Nárok na predĺžený rodičovský alebo príspevok na jasle

13. nov 2020

Syn bude mat v januari 3 roky. Teraz chodi do sukr. jasli, ja pracujem. Do skolok na okoli ho v strede sk. roka nevezmu, nemaju miesto. Mne ale skonci v januari RP, takze z financnych dovodov musime syna z jasli odhlasit. No ja musim nadalej pracovat, nemozem s nim zostat zrazu zas doma. Viete prosim niekto, ci existuje moznost poziadat bud o predlzeny RP alebo prispevok na jasle do septembra, kym by isiel do skolky? Aby som ho nadalej mohla nechat v jasliach. Dakujem

lucka_ke
13. nov 2020

predĺžený RP jedine zo zdravotných dôvodov, dokladá sa lekárskymi správami, o príspevku na jasle pre zdravé deti staršie ako 3 roky som nepočula

rachel36a
13. nov 2020

Prislevok na jasle je len do 3 rokov...a predlzeny rodicak je pre chore deti, nie nato ze nemas skolku...do skolky si mala podat prihlasku v aprili.

autor
13. nov 2020

@rachel36a v aprili mi to bolo nanic, kedze mal len tri mesiace po druhych narodeninach, miesto mu drzat nebudu predsa a ked maju plny stav, tak maju plny stav 🤷‍♀️ A teraz v aprili 2021 samozejme podam, ale pytam sa, ako riesit takuto situaciu, resp., ci toto niekto tu uz riesil.

Bez RP si nemozem dovolit sukromne jasle a do normalnej skolky by ho vzali az od septembra 2021. Vypoved davat predsa nebudem, aby som s nim bola zas doma, ved to je odveci. Viem, ze je nejaky jaslickovy zakon, tak som len chcela vediet, ci sa k tomu nevztahuje nejaky prispevok na jasle a pod. V nasom meste bohuzial taku vymozenost ako statne jasle za normalnu cenu nemame.

malabrunetka
13. nov 2020

A pandemicky rodicak? Ak by si nešla do práce tak by si naň mala nárok a ostala by si s ním doma. Len neviem ako v práci by to zobrali, či by si mohla v septembri nastúpiť do práce. Alebo ešte mi napadla vec, nemáš nejakú susedu 60tnicku na dôchodku? Za pár € by bola ochotná si vylepšiť k dôchodku aj robiť niečo zmysluplné 🙂 prípadne ešte mestské jasle?

rachel36a
13. nov 2020

Ale tak to funguje ked zapisujes dieta do skolky...zapis je v aprili na buduci skolsky rok...do ziadosti si napises od kedy chces dieta dat do skolky...pocas skolskeho roka je takmer nemozne zohnat skolku...ja mam februarovca a tiez sme boli na zapise ked mal 2 roky a 3 mesiace

rachel36a
13. nov 2020

Bohuzial tak to je...nas išiel do skolky v 2 rokoch a 7 mesiacoch...pri starsom som zial take stastie nemala lebo bol narodeny v juli, takze som musela dat vypoved a ostat doma do septembra 😧😧😧😧😧

rachel36a
13. nov 2020

@malabrunetka na pandemicky rodicak nema narok kedze pracuje, a nik ani nevie ci este v januari bude

mogaa
13. nov 2020

RP je len do 3rokov, rovnako ako príspevok na jasle....na pandemický rodičák nárok nemáš, keďže máš prácu a rovnako ani na predĺžený RP zo zdravotných dôvodov dieťaťa(to by dieťa muselo mať diagnóu a samozrejme byť viac doma ako v škôlke/jasliach(čo nie je tvoj prípad)....takže smola, buď budeš platiť súkromné jasle alebo opatrovateľku alebo dáš výpoveď a budeš čerpať podporu či ostaneš doma ako osoba starajúca sa o dieťa do 6rokov(bez príjmu)....ale nie si jediná, každá mamička ktorej dieťa sa nedostane do škôlky je presne v rovnakej situácii ako ty......

mogaa
13. nov 2020

Inak naša je tiež januárová, od 2rokov chodila do súkromnej škôlky(deti od 20mes.až 3roky), prihlášku mala do štátnej škôlky kde ju nevzali keďže nemala 3roky, v oktobri sme obehali škôlky, v jednej sa uvolnilo miesto takže sme ju preradili do štátnej škôlky....ak by sme nezohnali volné miesto, musela by do budúceho septembra chodiť do súkromnej, tak to proste je.....

autor
13. nov 2020

Dakujem za reakcie.

Este ma napadlo, byvalo nieco take ako prispevok na sukromnu skolku, pretoze bolo vela deti, ktore neboli do statnej skolky prijate a rodicia museli ist pracovat. Take uz asi nefunguje...?

fidorka7
24. nov 2020

ano ale len do troch rokov veku.