Materská zo zahraničia. Mám na ňu nárok?

jaja177
27. máj 2009

Ahojte!Chcela by som sa spytat,že ak moj manžel pracuje v zahraniči,konkretne v Rakusku,či nahodou nemam narok odtial poberat matersku.Lebo v Čechách sa to tak dá.Dakujem

annalena
2. feb 2010

emili a si tam zdravotne poistena a normalne evidovana, ze tam pracujes, odvadza tvoj zamestnavatel za teba odvody? ak ano, tak mas narok na matersku. zamestnavatelovi musis dorucit potvrdenie o tehotenstve s predpokladanym datumom porodu. 6 tyzdnov pred tymto datumom sa ti zacina materska dovolenka a zakaz pracovat. materska potom trva este 8 tyzdnov po porode. ak by si porodila nahodou skor, na tychto 14 tyzdnov materskej mas vzdy narok. v tejto dobe poberas svoj normalny zakladny priemerny plat ako si mala poslednych 12 mesiacov pred porodom. Cast z toho ti plati tvoja zdravotna poistovna a zvysok doplaca zamestnavatel.
Cize cca 7-8 tyzdnov pred predpokladanym terminom porodu ti tvoj gynekolog vystavi papier, ktory sa posiela do tvojej zdravotnej poistovne, aby ti zacali vyplacat matersku.
Po porode, ked sa ti skonci materska mozes nastupit na tzv. rodicovsku dovolenku 1-3 roky.
Ak mas este nejake otazky, kludne sa ozvi. Tiez pracujem v Nemecku a cele som to prednedavnom absolvovala 🙂

lilonka
29. apr 2010

ahojte,chcela by som sa spytat ci mi niekto vie poradit o davkakv tehotenstve a po porode ak pracujem v rakusku, ci budem mat na nieco narok..ak si platim len zakladne poistenie,ziadne pripistenie a od zajtra budem mat potrvrdenie od gynekologa ze som na rizikovom tehotenstvec.Mam narok na nejake davky hned od vystavenia tohto potvrdeniaa ako je to potom s materskym prispevkom ana co mam este narok? budem rada ak mi niekto poradi kto ma stymto skusenost.Dakujem

katrenka111
11. máj 2010

to aj ja by so potrebovala vediet ako je to ked pracujete ako opatrovatelky a otehotniete?? Naco mate narok???

majus10
11. máj 2010

Ahojte,
mám otázku ohľadom rodičovského príspevku. Od 1. mája sa koordinovali dávky v rámci EÚ. Źijeme v UK, v júni čakám dieťa, nie som tu zamestnaná, nemám nárok na žiadny príspevok, chcela by som všetko požiadať zo Svk. Platím si tam zdravotné poistenie, tam máme aj trvalý pobyt, ale prechodne žijeme tu celá rodina. Už mám stresy, že ostanem bez peňazí, keď sa malý narodí.....vyznáte sa v tom niekto???

katrenka111
11. máj 2010

baby ak niektora viete info ako to je s materskou v Rakusku ako treba postupovat prosím napíste velmi by mi to pomohlo....dik

roth
15. máj 2010

Ahojte, aj ja by som chcela poprosit o info ohladom materskej pre živnostníčky - opatrovatelky v Rakusku. Už sa o tom popísalo vela, každý tvrdí niečo iné. Nenájde sa tu baba, ktorá je práve tehotná a to všetko ohladom materskej práve absolvuje ???????? Prosím poradte. Dakujem, jana

cucuriedka
15. aug 2010

Ahojte, juuj mam z toho hlavu obrovsku. Citam ze vacsina z vas pracuje v zahranici, ale my sme iny pripad a hladam radu 😅

Na jesen sa chceme z manzelom prestahovat do Rakuska, avsak ostavame pracovat na Slovensku. V Januari cakame mimi, a vraj je to pre nas vyhodnejsie aj z pohladu financnych prispevkov.

Viete mi niekto dat prehlad ako to funguje a na co vsetko mame narok? Kedze vela veci na slovensku je viazanych na trvaly pobyt, a my ho ideme menit, tak rozmyslam ci o nieco nebudeme 'ochudobneni'... Mate niekto podobnu skusenost?

dakujem

gapa
15. aug 2010

@cucuriedka

vyznám sa len v zákonoch na Sk, nie v kombinácii s cudzinou, ale aspon tolko:

Predpokladám nárok na materské budeš mať ok, ked pracuješ na SK, myslím tam sa trv.pobyt na sK nevyžaduje.

nástupom na RD (po ukončení poberania materského, čo je obvykle 28týž.) ti zamestnávatel v práci PRERUší poistenie v soc.poistovni. Vtedy, ak by si mala trvalý pobyt na SK by si sa musela najneskôr v prvý den čerpania RD prihlásiť SAMA na soc.poistovni podla trv. pobytu a podat si prihlášku, aby si bola dôchodkovo poistená štátom počas riadnej starostlivosti o dieťa. Inak sa ti toto obdobie nebude považovať za obdobie trvania dôch.poistenia pre nárok na dôchodok. Skús zistiť, či môžeš mať niečo také v Rakúsku. Ale tam to môže byť viazané na predtým trvajúce dôch.poistenie. Neviem v tom poradiť. Toto nájdeš v Zákone o sociálnom poistení § 15 ods.1 písm. c) (FO s trvalým pobytom na území SR) + prerušenie poistenia zamestnanca počas RD vid § 26 ods.1 písm e).

K nároku na rodič.prísp. myslím je povinný trvalý pobyt, aj ked sa spomína aj prechodný, ale to predpokladám je pre cudzincov. Ale to neviem potvrdiť. vid zákon o rodič.príspevku § 3 ods.1 písm b)

23456
19. jan 2011

ahojte chcem sa vas opytat kde to treba ist vybavit matersku viem ze do grazu a ke papiere mi k tomu treba lebo nevesta byva na slovensku pridavky som vybavila a terazeste matersku manzel robi v rakusku

mataharyy
19. jan 2011

Ahoj,
nečetla jsem vše tak snad se nebudu opakovat, ale podle EU nařízení se věci mají tak: pokud ti vznikl nárok na mateřskou tak jí bereš tam kde ti ten nárok vznikl, takže pokud jsi pracovala na slovensku, tak bereš ze slovenska... S rodičákem je to tak (platí pro slovensko) že v případě že jsi nebyla před nástupem na RD zaměstnaná, tak může žádat tvůj manžel, tam si nejsem jistá zda musí zažádat nejdřív na slovensku a pak o dorovnávací dávku v rakousku (jiném členském státě EU), nebo může celé brát z rakouska, příp. zažádat v rakousku a o dorovnávací dávku na slovensku (co úřad to názor, tak je dobré to zjistit přímo na tom konkrétním pod který spadáš...). A ohledně přídavků na děti (v rakousku jsou lepší) máte dvě možnosti, pokud jsi pracovala před nástupem na MD/RD tak buď můžeš požádat ty tady, nebo pokud jsi nepracovala (i pokud jsi pracovala, tam je to jedno) tak ti nevzniká nárok a žádat tak jak tak musí tvůj manžel a zas záleží zda budou chtít (jedna či druhá strana) aby nejdříve zažádal ve státě kde je střed zájmů (tedy dítě) tím pádem na slovensku a v rakousku dorovnávací dávku (což je nejpravděpodobnější )... Podle těch nařízení je primární stát pro výplatu dávek ten ve kterém dítě žije (nehledí se na trvalé bydlíště ale na skutečný místo pobytu) a druhotní stát je ten ve kterém jednomu/oboum rodičům TRVÁ pracovní poměr... Jen ti neporadím jaké přesně potvrzení budou chtít v rakousku aby vám to dorovnání přiznali a nevím jak to vyplácejí, zda jednou ročně (což zrovna tuším oni tak mají), nebo každý měsíc... 😨

ostrovcacka
28. jan 2011

Ahojte,ja by som tiež potrebovala poradit od niektorej, ak sa v tom niektora vyzna. Pracovala som v Rak.ako opatrovatelka, otehotnela som a dostavala som odtial matersku, nasa mala bude mat tento rok tri roky a ja som sa dozvedela ze by som mala mat narok aj na rodicovsky prispevok odtial, chcela by som sa spytat ze ci som na to narok mala a ci by sa to dalo od nich neako spatne vratit ak ano, a este som zabudla napisat ze rodicovsky poberam zo Slovenska,neviete mi niekto poradit? dakujem

mataharyy
28. jan 2011

@ostrovcacka Pokud ti v rakousku trvá pracovní poměr, je možnost žádat dorovnávací dávku (rozdíl mezi slovenským a rakouským rodičákem), jestli máš nárok zpětně nevím, to záleží na tom jak jsou dané rakouské zákony (kolik zpětně od podání žádosti ti peníze dají). Každopádně když doložíš všechny potřebné podklady (jaké to jsou zjistíš na příslušném rakouském úřadě) tak by ti měli dávku přiznat, ale nevím jak dlouho je v rakousku vyplácen rodičák, pokud do tří let, tak od podání žádosti (to bych na tvém místě podala co nejdřív aby jsi měla nárok na co nejvíce peněz) do tři let by jsi měla mít nárok na doplatek... Jináč pokud ti pracovní poměr netrvá, tak na dorovnávací dávku nárok nemáš 😉

ostrovcacka
29. jan 2011

@mataharyy ďakujem za informáciu ale aj tak som si neni celkom istá pretoze ja som tam robila ako opatrovatelka na zivnost po odchode na Slovensko, som si zivnost pozastavila ale materska mi bola vyplacana od nich, prechodny pobyt tam stale mam a rodinne pridavky na malu som tiez dostala za rok 2009 neviem ako to bude s rokom 2010 lebo o ne som az teraz poziadala a este mi nedosla odpoved, takze neviem ako sa to rata ked mam zivnost ale pozastavenu, co som si citala tak by som na to narok mala do konca mi to zistovala aj jedna rakusanka a povedala mi ze ked mam vyplatene rodinne davky mam narok automaticky aj na rodicak tak neviem, dnes som bola za jednou pani ktora mi to spisovnou nemcinou napisala myslim ziadost tak buduci tyzden to odoslem a uvidim co mi napisu, nevies nahodou o niekom v Rakusku kto sa tomuto venuje myslim neaku Slovenku ktora sa tym zivi ja by som bola ochotna aj niekomu zaplatit kebyze mi poradi ze ako mam tie peniaze ziskat

mataharyy
29. jan 2011

@ostrovcacka Tak to ti neporadím, vycházím z nařízení EU, které jsou nadřazené místním zákonům, já toto řešila mezi čachama a slovenskoem, vesměs by to mělo být stejné a je pravda to co ti říkala ta kamarádka, pokud ti přiznají rodinné dávky, tak by ti měli přiznat i rodičák, ale je otazné jak zpětně, to už se zas řídí místníma nařízeníma a v tom ti neporadím, protože co zem to jiná délka... Každopádně žádost bych na tvém místě podala nic jiného než že jí zamítnou se ti stát nemůže 😉 Jen třeba zjistit co za doklady bude rakouská strana chtít, ale určitě to bude potvrzení o nároku na rodičák a jeho výši v sr, pracovní smlouvy/živnosťáky, prohlášení o společně posuzovaných osobách (nebo něco podobného), třeba juknout na web přímo rakouského úřadu, který toto vyřizuje, tam by měla být i možnost stáhnout formuláře a pak by mělo stačit to poslat poštou, jen tedy se připrav na to že budeš muset vše nechat přeložit... 😅

ostrovcacka
30. jan 2011

@mataharyy uz mam doma napisanu ziadost sudnou prekladatelkou a este chcem si ist pre jedno potvrdenie na urad prace socialnych veci a rodiny tak to skusim, potom vam dam vediet aj ostatné aby ste vedeli drzte mi palce!

mataharyy
30. jan 2011

@ostrovcacka Tak přeji hodně zdaru, snad to dobře dopadne 😉

juliaparsova
6. júl 2011

Ahojte všetci ! Chcela by som sa Vás spýtať či by ste mi nevedeli poradiť ohľadom poberania materskej.....
Dva roky aj sedem mesiacov som pracovala v Českej republike, kde som skončila 07/2010 a od vtedy sme sa presťahovali na Slovensko, kde som mala iba mesačný pracovný pomer. V 12/2010 som otehotnela, ale to už som bola evidovaná na úrade práce. Teraz som začala s vybavovaním materskej dovolenky od 03.07.2011
Na Slovensku mi ževraj nárok na materskú nevzniká ☹
Chcem sa vlastne spýtať či by som mohla požiadať v ČR o materskú dávku, kedže za posledné dva roky pred nástupom na materskú mám tam zaplatené odvody?
Poraďte mi prosím ☹

martinjasen
6. júl 2011

@juliaparsova Skus sa spytat priamo @mataharyy .

mataharyy
6. júl 2011

@juliaparsova Mateřskou ti v čechách dají pouze za předpokladu že jsi zaměstnaná (nastupuješ ze zaměstnání, nebo z PN-ky, případně jsi v nějaké ochranné lhůtě). Pokud jsi na ÚP, tak nárok na mateřskou nemáš, máš nárok až na rodičovský příspěvek, který ti vzniká dnem porodu (zda jsou na slovensku nějaké náhradní dávky to nevím, ale myslím že ne), takže pokud ti nevzniká nárok na podporu v nezaměstnanosti, tak máš smůlu a nic nedostaneš, leda zkusit nějaké dávky co se vyplácejí v hmotné nouzi, ale to by jsi si musela zjistit přímo na úřadě, to jsem nezkoumala... A pokud bydlíš na slovensku a otec dítěte taky a ani jednomu z vás (nebo spíš hlavně tobě) netrvá pracovní poměr v ČR, tak podle nařízení EU, upravující migraci občanů v rámci členských států, které je v platnosti od 1.5.2010 ti nevzniká v čechách nárok na nic...

maznacik007
6. júl 2011

@juliaparsova narok ti nevznika... dostanes RP vo vyske 190 EUR mesiac pozadu po porode dietata...

martinkarb
8. júl 2011

ahoj, kedze tvoj manzel pracuje v rakusku, a ty si poistena na slovensku, tak mozno nejake vyrovnavacie prispevky, ale o tom neviem....neviem ci si uz na materskej, alebo este nie....ale najjednoduchsie by bolo keby ta manzel prihlasil na svoje poistenie, to je mozne, ak si jeho manzelka a dietatko by si odrodila v rakusku a mala tam aj pobyt a dietatko by bolo tiez prihlasene, tak mas narok aj na matersku aj na detske pridavky co je podstatne lepsie financne zabezpecenie ako na slovensku.

martinkarb
8. júl 2011

@cucuriedka ak nie si poistena, alebo pripoistena na manzela v rakusku, tak na matersku narok nemas, ale ak budes byvat na uzemni rakuska, a dieta bude prihlasene tiez, vznika ti narok na detsky pridavok co zavisi od poctu deti v rodine, na jedno to vychadza zhruba 180 plus minus euro kazdy druhy mesiac, cim viac deti mas, tym vyssi pridavok dostanes....preco myslis, ze vsetky turkyne sedia doma s 5 detmi? ale aj tak by si sa na to mala informovat na prislusnom urade rodiny a socialnych veci v rakusku.

martinkarb
8. júl 2011

@roth ahoj, kedze si zivnostnicka v rakusku, musis ist na prislusnu SVA a tam ti daju veskeru informaciu, ak rodis v rakusku, tak v tvojej predpokladanej porodnici su oddelenia (socialne kancelarie) kde ti vsetko taktiez vysvetlia. Ako zivnostnicke ti bude vyplacanie materskej zavisiet od potvrdenia z Finanzamt-u, a to budes musiet nosit zhruba kazdych 6 mesiacov, neviem presne ako to je so zivnostou ako opatrovatelka, pretoze ja mam kaviaren, ale prave preto su tu tie oddelenia kde ti to vsetko vysvetlia.

cucuriedka
10. júl 2011

@martinkarb dakujeeeem 😉

juliaparsova
12. júl 2011

@maznacik007 ďakujem za poskytnuté informácie 😉

juliaparsova
12. júl 2011

@mataharyy Ďakujem 😉

juliaparsova
12. júl 2011

@martinjasen díky 😉

macka66
14. júl 2011

ahojte babenky chcela by som poprosit niekoho kto uz ma skusenosti s vybavením materskej a rodicovskeho prispevku z Rakuska o tel.cislo potrebovala by som sa o vsetkom poradit ..🙂))Som v 4 mesiaci tehotenstva a pracujem ako opatrovatelka v rakusku.

mataharyy
14. júl 2011

@macka66 co musíš zařídit v rakousku nevím, ale na 100% vím že pokud budeš po dobu rodičovské dovolené na slovensku, tak musíš žádat přednostně ze slovenska a až dorovnání žádat z rakouska, kde ti ho přiznají pouze pokud ti tam bude trvat pracovní poměr... 😉

jesika33
28. júl 2011

ahoj holky,tiez mam jednu otazocku: moj priatel pracuje normalne na TPP v Rakusku- ma tam tiez prechodny pobyt, no a v decembri sa nam narodi babatko- mám teda narok bud na dorovnanie materskej, ci na pridavky na dieta z rakuska?? alebo to len v pripade, keby sme sa vzali?? respektive, mohol by ma na seba pripoistit v rakusku aj ked nie sme manzelia???
alebo nemam narok na nic?? 🙂