Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Môže nastúpiť otec na materskú neskôr?

lusinda3
12. aug 2014

Moze otec dietata nastupit na matetsku neskor? Napr. ked bude mat dieta 4mesiace?

jul11
12. aug 2014

@lusinda3 ahoj,ano,otec moze nastupit na matersku dovolenku,teda dostane matersku,vyplacanu zo socialnej positovne,ak mu nan vznika narok,teda bol poisteny.... ak nie,tak dostane rodicovsky.ale ak aj matka pobera matersku,nebola by skoda,nech ona dokonci svojich 8mesiacov materskej a potom otec nech nastupi na matersku.

hajajanka
12. aug 2014

@lusinda3 Presne ako hovori @jul11. Potom by ste mohli vyuzit toto:
http://poradna.sme.sk/c/7306166/pri-jednom-diet...

katkasofi
12. aug 2014

@hajajanka fíha. To som nevedela... A keď je žena ešte na rodičovskej so starším dieťaťom, k novonarodenemu sa nahlási otec na materskú tak žene rodicak odpadá, či?

hajajanka
12. aug 2014

@katkasofi Ano.

lusinda3
autor
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
katkasofi
12. aug 2014

@hajajanka a potom keď by skončil poberanie materskej sa môže žena vrátiť z práce na rd? A muž do prace?

lusinda3
autor
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
jul11
12. aug 2014

@katkasofi v podstate ano,ide iba o to,ako sa dohodnes so zamestnavatelom,ci ta zase pustia po pol roku,lebo tolko trva otcovska materska dovolenka. sice ta musia pustit na rodicovsku,ale ako by si sa vracala a kedy zase? otec nemusi ist hned na matersku ako zena skonci. lent o musi byt do veku troch rokov. to znamena ze dieta moze mat 2,5 roka a otec ide na matersku na pol roka

havana_frost
13. aug 2014

@lusinda3 Áno, otec môže nastúpiť hocikedy do 3 rokov veku dieťaťa. Najskôr keď má dieťa 6 týždňov, najneskôr dovŕšením 3 rokov. Ale 28 týždňov materské sa vypláca len do dovŕšenia 3 rokov, takže lepšie je nastúpiť tých 28 týždňov pred 3. narodeninami.

katkale
22. aug 2014

@havana_frost a moze poberat muz matersku aj ked dieta chodi do jasli? Nikde som to nenasla.Vdaka

havana_frost
23. aug 2014

@katkale dlhsie som patrala 🙂 a som nazoru, ze ak je o dieta postarane v jasliach, je splnena podmienka riadnej starostlivosti o dieta (podla zakona o soc. poisteni, na ktory sa vztahuje zakon o rodicovskom prispevku a ten pripusta aj starostlivost v skolke/jasliach ako riadnu starostlivost o dieta), ktora je jednou z podmienok na poberanie materskeho. takze ja si myslim, ze do jasli chodit moze a nevylucuje to narok na materske opravnenej osoby (a teda aj otca).

katkale
24. aug 2014

@havana_frost diiik za odpoved. SOm rada, ze ma niekto taky nazor ako ja. Takze kludne keby manzelovi zamietli materske z dovodu, ze dieta je v skolke/jasliach, tak sa mozem odvolat, ze o dieta je riadne postarane. Pretoze nikde nie je napisane, ze ten co je na materskej sa musi o dieta starat CELODENNE.

gapa
24. aug 2014

@havana_frost
@katkale súhlasím s havana, pokial je v zákone o RP táto definícia riadnej starostlivosti o dieťa, nie je problém, len nesmie mať príjem za obdobie poberania materského z činnosti/nem.poistenia, z ktorého mataerské poberá.
Ak by sa zákon o RP menil, tak to môže byť inak.

havana_frost
24. aug 2014

@katkale su rozne definicie riadnej starostlivosti o dieta, ale na ucely socialneho poistenia sa nou chape aj starostlivvost skolky ci jasli. Napriklad na ucely zdravotneho poistenia je tato definicia ina a ta vyzaduje osobnu celodennu starostlivost.

katkale
24. aug 2014

@gapa @havana_frost prijem mat nebude, bude doma, len predpokladam, ze dietatko bude viac doma, kedze v kolektive skor ochorie a ja z prace nemozem vymeskavat. Preto sme to museli vyriesit takto. Este raz vdaka, velmi ste mi pomohli.

lucinka1717
29. sep 2014

Chcem sa opytat, ak by mi vedel niekto poradit, rozmyslam nad tym aby manzel nastupil na MD. on je od 01,02,2014 SZCO - tento rok neplati odvody do SP,ani nemocenske. No do 1,2,2014 bol zamestnany vkuse asi 2 roky. Ak by sa prihlasil na DNP a ziadal o MD mal by nanu nárok- hoci minimalnu- kedze splnal by podmienku 270dni poistenia v obdobi 2 rokov pred nastupom? alebo su tam este niejaké iné podmienky?

havana_frost
29. sep 2014

@lucinka1717 Ja si myslím, že by nárok mal. Poistenie 270 dní by mal, poistný vzťah založí DNP. Otázne je, či by nebolo výhodnejšie, aby si 26 týždňov platil DNP z maximálneho základu a potom dostával maximálnu materskú.

kikaneu
29. sep 2014

@jul11 jééj, náhodou som to tu objavila a od včera mi to vŕta v hlave, či by sa dalo aj neskôr......mne už materská skončila a chcela by som ísť cca o rok do práce, ale nechcem dať dcérku už do škôlky, ešte nebude mať ani dva roky, tak by bolo super, keby mohol ostať na materskej manžel 🙂 paráda 🙂
@havana_frost hmm, to znie s tým DNP zaujímavo, koľko sa vlastne teraz platí maximum? a ešte som chcela čosi, môžem ti napísať IP, nechcem veľmi verejne 😉

havana_frost
29. sep 2014

@kikaneu Kludne píš. Musel by platiť zhruba 430 € mesačne po dobu 26 týždňov, ale potom by dostával 28 týždňov 800 € mesačne. U muža je to o kus lepšie, že sa to dá presne načasovať.

jaanulienka
29. sep 2014

Moj manzel nastupil ked mal maly 1rok a 9 mesiacov

lucinka1717
29. sep 2014

@havana_frost dakujem, no tych 26 tyzdnou by uz nestihol, mala ma uz 26 mesiacov. a planujeme druhe babo, preto som rozmyslala, ze ak by som ja nedostavala rodicak, a otehotnela, bola by som na rizikovom, mohla by som sa pred pn-kou dnp a tak by som mala mat narok aj na matersku z dnp. je kus komplikovane, no myslíte ze by sa to takto dalo?

skmataluv
29. sep 2014

Keďže sa týmto veciam vôbec nerozumiem,chcela by som sa spýtať,poberám rodičovský príspevok na prvé dieťa,V novembri by som mala ísť na materskú s druhým dieťatkom,ale keďže som nerobila,nemám nárok,zostáva mi rodičovský.Ako by sme to mohli s mužom vymyslieť,aby sme dostávali viac?oplatilo by sa ísť mužovi na materskú namiesto mňa?mohol by on popri materskej normálne pracovať ako doteraz?moc ďakujem za odpoveď...🙂

havana_frost
29. sep 2014

@skmataluv Ak má muž nárok (musí spĺňať také isté podmienky ako žena: 270 dní nemocenského poistenia v ostatných 2 rokoch pred nástupom na MD + poistný vzťah musí trvať), tak je to asi výhodnejšie, keďže to býva viac ako rodičák 203 €. Pracovať by mohol, ale na inú zmluvu, čiže zamestnávateľ by mu musel vyjsť v ústrety a uzavrieť s ním na tú dobu novú prac. zmluvu. Akonáhle by pracoval na rovnakú zmluvu, z akej sa mu ráta materské, by mu materské zastavili a nemal by naň nárok.

skmataluv
30. sep 2014

@havana_frost ďakujem za odpoveď 🙂

luciacv
30. sep 2014

S tým dobrovoľným platením si to overte, pokiaľ viem, už sa to nedá tak, ako v minulosti. Najmä sumu v konkrétnom prípade si dajte prepočítať. Resp. to stojí majland a nemocka sa musí platiť spolu s dôchodkovým myslím. Platí sle 26 týždňová lehota. A v prípade druhej zmluvy manžela - ak bude opäť zmluva na klasický TPP s odvodmi, skôr či neskôr to niekoho v soc.poist. trkne, že to nesedí, lebo materské je dávkou nemocenského poistenia, tzn. akokeby chcel počas PN pracovať, čo sa právne nedá. Skôr môže byť zamestnávateľ veľmi ústretový a dať takú istú zmluvu na manželku. A potom pozor na všetečných sudedov ;) Držím palce.

havana_frost
30. sep 2014

@luciacv Neviem, komu si odpovedala, ale vo väčšine svojho príspevku sa mýliš. DNP sa založiť a platiť dá, ibaže nie v súbehu s povinným poistením. A správne, musí sa platiť spolu s dôchodkovým, ale to už neni novinka, to je už vyše roka. Takže rádovo to už nie sú desiatky eur, ale stovky (platiť).
26 týždňová lehota na čo? Poistenie treba mať 270 dní v posledných dvoch rokoch, 26 týždňov je doba, po ktorú treba DNP platiť, aby sa z nej materská rátala. Inak neviem, v akej súvislosti si ju spomínala ty.
Počas materskej a poberania materského sa môže normálne legálne pracovať, nie je to zakázané. Kľudne to môže SP aj susedia vedieť a SP to aj vedieť bude. Ide len o to, aby nepribúdali odvody z tej zmluvy, z ktorej sa materské vyrátalo. Ak bude otec na materskej pracovať na inú zmluvu, nie je problém. Dokonca SZČO nemusia meniť nič, nepracovať, ani vymýšlať s novými zmluvami, normálne môžu pracovať tak, ako dovtedy.

lejlaaa
12. okt 2014

Vedel by niekto poradit, ci to takto funguje aj v ceskej republike? ze manzel by mohol nastupit na MD aj v 4- 5 mesiacoch dietata? do dovrsenia urcitého veku? na ich strankach som sa docitala len ze najskor od 7 týždna. - ako u nas....

1katka
24. feb 2017

Nevie mi niekto poradiť. Ked by chcel manžel nastúpiť na mateskú musí byť dieťa doma, alebo môže navštevovať nejaké zariadenie. Malá bude mať v novembri 3 roky, a začala už chodiť do škôlky. Manžel ma problémy v práci a rozmýšlame či by mohol ísť ešte na mateskú???

basena001
24. feb 2017

@1katka v pohode,môže.aj my sme tak mali.mala v skolke,muž v robote a ja na rizikovom. Do troch rokov veku dieťaťa si má právo muz materskú vyčerpať.je jedno,či ide o ročné,al.2,5rocne dieta

1katka
24. feb 2017

takže nepátra sa potom kde dieťa vlastne je. Lebo ja som už nastúpila do práce.

Tu začni písať odpoveď...

Odošli