Nárok na rodičovský pre matku žijúcu mimo Slovenska

tinushka13
12. aug 2015

Kočky potrebovala by som poradiť. Má nastávajúca maminka nárok na rodičovský príspevok ak:
-žije v zahraničí (EÚ) pod statusom študent
-štát za ňu platí poistenie
-je slobodná
-otec je "domorodec" krajiny v ktorej žije
-gynekológa má v zahraničí
-na SK nemôže vycestovať nakoľko má rizikové tehu a nemôže do lietadla

Má nárok na získanie rodičáku a príspevku pri narodení tých 800 a drobné?

vierkac
13. aug 2015

@tinushka13 Nie, na nic co vyplaca UPSVAR narok v zahranici nie je. Socialna vypomoc je viazana na miesto pobytu (nie trvaleho)! Treba si zistit na co mas narok v danej krajine, ak tam narok na podobnu davku nemas, UPSVAR poziadas o posudenie a ten moze teoreticky vyhoviet. Potom je moznost, ze info o pobyte v zahranici zatajis / nenahlasis 😉
Toto vsetko som zistovala a mam to z prvej ruky, lebo mame cloveka v rodine 🙂

ervenka
13. aug 2015

@tinushka13 no tak potom NIC.

Inak, mam znameho priamo v bruseli, robi v EU a su take tiche suskania, ze EU si posvieti na vyplacanie a vysku porodneho v ramci EU a aj na dlzku materskej dovolenky. Vraj to chcu spriemerovat, a nakazat krajinam v EU aby neprekracovali danu dlzku. Ved treba zvelodaovat kapitalizmus a nie byt doma... Takze napr. Nl- 4-6 tyzdnov pred, a 10 tyzdnov po porode je zakonne minimum. Ak to prejde, Slovensku/ Slovenkam sa to velmi pacit nebude.

vierkac
13. aug 2015

@ervenka ano, riesi sa to, ale uplne to mrzne, lebo staty maju uplne ine podmienky, ktore sa nedaju tak lahko zrovnat. treba hlavne rozlisovat matersku a rodicak! rodicak (to vyplaca UPSVAR) uz teraz kontroluju, lebo niektore skusaju mat platbu z dvoch statov a na to sa proste pride 🙂

ervenka
13. aug 2015

@vierkac mnaaah, a mala by som narok na co? moja situacia vid vyssie

vierkac
13. aug 2015

@ervenka ja som prave volala so SocPoist kvoli materskej a o rodicaku mam info od tety, ktora presne toto robi: na rodicak proste narok nemame, kedze nezijeme na SVK. Viaze sa na porod na SVK, sledovanie tehotenstva u gynekologa na SVK, pediatra pre dieta na SVK. Proste neexistuje. Jedine ak vies, ze v Holandsku nemas narok na nic, tak poziadat UPSVAR o prehodnotenie. Mozno uspejes, vraj je to realne.
Materska: ja mam stale pracovny pomer na SVK, len som stale na rodicaku s prvym dietatom. Takze mne narok na matersku vznika. To je tych prvych 6 mesiacov. Tu vo FR nemam narok na nic, takze nam to velmi pomoze. Ak nemas pracovny pomer na SVK, proste narok na matersku nie je. Ale ten by si nemala aj tak...

ervenka
13. aug 2015

@vierkac no isto viem, ze v NL na nic narok nemam, pretoze v Nl sa skuma prijem oboch. A kedze mm pracuje, tak nic... Aka je ciastka rodicaku?

vierkac
13. aug 2015

@ervenka nuz, ja tu vo FR tiez nemam na nic narok ☹ Rodicak je nieco okolo 200e

ervenka
13. aug 2015

@vierkac asi teda zavolam mamine, nech ide na urad. Som velmi zvedava. Z tej sumy by som si aspon mohla zaplatit zdrav. poistenie.... 😉

vierkac
13. aug 2015

@ervenka urcite nech ide, uvidite, co povedia 🙂 Kazde euro potesi

alexanotbad
13. aug 2015

@luciaobrocnikova u nas na SVK je to asi tak, ze prava ruka nevie, co robi lava. a ani uradnicky jednej institucie ale v roznych mestach v tom nemaju jasno 😠

vierkac
13. aug 2015

@alexanotbad neviem kde vidis rozdiel? Ja som to zistovala na roznych miestach a vsade dali rovnake info. Rozdiel vznikol len medzi rokmi 2013 a 2014 ked spresnili a sprisnili pokyny. Ako pisala @marcah

loginexistuje
13. aug 2015

nie je tam rozdiel .. dnes je pre poberanie davok dolezite stredisko zaujmov, ktore sa posudzuje
podla miesta ekonomickej aktivity matky dietata
podla miesta ekonomickej aktivity otca dietata
podla toho kde dieta ma svojho pediatra a navstevuje pravidlne prehliadky a ockovania to vsetko sa vypisuje do tlaciv
miesta kde chodi do predskolskeho alebo skolskeho zariadenia surodenec dietata...

@ervenka narok na davky na Slovensku nemas, kdeze otec dietata pracuje v zahranici a okrem toho tam zijete teda mate tam stredisko zaujmov... inak poberate detske pridavky v NL?

ako za informovanie nic nedate ale po novom je prioritne pre urcenie statu odkial budu poskytovane davky stredisko zaujmov a to je u vas NL.

vierkac
13. aug 2015

@loginexistuje presne! Jedine co mi povedali, ze ak v danej krajine nie je podobna soc.davka, situaciu mozu este preskumat a prehodnotit... ale velke sance tomu netreba davat

marcah
13. aug 2015

@tinushka13 mozem sa este spytat ako to ma s tym poistenim? Pises ze lekara ma v zahranici ale poistena je na SK. To si toho lekara v zahranici plati z vlastneho? Aj porod si bude platit sama? Lebo v dvoch krajinach sucasne poistena byt nemoze . . .

ervenka
13. aug 2015

@loginexistuje ano poberame, tu sa vyplacaju kvartalne. Ved ja so ziadnymi peniazmi z SVK ani neratam. Ak sa to bude dat vybavit, tak super, ak nie, prezijem to. 😉

alexanotbad
14. aug 2015

@vierkac prepac, ale o com je ten Tvoj koment s odkazom na mna? nechapem.

tinushka13
autor
14. aug 2015

@marcah žije v Portugalsku. Ona má pôrod aj Dr. hradeného z poistenia je jpriateľa. Neviem ako to v tej krajine beží. Ale viem toľko že si môže dovoliť súkromnú kliniku z poistného partnera pretože on pracuje v štátnej správe.

vierkac
14. aug 2015

@alexanotbad lebo si pisala, ze prava ruka nevie co robi lava... to je vacsinou svata pravda 🙂 ale v pripade materskej a rodicaku v tom maju fakt na pocudovanie upratane

alexanotbad
14. aug 2015

@vierkac ja mam inu skusenost 😉 ale tak mozno sa za tie posledne 2 roky polepsili 🙂

ervenka
14. aug 2015

@vierkac lebo ide o peniaze, ktore ma vyplacat stat preto dobre vedia ... 😉