na MD nemoze Ta do 31.3. vyhodit, ale 31.3. zmluva konci. Ak pisomne znamis, ze si tehotna s potvrdenim od lekara, tak Ta nemoze ako tehotnu prepustit, ale 31.3. Ti zmluva konci tak ci tak.
7. Ak nemas ziadne problemy tak financne najvyhodnejsie je pre Teba oznamit tehotenstvo, chodit do prace, brat normalny plat a pred porodom 6-8 tyzdnov nastupit na MD, 31.3. zmluva konci.
8. Ak mas zdravot probemy a na financiach Ti az tak nezalezi, tak sa daj PN, budes brat nemocensku, vysku materskeho Ti to neovplyvni, ale 31.3. Ti zmluva skonci

timi1012
autor
3. okt 2014

@vlockasnehu Úplne zrozumiteľne napísané veľké Ďakujem 🙂 Si poklad neskutočne si mi pomohla, A šéf vie že som tehotná, lenže stojím 8hod v práci a je to namáhavé najmä na kríže a nohy. Je mi jasné že ak budem na PN tak dostanem menej peniažkov, no mne išlo hlavne o to že či to nejak ovplyvní tú materskú, ale ak som dobre pochopila tak nie. A toto som potrebovala. Ďakujem ešte raz 🙂

havana_frost
3. okt 2014

@timi1012 Materskú PN neovplyvní, tebe sa bude materská vypočítavať z platov v roku 2014. Ak budeš na PN, tak ten čas ani maródka sa do toho nezapočítava. Teda ak by si išla od 1.11. na PN na rizikové, tak materská by sa ti rátala z obdobia 1.1.- 31.10.2014. Ak si mala celý rok rovnaký plat každý mesiac, tak materská bude mesačne 65% z mesačnej hrubej mzdy. Ak si mala platy rôzne, tak sa sčítaš všetky hrubé mzdy, ktoré si za tento rok dostala vyplatené; deleno počet mesiacov, za ktoré si ich dostala vyplatené. Takže či pôjdeš na PN alebo nie, materskú to neovplyvní.
Pobavila ma @vlockasnehu s ústavnou ochranou manželstva 😀 Presne tak, tu ju máme!

timi1012
autor
3. okt 2014

@havana_frost Ďakujem veľmi pekne 🙂 chápem. No už sa len rozhodnúť či robiť Ďalej alebo nie. No v podstate ak si to tak vezmem je mi jedno či pôjdem na PN od.budúceho týždňa alebo bud.mesiaca, lebo som mala všelijak aj výplaty. Vždy inak kedže ma povýšili, potom zase dali dolu. Vždy bola iná suma. No jo. 🙂

vlockasnehu
3. okt 2014

@havana_frost Mne vcera zdvihol tlak pan minister prace atd, ked zacal s tym, ze nie kazdy by mal narok na rodicovsky prispevok, ak ma manzel vysoky plat.... super, takze ti, co su v manzelstve budu statom kontrolovatelni a ti, co ziju nadivoko, sa mozu tvarit, ze su osameli rodicia a stat im prispeje...

vlockasnehu
3. okt 2014

@timi1012 tak ak je sanca, ze do koncaroku by Ti plat klesol, tak asi je vyhodnejsie ist na pn, lebo ten nizsi prijem by Ti asi materske ovplyvnit mohol

timi1012
autor
3. okt 2014

@vlockasnehu Tak to je už naozaj vrchol... ☹ aj to málo chcú zobrať? toto je len na svk. No jo. Ďakujem ti vločka. No áno klesla som s výplatou teraz o 100€ ☹

liz_lemon
3. okt 2014

@vlockasnehu on asi netusi, ze ludia maju aj HU, a tym padom ti muzi az tolko nezarobia...
tam nech ho beru ludom, co nikdy nepracovali, a nie tym, co sa snazia

7960228078ntl
19. okt 2014

@havana_frost ahoj ..mohla by si mi poradiť.?..som na rodičovskej dovolenke a momentálne som zistila.že som tehotná(5tt) Pred nástupom na materskú som odpracovala u zamestnávateľa 3roky a stale som vedená ako zamestnanec.Momentálne hrozi výmaz firmy. Viem sa s ním dohodnúť.že by som nastúpila pod inú firmu.alebo že by firmu zrušil až po určitej dobe..Len potrebujem poradiť koľko by som musela odrobit v tejto popr.v inej firme.alebo poraďte čo robiť.aby som mala materskú aspoň ako pri prvom dietati..ďakujem

lucuska04
22. okt 2014

Mozem mat popri tejto teme otazku? Ak budem na materskej na prelome roka 2014/2015 ako je to s vyskou materskej po novom roku?bude mi prepocitana, alebo zostane tak, ako mi ju vypocitaju v roku 2014?dakujem za vsetky reakcie 🙂

liz_lemon
22. okt 2014

@lucuska04 nic sa nepreratava, plati to, co vyratali pri nastupe na MD

havana_frost
23. okt 2014

@7960228078ntl nie som si istá. Radšej sa opýtaj @zalka

zalka
23. okt 2014

@7960228078ntl musí sa ti obnoviť poistenie. Tj. musíš aspon na 1 den nastúpiť pod starú firmu a potom by ťa mali prijať na novú a ak odpracuješ 90 dní tak MD bude platená z toho, ak odpracuješ menej MD bude z minima

gapa
23. okt 2014

@7960228078ntl ak si tehotná a ukončila by si teraz čerpanie RD v zamestnaní a čerpala najmenej 1den riadnu dovolenku, tak sa ti obnoví poistenie, ktoré máš počas RD prerušené=akoby netrvalo. To je podstatné, lebo ak ti skončí pracovný pomer počas RD bez obnovenia poistenia tak nebudeš v tzv. ochrannej lehote po ukončení poistenia, kedy vznikne nárok na materské. Potom ked skončí prac.pomer počas trvania poistenia a nevznikne ti po ukončení nové poistenie a v predchádzajúcom roku ku dnu ukončnia nem.poistenia/prac.pomeru si nemala žiadny vym.základ z dôvodu čerpania RD/md (pozor, nesmie tam byť pn!!, lebo by bolo minimum!), tak podla teraz účinných zákonov sa bude rátať z pravdepodobného vym.základu, z ktorého by sa platilo nem.poistenie za mesiac nástupu na md a ktoré bude treba od mzdárky získať. (ešte tolko, že predpokladám, že tento prac.pomer nevznikol neskôr ako 1.1.2013, tam by boli podstatné aj či máš 90dní plateného nem.poistenia).
Takžiež ale bude podstatné, aké znenie zákona bude účinné v den nástupu na md (v ochrannej lehote je to presne 6týž. pred očakávaným termínom pôrodu).
Ak by vzniklo nové nem.poistenie, tak tam záleží, či by nešlo o prechod práv a delimitáciu (to asi nie, ak firmu druhá neprevzala aj so zamestnancami) či vznikne prac.pomer počas Rd, tj. neodpracuješ ani den, alebo bude trvať nové poistenie aspon 90dní... to už je komplikovanejšie všetko a velmi záleží od konkrétnych dátumov a by som si potom tieto prípady aj mailom cez poradnu soc.poistovne overila, lebo ozaj to môžu byť pikošky.

7960228078ntl
23. okt 2014

@gapa dakujem za radu.. Pýtala som sa na socialnej poisťovni.ale tam z toho majú este vacsi hokej ako ja..

Takže keby k terajšiemu zamestnávateľovi nastúpim aj ked len na mesiac.aby sa obnovilo nem.poistenie..(som u neho od r.2010.na materskú som išla vo februári 2013-a za celú dobu som nebola pn) tak by som mala nárok na materskú z pravdepodobneho vymer.základu..? Či som to zle pochopila?

gapa
23. okt 2014

@7960228078ntl aha, tak ty si na md išla 2/2013? Takže si tehotná, na RD od cca 9/2013 (md od 2/2013), začiatok pp 2010. Ak má skončit tvoj pp, tak rozhodujúce obdobie bude predchádzajúci kalend. rok k poslednému dnu trvania prac.pomeru.V každom prípade ale sa musí obnoviť nem.poistenie, tj. aspon 1den teraz musíš bud nastúpiť do práce alebo čerpať dovolenku, tj. ak 1 mesiac odpracuješ, je to ok.
-Potom ak skončí pp v r.2014, tak bude rozhodujúce obdobie rok 2013, tj. mateské sa ti vyráta z obdobia 1.1.2013až den pred nástupom na MD (píšeš že si pn nebola, tj. predpokladám máš vym.základ), pozor presne na dni nástupu na md, ak nástup na md bol napr. pondelok, tak súčet vym.základov sa rozráta aj na tie dva dni víkendu pred nástupom na md (čo niekedy môže ovplvyniť vym.základ dosť).
-Ak skončí pp v roku 2015, tak sa vyráta materské z vym.základu v r.2014, tj. ak by si pracovala napr. 15.12.2014 do 15.1.2015, tak sa materské vyráta z vym.základu 15.12.2014-31.12.2014. Ak by si čerpala napr. dovolenku až v 2015 a celý rok 2014 je LEN RD!!!, tak z pravdepodobného vym.základu, z ktorého by sa platilo nem.poistenie.
Ak by vznikol nový prac.pomer (čo je samozrejme výhodnejšie napr. pre budúci nárok na podporu), tak to už je potom inak. Netrúfam si tvrdiť na istotu!!!!, ale možno by sa dalo, ak by skončil tento pp 31.12.2014 (ale pozor, v tomto prípade tak, aby celý rok 2014 bolo LEN!!!!! RODIč.DOVOLENKA, tj. bez odpracovania) a potom nový prac.pomer myslím, ak by nebolo splnených tých 90dní platenia, tak by sa rátalo z vym.základu pravdepodobného z nového zamestnania, lebo celý rok 2014 je RD, ale to by som si veru overila viackrát, aj ked jeden taký prípad som už počula, no tie zákony sú teraz také poprepletané, že toto by som si cez poradnu soc.poistovne overila, nech to mám na papieri. Samozrejme, ak by si mala tých 90dní platené, tak z nového vym.základu by sa to rátalo.

gapa
23. okt 2014

@7960228078ntl aha, teraz mi došlo, že ten prípad čo sa rátalo z nového vym.základu bol taký, že ona ukončila pp v jednom počas RD a v druhom nastúpila počas RD, tj. neodporacovala ani jeden den ani v starej ani v novej firme-teda to bolo štátny úrad (bolo to tak, že jeden úrad zanikol, druhý vznikol, ale nespravili to cez delimitácie, ako správne mali, ale cez odhlášku a prihlášku), tj. nedá sa to porovnávať s tým prípadom, čo som opísala, takže ten prípad by bol velmi zapeklitý, lebo sa dajú ozaj použiť dva § na to (asi by som to neriskovala, aj ked by som mala pozrieť presne zákon, čo teraz nemám čas)

7960228078ntl
23. okt 2014

@gapa DAKUJEM ..Veľmi si mi pomohla ..Dohodnem sa so sefom a podľa toho využijem jednu z alternativ..😉 Mas u mna MEGA bonbonieru.. este raz Vdaka

gapa
23. okt 2014

@7960228078ntl ak by si bola ten prípad, čo štátny úrad, tak si to tiež radšej over cez poradnu.

7960228078ntl
23. okt 2014

@gapa ak sa sef rozhodne.že sa firma bude rušiť.tak na mesiac nastúpim ..nebudem to uz komplikovať..potom uz len s ním doriesim kedy nastúpim..Robím u sukromnika..nie v štátnej správe..

mita30
2. nov 2014

Vidím žienky, že vy sa tu tomu rozumiete lepšie ako ja 🙂 Idem sa spýtať, plánujem v blízkej buducnosti babo a vzhladom k tomu, že pri prvom som nemala nárok na matersku, tak teraz, chcem dopredu všetko spraviť, ay to tak bolo! Viem že kedysi sa dalo aj priplacať v socialnej poist. nejaké peniažky, aby mala mamička viac, neviem či je to aj teraz. Inak som SZČO už vyše dvoch rokov. Dik za každú radu.

zalka
2. nov 2014

@mita30 už sa nič priplácať nedá ... bud si nezamestnaná a máš MD z DNP , alebo si zamestnanec a máš MD zo zamestnania alebo si szčo a máš MD zo SZCO ... alebo máš súbeh szčo + zamestnanie a z oboch máš splnenú podmienku 270 dní poistenia tak máš nárok na MD z oboch poistení

odyseana
19. nov 2014

@gapa Ahoj, v minulosti si mi uz nie raz poradila..tak ked by si mi vedela odpovedat aj na tuto moju dilemu 😖
Momentalne som na RD a buduci rok cca 17. april mam nastupit na MD s dalsim dietatom , ktore bude mat prave v aprili (18.4 ) 3 roky..(mala som pri nom max. matersku)..tak to sa nerata ako retazovy porod, tak tomu aspon chapem..male sa ma narodit koncom maja. Ja som SZCO. Pocas RD som mala prijem 0. Je mozne dosiahnut aj tentokrat max. matersku? Vopred ti dakujem za odpoved 🙂

gapa
19. nov 2014

@odyseana nepíšeš nič o nem.poisteniach, či máš trvajúce, či prerušené z dôvodu zastavenia živnosti, či z dôvodu poberania RP a nevykonávania činnosti. Ale ak máš dosť dní nem.poisenia a si tehotná menej ako 8týž, tak z dobrov.poistenia (ak netrvá ani nebude poivnné poistenie) alebo z nového zamestnania.

odyseana
19. nov 2014

@gapa mam otvorenu zivnost, teda trvajuce poistenie..poberam RP..najnovsie sa zevraj neda pripoistit dobrovolne (?) ked mam otvorenu zivnost (tak som to pochopila)..z noveho zamestnania ako pises, tak by stacil mesiac pred materskou, alebo tam musi byt tych 90 dni?..
ak nastupim na matersku skor ako mi skonci rodicovsky, tak mi teda momentalne vychadza min. materska? 😠

gapa
19. nov 2014

@odyseana ak si platila povinné poistenie szčo z minima, tak áno z minima (nie každý, kto má živnost, musí platiť aj poistenie do soc.poistovne. Ale neuvádzaš odkedy dokedy si bola nem.poistená a s tými szčo je to komplikované, aj keby si mi dala všetky údaje, kedy a čo, tj. asi ti neporadím. No podstatné je, či máš 270dní poistenia v období 2roky pred pôrodom, ak nie, nárok nebude žiadny. Ak máš dost dní, tak ak budeš mať nový prac.pomer aspon 90dní s platením poistenia, tak sa ráta z nového poistenia. Ak menej, tak z minima (ak je mzda zo zamestnania aspon minimum.Ale tu vždy záleží od detailov.

odyseana
19. nov 2014

@gapa mozem ti to rozpisat v IP?

ingrid56
20. nov 2014

Ahojte maminky, vedeli by ste mi poradit? V aprili 2014 mi skoncil rodicovsky prispevok popri ktorom som pracovala , koncom aprila 2015 nastupujem na matersku dovolenku, chcem sa vas spytat, ci mi viete poradit alebo povedat z akeho obdobia mi budu vypocitavat materske ?

ekvik
25. nov 2014

Dobry den... Prosím Vás o radu... Pracujem v zahraničí na sezonne práce čiže 3 mesiace v praci ,zamestnavatel tam za mna platí plne odvody a dalšie 3 mesiace som doma dobrovolne nezamestnana... platím si iba zdravotnú...Mam nejaky narok na matersku a rodičovsky príspevok?? Planujeme babatko a tak neviem ci ešte ist na sezoonu alebo si hladať pracu na SK...Alebo čo by bolo pre mna dobre ?? nejake pripoistenie?? dakujem

zalka
25. nov 2014

@ingrid56 a pracuješ dalej? bola to iná práca alebo v tej istej pr áci -?