Ochranná lehota a materská dovolenka

emiliachuda
16. apr 2024

Dobrý deň. Chcela by som sa spýtať co znamená ochrana lehota v prípade materskej dovolenky. Od aprila 2023 som na rodičovskej dovolenke, predtým som bola na materskej dovolenke a na.matersku som nastúpila v auguste 2022. Od februára 2022 som bola pn. Inak som zamestnana na dobu neurčitú Od roku 2015. V júni 2024 by som mala nastupovať na ďalšiu materskú dovolenku. Viem ze ak je žena v ochrannej lehote nastupuje na materskú 6 týždňov pred termínom, inak si dátum nástupu môže vybrať v rozmedzí 6 až 8 týždňov. Môžem sa spýtať ci ja spadám do ochrannej lehoty, alebo co to ta ochranná letohota je ak.som vlastne zamestnaná ale aom na rodičovskej dovolenke. Ďakujem

klarissa25
16. apr 2024

@emiliachuda ochranná lehota s dátumom nástupu nemá nič spoločné. Ty si nemôžeš vybrať či chcete nastúpiť na mD 6 alebo 8 týždnov. O tom rozhoduje lekár

melanta
16. apr 2024

Teba sa ochranná lehota nijak netýka, neskončil ti pracovný pomer. Pomer ti trvá a ideš na materskú z rodičovskej, čiže teba sa týka reťazová materská.

emiliachuda
autor
16. apr 2024

@klarissa25 urcite môžem písala som na socialku a odpísali mi ze si.mozem vyvbrat hociktorý deň medzi 8 a 6 týždňom. Len v prípade ak som.v ochrannej lehote sa nastupuje 6 týždňov pred.

emiliachuda
autor
16. apr 2024

@melanta ďakujem.. lebo absolútne som.nechapala co je ta ochranná lehota

klarissa25
16. apr 2024

@emiliachuda ale teba sa ochranná lehota netýka

lilinka88
16. apr 2024

@klarissa25 nerozhoduje o tom lekár, je to na poistenkyni a môže nastúpiť kedykoľvek v rozmedzí 8-6 týždňov pred pôrodom

klarissa25
16. apr 2024

@lilinka88 a bolo to tak vždy? To len tak pre info

lilinka88
16. apr 2024

@klarissa25 tak čo si ja pamätám, aj 10 rokov dozadu bolo rovnaké tlačivo na materskú a dátum nástupu je v časti, ktorú vypĺňa poistenkyňa. Nástup z OL bol niekedy iba 6 týždňov pred termínom, ale aj to sa už dávnejšie zmenilo