Môžem si predĺžiť rodičovskú dovolenku, keď je dieťa zdravé?

j4n15
16. máj 2013

Ahojte baby,
som zmatena, mojho Adamka nezobrali do skolky, pretoze je septembrovy (30.9.2010), skusali sme zavolat jaslicky a ani tam nemaju nic volne. Na sukromne skolky nemozeme dovolit. Obe Adamkove babicky pracuju. Je zdravy a mozem si predlzit rodicovsku dovolenku? Aspon dovtedy kym ho nezoberu do skolky. Ano mam zamestnanie, nepracujem momentalne som na rodicovskej do 30.9.2013.
Dakujem.

xenicka13
16. máj 2013

@j4n15 mozes si predlzit, len ci to bud akceptovat zamestnavatel

j4n15
autor
16. máj 2013

@xenicka13 a budem dostavat nadalej rodicovsky prispevok?

elfi1
16. máj 2013

@j4n15 - predlzit si mozes, ale nebudes dostavat od statu ziadne davky. to by musel mat dlhodobo nepriaznivy zdrav. stav - potvrdene lekarom. ak je zdravy, tak od statu uz nic. urad prace automaticky prestane vyplacat davky - len Ti tam daju potvrdenie - kolko si poberala.
na zdravotnej poistovni musis vypisat prehlasenie, ze sa staras o dieta a nie je dlhsie ako 4 hod. denne v nejakom zariadení.
V SP nadalej zostávas ako poistenec státu - do dôchodku sa to počíta.

xenicka13
16. máj 2013

@j4n15 ked je zdravy, tak nie

j4n15
autor
16. máj 2013

@elfi1 @xenicka13 tak to nepotesilo :(

lenusiatko
16. máj 2013

Kludne si mozes predlzit rodicovsku dovolenku a to az do 5,5 roka veku dietata bezdovodne.
Tak ako pise Elfi, pokial je dieta zdrave, bude to bez davok a pokial nie, musis si to vybavit.
Ja som v podobnej situacii, mam nastupit 13.6. a kedze obidve deti mi nastupia do skolky az 1.9. a skolka je v lete 6 tyzdnov zavreta, tak som sa dohodla, ze budem pracovat z domu (po nociach) a predlzim si to o tie 2,5 mesiaca.
Preco nepodas odvolanie proti rozhodnuti o prijati? Pokial s manzelom obidvaja pracujete, tak sa o to pokus, poznam baby, ktore sa o to bili ako levice a uspeli. Ja by som urobila to iste, to budes cakat dalsi rok? Nemusia ho prijat zase.

gapa
16. máj 2013

ak je dieťa zdravé a súvisle čerpáš RD v zamesntaní, tak máš nárok na RD len do 3rokov dieťaťa. Po dosiahnutí 3rokov môžeš požiadať zamesntávatela o poskytnutie neplateného volna z dôvodu starotlivosti o dieťa. On ti ho môže, no nemusí poskytnúť.
Ak by ti poskytol neplatené volno, napr. po vyčerpaní si zvyšku dovolenky, tak ti preruší poistenie v soc.poistovni z dôvodu čerpania neplat. volna. Musíš si dať nanovo prihlášku (hned den po ukončení čerpania riadnej dovolenky, ak nechceš mať medzeru, resp. to vybaviť hned pri odhlásení, ak máš údaje od mzdárky presné) na soc.poistovnu ako osoba riadne sa starajúca o dieťa do 6rokov (ak teda budeš čerpať dovolenku, lebo počas čerpania riadnej dovolenky sa musíš odhlásiť, bo nemôžeš byť dôch.poistená súbežne ako zamestnanec a aj štátom!!)
Zdravotné poistenie si tiež musíš sama vybaviť. Asi bude treba doklad o dobe poberania rodič.príspevku (ale možno nie, zisti si, zavolaj na zp) a podpíšeš tam prehlásenie o riadnej osobnej a celodennej starost.. o dieťa.
Manžel nebude mať nárok na odpočet na teba za obdobie po dosiahnutí 3rokov dieťaťa (to je novota od 1.1.2013, ak som tomu dobre pochopila), len počas poberania RP, evidovania na UP ...

misa55555
16. máj 2013

j4n15:mozes byt na predlzenej materskej prvy polroka budes dostavat klasika 190+ 22rodinne pridavky ale len pol roka ale musi mat odrobene viac nez 2roky pre materskou po pol roku nebudes dostavat nic

maznacik007
16. máj 2013

@misa55555 tak toto nie je pravda... mate to pomylene ...

vyssie to gapa presne popisala ...
ale v skratke bude si na predlzenej RD z dovodu nepriazniveho zdravotneho stavu dietata .. vtedy dostavas tych cca 222 EUR mesacne, do doby aku mas priznanu v posudku z UPSVAR kde posudili zdravotny stav dietata

alebo si osoba starajuca sa o dieta do 6 rokov a dostavas 22 EUR mesacne pridavky ... tam to treba doriesit aj so zamestnavatelom ci to umozni ... alebo ukonci PP

misa55555
16. máj 2013

@maznacik007 :ja som teraz na materskej materska mi konci ked bude mat maly 3roky to je 19.11.2013 do prace v ktorej som robila ma uz nezoberu cize daju mi vypoved bola som sa informacne pytat potom pojdem na socialny urad a mam narok na pol roka nezamestnanecky prispevok to je 60% z platu ale len pol roka po pol roku nedastanem nic akurat tak tych 22co su rodinne pridavky

maznacik007
16. máj 2013

@misa55555 sak dobre to je davka v nezamestnanosti a dokonca sa to da zariadit ak je zena sikovna tak ze ju ma mesacne vo vyske cca 800 eur .... v minulom roku sa dalo dosiahnut aj 1200 EUR mesacne po dobu 6 mesiacov.... 😉

ale to neni v ziadnom pripade predlzena RD ... a uz vobec nie platena.... takze asi tak ...

misa55555
16. máj 2013

@maznacik007 :ked ma dobru doktorku tak si vybavy aj predlzenu matersku a hotovo dneska sa da vsetko

maznacik007
16. máj 2013

@misa55555 ano su aj matky hyeny ktore sa snazia za peniaze si to vybavit .... ale posudzuje to posudkovy lekar UPSVAR takze nekric hop ze ti schvalia ked este schvalenu nemas...

ja co viem tak plno ludom s naozaj diagnozami v poslednom obdobi neschvalili lebo sprisnili posudzovanie.. ja mam na syna schvalenu predlzenu RD az do 6 rokov .... takze viem o com to je .. 😉

dai
16. máj 2013

@maznacik007 zenu ktora to takto dosiahne by som urcite nenazvala sikovnou - skor ak je podvodnicka - kludne predsa menujme veci pravym menom...

ale to je to slovenske - tu ked niekto nejak obide zakon a vlastne podvedie tak je za sikovneho... a potom sa rozculujeme v inej teme nad korupciou a obchadzanim zakonov☹

maznacik007
16. máj 2013

@dai no tak to je skor len vyuzitie zakonnych moznosti .... ved sam p. mihal to radil zenam... a na tom si zalozil svoj poradensky biznis ... tak neviem ci aj on je potom podvodnik... ja myslim ze len vyuzil moznosti..

viac mi vadi to nizsie popisovane ze za peniaze vybavit predlzenie RD zo zdravotnych dovodov aj ked dietata na to nema diagnozu .. ze lekar napise... to mi teda dost vadi ...

dai
16. máj 2013

@maznacik007 nie je to vyuzivanie zakonnych moznosti - ja nie som pravnik, muz je... ale viem ze sme sa raz bavili ze zakon je sice to co je na papiery ale ma mat aj nejaku moralnu napln a viest k spravodlivemu zavery - to by mal vzdy byt zaklad kazdeho zakona - ludia ktory takto"vyuzivaju zakonne moznosti" maju jasne zamer podvodu, kedze v zakone sa definuje narok - to ze mihal a mnoho inych zien naslo skulinku ktora nie je v zakone osetrena neznamena ze tie zeny konaju uz len moralne spravne...
ale toto je na dlhsiu diskusiu - ja to vidim ako podvod na state a detto aj na zenach ktore si realne odvadzaju odvody...

to predlzovanie si RD a uplacanie lekarov je zial na sk uz moderny sport... ked tu citam tieto temy na koniku tak mi je realne zle z toho ako moze niekto takto zneuzit system a pripravit naozaj odkazane rodiny o peniaze☹

krasneleto
16. máj 2013

ano mozes... pri neplatenej to nie je problem... mozes byt doma a venovat sa malemu...
@j4n15

lujza123
16. máj 2013

@j4n15 pokial si zamestnana tak sa dohodni so zamestnavatelom na vypovedi (docastnej) ...budes dostavat polroka podporu..samozrejme na urade musis podpisat cestne prehlasenie ze sa ti ma kto o dieta starat...v septembri este mozes skusit obehnut skolky mozno sa nejake miestecko uvolni, zohnat opatrovatelku..a po polroku naspat do prace

ano je to zneuzivanie systemu ale moc na vyber clovek nema ze..

zivika
16. máj 2013

@dai v podstate by som aj s tebou suhlasila, ale ked si predstavim, ze zena, ktora chce ist pracovat, nemoze, pretoze jej dieta nezoberu do skolky, ani sa jej necudujem, ze hlada kazdu moznost ako z tohto statu dostat maximum...
(mimochodom @maznacik007 nepisala o sikovnych matkach v suvislosti s podplacanim doktorov, tak si este raz precitaj, co napisala, potom sa do nej navazaj...)
a tie podla teba "odkazane rodiny" to ako ktore myslis? tie, co si narobia 8 deti, aby ich zivil stat??? tak mne je zle z toho, ze peniaze, ktore by mohol stat investovat napriklad do novych miest v skolkach idu prave takymto "odkazanym" rodinam 😠

dai
16. máj 2013

@zivika precitala som si co maznacik napisala a nenavazam sa do nej - myslim ze ona chape co mam na mysli a preto reagovala ako reagovala - manznacik napisala - kopirujem text hore:
sak dobre to je davka v nezamestnanosti a dokonca sa to da zariadit ak je zena sikovna tak ze ju ma mesacne vo vyske cca 800 eur ....
a ja som napisala ze si myslim ze zena ktora obchadza zakon a preto dostane maximalnu davku v nezamestnanosti je pre mna podvodnicka - a za tym si stojim - takisto matky ktore podvodom dostavaju maximalnu matersku - jasne akoze vyuzivaju dieru v zakone - pre mna su to ale podvodnicky, lebo za ich konanim stoji umysel dostat nieco naco nemaju pravo - ty si to nazyvaj ako chces.... viem ze maznacik to nepisala v suvislosti s podplacanim lekarov....

skus sa prestat pozerat na svet obmedzene cez ciganov a predstavit si ze ja som pod odkazanymi rodinami myslela rodiny s naozaj chorymi detmi kde zena realne nemoze ist do prace - nie preto lebo sa jej nechce robit, nevzali jej dieta do skolky ci je nezamestnana - ale preto, lebo splna definiciu zakona ze zdravotny stav jej dietata si vyzaduje jej pritomnost doma - to je pre mna realne odkazana rodina - a je mi uplne jedno ci je to ciganka alebo biela zena...

zivika
16. máj 2013

@dai ja sa na svet nepozeram obmedzene a nikde som nepisala nic o ciganoch...a tie rodiny, o ktorych pises, co su naozaj odkazene, tych oberaju prave tie socky, ktore si narobia x deti (bez ohladu na narodnost), aj ked dobre vedia, ze ich neuzivia a prve, co ich zaujima, ked zistia, ze cakaju dieta je, na ake prispevky a davky mam narok...ja sa s tebou hadat nejdem, myslim, ze som ti jasne napisala, ze v podstate s tebou suhlasim (tym som myslela, ze nesuhlasim s hladanim medzier v zakone)...ale tak ked uz su tam ti pani, ktorych si platime a evidentne o probleme medzier v zakone vedia, tak by s tym mali nieco urobit...ale nie, oni radsej rozmyslaju ako a komu zobrat pridavky, alebo prispevky...